Naše volby

27. ledna 2013 v 14:15 | Mniška |  Truhla
Původně jsem neměla v plánu tento článek napsat, nicméně různé reakce na volbu prezidenta mě tak nějak donutily. A taky jsem se trochu bála, že budu opět odsuzována. Ne, že bych se bála přímo odsouzení, ale zjišťuji, že prezidentská volba tak silně zapůsobila na občany ČR, že toto odsouzení mnohdy zašlo až příliš daleko.


Nejdřív jsem se nebála vyslovit svůj názor, že jsem volila Zemana (původně to nebyl můj kandidát, měla jsem úplně jiného) nahlas, ale poté, co mě všichni okolo začali bombardovat nenávistnými odpověďmi a naznačováním, že jsem blbá studentka, tak jsem pak raději mlčela. A vyjadřovat jsem se k tomu pak raději nechtěla ani tady, abych nebyla ukamenována zase nenávistnými komentáři. Jenomže nenávist dosud přetrvává, a proto mám teď potřebu se k tomu vyjádřit.

Nechci se teď obhajovat, proč jsem dala hlas tomu, komu jsem ho dala. Měla jsem pro to své důvody. Ano, měla. Tak jako každý z nás měl důvod pro to, koho volil. Logicky jsem spokojená, že zvítězil můj kandidát. Někteří o něm říkají, že je hulvát, já to zase ze svého pohledu vidím tak, že je sám sebou a že je docela vtipný. To je subjektivní pohled.

Oba nabídli lákavé sliby a na obou se našly mouchy. Špína se dá najít na každého z nás, každý jsme někdy udělali něco špatného a neříkejte, že ne. Proto jsem se snažila ignorovat veškeré pomluvy nebo velenegativní tvrzení a odsuzování, kdo je takový a kdo je onaký. Já jsem si prostě chtěla udělat obrázek sama a neklonit se k tomu, abych byla zmanipulována názory druhých. A došla jsem k tomu, čemu jsem došla.

Já tím jen chci říct, že každý z nás má na spoustu věcí různé pohledy a názory a každý pohlížíme na stejnou věc jinak - viz. Zemanovo hulvátství (ne, že bych politiku nějak velice sledovala, ale když jsem ji sledovala nyní, neslyšela jsem Zemana mluvit sprostě, naopak mi přišlo, že se nebojí říct své názory nahlas, třebaže si tím proti sobě někoho poštve). A proto bychom ani neměli odsuzovat sami sebe podle toho, kdo koho volil. Vím, že ta pachuť voleb a zklamání bude ještě nějakou chvíli trvat, ale já bych jen chtěla apelovat na to, abychom přestali s nenávistí a s agresivním lamentováním, obviňováním druhých, protože se nestalo to, co jsem zrovna chtěl/a já.

Spousta lidí si myslí, že Zeman nic nezmění a že je to všechno na nic, nikdo mu nevěří atd. já si naopak myslím (a ať by se třeba jednalo i o Karla), že se zcela projevilo, že změna stávajícího systému je chtěná a myslím si, že budoucí prezident by měl a bude reagovat na tento tlak veřejnosti. A navíc, jak to můžeme předem vědět? Třeba nás prezident překvapí. Pravda, třeba taky ne, může nás zklamat, ale to by přeci mohl i Karel. Ale do budoucnosti nevidíme, tak nic nevzdávejme, naděje existuje vždycky. A nehrajme si na to, že známe toho člověka lépe, než on sám sebe.

A prosím, nezlobte se na druhé, že volili toho, komu jste svůj hlas v žádném případě dát nechtěli. Zdám se vám teď jiná proto, že jsem volila Zemana? Víc špatná? Změnila jsem se ve vaších očích? Jste ze mě zklamaní? Nemůžu vám k tomu říct nic jiného, než, že jsem svou volbu zvažovala pečlivě a i nenávistné pohledy a výtky jiných mě nutily své přesvědčení ještě zvážit. Ale své důvody jsem ke své volbě měla. A mrzí mě, že mají teď mnozí lidé pocit, že jdeme teď proti sobě, jen kvůli tomu, že jsme měli pár neshodných názorů.

Tak se prosím přestaňme sužovat navzájem. Kostky byly vrženy, začněme zase hledat to, co máme společného a nehledejme už mezi sebou rozdíly. Už jen doufejme a ti, kteří jsou věřící, modleme se za to, aby ten výběr nebyl marný a i když jsou někteří zklamaní, právě proto by měli doufat a případně se i modlit za to, aby nový prezident dokázal i něco, co by od něj neočekávali. Věřit, doufat a neházet flintu do žita.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ježurka Ježurka | Web | 27. ledna 2013 v 15:15 | Reagovat

Ale kdepak, Tebe určitě nikdo neodsuzuje, je to opravdu na každém, koho volí. Ono když se to vezme kolem a kolem nebylo moc z čeho vybírat hned na začátku. Ale já Zemana nevolila. Já si ho velmi dobře pamatuji z doby, když byl předsedou vlády. Bude-li chtít si získat důvěru všech, bude muset hodně změnit své chování vůči ostatním. To mi dost vadí. Ale neodsuzuji proto jiné, to je přece blbost. Co jsme si zvolili, to máme. A že by prezident toho mnoho změnil? To asi nebude tak horké.

2 Thalia Thalia | Web | 27. ledna 2013 v 15:45 | Reagovat

Já ještě volit nemůžu, ale kdybych mohla, ve 2.kole bych volila taktéž Zemana. Když už nic jiného, je to Čech...

3 Airen Glider Airen Glider | Web | 27. ledna 2013 v 17:20 | Reagovat

Zajímavé je, že lidé chtěli demokracii - když ji mají, nerespektují pravidla voleb  - svobodné, například...
Tak doufám, že to nějaký bude. Já to nijak moc neprožívám :-? :-)

4 Nexir Nexir | Web | 27. ledna 2013 v 17:54 | Reagovat

Volby by měly být o zvolení prezidenta. I proto jsou volební lístky odevzdávány v obálkách a za přepážkou, aby nikdo neviděl koho volím.
V dnešní době z toho ale všichni dělají mediální kampaň, popř. na tom rovnou staví byznys. Tohle nebyla volba přezidenta, lae šaškárna, kdo zvládne vytáhnout víc špíny na toho druhého.
Já osobně ještě volit nemohu, a s výsledkem příliš spokojená nejsem, ale rozhodně si pana Zemana neberu do huby a neurážím ho. Vždyť je to náš prezident! Občané ČR by se měli vzapamatovat, dělají nám akorát ostudu jako státu :/

5 Elisis Elisis | Web | 27. ledna 2013 v 18:15 | Reagovat

Jak už se tady většina blogerů zmínila, jsme v demokracii a přitom to slovo úplně ztrácí svůj původní význam. A proč ho chceš volit? Ne, musíš volit tohohle, vždyť přece on je takový a makový ... Je to volba každého z nás (teda aspoň těch starších osmnácti let) a nelíbí se mi, jak se ostatní snažili to někomu vymluvit. Třeba ty jejich fakta ani nejsou pravdivé. Nelíbí se mi, jak teď přívrženci Karla kritizují ostatní, že zvolili Zemana.
Je fakt, že se mi taky nelíbilo, že někdo volil Franze jen proto, že je potetovaný, ale co se dá dělat, je to jejich rozhodnutí, a do druhého kola se stejně nedostal.  
Kdybych mohla, asi bych také volila Zemana (v druhém kole), jelikož je to Čech. Včera se naši dívali na rozhovor s Moravcem a Zemanem, a šlo vidět, že Moravec nemůže překousnout nového prezidenta. Pořád mluvil negativně, navážel se do něj, jen aby ho znemožnil. Ale to je trochu od věci.
Doufám, že nový prezident povede náš stát dobře, bude vykonávat kladné změny a doufám, že nebude moc šlapat vedle.

6 Beatricia Beatricia | Web | 27. ledna 2013 v 18:19 | Reagovat

Hodnotím tě za tvůj pevný, nekompromisní postoj, ať už tvůj favorit byl kdokoliv. Kostky byly vrženy a život jde dál. Aby byl lepší, se musíme snažit všichni.
Zlati, díky za opět krásný komentář. Zejména mě potěšila tvá žertovná zmínka, že možná otevřu i krabičku. Ano, otevřu. Důkaz uvádím zde:
http://beatricia.blog.cz/1201/kouzelna-krabicka

7 Čerf Čerf | E-mail | Web | 27. ledna 2013 v 19:31 | Reagovat

Přestože jsem volil jinak než ty, mám k tvému názoru úctu; dobře vím, že jsi k volbě přistupovala odpovědně. Vážím si lidí, kteří umějí dospět samostatně k odpovědnému názoru a nepotřebují si posilovat své sebevědomí znevažováním oponentů. K tomu v této volební kampani často docházelo a moc mě to štvalo. Takže - pokud se na tebe někdo z tábora "karlistů" hulvátsky oboří za tvůj poctivě vyjádřený názor, můžeš mu říct, že jestli se k tobě nebude chovat slušně a uctivě, Čerf jako dlouholetý příznivec Karla Schwarzenberga si bude považovat za čest se takového svého náhlého souvěrce přijít zeptat, jak takový názor souzní s proklamovanou noblesou :-).

8 Vendy Vendy | Web | 27. ledna 2013 v 22:26 | Reagovat

Dovedu si představit, pod jaký tlak ze svého okolí ses dostala. A že o své volbě raději nemluvíš. Někdy nemá smysl se hádat a přesvědčovat o svém názoru někoho, kdo zastává názor opačný a myslí si, že je to jediný správný názor.
Ty jsi ke své volbě přistupovala po dobrém uvážení a rozhodla ses takto. V tom je snad ta svobodná volba, žejo. Osobně taky nechápu tu hysterii kolem, já ji teda nezažila, protože my to tak neprožívali, takže nějaký velký tlak jsem osobně nezaznamenala. Tys to měla horší, protože jsi byla "masážovaná" ze všech stran a aby jsi dala hlas tomu, komus chtěla, musela sis pevně stát za svým. A je dobře, že jsi hlasovala takto, protože jsi stála za svým názorem. A za to odolání svému okolí máš můj obdiv. Nekecám.
Přála bych ti, aby pevná vůle a síla odolávat vnějším tlakům, ti vydržela co nejdýl. Je to těžké.
P.S. taky jsem volila stejně jako ty. Nelíbil se mi ani jeden, ale Karel mi připadal jako větší zlo. Co bude dál, se teprve ukáže.
[7]: Petře, výborný komentář! :-)

9 Bára G. Bára G. | 28. ledna 2013 v 9:46 | Reagovat

[4]: Naprosto souhlasím. Škoda, že ještě nemůžete volit, bylo by o jednoho uvědomělého voliče více. :-)

Abych také reagovala na článek jako takový:
Respektuji Tvou volbu, Mniško. Byly to svobodné volby a bylo právem každého volit, jak sám chtěl. Že jestli to takhle půjde dál, možná to byly jedny z posledních svobodných voleb, to už je věc druhá.
Snažím se dlouhodobě hledět na Čechy s optimismem. Sesumírovala jsem si v hlavě řadu kladných vlastností, které jako národ máme a snažím se na Čechy být hrdá (i když je to paradox, protože se často setkávám s názorem, že já přece Češka nejsem). Poslední dobou jsem už i já ale zklamaná a s přítelem přemýšlíme, kam za hranice se vystěhujeme. :-(
Na Tvůj otázek plný odstavec musím odpovědět "ano". Ne, že bys pro mě volbou toho či onoho kandidáta byla zlejší nebo že bych změnila Tvůj obrázek ve svých očích, jen si ho doladím dalším pomyslným dílkem puzzlí. Překvapilo mě, že studentka historie uvažuje takto a bylo by zajímavé zjistit proč (doufám, žes nedala jen na ty sliby, jak píšeš). Ale nevyzývám Tě tímto, abys to sem psala. Je dobře, že jsi šla k volbám a obhajovat se před nikým nemusíš. Navíc se vždy snažím se s nikým o politice nebavit. Kazí to atmosféru i vztahy mezi lidmi. Jeden druhého pro jeho politický názor snadno odsoudí a to já nechci.
Pozitivní je, že budeš s novým prezidentem spokojená aspoň Ty. Nikoho druhého takového zatím neznám. :-) Vzhledem k omezeným pravomocem prezidenta by to vlastně mohlo být jedno, kdo vyhrál, ale jak hned po zjištění výsledku voleb začal pan Zeman komunikovat s okolím bylo opravdu neslušné a já ho proto zatím za svého prezidenta považovat nemohu. :-(

10 Helena Helena | Web | 28. ledna 2013 v 10:16 | Reagovat

Můj názor Mniško znáš.Oceńuji Tvůj článek a Tvoji volbu,protože jsi jednala z Tvého nejvnitřnějšího přesvědčení. :-)Víc se k tomuto vyjadřovat nebudu. 8-)

11 Lucerna Lucerna | Web | 28. ledna 2013 v 12:29 | Reagovat

Byt prezidentom je zodpovedna, ale aj nevdacna praca. Vzdy sa najde niekto, kto sa bude vysmievat, alebo nenavidet..

12 Eámanë Eámanë | Web | 28. ledna 2013 v 14:02 | Reagovat

... Tyhle volby jsou až přitažené za uši ... nemyslím to zrovna z pohledu zbývajícíh dvou kandidátů, ale z pohledu toho, že, když má někdo svůj názor, tak ho ostatní odsuzují a snaží se ho zmanipulovat na svou stranu ... Vem si už jen FB - jsou vytvořené skupiny a lidé se v nich jen hádají, tak co má tohle za význam ... ? Jen ukazují, jací jsou to tupci ...
Já jsem Zemana nevolila, ale u voleb jsem byla jak v 1. tak v 2. kole ... Myslím, že máš v pravdu v tom, že každý má svá pro a proti ... Karel sice není čech, ale slyšela jsem názor,že je to germánská krev, a protože mi jsme češi, měli bysme volit Zemana ... Což mi přijde jako blbost, protože Karel není Němec, ale Rakušák, a proto je chyba je házet do jednoho pytle ... Karla jsem volila hlavně kvůli tomu, že zas tak nevyjadřovatl svoji nadřazenost ..

13 Luné Luné | Web | 28. ledna 2013 v 20:41 | Reagovat

Já.. nevyznám se v politice, ani jsem nikdy neslyšela o Zemanovi. Takže se moc omlouvám, že dokážu říct pouze: Krásně jsi to napsala :)

14 Petr Petr | E-mail | Web | 28. ledna 2013 v 21:42 | Reagovat

Jak já ti rozumím. A shodou okolností jsem právě na toto téma, téma emocí, které nás ovládají, psal jeden článek. A pak jsem zabrousil sem. Nic není náhoda. Sdílím tvé pocity a díky za ten poslední odstavec. Toto by se mělo tisknout v novinách a ne ty emočně laděné články... Měj se hezky.

15 pavel pavel | Web | 28. ledna 2013 v 23:07 | Reagovat

Neboj se, já ti napíši slušný komentář a kamenovat tě nebudu, jen ti tu řeknu, proč jsem se přiklonil ke Karlovi. Politika mne tolik nezajímá a posuzuji je jen podle toho jak na mne působí jako lidé. Po celou kampaň Zeman jen zákeřně a podpásově útočil na svého protivníka a ten místo aby se na stejně choval, jen mu slušně oponoval a hájil se a vysvětloval. Ego, arogance a agresivita proti vlídnosti, přirozenosti a noblese.  Takto by se mi líbil člověk, který by nás před světem zastupoval. :-)

16 Mniška Mniška | E-mail | Web | 28. ledna 2013 v 23:29 | Reagovat

Mám z vás radost, jak dokážete být upřímní a zároveň tolerantní a s respektem k druhému, Děkuji vám za to!

[1]: Pod tohle se Ti poděpíšu. Jak jsem psala v článku, taky jsem měla původně jiného kandidáta, ale taky se mi z hlavy kouřilo nad tím výběrem, protože mě nikdo příliš nezaujal. Ano, prezident nemá zas až tak velké pravomoci, ne tak malé, aby nás to nemělo zajímat, ale ani ne tak velké, aby mohl nastat třeba hromadný exodus z ČR :)

[2]: Ano, byl to jeden z důvodů mé volby.

[4]: To jsi napsala moc úderně a pěkně. Je to skvělé doplnění tohoto článku!

[6]: Jo, s tím souhlasím, že se musíme snažit všichni! A koukám, že otvírat krabičky po "internetovsku" umíš rovněž. Já jsem si říkala, že je ta moje otázka hloupá, že to jistě už dávno umíš ;-)  :-D

17 Mniška Mniška | E-mail | Web | 29. ledna 2013 v 0:07 | Reagovat

[7]:Tak tahle slova mě tedy opravdu dostala. Napadlo mě napsat, že se pěkně červenám, ale červenou komunistickou za tím nikdo nehledejte, ovšem vím, že je to pěkně trapné :D Takže teď jsem tím trochu nechtěně zazdila tenhle dechberoucí komentář (i když mluvím pravdu, určitě mám na tváři ruměnec a třešničky nepodporuji, pokud nejsou ze stromku, i když si teď asi někdo může myslet opak).
Každopádně je mi velkou ctí a teď si připadám jako za starších časů, kdy muži statečně hájily sličné dámy. To se dnes jen tak nevidí. Takže děkuji a na znamení díků mávám bílým krajkovým kapesníčkem! :)

[8]: Milá Vendy děkuji! Ty vždycky umíš povzbudit a dodat člověku zrovna ta slova, která potřebuje slyšet. Jsi skutečně jedna z mála, koho znám, že volil stejně jako já. U nás ve městě neznám nikoho takového a na blogu jen pár jedinců, které spočítám na prstech jedné ruky. Takže ne, že bych si chtěla stěžovat, ale docela jsem se divila, že to Zeman vyhrál, protože jeho voličů znám jen velice málo.
Svůj komentář jsi napsala úderně, ostatně jako to vždycky děláš. Ano, nechtěla jsem se hádat a někoho přesvědčovat, být taková jako ti ostatní, co mě přesvědčovali, když se mi to jejich přesvědčování nelíbilo.
Ale i díky těmto komentářům, které jsem k tomuto článku získala, si myslím, že nebude zas tak zle a že může stačit pár slov, uvědomit si, že všichni máme svou vlastní vůli a svébytné názory, a už budeme zase jedna republika. Tak bychom se o to měli všichni zasadit.
Děkuji, Vendy, za povzbudivý komentář!

[9]: No, budeš-li chtít, můžeme si o tom promluvit, až přijedu do Prahy. Tady bych své důvody a tedy odpověď na Tvůj komentář nechtěla rozebírat, protože nechci, aby se třeba někdo případně chytil za nějaké mé slovo a šup a už bychom tu měli novou vášnivou diskusi o volbách, čehož se právě snažím vyvarovat. Teď se pokouším "mírovat" :)

[12]: No, FB naštěstí nemám, takže jsem neměla možnost sledovat událostí na tomto serveru. Ovšem umím si představit, že se tam něco takového dělo a právě proto FB nemám, protože si myslím, že kdybych tam svůj účet měla, tak bych se většinou jen rozčilovala :D
Nicméně máš pravdu. Ono se těch názorů v podobě "on je takový, tak proto ho budem volit a nebudeme volit toho druhého, protože ten je přesný opak." Prostě objevovala se tady pořád nějaká obvinění. Asi by mě to nemělo překvapovat, v Americe by kritizovali kandidáta na prezidenta jen proto, že třeba jeho prarodiče nepocházejí z Ameriky. To by byl pěkný průšvih, kdyby měli prezidenta, kerý se v Americe nenarodil... Ale zase tím nechci říct, že by to nemělo svou váhu, jen tím chci poukázat na to, že jinde ve světě se takovéhle věci také hodně řeší a že by nás to asi nemělo udivovat, i když jsou někdy tyhle spekulace dost ubíjející.

[14]: Děkuji Ti mnohokrát. Jsem moc ráda, že mi rozumíš a chápeš. Rozhodně také nevěřím na náhody. Podívám se na ten Tvůj článek, určitě tam bude také něco, co pohladí na duši :)

[15]: No, jak jsem odpovídala již Báře, budeš-li se o tom někdy chtít pobavit soukromě, proč ne, já se debatě nebráním. Ale tady si Tvůj komentář přečtu, vezmu ho na vědomí, něco uznám, nad něčím bych váhala, ale momentálně chci "mírovat", takže Tvůj názor beru. Ale oponentsky se tu vyjadřovat nechci :)

18 Bára G. Bára G. | 29. ledna 2013 v 15:15 | Reagovat

Díky, jsi hodná a otevřená, to vím, ale upřímně řečeno jsem ráda, že už je po tom humbuku a vrtat se v tom nemá cenu. Snad najdem příjemnější témata k hovoru ;-)
Ale vážím si Tě, že se nebojíš jít s kůží na trh a nestydíš se za svou volbu, protože jak se ukázalo, většina z voličů Zemana, se za to teď stydí a nepřiznají se k tomu. Jasně, volby jsou tajné, což je dobře, ale stydět se za to, že jsem volil toho či onoho.. To je trapné. Kdyby tak jednali z vlastního rozumu, nemuseli by se stydět.
Jinak souhlasím s Pavlem (15. koment) a taky Ježurkou (1.). A ještě bych chtěla říct k FB, který sice taky nemám, že se není co divit, že tam jsou skupiny jednotlivých kandidátů - vždyť o tom snad FB je - sdružování lidí.

19 Čerf Čerf | E-mail | Web | 29. ledna 2013 v 22:27 | Reagovat

[17]: Není důvod se červenat (i když to sličným dámám umí velmi slušet :-)). To je přece jasné, že když je třeba, muž se musí dámy zastat. Nebo to už se dnes nedělá? :-)

20 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 30. ledna 2013 v 20:36 | Reagovat

Někteří lidi se zkrátka přes výsledky voleb nedokážou přenést. Je to svobodná volba a ostatním do naší volby de facto nic není, tak jak napsal do komentáře ke mně David, proč si nadávat do socek a blbců jen proto, že ten druhý volil někoho jiného?
Ještě, že už je ten humbuk za námi.

21 Mniška Mniška | Web | 31. ledna 2013 v 19:53 | Reagovat

[19]: No, určitě se to dělává u gentlemanů, kteří nevymřeli, ale už málo, aspoň já se s tím často nesetkávám. Takže ještě jednou děkuji :)

[20]: Já jsem taky ráda, cítím, že už to pomalu odeznívá. Sice jsou ještělidi, které to hodně žere a média zdá se taky, ale už snad nastává klid

22 Marion Marion | 31. ledna 2013 v 23:45 | Reagovat

Volila jsem podobně jako ty. Také Zemana, ačkoliv to nebyl kandidát, kterého bych si na Hradě přdstavovala. Z povolební situace jsem silně znechucena, příspěvky, které se objevovaly na internetu, a zvláště na facebooku... Škoda mluvit. Také jsem se za svůj hlas tak trochu styděla a nikomu jsem nechtěla říci, že volím Zemana. Vždy, když se mě někdo zeptal z okruhu mladých, odpověděla jsem, že si to nechám pro sebe. Karlovci si z toho vydedukovali, že volím Karla a ti, co volili Zemana řekli: "No jo, volíš Zemana jako já. Proto se to bojíš říct." Asi tak k volbě prezidenta. Doufám, že další volby - ať už do parlamentu nebo jinam, nebudou probíhat stejně zuřivě a že nebudou žádní fanatici, kteří budou ten druhý tábor nenávidět. Mám silný dojem, že společnost se rozdělila na 2 nesmiřitelné tábory, které se vzájemně nerespektují.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama