Září 2013

Setkání s literární postavou - Stříbrná nitka naděje

24. září 2013 v 7:55 | Mniška |  Pergamen a brk

Padá mlha a padá strach. Noc rozprostřela svá křídla nade mnou a já z toho poprvé nemám radost. Obyčejně čítám ze souhvězdí příběhy jako z otevřené knížky. Ale dnes mne rozmazaná tma děsí a její chlad mě svírá do své kazajky.
Celá promrzlá se krčím pod vysokou lípou v lese, kde jsem se ztratila a ani za denního světla jsem z něj nenašla cestu ven.
Studené kapičky mlhy mě pálí na obličeji a mísí se s mými hořkými slzami. Představuji si, jak se choulím do hebké maminčiny náruče nebo jak usrkávám horký jablkovo-skořicový čaj.
Vzápětí mne záchvěv mrazivého větru vrátí zpět do reality a po tváři se mi opět začnou koulet slané korálky smutku.
Něco však náhle upoutá mou pozornost. Mlha přede mnou nabývá stále větší záře. Strach ve mně vzrůstá. Neslyším nic ani nikoho, a tak se bojácně tisknu ke stromu.
Pak jsem ho spatřila a já vydechla se smíšeným údivem i bázlivou úctou. Musí se mi to jen zdát!
Z mlhy se pomalu zhmotnilo stříbřité, čtyřnohé stvoření, které bylo pramálo podobné koni, k němuž však jednorožec bývá připodobňován. Jenže byl mnohem půvabnější, vznešenější… Toužila jsem se ho dotknout a přitom jsem nechtěla pošpinit něco tak čistého ubohým lidským dotykem.
"Pojď za mnou," řekla jednorožka hedvábným hlasem a já se poslušně vydrápala na nohy a klopýtala za stříbrným světlem. Jednorožka na mě brala ohled a kráčela vznešeným krokem pomalu. Mlha se před námi začala rozestupovat. Netrvalo dlouho a my dorazily na mýtinku pod čistou hvězdnou oblohou. Z dálky jsem zahlédla světla baterek. Někdo volal mé jméno.
Spadl mi kámen ze srdce. V tu chvíli jsem si všimla, že jednorožka je pryč.
"Tati!" zvolala jsem zlomeným hlasem. "Péťo!" ozvalo se v odpověď a postava s baterkou mi běžela vstříc. Pak už si jen vybavuji hřejivou náruč a já vydechla: "To byl poslední jednorožec! Má naděje!"

Jméno knižního díla: Poslední Jednorožec
Autor knihy: Peter Soyer Beagle
Jméno literární postavy: jednorožka/lady Amalthea

Podzimní výlet do útulku - Oznámení

13. září 2013 v 17:13 | Mniška |  Nový vítr
Už velmi dlouho mne jímá myšlenka na pomoc zvířatům bez páníčků a zajet do některého blízkého útulku pro opuštěná zvířata. Když jsem ještě chodila na základní školu, jezdívali jsme v tomto podzimním čase do řepnického psího útulku, kde jsme odevzdávali nashromážděné peněžní dary anebo různé potraviny pro psy. Ta vzpomínka mne stále neopouští, hlavně na pejsky, kteří měli z příjezdu tolika dětí i dospělých velikou radost. Od té doby myslím na to, vydat se do útulku na vlastní pěst.
AKTUALIZACE článku na konci*

Le Roi Soleil

9. září 2013 v 12:14 | Mniška |  Společenský sál
Le Roi Soleil, nebo-li francouzsky Král slunce. Takto se označoval mocný francouzský král Ludvík XIV. (1638-1715), který toužil po tom, aby byla jeho země jedničkou v Evropě. O tomto vladaři bylo natočeno nemálo filmů, neboť se tvrdě zasadil nejen o to, aby upevnil již chatrnou francouzskou vládu a uplatnil absolutismus, ale obnovil také lesk svého dvora, což je jistě přitažlivé nejen pro filmaře.

Francie je na svého slavného krále hrdá, tak jako na svou historii obecně, která je v této zemi neobyčejně oblíbená a historická literatura tu jde dobře na odbyt. Není proto divu, že se Král slunce objevil také na prknech tamních divadel a on na chvíli znovu ožil a s ním i jeho emotivní příběh.

Ohlédnutí za srpnem

6. září 2013 v 14:05 | Mniška |  Nový vítr

Ač mnohým skončily prázdniny již před pár dny, já se do školy chystám až za týden. Někteří vysokoškoláci však na půdu své nemocnice instituce vkročí ještě později. Jako prvák jsem na svou fakultu zavítala až po svatém Václavovi. Nicméně bych uvítala ještě pár dní volna, jelikož tyto prázdniny jsem zkrátka postrádala čas; jak člověk nemůže mít o prázdniny čas? Najednou nevím, jak mám odpovědět, protože té diplomce jsem nakonec zas tolik nedala, i když bych lhala, kdybych napsala, že jsem se jí nevěnovala vůbec. Inu, snad se k tomu v průběhu článku nějak dostanu, protože teď mám v úmyslu shrnout pár srpnových zážitků i překvapení, jelikož se musím přiznat, že projekt (ne)malé radosti u mě teď velice zaostává. Vezmu to tedy opět za jiný konec.

Už jsi mě uhodla?

1. září 2013 v 19:04 | Mniška |  Turnaje
Vážení přátelé, milí čtenáři. Dnes vám odhalím správné odpovědi na soutěžní otázky a také - na což jistě všichni netrpělivě čekáte - ohlásím vítěze soutěže. Nadpis se ptá pouze po ženském rodě, neboť jedinými soutěžícími byly ženy. Odvahu postavit se otázkám čelem, ale také zavtipkovat mělo vcelku málo soutěžících. Ale ačkoli může být tento nízký počet (nebo aspoň nižší, než jsem očekávala) docela mrzutý, prosím ovace pro šestici statečných! A zde máme výsledky: