Hunger Games

18. srpna 2013 v 22:06 | Mniška |  Společenský sál

Když vejde nějaký film za zvuku ohlušujících fanfár do kin, jsem vůči němu většinou netečná, hlavně pokud se jedná o něco, s čím jsem se ještě vůbec nesetkala. Mám totiž často pocit, že to, co se líbí světu, nelíbí se mně. A tak mě film Hry o život (ovšem lepší překlad je Hladové hry) nechával zcela bez zájmu. Až u Sherylin Lee na blogu jsem se dozvěděla, že existuje k tomuto filmu knižní předloha, kterou si Sherylin nemohla vynachválit. Její propracované články o Hladových hrách mne natolik upoutaly, že jsem se rozhodla dát tuto knihu (vlastně trilogii) na seznam mých vánočních přání. Pod stromečkem jsem tedy knihu (všechny tři díly v jednom rafinovaném knižním balení) našla. Ale až nyní jsem se rozhodla pustit se do jejího čtení.


Děj se odehrává v Panemu, tedy na troskách budoucí Severní Ameriky. V jeho středu stojí Kapitol, hlavní město přepychu, ale také svrchované moci, kterou si zdejší prezident drží nad 12 separovanými kraji. Lidé pocházející z těchto krajů žijí narozdíl od Kapitolanů ve velké chudobě a útlaku. Přece je na jejich práci Kapitol naprosto závislý. V minulosti si však utlačovaní lidé řekli "dost!" a postavili se Kapitolu na odpor, jejich povstání bylo ale tvrdě potlačeno a jeden z krajů (tehdy třináctý) byl doslova srovnán se zemí. Připomínkou této události a také demonstrace moci, doprovázenou varovně zdviženým prstem, aby se žádná další povstání neopakovala, jsou Hladové hry. Ze všech dvanácti krajů se tak každý rok vylosuje z osudí jeden chlapec a dívka v rozmezí 12-18 let, kteří poputují do arény Hladových her, kde se hraje na život a na smrt. Přežít může jen jeden jediný.

Kniha je psána v ich-formě, její příběh vypráví hlavní hrdinka trilogie šestnáctiletá Katniss Everdeenová z Dvanáctého kraje uhelných dolů. Katniss je velmi temperamentní, schopná a na duchu silná, ale také výbušná a dost často se neovládající. Nade vše však miluje svou rodinu, kterou se snaží uživit a chránit. Nutno podotknout, že Katniss není ten typ knižní postavy, která by byla vyloženě bez chybičky. Některá její rozhodnutí a neurčité pocity si u mě vysloužily nesympatii s tím, co dělá, což ovšem neubíralo celkový dojem z knihy. Naopak si myslím, že je to velké plus, protože absolutně kladné postavy bez jediné vady ubírají na reálnosti. A tak nejsme na pochybách, že stejně jako všichni lidé i hlavní postava knihy má své chyby.

Příběh vlastně poukazuje mimo jiné na rozdíly mezi chudými a bohatými, kde je kontrast umocněn často bizarním vzhledem Kapitolanů a malichernými starostmi majetných lidí. Hladové hry jsou přehlídkou jejich moci a zároveň jejich marnivosti, ale také zvůle, které se dopouštějí na "prašivých vzbouřencích" z krajů, jež mají své místo pouze na polích, v dolech nebo v továrnách. Za svou neposlušnost dostali trest, který probouzí v jeho obětech bezmoc a beznaděj. Hladové hry nemilosrdně berou děti svým rodičům a nutí je, aby se z nich stali zabijáci. Kapitolané se tím baví, zatímco "krajané" jsou nuceni, aby se na tuto reality show hromadně dívali ze svých náměstí a aby jim vše připomínalo, jaký je podle Kapitolu jejich mrzký osud, jež nemohou změnit.

Mé dojmy z knihy jsou těžko popsatelné, avšak velmi kladné. Už od první stránky jsem plula po psaných řádcích očima jako řeka ve svém korytu nerušeně, nikde jsem se nezadrhávala. Co je však největší sílou příběhu, je jeho poutavost, kdy se čtenář nechává strhnout tornádem, který ne a ne ustat. Těžko jsem se odpoutávala od četby, třebaže jsem knihu čítávala po nocích a má otevřená víčka už chtěla vypovědět službu. Zvědavost rostla s každou další stranou a i po svých soukromých slibech, že dočtu už jen jednu kapitolu, jsem neodolala a četla dál. Hltala jsem stránky, jako by mi moc chutnalo.

Hlavně první kniha má spád, všechno se děje tak rychle, že někdy nestačíte popadnout dech a už se zase něco děje. Nezřídka se mi stávalo, že mne něco natolik překvapilo, jako by mne to prudce uhodilo do tváře, že jsem hlasitě vyhrkla překvapením a kulila oči. Často jsem se snažila děj předvídat a myslela jsem si, že bych tak mohla na autorku Suzanne Collins vyzrát, abych mohla předvídavost děje zapsat do pomyslného mínusu. Jenže ač jsem zvažovala plno možností, často se mi má předpověď nevyplnila a já byla zavalena překvapeními. Ano, jedna jediná věc se předvídat dá, ale kdyby se zrovna tato předpověď nesplnila, pak by nemohla vzniknout celá trilogie.

Příběh ve mně vyvolával takové emoce, že i když jsem zrovna neměla knihu u sebe, musela jsem o ní hodně přemýšlet; o tom, co se odehrálo a o tom, jak to bude asi vše pokračovat dál. Myslela jsem i na některé myšlenky z knihy nebo jsem přemýšlela o pocitech a pohnutkách hlavních postav. Jak bych se zachovala já, kdybych byla v téže situaci? Velmi to otřáslo mými myšlenkami všeobecně. A mohu říci, že o některých postavách se mi dokonce i zdálo, vyprávění příběhu je velmi silné.

Knize dávám velmi vysoké hodnocení, tedy 90%. Jediné, co bych knize vytkla je to, že některé popisy míst, lidí aj. jsou dle mého nedostačující. Možná to někomu vyhovuje, protože mu to dává více prostoru pro vlastní imaginaci a fantazii. Ale přiznávám, že co se týká třeba oblečení a vzhledu lidí, uvítala bych aspoň o malinko podrobnější popis.

A teď krátce k filmu. Navzdory obrovské kritice, která se na účet filmu Hry o život snesla, jsem toužila snímek vidět a udělat si vlastní názor. Nevěřila jsem tomu, že by to mohlo být tak zlé, jak se tvrdilo, když se jedná o tak fantastický příběh. A tak jsem se konečně dočkala. Bohužel však musím dát kritikům za pravdu. Film je přímo špatný. Filmaři udělali z příběhu něco velmi laciného a vlastně i nudného. Nemohla jsem uvěřit tomu, že to mohli tak... napadá mě slovo, které budu cenzurovat. Asi jediné, co mi přjde na filmu zajímavé je vyobrazení Kapitolu a jeho obyvatel. Jinak mě zklamaly samotné Hladové hry, kde jako by se opravdu nic moc nedělo. Zklamali mě také zdejší tvorové, respektive tvor zvaný mut, na kterého nebylo pořádně vidět, i když na něm mělo být něco velmi pozoruhodného. A ten druhý, kterého mám na mysli, tzv. reprodrozd nebyl pro jistotu ukázán vůbec, což mě docela dopálilo. I jedna - dle mého - velmi romantická scéna, která mě v knize vzala oravdu za srdce a probudila ve mně tolik emocí, nepohnula ve filmu ani jednou mou řasou. Zatímco při čtení jsem prožívala nesčetně pocitů, film ve mně nezanechal jediný, pokud nepočítám zklamání.

Závěrem vám chci doporučit knihu ke čtení. Pokud jste nečetli knihu, ale viděli film, neberte ho tak vážně. Pokud se na něj teprve chystáte, abyste si udělali také svůj názor, pak je to samozřejmě jen na vás, ale knihu si zaručeně přečtěte!

Obrázky: jsou stažené z internetu. Ten poslední obrázek s propracovanými nehty, na jednomž z nich je nakreslený reprodrozd mě zaujal, skládám tímto poklonu před talentem Kelsie z Kanady a před jejím mimořádným talentem!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 19. srpna 2013 v 0:34 | Reagovat

Už jsem chtěla zabalit počítač a tu padl můj zrak na Hunger games. Zrovna u tebe...
Vidím, že máš to samé knižní vydání, co já. Je to nádherná úprava a obsah je o nic méně lepší.
Asi se vším, co jsi napsala, souhlasím, i s tím, že Katniss není zrovna nejideálnější, ale díky svým chybám se stává o to víc lidštější. Peeta mi byl ohromně sympatický, i když zpočátku stavěný do jakési role malého velkého tupounka, potom zrádce - a nakonec se z něj vyklubal inteligentní kluk, který použil v Hladových hrách nejednou páku  manipulace.
Líbila se mi celá trilogie a po pravdě, Hunger games byly po dlouhé době opravdu kniha, která mě chytila a neznudila ani jednou.
Filmové zpracování se mi však líbilo víc než tobě. Jistě, některé věci opravdu odflákli (Zlatý roh jsem si představovala jako opravdu výstavní místo, oslnivé a zářící už zdaleka, a ne vojenský stan.)
Taky tam vynechali pár věcí, třeba ti mutové s obličeji mrtvých. To si myslím že je škoda, že to byl slibný filmový kousek, ale vyřešili to takto.
Naopak film mi připadal poměrně civilní a tudíž věrohodný, Katniss se mi líbila hodně, i ve své prudkosti. V samotných hrách (tedy zabíjení) to hodně osekali, dali víc náznaků), ale podstatu se jim myslím povedlo zachytit. Vím, že na to jsou rozporuplné názory, jsem zvědava na dvojku.

2 Bev Bev | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 5:58 | Reagovat

Knihu ani film ještě neznám, ale zaujalo mě to. Zdá se mi, že by mě to mohlo bavit. Připomíná mi to gladiátorské hry a Kingovu knihu Running Man a to vše ještě ozvláštněné tím, že hlavní hrdinkou je dívka. Ukládám si titul do paměti. Díky za tip. :-)

3 Kariol Kariol | Web | 19. srpna 2013 v 7:24 | Reagovat

Já jsem se ke knihám, ačkoliv o nich vím, ještě nedostala. Film jsem viděla, a i když to nebylo špatný, nechápu, proč je z toho takový bestseller, ale zároveň mi to ani nevadí... No to je na dlouho :-D
Chystám se na knihy, ale kdo ví, kdy se k nim dostanu :D

4 Kariol Kariol | Web | 19. srpna 2013 v 7:25 | Reagovat

Mimochodem, pod záhlavím máš odkaz na opravdu zajímavý "projekt" :-) Už jsem to u Holubičky četla a obdivuji ji za to! :-)

5 Eamane Eamane | Web | 19. srpna 2013 v 8:54 | Reagovat

Už asdi déle neodolám a taky si knihy přečtu. Film mě zaujal už před dlouhou dobou, tedy ne že by mne chytl za srdce, ale bylo to zase něco nového ... Na knihy jsem slyšela velkou chválu, jen je teď musím sehnat :)
Jak se máš?

6 Mniška Mniška | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 9:07 | Reagovat

[1]: Tak Peeta byl sympaťák jako hrom :) Moc se mi líbil a právě kvůli němu jsem se na Katniss tolik zlobila (rozebírat to nechci, abych nespoilerovala).
Ještě co se týče toho filmu, mně tam některé náznaky připadaly hodně slabé a nemluvím teď jen o tom zabíjení, ale hlavně třeba o důvodech, proč vznikly Hladové hry - to se mi zdálo, že dost dobře nevysvětlili. Těch slabých náznaků tam bylo podle mě nemálo. A ani ta Katniss mi v tom filmu nepřipadala vlastnostmi tak barevná jako v knize. Filmaři z ní chtěli udělat hlavně kladnou hrdinku podle mého dojmu.
Film jsem odsoudila, ale přiznám se, že i tak bych docela chtěla vidět ten druhý díl, který půjde v říjnu do kin. Zajímalo by mě, jestli se ze svých chyb poučili a zajímalo by mě, jestli už konečně ukážou toho reprodrozda! Nebo přinejmenším reprozoba.
Jo, ale ještě chci podotknout, že se mi docela líbila Cetkie, její zjev je vcelku zajímavý :) A i Haymitch je ve filmu hezčí, než jsem si ho přdstavovala...
Jinak díky za názor :) Upřímně po tom, co jsem to viděla, jsem si moc nemyslela, že by se někomu ten film mohl líbit.

[2]: Není zač, snad se knihy budou líbit i Tobě ;-)

[3]: Tak mi věř, že kniha není jen "nebylo to špatný", snad se k tomu dostaneš a uvidíš sama :)

[5]: Doporučuji tu vazbu, kterou mám já - tedy všechny tři knihy v jednom. Protože jakmile zhltneš jednu knihu, bude Tě mrzet, že nemáš druhý díl zrovna u sebe, abys mohla hned pokračovat :)
Jinak děkuji za optání, mám se fajn, i když jdu za chvíli vyklízet morčeti :-D Teď baští, tak ještě chvilku počkám. Dneska mám plný den, musím skočit na cvičení na rehabilitaci, kde se mi teď snaží napravit záda a pak hned skočím do archivu kvůli své diplomce do školy. A co Ty? Jak se máš? :)

7 Vendy Vendy | Web | 19. srpna 2013 v 9:33 | Reagovat

Mně zaujal ten kapku minimalistickej styl, jednotlivé záběry (třeba jak Katniss běží po hrázi hlušiny k lesu, nebo její vzpomínka na smrt otce, hádky s matkou). Je fakt, že to mohli rozebrat trochu víc, přidat na detailech. Katniss se mi moc líbila. Ale napadá mě, že možná některé věci nedali do jedničky, protože s nimi chtějí vyrukovat ve dvojce. Aby byl moment překvapení... Uvidíme, možná jo, možná ne.
Jinak se mi film fakt líbil, i když mohl být lepší. Popravdě, každý film může být ještě lepší. :-)

8 eri-cka eri-cka | Web | 19. srpna 2013 v 11:51 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, ale podle tvého vyprávění soudím, že je velmi poutavá, napínavá a se vším všudy krásná, ty jsi se do ní úplně vžila, pokud se ke mně dostane a já doufám, že jo, tak si ji přečtu :-)

9 Čerf Čerf | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 18:04 | Reagovat

Díky za tip. Uvidíme, fronta zajímavých knížek je dlouhá a času málo...

10 Tomáš Tomáš | E-mail | Web | 19. srpna 2013 v 21:28 | Reagovat

Tuhle knížku mám nejradši! Nejvíc miluju splátce 12. kraje! :P

11 Mniška Mniška | E-mail | Web | 20. srpna 2013 v 16:52 | Reagovat

[7]: Katniss je fešná holka, ale jak už jsem nějak naznačila výš, působila na mě neurčitě, někdy chladně. Kdo ví, třeba máš pravdu a budou to s ní chtít víc rozbalit v druhém díle, tam koneckonců tu svou výbušnost předvádí více.
Ano, každé filmy mohou být lepší a právě proto jsem zvědavá na ten druhý díl, bude lepší? ;-)

12 Ami Ami | E-mail | Web | 20. srpna 2013 v 17:03 | Reagovat

Tahle knížka je naprosto skvělá, jedna z nejlepších co jsem četla :-)

13 Kariol Kariol | Web | 21. srpna 2013 v 8:38 | Reagovat

[6]: Však už mám tyhle tři knížky knížky ve svém dlouhém seznamu :-D

14 Beatricia Beatricia | Web | 21. srpna 2013 v 10:33 | Reagovat

To máš pravdu, to se děje ve většině zfilmovaných románů, že film je z.....ný (to je slovo zakázené cenzurou). Tvá recenze je opravdu podrobná a na vysoké úrovni, a i když děj románu není zrovna můj cup of tea, tak přemýšlím, že se odhodlám ke čtení. Tvé doporučení je pro mne směrodatné a závazné.
Vřele ti děkuji za tvůj kouzelný komentář, budu si ho v průběhu dne často pročítat.♥♥♥

15 Annika Annika | 21. srpna 2013 v 20:53 | Reagovat

panejo, navnadila jsi mě! jakmile se to objeví u nás v knihovně, hned se toho zmocním! :D

16 Vendy Vendy | Web | 22. srpna 2013 v 12:54 | Reagovat

[14]:Zkus, román je opravdu dobrý! Přečetla jsem jedním dechem. No dobře, na víc nadýchnutí... ;-)
[11]: Katniss...tady jsem neřešila ani její krásu, jako spíš zádumčivost, křehkost, a přitom pevnost. Nebyla možná moc barvitá a akční, ale považ, ve svých třinácti, nebo kolik jí bylo, když jí umřel táta, se najednou musela starat o celou rodinu, musela se naučit nejen lovit (to už možná uměla), ale hlavně své úlovky prodávat, smlouvat o ceny, starat se nejen o sestřičku, ale i o mámu, která byla v té době totálně neschopná cokoliv udělat, musela přemýšlet za sebe i za rodinu, navíc ji bolela smrt táty, svět kolem byl docela tíživý, podmínky k životu také, musela být opatrná, když chodila do lesa, protože to bylo zakázané území... musela se učit být nenápadná.
Mně se zdá, že hrdinku pro Katniss vybrali celkem dobře, líbil se mi i Hamish, toho jsem si také představovala jinak.
Ale tím nechci říct, že tvé představy nebo tvůj dojem z filmu je myslný, ne, je prostě tvůj a zřejmě jsi od filmu očekávala víc. Já zas od filmu očekávala méně, proto mě tolik nezklamal.
Ale knihy jsou rozhodně o třídu lepší.

17 Luné Luné | Web | 22. srpna 2013 v 14:54 | Reagovat

V knižní říši jsem vůni Hunger Games ještě všemi smysly neochutnala, avšak ve filmovém světě ano a trošku se stydím.. Snímek mě skutečně okouzlil. Vnitřní síla Katniss, její neovladatelná divokost mi připomínala zrcadlení dávných indiánů, kteří pro náručí svého pokrevního rodu udělali cokoliv..
Bojím se procházet psanou říší, aby mé první omámení nepohaslo..
Avšak pohlazením tvých slůvek jsem se nechala nalákat. Krásně napsané :)

18 Mniška Mniška | E-mail | Web | 22. srpna 2013 v 20:16 | Reagovat

[14]: Věř mi, Beo, že když jsem četla o čem ta knížka je, taky jsem si říkala, že to není zrovna nic moc pro mě. Ale jsem ráda, že jsem nakonec na tuto pochybnost nedala. Jina kmoc děkuji za pochvalu, Ty taky umíš být hodně milá a hezky pochválit, snad si Tvou chválu opravdu zasloužím :)

[16]: Jistě, vím co myslíš (btw: bylo jí šestnáct), možná máš pravdu, jen jsem prostě chtěla říct, že si nemůžu pomoct, ale v knize mi připadala jiná, zpočátku i sympatičtější, ve filmu mi přijde, že je víc nežádaně kladná.
Ale tak samozřejmě, je jasné, že každý na to máme jiný názor a jesli vás všechny - co tak koukám - zaujal ten film, tak vám všem za to určím trest smrti, je vám to doufám jasné? Jestli si myslíte, že mi tady budete svými jinými názory degradovat můj svrchovaný názor, jste na omylu, je po vás! :D
Ne, samozřejmě je mi to jasné. Nechávám si svůj názor o tom, že film se mi nelíbil a snad i právě proto, jak píšeš, že jsem od toho očekávala víc. Přímo jsem to toužila vidět a viděla jsem to jen pár dnů po tom, co jsem dočetla knížku, takže má očekávání opravdu byla silná. Ale můj náhled nechci cpát, jestli se Ti fil líbil, líp pro Tebe :) máš další věc, na kterou se ráda podíváš.
Jo, Haymitche jsem si představovala mnohem víc zanedbaně a jako pěkného tlouštíka - jako špinavé prasátko :-D

[17]: Proč by ses měla stydět? Za to, že máš jiný názor než já? :) Za to se nemusíš stydět, to, že vás potrestám, byl jen vtip, nic víc :-D
Přiznám se, že to spíš já jsem překvapená, žes Hunger games vůbec viděla, protože jsem si upřímně myslela, že na příběhy, kde se takto zabíjí, nejsi, ale to byl můj dojem a zdá se že mylný, ale jsem ráda, že si o tom s Tebou aspoň taky můžu povídat :)
Ale neboj, knihu si klidně vem, protože i když se Ti film líbil, věř mi, že jak píše Vendy, knihy jsou o stupeň lepší. Navíc z filmu nepoznáš, jaké jsou pohnutky a myšlenky postav. Kniha by Ti mohla leccos objasnit.

19 Eamane Eamane | Web | 23. srpna 2013 v 14:35 | Reagovat

Tak už jsem si tu skvostnou knihu pořídila! Nemohla jsem odolat, když jsem ji viděla v knihkupectví a hned jsem si vzpomněla na tebe a tvůj článek :D Jen jsem do ní nakoukla a nemohla jsem odtrhnout oči. Těším se až ji přečtu - snad jedním dechem :)

20 Mniška Mniška | E-mail | Web | 24. srpna 2013 v 12:54 | Reagovat

[19]: Fakty? No, to jsi dobrá, že sis jí takhle koupila :) Tak tedy moc doufám, že se Ti bude líbit. Přeji pěkné brouzdání stránkami!

21 Vendy Vendy | Web | 24. srpna 2013 v 13:50 | Reagovat

[18]:Ty jseš teda číslo. ;-)
Zajímavé, že zrovna Katniss mi moc sympatická nebyla, ale obdivovala jsem tu její sílu (myslím i v knize i ve filmu). Některé prvky ve filmu se mi vážně líbily, některé byly odbyté nebo přeskočené, ke škodě.
A opravdu mě asi snímek mile překvapil, protože jsem od něj nic nečekala...
Vím, že na čsfd to strhali na hadry (většinou) a srovnávali s jiným filmem, kde se teda vraždilo opravdu brutálně a v daleko větším rozsahu, ten film jsem si stáhla a zkoukla, ale nic moc mě neutkvělo, asi budu muset shlédnout ještě jednou, hlavně proč ten boj vlastně vůbec byl.
Jo, ten odkazovaný film se jmenoval Battle Royale. 8-)

22 Casion Casion | Web | 25. srpna 2013 v 11:23 | Reagovat

Čo sa týka knižnej série prvá kniha sa mi nesmierne páčila :-) Bola skvelá, dobre sa čítala a mala rýchly spád. Postupne sa mi však knihy prestávali čítať tak dobre a posledný diel ma veľmi neoslovil.
Film bol podľa mňa spracovaný dosť dobre, som zvedavá na dvojku :-)

23 Taure Taure | Web | 25. srpna 2013 v 19:49 | Reagovat

Ach Mniško! :-) Viděla jsem film a strašně jsem zatoužila si přečíst knížku. Děkuju za skvělou recenzi! :-) Chystám se na ně,ale myslím,že se k nim dostanu až příští léto :-)

24 Edona Edona | Web | 26. srpna 2013 v 21:25 | Reagovat

Zrovna nedávno jsem poprvé shlédla film Hladové hry a ne že by mě uchvátil, ale nakonec jsem si o něm něco přečetla a když jsem zjistila, že má knižní předlohu, rozhodla jsem se, že si ji musím přečíst. Dnes jsem šla do knihkupectví, že si ji koupím, ale bohužel jsem na ni nenatrefila. Tak si ještě počkám. :-)

25 Vendy Vendy | Web | 30. srpna 2013 v 17:37 | Reagovat

Mimo téma - k tomu PF, je to verze X., ale možná že ve free verzi se tento symbol nenalézá (nejsem si jista). Ale mohla bych ti poslat odkaz, kde se zakóduješ a získáš normální verzi. ;-)

26 Berry Berry | Web | 2. září 2013 v 23:23 | Reagovat

Zaujalo - myslím, že přidávám na seznam "jednou bych si ráda přečetla".

27 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 7. září 2013 v 15:17 | Reagovat

Mně se docela líbil i film... možná proto, že jsem ho viděl předtím, než jsem si přečetl předlohu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama