Těsně před prázdninami

24. června 2013 v 13:41 | Mniška |  Nový vítr
Precellencie. Co to zase je?! rozčiluji se nad latinským slovíčkem, které se dělá tak tajemným jako jsou ilumináti. Další slovíčko, které se mi nechce odtajnit a zůstává v anonymitě. A to jsem si nedávno koupila nový, krásný a velký latinsko-český slovník. Oprava; dobroděj tatínek mi ho koupil. Byla jsem totiž přesvědčená, že slovník z roku 1952 už nepostačí mým nárokům. Ale spletla jsem se, oba slovníky jsou téměř totožné. A oba jsou historickými naháči, protože ač jsem byla knihkupcem přesvědčována, že na roku vydání slovníku nezáleží, protože už se na tak mrtvém jazyku jako je latina nedá nic nového vyzkoumat, spoustu slov slovníky jaksi nepobraly. Tak občas zkouším, co si o tom myslí strejda Google. Říkám si, jestli bych jednoho dne neměla vydat latinsko-český slovník pro historiky, který tu citelně chybí zejména pro jedince z nebezpečných ústavů historických.


A tak se po slunných odpoledních patlám s latinskými texty Kristiánovy legendy z konce 10. století, kroniky Oty z Freisingu z 50. let 12. století, kroniky Petra Žitavského z 30. let 14. století a stížnosti Tobiáše z Bechyně z konce 13. století a usilovně se snažím je přeložit. A zkouška z latiny je v nedohlednu, neboť pan doktor dosud nevypsal termíny. Patrně má dovolenou. Doufám, že alespoň stojí za to a že pokud už utekl od svých dotěrných studentů (konkrétně mě, která ho bombarduje jemně se dožadujícími e-maily), tak do těch nejteplejších krajin, aby mu to mohli dotěrní studenti (konkrétně já) závidět. Jadran by byl fajn, Středozemní moře samozřejmě také, i když se traduje, že tam řádí žraloci. Ještě donedávna by se mi však nemohlo stát, abych se s nějakým žralokem vůbec kdy potkala, protože má domnělá "rybičkofobie", kterou jsem zveličovala úmyslně patrně víc, než bylo třeba, mi zabraňovala ráchat se v moři byť jen na pobřeží, neboť jsem odhalila, že ty drobné potvůrky se v té průhledné vodě nestydatě sluní. To když jsem tenkrát jako malá zjistila v Tunisku, vystřelila jsem z vody s hlasitým "uáááááá", jako kdybych opravdu spatřila žraloka. Od té doby jen bazény...

A tak se s latinou patlám a patlám jako dělník na stavbě, nepoháněna stresem poslední chvíle. Dost často tedy dělám různé nepravosti, které s latinou vůbec nesouvisí. Například jsem si udělala v úterý výlet do Lysé nad Labem, kam jsem vyrazila za svou o dva roky mladší sestřičkou. Tato sestřička - která je mladší než já - "vlastní" už svého stálého chalana, bydlí u něj a jeho rodičů a pracuje v hadrárně Marks&Spencer. Dosud jsem nevěděla, jak prestižní tento anglický obchod je, jelikož hadříky nejsou mou silnou stránkou. Ovšem pokaždé, když jsem se před kamarádkami vytasila s tím, že moje sestra - mladší než já - pracuje v tomto krámě pro hadříkomily, rozšířily se jim zorničky nadšením: "To myslíš vážně? Teda, já bych nikdy jako prodavačka nepracovala, ale v Marks&Spencer bych si dala říct." Když vám něco podobného řekne několik holek, které se v hadřících opravdu vyznají, dojde vám, že s touto skutečností je záhodno se jít vytahovat všude možně. Moje sestra - mladší než já - pracuje v Marks&Spencer. Opakuji: Moje sestra, která je mladší než já, maká v Marks&Spencer. Co na to říkáte? Patrně asi nic. Jak jsem brzy zjistila, je to tu mimořádně drahé. Pravda, co bych čekala od prestižního obchodu. Zato neobvykle kvalitního. Když jsem slyšela, jaká péče, která zahrnuje pečlivé školení zdejších prodejců, se všemu věnuje, začínám chápat, proč jsou některé věci tak drahé.

A tak vznikají mindráky z mladších sourozenců, kteří jsou spokojenější než vy sami. Já dělám všechno složitě a za všechno bojuji. Mladší sourozenec ovšem často přijde na to, že nemá cenu ztrácet čas a přijde na něco mnohem jednoduššího a přímočařejšího. Říká se, že starší ze sourozenců je často pilnější a nadanější, co se týče učení, zatímco ten mladší je línější, pohodlnější, v mém případě bych možná použila i slova vychytralejší; mít vše, ale za cenu menší námahy. Pak člověk jen zírá, jak je možné, že on sám získává jen s velkým úsilím, naproti tomu jsou druzí, kteří se s ničím neflinkají a mají to taky. A někdy jsou na tom ještě líp. Ten svět je tak ironický... Občas si představím naši planetu Zemi, která na moment odhalí oči a ústa, jak se mi škodolibě vysmívá.


V Lysé vládne klid a pohoda. Ovšem u nás v Lovosicích pořád někdo vrtá, seká trávník se strašlivým řevem sekačky, staví se, sousedům pod námi a nad námi neustále štěkají psi kdykoli jejich páni nejsou doma a jsou rozhodně vytrvalí, takže je člověk slyší klidně celé dopoledne nebo celou noc.

Představuji si, jak se v Lysé kutálí bezlistý keř jako na osamělé poušti. Ale aspoň je tam klid. Mají tam barokní kostel, mají tam velkou zámeckou zahradu a samozřejmě také zámek, který obsadil spolek důchodců. Na zahradě u malého domečku rodiny, s níž teď má sestra bydlí, je bazén. V těchto parných dnech je to rozhodně ta nejlepší atrakce. Ach, malý, avšak užitečný bazénku z Lysé, jak mi chybíš! Po povodních u nás, ani v blízkých městech ještě dlouho nebudou otevřena žádná koupaliště. Pokud nepočítám zakalené Labe, které rozhodně láká všechny lidi k tomu, aby se do něj přišli vykoupat - blech! - zbývá nám jedině ta vana.

Holubinky - jak jsem si zvykla říkat roztomilému párečku, který se skládá z mé mladší sestry a jejího druha - vlastní také úžasné domácí kino. Hned mi ho předvedly; pustily mi Hobita, Rebelku i Batmana, který údajně povstává. Byla jsem nadšená z dunivého zvuku, který se linul z repráků, rozestavěných všude po pokoji. A byla jsem také nadšená z toho, že nikomu široko daleko nevadilo, že si pouštíme filmy uprostřed noci tak nahlas. U nás v Lovo by to paradoxně nešlo, i když je tu tolik hluku. Moje maminka chodí spát téměř vždy kolem osmé večer...

A tak se pro mě stala Lysá městečkem neomezených možností, třebaže je tam pořád ta představa se suchým kutálejícím se keříkem. Nikdo si tam na nic nestěžuje, nikdo neustále nehledá drobky na zemi, protože zakopnout můžete leda o Besinku - velkého, tlustého černého labradora s mimořádně velkýma okouzlujícíma očima, která se válí na zádech s roztaženými tlapkami do všech stran vždy na tom místě, kudy lidé potřebují projít.

Se sestřičkou jsme si také vyrazily na výlet do Prahy. Chtěla jsem jí ukázat galerii Marie Brožové, kam jsme zašly. A k mému štěstí tam byla i ona sama, ta "zrzavá paní", jak jí moje sestra začala říkat. Bylo to pro mě velké a příjemné překvapení. Zrovna pracovala na novém obraze a vybarvovala nebe v podobě včelích pláství. Paní Brožová má krásnou práci. Dělá to, co jí baví - může vůbec mluvit o tom, že pracuje? - a umí tím vykouzlit na rtech lidí úsměvy. Tisíce úsměvů!

A aby mé sestřičce nebylo líto, že ve středu nemusí pracovat, zašly jsme také do Marks&Spencer na Václaváku. Chtěla jsem totiž ochutnat jejich proslulé jídlo. Ségraškraš říká, že zaměstnanci dostávají pokrmy, kterým už se blíží datum spotřeby. Sestra si pochvaluje, jak je to jídlo zcela úžasné i po splatnosti. Vychvalovala mimořádnou chuť pomerančů, uzených sýrů a sušenek. Jsou to zkrátka velice kvalitní potraviny. Ochutnala jsem tam cookies s kousky bílé čokolády. Olizuji se ještě teď.

Teď zase sedím v bytě uprostřed hlučných Lovosic. Před momentem přestal štěkat sousedovic pes nad námi. Jeho rodina se mu šťastně vrátila. Sice mám mnohdy pocit, že s oním domácím mazlíčkem se nezachází úplně skvěle z toho, co člověk nechtěně vyslechne přes papírové zdi, ale to nemění nic na tom, že ten čtyřnohý živočich své lidičky miluje. Zatímco my lidé máme často pocit, že si naši lásku musí ostatní teprve zasloužit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eámanë Eámanë | Web | 24. června 2013 v 19:32 | Reagovat

Latina, latina ... Moc v lásce tuhle řeč nemám, možná už proto, že jsme na střední museli v biologii umět vše latinsky a skoro násilím, protože testy byli na latině často postavené ...
Teď si mě úplně naladila na dovolenou, která však přijde až za měsíc :) ...
Moje mamka také neleze do vod, kde žijí ryby :D
Jinak Legolas v Hobitovi myslím přímo nevystupuje (už zapomínám), ale režisér Peter Jackson ho tam prostě chtěl :)

2 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 24. června 2013 v 20:13 | Reagovat

O zmíněném obchodě slyším poprvé. Ne každý se ve všem vyzná :-D

3 Beatricia Beatricia | Web | 24. června 2013 v 20:27 | Reagovat

Chvála latiny... já se připojuji. Jsem náruživá křížovkářka (složitých křížovek) a vítězím v řešení svou znalostí latiny. Je to v přeneseném slova smyslu matka jazyků a je krásná. A tím pádem italština a španělština mi nedělají až takové potíže. :-)

4 Luné Luné | Web | 24. června 2013 v 21:46 | Reagovat

A zase ti ilumináti :D

5 Ježurka Ježurka | Web | 25. června 2013 v 14:18 | Reagovat

Vidíš, takto jsem o svých sourozencích nikdy nepřemýšlela, ani mne nic podobného nenapadlo a to jsem nejstarší! Nemyslím si, že bych to viděla jako Ty, ale povahově - to jsme každý jiný, i sestra, nejen bratr, ale v pohodě. :-)

6 Mniška Mniška | E-mail | Web | 25. června 2013 v 23:15 | Reagovat

[1]:To já jsem právě latinu na gymplu postrádala... ale nějak jsem odmítala věřit těm výrokům, že je to velmi těžký jazyk. No, teď bych si za to pochybování dala facku :)
Fakty? A já myslela, že jsem byla jediná, kdo ty rybičky tak "miloval" :D spousta lidí té mé fobii nemohlo uvěřit.
A díky za odpověď. Doufám, že Legolas tam neudělá žádnou ostudu :D

[2]: Heh, o tom obchodě jsem taky nevěděla, dokud se ségraškraš tak nevyšvihla :-D No, ale můžu ti doporučit zdejší potraviny!

[3]: Jo, latina je moc krásná, ale její krása má i svou cenu, je hrozně náročná. A hlavně je pro lidi s velkou fantazií, člověk to nemůže překládat doslovně. Španělštinu jsem se taky začala učit, taky se mi líbí :)

[4]: Copak, copak? Narážíš na to slovo často? :) Já teda ne. I když mě jednou ségra s nimi strašila. Vyprávěla mi o nich a obviňovala je z různých zlých věcí. A najednou úplně náhle vypadla elektrika. Ségru to tak strašně vyděsilo :D ... jo dobře, mě taky.

[5]: O té teorii o sourozencích se někde psalo, už teda nevím kde, ale někde jsem to četla.

7 Ænag Ænag | E-mail | Web | 26. června 2013 v 14:45 | Reagovat

Latina je nádherný jazyk, mám ho ráda, to je jeden z důvodů, proč jsem si s ní začala:) Ale abych něco přeložila, na to ani po třech letech nemám, držím palce u zkoušek, protože kdo se vyzná ve všech těch časech, pádech i slovech (která jsou vlastně to nejjednodušší). Mám kapesní slovník z r. 2011, Tvoje zajímavé slovo tam není;S ale na to abych si kupovala slovník za osm stovek mám ještě čas;)
Rybičky? pomóóóc bojím se jich stále, akorát to nejsou jen rybičky, ale vlastně všechna zvířátka (malá i velká...)
Mladší sourozenci bývají obvykle tupější (jsem jedním z nich a když se dívám na sestru, přemýšlím, jak je to možné), ale asi to bude individuální... anebo je to ta zatracená ironie osudu^^ Tvoje sestra pracuje v M&S? to je krásné, ale jak říkáš je to tam drahé (a kvalitní), kdo ví, třeba se dočkáš přátelské slevy^^
P.S.Sousedy je někdy lepší neposlouchat.

8 Taure Taure | Web | 26. června 2013 v 17:09 | Reagovat

Latina... Nádherný jazyk. Měla jsem ji v prváku na veterině a uchvátila mě :-). Jen mě mrzí,že jsme ji měli jen 1 rok,tak jsem se toho nestihla tolik naučit. Vím,že už předtím mě strašně přitahovala,připadala mi strašně tajemná,ale bála jsem se její složitosti. Tak těžká nebyla,ale já byla opravdu jen na začátcích :-).

Co se týče žraloků - loni jsem byla poprvé u moře a kus od pobřeží byly bójky,za které se nemělo plavat. Jednou jsem plavala u těch bójek a potopila jsem se. Byla tam dost velká hloubka. A jak jsem byla tak v polovině mezi dnem a hladinou,tak jsem se otočila a podívala jsem se směrem za ty bójky. Já hloupoučká jsem si myslela,že tam budou natažené nějaké sítě a ono prd. A jak jsem se tam tak dívala,představila jsem si,jak ke mně pluje žralok. Dostla ajsem šílený strach a rychle plavala ke břehu :-D. Pak už jsem tam u bójek nikdy nebyla :-D.

A sourozenci. Já jsem nejmladší,tak nemůžu soudit jako Ty.Ale bráška,který je nejstarší,udělal maturitu a hned ho vzali do práce,protože umí dobře němčinu. A na to,že tam byl nováček měl tuším kolem 20 tisíc.
Druhý bráška byl ve škole samá 4 a 5,jen sem tam lepší známka. Samé problémy,důtky,dvojky z chování. A dnes? Dneska vaří v jednom hotelu a lidé ho vyhledávají a strašně si ho chválí. Někteří tam dokonce jezdí jen tehdy,když má vaří on :-).

A musím říct,že co se týče sousedů,tak s Tebou soucítím. Dřív jsme bydleli v bytovce a sousedé pod námi měli psa a pořád ho provokovali,aby štěkal. Taťka je od té doby vysazený na štěkající psy.

Neboj,jednou určitě i Tvůj úspěch přijde :-). Stačí věřit.. :-)

9 Beatricia Beatricia | Web | 27. června 2013 v 13:46 | Reagovat

Off theme: Zlatí, nemohu ti vřele nepoděkovat za tvůj laskavý a malebný komentíček, který mne uklidnil a moc potěšil. To ty prostě ovládáš eminentně. :-)

10 pavel pavel | Web | 27. června 2013 v 14:19 | Reagovat

Až budu v Praze, tak se do Lysé chystám, protože mne pozvala jedna známá.
Na ten MS mám špatné vzpomínky. Tady v Německu jsem u východu "zvonil" a zatáhli mne do kanceláře, kde jsem musel ukázat kapsy. Sice se mi omluvili, ale ta nepříjemná ostuda.
A co se týče sestry tě chápu. Taky se říká, že mladší nesmí tu starší sňatkem předběhnout. Tak si pospěš. :-D  :D

11 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 27. června 2013 v 17:08 | Reagovat

S tím sourozeneckým rozdělením rolí mě nestraš, právě se mi narodil malý bráška.... :D Plánuju jít na medinu, takže se ocitnu v záplavu latinských slovíček podobně jako ty, ovšem už vidím svého bráchu v Marks&Spencer... ten chytrák vyžebrávající si prso i od své starší sestry  skončí patrně u protinožců :)

12 Vendy Vendy | 28. června 2013 v 9:46 | Reagovat

Začala jsem číst, musela jsem ukončit, ještě se vrátím. ;-)

13 Vendy Vendy | Web | 28. června 2013 v 13:23 | Reagovat

A jsem zpět.
Byl to pěkný výlet, za ségrou! Domácí kino je fakt skvělá věc,taky o něm přemýšlím, a není cenově tolik náročné jako před lety. Jenže to ho mám víc, co si chci pořídit, takže domácí kino ještě musí počkat...
Zaujala mě ta tvoje představa kutálejícího se stromku po náměstí a vzpomněla jsem si na jiný výjev, ve filmu Americká krása, kde jeden kluk točí poletující cár papíru.
Vidět Marii Brožovou při práci musí být zážitek, jak vytváří další kouzelné obrazy. Její imaginaci a představivost jí opravdu, opravdu závidím! Má nevyčerpatelnou fantazii a smysl pro krásu, barvy a harmonii.
A k latině - nápad vydat nový obohacený slovník není až tak marný! Zkus si nově objevená slova a překlady schraňovat, co víš, jednou budeš třeba autorkou nového slovníku. ;-)  :-)

14 Helena Helena | E-mail | Web | 28. června 2013 v 16:04 | Reagovat

Je krásné,že se latině věnuješ a překlady to jde trochu víc do masa a krve. :-)K takovému studiu ji potřebuješ.Neteř od Karla studovala germanistiku a náboženství,a musela ji taky znát,taky francouzštinu. :-)Marii Brožovou bych taky ráda viděla při práci.Její obrázky jsou propletené barvičkama,ale číší z nich harmonie. :-)
M & S neznám. :-)

15 Berry Berry | Web | 30. června 2013 v 14:37 | Reagovat

Latinu jsem měla dva roky, ale teď se mi vrátí v základech anatomie ;-) Nezávidím texty, na gymplu jsme pár jednoduchých dělali a úplně me to nebralo...
Je dobře, že sis našla takové útočišťátko, to je velice důležité.

16 Mniška Mniška | E-mail | Web | 3. července 2013 v 14:15 | Reagovat

Koukám, že jste tady všichni milovníci "mrtvého jazyka" - i když já ho nerada nazývám mrtvolným, protože ses ním mluví ještě ve Vatikánu.
Mimochodem s tou teorií o sourozencích jsem nikoho nechtěla urazit, ano? :-D Někde jsem o tom četla, ale známe to, úplně vždycky to neplatí. Je ale fakt, že co jsem tak o tom hovořila se svými kamarády, tak to tak většinou pociťují :)

17 Mniška Mniška | E-mail | Web | 3. července 2013 v 14:30 | Reagovat

[7]: Páni, takže ses jí učila? Tedy jistě rozumíš tomu, jak to s tím vším je :) Věnuješ se jí?
No, jak říkám, s tím povídáním o sourozencích jsem nikoho nechtěla urazit, nechce se mi věřit tomu,že bys byla "tupější".
Se sousedy máš pravdu. Ale věř mi, že se to někdy hůř provádí, kor, když tě svými hádkami vzbudí v půl sedmé ráno... :-?

[8]: Tys dělala veterinu? Tak to je skvělý! Mám moc ráda zvířata, taky mě dřív napadlo, že bych se na to přihlásila, ale chemie nikdy nebylamoje silná stránka. A navíc jsou tam prý přijímačky hrozně moc těžké, tak to gratuluji!
Ta představa potápění u bójek mě děsí, běhá mi mráz po zádech... 8-O Je teda fakt, že jsem si později uvědomila, že ta "rybičkofobie" je trochu přehnaná, i když moje bujná fantazie hodně pracuje, když plavu v moři a do toho vodního světa nevidím. Jednou se mi zdálo, že jsem dokonce spatřila vodního hada. Viděla jsem ho jen na okamžik, protože můj pud senezáchovy okamžitě zavelil: "Plav na břeh!" a už jsem mazala :-D
No, vidíš máš teda inspirující bráchy, řekneš mi jméno toho hotelu? :-D
Jinak Ti děkuji!

[9]: Ty jsi "kecka" :-D Ale jsem moc ráda, že Tě to tolik těší, to bezpochyby. Tak sluníčkuj dál!

[10]: A vidiš, moje ségra mi vyprávěla, že u nich se tohle dělat nesmí, že to mají zakázané, i přesto, že mají podezření, že někdo něco ukradl. A že k nim tam prý normálně chodí děti s batůžky krást. Oni to vědí, dokonce párkrát viděli, jak si zloději svůj lup vybalily mimo obchod, ale prý dokud někoho nepřistihnou při činu, tak nikoho nesmí ani zastavit. Měsíčně sejim tam takhle ukradne přes 30 000 kousků. Myslí se teda asi v celém tom jejich řetězci, ale jeto fakt hodně. Škody přes 5 miliónů.

[11]: :D Tak snad jste si zavolali nějaké dobré sudičky, aby mu nadělily. Ne, ujišťuji tě, že celá ta teorie je jenom blaf :D A jinak hodně štěstí s tou latinou a vůbec s medinou celkově, máš můj obdiv :-)

[13]: No, to máš pravdu, cenově už to není tak nedostupné. Doporučuji Sony :D ... eh, kluk mojí ségry tam pracuje jakožto "montážní expert", přes tu techniku je dobrej. Tak mu udělám reklamu, beztak mámevšechno taky od něj :D
Hele, a nemáš prázdniny? Nechce se Ti jet do Práglu? Půjdem za paní Brožovou... a zaručeně si z její galerie něco odneseš :-D

18 Luné Luné | Web | 4. července 2013 v 12:25 | Reagovat

[6]: Ano, setkávám se s tím slovem až příliš často. Všichni jsou jimi naprosto pobláznění ve své vyplašenosti, že se bojí kteréhokoliv trojúhelníku s očkem uprostřed, i když jej to zvláštní náboženství/sekta "osvícených" převzala. Někdy se nad tím opravdu musím usmívat. :)

19 Ænag Ænag | E-mail | Web | 4. července 2013 v 16:02 | Reagovat

[17]: Latinu se stále učím:) a baví mě, možná proto, že se ji učím dobrovolně.
Nikoho jsi neurazila, někdy na mladší sourozence zbude míň něčeho, čeho má více starší, ale stejně tak si mladší nalezne něco, co starší sourozenec nevypátral;)

20 pavel pavel | Web | 5. července 2013 v 12:09 | Reagovat

[17]: To se mi stalo asi před deseti lety. Třeba už mají od vedení zase jiné instrukce a nebo se v Německu ještě víc krade. :-D

21 Mniška Mniška | E-mail | Web | 5. července 2013 v 15:32 | Reagovat

[18]: A Ty nevěříš tomu, že by se mohlo jednat opravdu o něco tak vážného, jak se tvrdí? Neříkám, že bych se ilumináty nějak zvlášť zabývala, to slovo v textu jsem použila čistě pro své pragmatické účely, ale sama nevím, asi by se to nemělo podceňovat. Na druhou stranu je asi fakt, že my bychom s tím těžko něco zmohli...

[19]: No, tak výborně, fandím Ti :) Třeba si jednou budeme moci pohovořit v latině, co?
To máš určitě pravdu.

[20]: :-D Tak to asi všude... i když možná v Anglii ne, pozor na to! v M&S nemají ani ty pípací magnetky a zaměstnanci si prý pořádstěžují nakrádeže a že by se ty magnetky měly zavést. Ne, v Anglii to prý taky nemají, tak to přece nebudeme mít ani tady. No, jo, jenže tady jste v Český republice...

22 Luné Luné | Web | 7. července 2013 v 20:52 | Reagovat

[21]: Věřím, že mají obrovskou moc, ale s tím bohužel nic nadělat nemůžeme. Jenom nepodlehnout jejich vlivu :)
Tím, že se oni sami odhalili celému světu si získali mnohem více příznivců než odpůrců..

23 Mniška Mniška | E-mail | Web | 7. července 2013 v 22:03 | Reagovat

[22]: Myslíš? Já teda vážně nevím, slyšela jsem to jen od mé sestry, která se jich teda hodně zalekla... ale nikdo jiný se mnou o tom nikdy nemluvil, takže nevím, jak to je s tou jejich (ne)popularitou, ale tak když to říkáš, tak Ti to budu věřit. Když nad tím tak přemýšlím, tak je to vlastně taky otázka víry, jestli skutečně existují a spřádají plány, o kterých se mluví anebo je to celé nesmysl. A sama fakt nevím, stojím někde mezi, myslím si, že na všem pravdy trochu, ale zůstávám maličko skeptická. Co Ty?

24 Amelie Amelie | Web | 7. července 2013 v 23:45 | Reagovat

Latinu jsem na gymnáziu mívala ráda. Obchod znám jen od slyšení, nemám na značkové věcičky. V Lysé bylo určitě fajn. Krásné léto, Mniško.

25 Luné Luné | Web | 8. července 2013 v 22:57 | Reagovat

[23]: Kvůli tomu všemu, co jsem se dočetla a prokoukala se snad 100 videoklipy tomu bohužel věřím..

26 hayabusa hayabusa | 9. července 2013 v 8:03 | Reagovat

ilumináti :D  :D

27 Mniška Mniška | E-mail | Web | 10. července 2013 v 10:26 | Reagovat

[26]: Co se směješ? :) Víš snad o tom něco víc? Nebo ti to přijde jako blaf? Poděl se o názor a pouč nás :)

28 hayabusa hayabusa | 10. července 2013 v 14:07 | Reagovat

[27]: Konspirační teorie hlásající snahu ovládnutí světa nějakou skupinou (svobodní zednáři, ilumináti, židé..jak je libo) považuji za absurdní asi jako pokusy o řízení počasí. Ovlivňovat určité sociální skupiny na lokální úrovni je možné pouze do určité velikosti a struktury skupiny/daného území. Vládnout globálně světu se nedá. Lidé jsou omylní, jako masa jen obtížně předvídatelní a na přírodní zákony nemají vliv.

29 Mniška Mniška | E-mail | Web | 28. července 2013 v 14:01 | Reagovat

[28]:No, je pravda, že ovládnutí světa také považuji za absurdní... tedy neodvažuji se zase tvrdit, že by na to nikdy nikdo nepomyslel, ale myslím, že je to nereálné ze stejných důvodů, jaké jsi uvedl.
Benevolentnější jsem k myšlence, že by mohla existovat nějaká společnost, ať už si říkají ilumináti nebo ne, která má ambice alespoň v rámci nějakého regionu. A ať už mají chtíč po moci nebo po něčem jiném.
Nevím, dokážu připustit existenci něčeho takového, je sice pravda, že lidé si toho dokáží navymýšlet hodně a umí to dost přesvědčivě, na druhou stranu taky vím, čeho dokáží být lidé schopni a málokoho by to napadlo.

30 Mniška Mniška | E-mail | Web | 29. července 2013 v 13:59 | Reagovat

Mimochodem konspirační teorie je teď vyhlášeno jako téma týdne, tak to si všichni na blog.cz počtem :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama