FF 2015

20. července 2015 v 12:02 | Mniška |  Památníček
Kdo má rád festivaly, ať se přihlásí! Kdo propadl kouzlu elfských očí a tajemnému lesnímu vánku, zařadit do řady! Kdo přičichl ke knižním vazbám mangy, anebo byl přibyt před monitor, na němž se prohánějí kreslené postavičky s velkýma očima, pojďte blíž! Kdo si pořídil kouzelnou hůlku a mává s ní hlava nehlava ve městě kolem sebe, zpozorněte!
Milí fantazáci a fantazačky, scifaři a scifařky, milovníci a milovnice filmů, seriálů a různých her... - dobře, tak ještě milovníci a milovnice fenoménu My little pony -, doufám, že jste nechyběli na 20. ročníku letního festivalu FF! Pokud ne, pojďte si cvičně zaslintat...


V prvé řadě je třeba si říct, že zkratka FF neznamená "fandíme fotbalu"! Jedná se o něco více prozaičtějšího - Festival fantazie!

Ano, vážení přátelé, s potěšením oznamuji, že jsem se i já konečně dostala na zmíněný Festival fantazie, který se jako tradičně koná každé léto ve městě Chotěboř u Havlíčkova Brodu. Kdo z vás kdy četl mé reportáže z Pragoffestu, bude vědět, o čem je řeč. FF i Pragoffest pořádají totiž stejní lidé, takže systémy organizace jsou totožné. Rozdíl je pouze v délce trvání těchto větších "conů". Zatímco Pragoffest je záležitost necelých čtyř dnů kolem víkendu, FF zve až na dvanáctidenní jízdu různými fantasijními světy, takže je o zábavu opravdu postaráno. Každý den probíhá současně několik linií (např. Harry Potter con, Historie a Fantasy, Nightcon, Star Trek con, Orientcon ad.), které pořádají vlastní tématické přednášky, workshopy a různé další nabídky. Sestavujete si tedy svůj vlastní program, který vás zajímá. Ve třech budovách jsou navíc k dispozici kino, dva velké herní sály (pro počitačové a deskové hry), čajovna, občerstvovny, knihkupectví ad., takže pokud se vám v určitém čase utvořilo "hluché místo" - nezajímala vás zrovna žádná přednáška, ani workshop -, bylo možné zaměstnat se nějak jinak.

Několik let jsem si závazně slibovala, že se na FF pojedu konečně podívat, ale Chotěboř je od mého bydliště opravdu vzdálené město. Letos jsem navíc musela ze studijních důvodů vynechat i Pragoffest, za což jsem sama od sebe jako odškodné požadovala právě přítomnost na FF. A s podporou mého přítele se mi to nakonec i splnilo.

Vedro nevedro, nadšenců se na FF vydalo nemalé množství, takže ubytování v centru města bylo beznadějně vyprodané. S přítelem jsme se tedy ubytovali 2 km za městem v příjemném prostředí v lese v evangelickém rekreačním středisku, kam jsme z festivalu vyráželi vždy jen na přespání. Účastnili jsme se celkem tří dnů 6.7. - 8.7. (po-st) a program jsme měli vskutku bohatý!

Pokud jste hledali FF v Chotěboři, zaručeně jste se nemohli ztratit. Stačilo koukat po divných lidech, kteří vás většinou zavedli přímo do fantazijní Mekky. Po městě chodili různí hrdinové z filmů (Kapitán Amerika - chtělo by to nějakého Kapitána Čecha -, Loki, Gandalf, Kryton z Červeného trpaslíka), elfové, poníci, gejši, nadšenci do steampunku, anime atd. Ani v těch největších pařácích neztratili zakuklení fandové ve svých kostýmech tvář a pyšnili se svými - často vlastnoručně vyrobenými - kostýmy. Já samozřejmě jen slintala. Na příště už si musím nějaký kostým taky opatřit!

Můj program začal workshopem v sekci H. Pottera, kde nás nalákali na výrobu malých střapatých domácích mazlíčků z kouzelnického světa, tzv. Trpaslenek (či Kluběnek). Jednalo se o velmi odpočinkovou poobědovou zábavu. Materiál obstarali organizátoři a my už jen na základě pokynů vyráběli vlněnou kouli s očima a ocáskem. Dnes už mám tedy svou Trpaslenku doma! A sova není potřeba... Hned poté jsem se šla učit psát tolkienovskou elfštinou, zvanou Tengwar. Pravidla pro pravopis však nejsou příliš snadná, takže mám ještě zbytek prázdnin se to za domácí úkol doučit.

Třebaže vůbec nejsem sportovní typ, asi nejvíce času jsem překvapivě strávila v tělocvičně, kde jsem se od různých profesionálů ponejvíce učila různým tancům. Jednou to byla Cha-cha na pokročilé úrovni, podruhé to byl další latinskoamerický tanec Jive. Opět jsem si zkusila také orientální tanec, což je však mnohem náročnější, než se na první pohled zdá, i když odvážní byli i někteří pánové, kteří se to zkoušeli naučit společně s námi děvčaty a za to mají palec nahoru :) Nakonec jsem se učila i tanec se závojem, který mne skutečně hodně nadchnul. Je to podkategorie orientálních tanců s baletními prvky a přeci se u něho může žena cítit hodně svůdně. Říkám si, že jestli někde v Praze narazím na nějaký kurz tanců se závojem, asi do toho půjdu, abych aspoň to něco málo, co už umím, nezapomněla.

Ještě v pondělí jsem se zastavila na velice zajímavé přednášce z oblasti psychologie Sny a podprahové vnímání, kde jsem se dozvěděla, že toho s jistotou o této problematice ví lidstvo méně než více. Ještě mnohé nám zahaluje mračno tajemství, takže otázku "proč spíme a sníme" ještě neumíme stoprocentně zodpovědět. Samozřejmě jsme si pověděli o různých teoriích, které se berou jako směrodatné, o tom, co se s námi během spánku děje a co zapříčiňuje třeba náměsíčnost anebo spánkovou paralýzu, kterou se často vysvětluje fenomén UFO. Jedná se totiž o stav, kdy člověk začne vnímat, ale nemůže se pohnout. Často tento stav provází halucinace, že se nad námi někdo sklání, provází ji podivné zvuky a samozřejmě nepopsatelný strach. Rozhodně nezávidím těm lidem, kteří touto spánkovou paralýzou trpí, protože si tím procházejí téměř pravidelně...

V nočních hodinách jsem se pak připojila k hloučku lidí, kteří se jali sledovat noční oblohu. Allsh z ostravské hvězdárny nás upozorňoval na některé zajímavé výjevy na noční obloze a připojil i několik poznatků z historie. Takto jsme se s Allshem sešli ještě ve středu večer, kdy probíhala druhá část pozorování. To už vytáhl i svůj profi dalekohled a v něm nám ukázal Saturn, který jsme mohli spatřit i s jeho krásnými prstenci, a pár hvězd ve známém souhvězdí Velká medvědice, které jsou ve skutečnosti dvojhvězdami (dvě hvězdy kroužící kolem sebe, ale oko je vidí pouze jako jednu hvězdu).

V úterý dopoledne jsme si zašli do festivalního kina na film Kód Enigmy. Po obědě jsme pak opět zamířili do tělocvičny, ale tentokrát jsme se nepotili my, ale skupina Digladior, která se nám snažila objasnit (Ne)reálný šerm zaklínače, aneb co všechno Sapkowski v knihách nevychytal. Takže už jen nošení meče na zádech vzhledem k délce Geraltova meče je jaksi ošemetná záležitost, protože pakli-že ho potřeboval vytáhnout z pochvy, nemohlo by se mu to podařit, a pokud přece, tak pouze za tu cenu, že si při tom pořeže ruku. Slovo "pirueta" je při boji také nepřípustné, protože se jedná čistě o baletní prvek, nikoli obrat - což měl autor jistě na mysli. Zkrátka a dobře, hoši nám vše názorně ukázali i s dokonalou replikou zaklínačského meče a notnou dávkou přesvědčivého humoru a my se smáli, až jsme na zem smíchy padali jako hrušky.

Se skupinou Digladior jsem v tělocvičně ještě zůstala. Následoval program Když nevíš co, sekej střechu! Tady šlo čistě o to vybít si energii, vyzkoušet si svou sílu a rychlost. Zprvu jsem váhala, mám-li to zkusit taky, do boje s atrapami mečů se totiž pouštěli samí kluci a ani můj přítel do toho nešel. Ale pak jsem si řekla, že přeci jen prozkouším svou kuráž, vzala jsem do ruky trubku se záštitou a už jsem se "rubala" s jedním klukem. A můžu vám říct, byl to docela dobrý pocit...

Zajímavá byla ještě přednáška Němčina není jazyk Mordoru, kde se slečna snažila vysvětlit hlavně zarytým odpůrcům němčiny, že tato řeč necení krvavé tesáky a není tak zlá, jak se jim může zdát. Přednáška byla podána vtipnou formou hlavně na úkázkách z YouTube, na kterých Dangie demonstrovala, jak se správně německá slova nevyslovují. No a úterní den jsme s přítelem uzavřeli Večírkem profesora Křiklana, tedy malého plesu v sekci H. Pottera. Jednalo se opravdu o malou plesovou noc s potterovskými prvky - s máslovými ležáky, tombolou o repliky z filmu. Samozřejmě se hodně tancovalo a o půlnoci nečekaně přišli smrtijedi. To už jsem si z kabelky vytáhla hůlku, že na ně kdyžtak taky zaútočím, pokud bude třeba, ale po krátkém "bububu" začali tancovat ptačí tanec, načež jsme se všichni přidali.

Ve středu jsme si šli poslechnout něco o severských mýtech a legendách, což byla rozhodně zajímavá přednáška zejména o známých bozích jako je Loki, Odin, Thor, Sygin ad. Další přednáška s názornými ukázkami o těch nejšílenějších modech do PC hry Skyrim - má oblíbená počítačová hra. V přednáškování jsme zůstali, takže jsme si vyslechli i něco o stromech v mytologických vyprávěních a také Kánon a vztahy u Tolkiena. Tess, která se posledně jmenované přednášky chopila, byla prošpikovaná Tolkienem skrz naskrz. Její erudovaný výklad o tom, jak to mají elfové, lidé a trpaslíci v milostných vztazích, byl veden velmi vtipnými, ale zároveň výstižnými postřehy, takže si velmi zaslouženě několikrát během své přednášky vyslechla nejen hlasitý smích, ale i uznalý potlesk.

No a další přednášky následovaly, takže jsme si nenechali ujít ani výstup o pražských hřbitovech a další psychologickou přednášku o temperamentu lidí. To byla také jedna z přednášek, která mě hluboce oslovila, protože nám slečna vysvětlila, jak máme komunikovat s lidmi různých povah a temperamentů, tím jsme se naučili také i něco o nás samotných.

Samozřejmě jsme s přítelem prokládali "hluchá místa" v programu dalšími jinými aktivitami. Konkrétně já asi nejvíce času strávila u Wii a tancovala podle "předlohy" na hudbu. Velice mě to chytlo a kdykoli jsem mohla, už jsem se tam hrnula a neváhala si zatancovat i s jinými lidmi, kterým nevadilo, že se jim do toho motám. Ale mít tu hru doma, myslím, že by mě to nebavilo tak moc, jako právě na FF, protože na veřejném prostranství, kdy se na mě lidé dívají, smějí se, ukazují, mě to přeci jen baví o dost víc :)

Co k tomu dodat na závěr. Lidičky, pokud budete mít někdy možnost přijet na Festival fantazie o prázdniny nebo na Pragoffest v zimě, neváhejte! Každý si zde najde něco svého, co ho zaručeně bude bavit, seznámí se tu se zajímavými lidmi a ještě se toho hodně naučí. Tady může každá kreativní duše ukázat ostatním beze studu, kým je a nikdo si z něj nebude utahovat, že je "divný", protože na takových místech se podivnost právě cení. Každý zde může nalézt svou spřízněnou duši a lidi, které baví to samé, co vás. Bonusem je všudypřítomná legrace, která se vás velmi snadno chytí jako klíště. A pak se vám nebude chtít odjet zase domů... což se mi stává pravidelně.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 27. července 2015 v 15:01 | Reagovat

Já nikdy na podobném festivalu nebyla a vlastně bych to docela ráda zkusila, ale zároveň se toho trochu bojím. I když píšeš, jak skvělé to bylo a že je to místo, kde se nemusím bát být svá, stejně tomu (možná trochu zatrpkle) stoprocentně nevěřím. :-)

2 Mniška Mniška | E-mail | Web | 29. července 2015 v 13:45 | Reagovat

[1]: Přemýšlela jsem o tom, cos psala, že se bojíš být na takových akcích svá. Ale nedošla jsem vlastním poznáním k tomu, proč tomu nevěříš. Samozřejmě přemlouvat Tě nebudu, aby sis začala myslet opak. Jediné co k tomu mohu říct, že jsem si vždycky z těchto akcí odvážela jen pozitivní pocity a nikdy jiné - a že jsem se vždycky předváděla hodně, prostě jsem tam byla svá :) píši zkrátka o svých zkušenostech. Na Pragoffestu i na FF narážím navíc na spoustu mně od pohledu známých lidí, takže je to podle mého i důkaz, že lidé se sem strašně rádi vracejí. Ale tak to si člověk musí vyzkoušet sám. Když si o tom přečteš, je to něco úplně jiného, než když tam skutečně jsi a užíváš si to tam.

3 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 29. července 2015 v 13:54 | Reagovat

[2]: No, určitě, kdybych to zažila a třeba si tam našla přátele nebo obecně se cítila v té společnosti dobře, budu mluvit jinak. Po svých zkušenostech však vím, že se těžko seznamuju, zvlášť s vrstevníky, protože zjevně nejsem sympatická/zajímavá/přitažlivá, tudíž se se mnou mnoho lidí jen tak nebaví, přičemž já sama nemám dostatek odvahy, abych se hrnula k ostatním. :-) Ale to je fuk. ;-)

4 Aliia Aliia | 4. srpna 2015 v 22:37 | Reagovat

Festival musel být fajn. Někdy bych na podobný taky ráda zašla.

5 Mniška Mniška | E-mail | Web | 12. srpna 2015 v 14:05 | Reagovat

[3]: Ale jdi Ty! Že nejsi sympatická, zajímavá? :) To je přehnaná skromnost, to za prvé. Za druhé, i kdybys opravdu taková byla, můžu ze své zkušenosti říct, že k lidem na FF nemusíš nutně chodit a podbízet si je. Komunikace s ostatními lidmi tam vyplývají ze situací přirozeně. Když jsou workshopy, taneční, karetní hry, přednášky, nemusíš se nikomu vnucovat, s těmi lidmi začneš hovořit přirozeně, když potřebuješ podat bavlnku, vysvětlit, jak se co vyrábí, když se ptáš na cestu, když se ptáš na něco na přednášce, co Ti ušlo, co Tě zajímá... Minulý rok jsem byla na Pragoffestu, úplně sama. Věř mi, vůbec jsem se nesnažila hledat účelově nějakou partu lidí k rozmluvě. A nakonec jsem přeci jen s jednou skončila v čajovně, to jen proto, že jednoho kluka zaujalo, že si na přednášce píšu poznámky do notýsku... a jestli bys byla na pochybách, jestli mě jen "nebalil", tak to jistě ne, svou holčinu tam totiž měl... až mi to tenkrát přišlo docela líto :D

[4]: Jen zajdi, pokud tu příležitost máš, vřele to doporučuji :) Sama nebo s přáteli, to je jedno, vždycky se tam člověk pobaví

6 Beatricia Beatricia | Web | 12. srpna 2015 v 16:32 | Reagovat

Tato všeobjímající zkratka mně nejdříve evokovala Filmový Festival. Tvoje zkratka je však pro mně novum, proto jsem se zájmem četla, "vo co go". Je to dozajista úžasný počin pro vnímavé duše a vítaná příležitost poznat nové přátele. Tobě, (tedy vám oběma) to moc sluší.
P.S. Vřele ti děkuji za krásné a obsáhlé komentáře, které mi načechraly mé ego.♥♥♥

7 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. srpna 2015 v 22:41 | Reagovat

[3]: Tak se jednou domluv třeba s Iris, možná by se jí tahle akce taky líbila. Třeba se vám podaří podívat se tam příště. Nebo přespříště! :-)  :-) Je fakt, že na takové akce je lepší jet s někým, kdo má podobné ladění, než sólo. Když už nic jiného, tak aby se mohl člověk podělit. A pokud na takovou akci poprvé, tak je také lepší s někým, ne-li rovnou s partou. ;-)

8 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. srpna 2015 v 22:47 | Reagovat

K článku - je vidět, že tě tyhle akce pořád baví a pořád ti mají co řít. Dá se říct, že je to tvoje krevní skupina... ;-)
A bavila ses dobře!
Co si pamatuju, tak čaču a džajv  jsme se učili v tanečních a moc mě tyhle dva tance bavily (mimo jiné, snad jediné co jsem nezvládala, byl charleston). Líbí se mi, že se nebojíš výzvy a zkoušíš různé věci. Jseš úplně správný adept na takovýhle akce! :-P
Docela mě pobavil ten rozbor Zaklínačova meče a Zaklínačova stylu šermování a souboje vůbec. No, pitvalové by měli vzít v potaz jedno - Zaklínač nebyl obyčejný smrtelník. Když se nadrogoval těma svýma patákama, získal neuvěřitelné schopnosti a reflexy.
Ale jedno je fatk - ultradlouhé meče se zřejmě dají vyjímat dost obtížně. Už ve filmu Pán prstenu mě fascinoval Aragornův meč. I když jeho velikost mohla být zkreslena úhlem kamery. Víceméně je div, že se o něj nepřerazil! :-D
Dvanáct dní, tak to je opravdu mega festival, kde si každý najde to svoje. A i přes to šílené vedro šlo určitě o skvělou akci. :-)

9 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. srpna 2015 v 22:50 | Reagovat

P.S. sice jsem Vlastě doporučovala, jet na takovou akci s někým, ale co si vzpomínám, ty jsi vyrazila sama na vlastní pěst a taky ses dobře bavila. Ale vy jste rozdílné povahy, ty jsi přece jen už trochu rozkoukaná a taky odvážnější, Vlasta se teprve rozkoukává. A kdoví, třeba vám to vyjde a příští rok se tam sejdete všechny tři! Popřípadě i někdo další, z blogového světa.

10 pavel pavel | Web | 13. srpna 2015 v 12:05 | Reagovat

Já na podobné akce taky docela rád chodím už proto, že rád fotografuji zajímavé lidi. V sobotu tu máme Pride. :)

11 Helena Helena | E-mail | Web | 13. srpna 2015 v 15:42 | Reagovat

Ani nevím, jak mám začít. :D Mně by se na takovém FF určitě líbilo. Popisuješ zde tak rozmanitou nabídku akcí, které se prolínají, takže i ve dvojicích není problém, když druhou polovičku baví něco jiného. :-) Určitě bych si zatančila břišní tance, a jsem ráda, že tady píšeš, není to jednoduché - pohybovat pravou nohou a levou rukou, chce to trénink. :-D Mnišenko, FF shledávám príma akcí a určitě ses krásně se svým přítelem zrelaxovala a vyřádila. :-D  :-) Přednášky byly také určitě zajímavé, poslechla bych si ráda něco o stromech i jiná témata. Díky za přiblížení. :-)  :-)

12 Elis Elis | Web | 18. srpna 2015 v 17:04 | Reagovat

Zajímavé, pokud tě to tak baví, tak se uvolni, buď svá... je to skvělé kdybych měla možnost určitě bych zašla, je tam tolik možností, že se dá vždy něco vybrat... :-)

13 Bev Bev | E-mail | Web | 21. srpna 2015 v 8:15 | Reagovat

Tak to tam muselo být jako v ráji. Jsem okouzlená už pouhým popisem. Moc pěkná akce a je vidět, že jste si ji maximálně užili. Paráda! :-)

14 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 22. srpna 2015 v 19:43 | Reagovat

U všech niněr, já si nikdy neudělám na toto v létě čas, jestli jsem o letošních prázdninách doma dohromady čtrnáct dní, tak to je hodně. Jak jsem tak četla Tvuj článek, koukám, že letošní ročník by byl přesně pro mě. Jakožto velký příznivce staroseverského pohanstvích bych nemohla vynechat přednášku o tamním panteonu a zasmát se přednášce o němčině bych určitě také zašla.
Jinak s "Geraltem Ti to moc sluší." :D
P.S. Sapkowski toho nevychytal trochu víc, občas su měla pocit, že to nepíše  chlap, ale žena, jelikož některé intimní pasáže hlavních protagonistu pusobili jak z červené knihovny. :D

15 Ježurka Ježurka | Web | 13. září 2015 v 19:15 | Reagovat

Pro mne je toto všechno velká neznámá. Za našeho mládí se nic podobného nekonalo, tak se bavte tam, kde je vám všem pěkně. Je dobře, že informuješ, přiláká to jistě příště i jiné mladé lidi. :-)

16 Kapitán Amerika Kapitán Amerika | E-mail | 17. září 2015 v 5:58 | Reagovat

Zdravím, jsem ten Kapitán Amerika z FF a hodně mě pobavil komentář, že by to chtělo nějakého "Kapitána Čecha", stačil by takový? :)

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t1.0-9/11073284_573423402797772_8169004770289484034_n.jpg?oh=38b0be856d044e7844b99be01443a87f&oe=56685246

17 Mniška Mniška | E-mail | Web | 19. září 2015 v 21:52 | Reagovat

[16]: To je přesně on! Našeho národa šampión! :-D
Tak to si zaslouží alespoň virtuální potlesk. Nemůžeš ho sice slyšet, ale zkus si ho alespoň představit - jak je vidět, fantazie Ti nechybí ;)

18 Kapitán Česko Kapitán Česko | 21. září 2015 v 15:39 | Reagovat

[17]: Děkuji, dovedu si ho představit :D
A kapitán se možná se ještě někde objeví :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama