Už jsi mě uhodla?

1. září 2013 v 19:04 | Mniška |  Turnaje
Vážení přátelé, milí čtenáři. Dnes vám odhalím správné odpovědi na soutěžní otázky a také - na což jistě všichni netrpělivě čekáte - ohlásím vítěze soutěže. Nadpis se ptá pouze po ženském rodě, neboť jedinými soutěžícími byly ženy. Odvahu postavit se otázkám čelem, ale také zavtipkovat mělo vcelku málo soutěžících. Ale ačkoli může být tento nízký počet (nebo aspoň nižší, než jsem očekávala) docela mrzutý, prosím ovace pro šestici statečných! A zde máme výsledky:


1. kolo:
1. "Svatý Václave, nedej zahynouti nám, ni budoucím!"
Jezuita a český vlastenec Bohuslav Balbín (17. století) - citát je uvedený na dvacetikoruně
2. "Byly jsme před Rakouskem, budeme i po něm."
Mimo jiné historik a vlastenec František Palacký (19. století)
3. "Království za koně!"
Anglický král Richard III. (15. století)
4. "Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal."
Český král Jan Lucemburský (1/2 14. století) - rytíř každým coulem
5. "Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti."
Kazatel, duchovní Jan Hus (3/3 14. století/1/3 15. století)
6. "Stát jsem já."
Francouzský král Ludvík XIV. nebo také Král Slunce (17. století/1/3 18. století)
7. "A přece se točí!"
Astronom Galileo Galilei (2/2 16. století/1/2 17. století)
8. "Kostky jsou vrženy."
Gaius Julius Caesar (100-44 př. n. l.)
9. "Bez krále českého není boje žádného."
Český král Jan Lucemburský
10. "Myslím, tedy jsem."
Francouzský filozof René Descartes (1/2 17. století)
11. "Nejhorší srážka v životě, je srážka s blbcem. Blbce nikdy neusvědčíte z blbství. Z takové srážky, vyjdete vždycky jako největší blbec pod sluncem."
Bavič, herec Jan Werich (20. století)
12. "Nahé jsou všechny národy bez knih."
Soluňský duchovní Konstantin (9. století)
13. "Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo."
Americký astronaut Neil Armstrong (20. století)
14. "Krví a železem."
Pruský státník Oto von Bismarck (19. století)
15. "Historie učitelka lidstva."
Římský řečník, politik, filozof Marcus Tullius Cicero (106-34 př. n. l.)

Všichni soutěžící zapomněli přidat odhad v čase (i když sem tam někdo přidal úvahu), proto si v tomto ohledu nikdo nepřilepšil, ani nepohoršil.

2. kolo:
1. Proglas
Konstantin - 9. století
2. Pragmatická sankce
Karel VI. (otec Marie Terezie) - 1711
3. Rukopis Královedvorský
Václav Hanka (nálezce a zároveň zhotovitel rukopisu) - 1817
4. Norimberské zákony
NSDAP - 15. 9. 1935
5. Dekret Kutnohorský
Václav IV. - 1409
6. Toleranční patent
Josef II. - 1781
7. Zlatá bula sicilská
Přemysl Otakar I. - 1212
8. Vita Caroli
Karel IV. - 2/3 14. století
9. Charta 77
Václav Havel - 1976-1977
10. Zákon 12 desek
Decemvirové v Římě - 449. př. n. l.
11. Versailleská smlouva
Pařížská mírová konference - 1919
12. Vyšehradský kodex
Vratislav II. - 1085
13. Deklarace o nezávislosti
Thomas Jefferson - 1776
14. Rudolfův majestát
Rudolf II. - 1609
15. Mnichovská dohoda
Adolf Hitler - 29.-30. 9. 1938
A nyní výsledky:

Šárka: v prvním kole dostala, byť za odpovědi špatné, přesto mě nejvíce pobavila, 6,5 bodů. Ovšem v druhém kole se ukázala být jako třetí nejlepší s 11 body! Dohromady získala 17,5 bodů.

Thalia: vedla si v prvním kole jako druhá nejlepší a získala 9,5 bodů. V druhém kole to bylo o něco slabší, ale i tak získala 8,5 bodů a součet dosažených bodů je tak 18! Thalia tedy získala bronzovou medaili!

Luné: bohužel vzdala druhé kolo, přitom ani ona nebyla v prvním kole vůbec špatná a získala 8 bodů.

Vendy: také mě sem tam pobavila, takže za některé zábavné úvahy jsem jí přilepšila (ačkoli poznámku o posledním citátu si ještě musím nechat projít hlavou :D), takže v prvním kole 7 bodů a v druhém 12,5, tedy dohromady 19,5 bodů, čímž si Vendy vysloužila stříbrnou medaili!

Kariol: bohužel se bála odpovědět na všechny otázky v druhém kole, což je škoda, protože mohla nasbírat i něco za vtipný pokus či zadařený tip, jinak byly mnohdy její odpovědi přesné. Za první kolo dostala nejvíce bodů ze všech, tedy 10 bodů! Zatímco v druhém kole to bylo 6 bodů, dohromady tedy 16 bodů.

Annika: Annice se mnohem více povedlo druhé kolo a byla v něm ze všech nejlepší, dostala za něj 14 bodů, přičemž o jeden bodík přišla za záměnu letopočtů u Tolerančního patentu a Deklaraci nezávislosti, které od sebe dělí pouze 5 let. V prvním kole dosáhla 6 bodů, tedy dohromady 20 bodů! Annika je tedy na prvním stupni vítězů a získává zlatou medaili ve svém grandiózním historickém hádání!

Annika tedy získává hlavní cenu, tedy korálkového mořského koně, kterého vyrobí mé vlastní ruce. Avšak už nyní mám i pro vás ostatní diplomky, zde jsou:

P.S. Drobná aktualizace obrázku ceny pro Šárku, Luné a Kariol. Narozdíl od toho předchozího jsou zde přidány ještě knížky na "zemi", aby nebylo pozadí tak prázdné, jako mi připadalo předtím.

Gratuluji vítězům, ale zároveň i "poraženým", kterým však také patří velký aplaus, neboť měly všechny dívky odvahu zapojit se do tohoto náročného klání. Velmi však doufám, že si všechny soutěžící (a také čtenáři) odnesly nějaké znalosti, které se jim, pravda, nebudou úplně hodit do praktického života, zato se velmi cení všeobecný přehled o tom, co se stalo v časem minulých, které dnes bereme spíše jako pohádku, něco, co není a přímo se nás nedotýká. Přesto byly tyto události skutečné a předcházely dnešním časům. Díky všemu tomu, co se stalo v minulosti, existuje dnešek takový, jaký je.

Ještě jednou tedy děkuji všem soutěžícím za účast!

A na závěr ještě jedna otázka: Jakpak se jmenuje koruna, kterou jsem nasadila královi medvídkovi na hlavu a jíž nechal zhotovit Karel IV. v roce 1346?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kariol Kariol | Web | 1. září 2013 v 19:42 | Reagovat

Gratuluji všem holkám, které se zapojily, neboť odvahu prozradit to, co (ne)vědí, nemá každý! :-)
Že se Annika umístí na jednom z nejvyšších míst, to jsem čekala. A že je první, to je opravdu skvělé - velká gratulace! :-) A taktéž potřásám rukou Vendy, Thalii, Luné a Šárce! :-)
Mimochodem, diplomky jsou pěkné a já si ten s mým jménem dozajista vystavím! 8-) Tahle soutěž mě nejen bavila, ale i jsem se dozvěděla několik nových věcí, což určitě bylo účelem. :-) A myslím, že mě se ještě některé věci budou do školy hodit ;-)
A odpověď na otázku - pokud mě paměť neklame, méďovi Béďovi jsi nasadila Svatováclavskou korunu! 8-)

2 Erička Erička | Web | 1. září 2013 v 19:50 | Reagovat

Všem vítězům ode mě velká gratulace, čest poraženým, diplomky jsou nádherné, určitě udělají radost :-)

3 Helena Helena | Web | 1. září 2013 v 20:26 | Reagovat

Teda,gratulace vítězům.Holky jste dobrééé. :-)  :-)

4 Annika Annika | 1. září 2013 v 22:54 | Reagovat

jů! tak to jsem neočekávala ani v nejmenším! ty citáty, to bylo šílené! :D každopádně gratuluji všem ostatním hadačkám za moc hezké výkony :-) a tobě, Mniško, děkuji za zábavný způsob rozhýbání mozkových závitů před začátkem září! :-) a také samozřejmě, že jsi mi rozšířila obzory v oblasti slavných výroků :-)

diplom si určitě s řádnou hrdostí vystavím ve svém královstvíčku. a ta koruna? že by to byla sama svatováclavská? :-)

5 Vendy Vendy | Web | 1. září 2013 v 23:10 | Reagovat

Děkuji mocekráte! To jsi mě vážně potěšila, ale myslím, že s mými odpověďmi to zas tak slavné nebylo a fakt už mám pořádný skluz ve znalostech.
A dokonce už ani nevím, co jsem napsala za poznámku, kterou si necháváš projít hlavou. To je ta moje skleróza, víš... :D
A gratuluji vítězce ke zlaté medaili!
A ostatním děvčatům k odvaze zasoutěžit si. Přece jde o to, vyzkoušet si síly, i když víme, že už leccos nevíme. :-D
A do třetice vyslovuji uznání tobě, milá Mniško, že jsi vymyslela docela náročný kvíz (pro mě teda náročný byl) a taky za výrobu šikovných a pěkných diplomků.
Děkuji! :-)

6 Šárka Šárka | Web | 1. září 2013 v 23:30 | Reagovat

Tak gratuluju všem :) Byly jste dobré všecky, jak tak koukám po komentářích. A díky zejména za opakovací soutěž :) Diplomy jsou krásné :)
Jinak to, že můj komentář byl viditelný, to je asi dílo samotného blogu, který poznal, že mé první soutěžní kolo nebylo bráno vážně :-D

7 Beatricia Beatricia | Web | 2. září 2013 v 14:50 | Reagovat

Gratuluji všem vítězkám, já jsem na to neměla nervy. Skláním se také před autorkou tohoto naučného kvízu. Ona totiž ty odpovědi musela znát. Zlatíčko, ty jsi vítěz. :-)

8 Mniška Mniška | E-mail | Web | 2. září 2013 v 15:15 | Reagovat

[1]: Fakt jsi to tak prorocky čekala? :) Poravdě mě Annika překvapila, ale to vy snad všichni. Body jsem počítala až v sobotu a jen zběžně z odpovědí jsem tipovala, kdo se umístí a původně jsem si myslela, že tam budeš taky Ty, protože některé Tvé odpovědi byly docela vyčerpávající. Až pak jsem si uvědomila, že jsi v druhém kole neodpověděla na všechno.
Ale vskutku oceňuji všechny z vás, vím, že hlavně to první kolo bylo těžké a když jste všechny hádaly, bez podvádění, pak jsem docela zírala. A pak, že historie nikoho nebaví. Nicméně mám v plánu napsat i nějaký článek na obhajobu historie ;-)
Jestli vám ty znalosti zůstanou v paměti, budu ráda. A navíc učit se formou hry je asi jedna z nejlepších metod. Nikdy jsem nechtěla být učitelka a pokaždé to striktně odmítala, ale když často slyším, jaký mají děti na historii názor a pak zjistím, že je to převážně kvůli učitelům, ráda bych se do toho nějak vložila.
Ano, odpověď je správná! :)

[4]: Jsem moc ráda, pokud to mohlo být i k užitku. Ráda pomůžu v osvětové činnosti :-D
Ano, je to svatováclavská korunka!

[5]: Vendy, mockrát děkuji za Tvé uznání, vděčně se ukláním :) Inu, možná jsi překvapila sama sebe a zjistila jsi, že nakonec nevíš, že víš :-D

[6]: Nějakej blogovej šotek, mizera jeden! Docela mě vypekl s tou odpovědí od Tebe. Jestli na něj přijdu, jak mi tady zase leze do zelí, tak už ho ale opravdu příště vyhodím!

[7]: Jéje, tak to děkuji :-D Tak, pro mě je to hračka, když jsem v oboru :) až někdo uspořádá soutěž třeba o autech, budu úplně mimo :D

9 Berry Berry | Web | 2. září 2013 v 23:17 | Reagovat

Hádání jsem promeškala, z odpovědí se poučila, ale koukám, že holky měly body velice vyrovnané a diplomy jsou krásně tematické :-)

10 Ænag Ænag | E-mail | Web | 3. září 2013 v 19:14 | Reagovat

Hádací soutěž jsem sledovala, ale bohužel v mém věku jsem ještě nenačerpala tolik vědomostí, abych mohla byť jen tipovat. Avšak turnaj to byl skvělý, i když měl možná méně účastníků:) Tak mě teď napadlo, že bych ho mohla dodatečně ukázat své mamince, kterou takovéhle historické soutěže vždy fascinovaly, škoda že jsem si nevzpomněla dříve:S
Gratuluji všem k jakémukoli umístění!
Kam na takovéhle vtipné a zajímavé soutěže chodíš? Ceny jsou rovněž skvostné s geniálním nápadem:)

11 Ježurka Ježurka | Web | 5. září 2013 v 17:28 | Reagovat

Byla to zajímavá a nelehká soutěž, že se umístila Vendy, mne nepřekvapuje, naopak bych se divila, kdyby tu nebyla. Já jsem původně také zamýšlela, ale opravdu se omlouvám, nebyly na to myšlenky a všechno bych fakt jen spatra nevěděla. Tak snad jindy. Hezký den přeji.

12 Mniška Mniška | E-mail | Web | 5. září 2013 v 21:06 | Reagovat

[9]: Děkuji moc! Abych byla upřímná, jsem na ty diplomy hrdá :-D, udělat takové mě napadlo až ve chvíli, kdy jsem přistupovala v neděli k tomuto článku. Původně jsem myslela, že medvídkovi vyrobím vlastnoruční korunku, ale nasadit mu Svatováclavskou se mi pak zamlouvalo mnohem víc. Taky jsem moc ráda, že mi všechno vyšlo i velikostně - trůn, méďa v něm, knížky pro něj, no, prostě jsem na to docela hrdá :-D Méďu asi začnu tahat všude s sebou, je to šikovný model ;-)

[10]: Děkuji! Jsem moc ráda, že se líbí. A tak mě zase nešlo o to, udělat z někoho blbce, kdyby někdo nevěděl odpovědi na otázky. Uznávám, že to bylo poněkud těžké, ale zase si myslím, že alespoň, co se týče těch písemností, jsou to věci v dějepise důlěžité, a proto přinejmenším do školy užitečné a o to mi šlo především - škola hrou :) a taky jsem doufala, že když někdo nebude vědět, aspoň se zasmějeme a Šárka to dokázala vidět s nadhledem, což jsem taky ocenila :)
Kam na to chodím? Uf... no, já Ti nevím, já jsem někdy jak detektiv Columbo, prostě mě napadnou věci ve chvílích, kdy by se to nejméně čekalo. Jedna z otázek do soutěže mě napadla, když jsem se s mamču dívala na nějaký dokumentární pořad - s historií to ale nemělo nic společného, byl to dokument o zvířatech, myslím, že o super lví smečce. Nevím, co mě donutilo k myšlenkovým pochodům, ale nějaké asociace mi navodily citát "Království za koně." Pak mě napadaly další podobné, začala jsem z toho zkoušet mamku a pak jsem si řekla, že by to bylo moc dobré přidat do soutěže. Takže díky :-D no, ale jelikož je historie můj obor na vejšce, tak je jasný, k jakému ústavu jako pacient patřím :-D díky, díky!

[11]: To je taky všeználek, viď? :-D
Jinak to chápu, četla jsem něco, takže rozumím tomu, že na soutěž asi nebylo ani pomyšlení, jen doufám, že je Ti o moc lépe! Děkuji, také přeji hezký den!

13 Cata Cata | Web | 5. září 2013 v 22:44 | Reagovat

Jé, byla bych se bývala zapojila, kdybych na tvůj blog dorazila dřív!

Gratulace je na místě...

14 Thalia Thalia | Web | 6. září 2013 v 19:40 | Reagovat

Gratuluji všem ostatním zúčastněným, byla to každopádně zábava a donutilo mě to trochu zapřemýšlet :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama