Říše ozubených koleček

18. září 2012 v 18:55 | Mniška |  Tajemný altánek
Slyšeli jste už o někdy něco o steampunku? Já něco málo ano, nestačila jsem však proniknout hlouběji do tohoto relativně nového stylu. Proto jsem se rozhodla, že se s ním pokusím seznámit nejen sebe, ale také vás.

Dovolím si říci, že steampunk zatím není příliš známý, má už však svou komunitu, která početně stále více narůstá. Byla by jistě škoda ho v životě minout, protože věřím, že některé z vás by mohl zaujmout.

A jelikož mám kamarádku, která umí ve světě steampunku chodit, a vede o něm také svůj blog, rozhodla jsem se, že oslovím přímo ji, neboť kdo jiný by o tomto tématu mohl mluvit lépe, než ten, kdo s ním žije? A proto byla Balú tak moc ochotná a odpověděla mi na pár otázek, které uvedu, a na něž vám dám z úst Balú odpovědi. Pojďte s námi objevit nový svět!


1. Jak bys popsala steampunk? Co je to?

U steampunku je tento první krok - popis toho, o čem bude dále řeč - trochu zkomplikován tím, že jednotná definice prostě neexistuje. S trochou nadsázky se dá říct, že v místnosti plné steampunkerů se nesejdou dva, co by svůj zájem popsali stejně, a proto bych ráda předestřela, že za všechno, co v následujících odstavcích zazní, by se s největší pravděpodobností nepostavil bez výhrad nikdo, kromě mě samotné :)

Pro začátek se jedná o literární podžánr spekulativní fikce, který se vyznačuje prostředím, ve kterém se příběh odehrává. Ve fikčních světech steampunkových příběhů je často využíván parní pohon, společnost vychází ze společnosti Evropy 19. století, a v příběhu se objevuje anachronistická technologie - tedy technologie, která by v reálném 19. století neměla co pohledávat, nicméně z něj částečně vychází (asi nejlepším příkladem je Mašina zázraků W. Gibsona a B. Sterlinga. V jejich podání není Babaggeův počítač jen nedostavěným prototypem, ale domyšlenou technologií, která zvládá vše, co zvládají počítače dnešní, a na které je postavena celá evropská společnost).

Z toho vyplývá, že steampunk je estetická, vizuální záležitost, která se liší od jiných žánrů jen prostředím, do kterého příběh klade (opět mluvím jen za jednu část steampunkové komunity - například redakce časopisu Steampunk Magazine a tvůrci bohužel již nefuknčního projektu Parliament&Wake se proti tomuto názoru ostře vyhraňují). Toto prostředí se pak může projevovat nejen v literatuře, ale i jinde, ať už se jedná o kostýmy (cosplay, larpy, módní přehlídky, fotografická setkání…), hudbu (zase ale primárně kostýmováním - viz níže), film, deskové a počítačové hry, a tak dále.

S tím vším pak souvisí i jakési propojování steampunku s reálným životem, kdy si kutilové vytváří pro radost neuvěřitelné přístroje, nadšenkyně žijí jako viktoriánské dámy, a interiéry domů a bytů jsou přetvářeny do prostor, které jako by se vylouply z jednoho z výše zmíněných steampunkových příběhů.

Pro představu, jak těžko se steampunk popisuje, odkazuji na "manifest"redakce Steamzine. Záhy po založení časopisu se totiž ukázalo, že se na jedné definici neshodne ani šest lidí :)

2. Kde všude se s ním lze setkat?

Ve všem, kde by mohl být vidět.

Literaturu jsem už trochu nakousla v předchozí odpovědi, ale nezaškodí jí trochu rozvést. Název "steampunk" popré zmínil v 70. letech americký spisovatel K. W. Jeter, který se pokoušel popsat druh povídek, na kterých, společně s dalšími autory (Michael Moorcock, Tim Powers, John Blaylock) zrovna pracoval. V dopise časopisu Locus, kam chtěl ony povídky umístit, píše, že má pocit, že "viktoriánské fantasy" má do budoucna velký potenciál, jen je nutné nějak je vhodně pojmenovat - kupříkladu právě "steampunk."

V posledních několika letech zažívá, snad díky rozšíření čteček a e-knih, steampunková (a vlastně veškerá žánrová) literatura velký boom, a něco z nových děl bylo přeloženo i do češtiny (namátkou například dva díly Mechanickho století Cherie Priestové, pro další příklady si dovolím odkázat na Nebe). K vydání se připravují dvě sbírky českých steampunkových povídek, ale těžko říct, kdy budou hotovy.

U nás je steampunk asi nejvíce vidět v kostýmech (hned v závěsu se drží kutilství). Stačí se podívat kolem sebe na různých akcích, ať už se jedná o tradiční cony (Festival fantazie, FateCon), hudební párty (SteamUp) nebo různé srazy a pikniky. Steampunkové prvky jsou občas kombinovány s jinými styly, třeba u steampunkových lolit, blízko mají i k viktoriáně (Victorian Catherine). Oblečení prodávají i větší e-shopy, povětšinou specializované na gotickou a jinou subkulturní módu (Red Raven, Dracula Clothing).

Steampunk se vyskytují v řadě filmů (zase odkazuji na seznam na Nebi), i když u většiny by se většinou příslušelo říct, že se jedná například o fantasy "se steampunkovými prvky." Opačným pólem jsou pak různé amatérské a televizní krátké filmy či seriály, které točí skupinky nadšenců vyloženě s tím, že chtějí natočit něco "steampunkového."

O tom, co je a není steampunková hudba, se vedou spory snad i větší, než o tom, co je a není žánr samotný. Chápeme-li steampunk jako vizuální záležitost, v hudbě se bude nutně projevovat složitě, a nakonec je tedy stejně třeba posuzovat "steampunkovost" kapel podle vizuálního projevu (kostýmy, obaly na desky), potažmo textů písniček a toho, jestli se interpret ke stylu sám hlásí. Esej o steampunkové hudbě, inspirované recenzí z letošního SteamUpu, kde hrála kapela Magnetik, se nachází na blogu Enzmannova archa, další definici pak vymyslela v rámci své přednášky "Welcome to the 80s... the 1880s" Lyrel.

3. Kdy a kde vznikl?

Pro mě spadají počátky steampunku do výše zmíněných 70. let v USA, i když je jasné, že ona skupinka spisovatelů, pokoušejících se prodat nový nápad, musela na něčem stavět. Teoreticky je možné považovat za průkopníky žánru některé autory 19. století (například staří známí Jules Verne a H. G. Wells), a někdo počítá rozmach steampunku až od prvních velkých amerických conů, což je záležitost posledních deseti let.

4. Kam za steampunkem?

V Česku se poslední dobou konala řada jednorázových steampunkových akcí - v posledním měsíci proběhly například dva pikniky, con a fotografická dílna. Během následujících tří týdnů se chystá další con a larp. Pozvánky na akce se většinou mihnou s dostatečným předstihem na různých sociálních sítích a fórech, a pro lepší orientaci je dobré se na některé z nich přidat (facebook, nyx, lidé.cz…). Dosud probíhala každoročně na jaře SteamUp party, a v srpnu vzniklo sdružení FateCon, které stihlo za měsíc existence uspořádat dvě akce, což vypadá do budoucna velmi slibně.

Na internetu - z časopisů tu je Steamzine, z blogů pak slovenský Steampunk a viktoriánské Anglicko (a Nebe, samozřejmě! :)). A online RPG hra, Londýn pod parou.

5. Proč ho máš tolik ráda?

Nepokrytě se přiznám, že to je zejména proto, že se mi steampunková estetika líbí. Snoubí se v ní řada prvků, které mám ráda (společnost, umění a móda 19. století; fantasy; science fiction; zajímavé stroje; anachronismy; vzducholodě; atd.) a to v poměru, který si je možné dle libosti upravovat. Steampunk je prostě hezký, co si budeme povídat.

Na druhou stranu mě ale také baví debata, která se kolem steampunku neustále vede, i když se jí nerada sama zúčastňuji - je ve steampunku něco víc, nebo je to jen (přeci jen poněkud povrchní) módní záležitost? Když naroubuji steampunkové prvky i na jiné prostředí, než viktoriánskou Anglii, poznají vůbec čtenáři/diváci/zbytek světa, že to je steampunk? Jak skloubit fascinaci dobou vlády královny Viktorie/habsburské monarchie/kolonizace Divokého západu s tím, že moderní člověk asi úplně nemůže souhlasit s názory/politikou/společenskou hierarchií té dané doby? A tak dále.

6. Máš oblíbené dílo? Můžeš nám cokoli z oblasti Steampunku doporučit?

Rozhodně! V souladu s výše zmíněnou debatou sleduji jak blog Mikea Perschona, literárního vědce, který na steampunkovou literaturu nedávno dopsal disertaci, a zastává se toho, že steampunk je vizuální záležitost, tak skoro všechno, co vydá Steampunk Magazine - i když mi jejich články často přijdou trochu přehnané. Z vyšlých knih mám asi nejraději Smrtelné stroje, první díl tetralogie Hladových měst, protože municipální darwinismus (města požírající menší města) je tak šílený a úžasný nápad, že se i po opakovaném čtení počítá mezi to nejlepší, na co jsem kdy narazila. Za zmínku stojí také výborná česká "vyprávěcí hra," Příběhy Impéria, pětiminutový seriálový díl o steampunku na Krymu (Arms Race)
, a z hudby... z hudby... no, to opravdu záleží, více než cokoli jiného, na hudebním žánru, který člověk poslouchá, ale já mám docela ráda The Clockwork Dolls

Tímto bych chtěla Balú moc poděkovat za její čas a ochotu odpovídat.
Pokud vás zaujal steampunkový svět, můžete se s ním dále seznámit na stránkách u Balú Nebe plné vzducholodí (klikni na banner)

Obrázky: 1. Fotografie Balú
Ostatní obrázky jsou stažené přes vyhledávač Google.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | E-mail | Web | 18. září 2012 v 21:20 | Reagovat

Zatím jsem znala spíš cyberpunk, nebo aspoň část - ne vždy mi to sedlo, ale jako žánr skýtalo neuvěřitelné možnosti.
Steampunk jsem zaznamenala spíš na okraj, ale takhle o něm přemýšlet mi zatím nenapadlo.
Je to pěkně propracovaný článek (jak jinak!) a dobré otázky i odpovědi. Plus krásné obrázky...
Je něco známějšího (třeba film), co by se dalo do steampunku zařadit?
Když pominu Tři mušketýry, kde vedle klasických lodí vesele brázdily nebeské sféry vzducholodi? :-D

2 Beatricia Beatricia | Web | 19. září 2012 v 12:45 | Reagovat

To je úžasný článek a úžasný nový směr, o kterém jsem slyšela jen marginálně. Mám moc ráda retro styl, takže toto novum mě oslovilo. Ty jsi to také náramně a srozumitelně reprodukovala.
Jinak ti převelice děkuji za skvěle vtipný komentář. Ty mne obohacuješ. ♥♥♥

3 Balú Balú | 19. září 2012 v 13:51 | Reagovat

[1]: Ušetřím si práci a odkážu na seznam filmů, který jsme dávali dohromady s jedním známým. http://steampunk-log.blogspot.cz/p/filmy_12.html

Nicméně tvrdil, že většina z těch filmů - asi s čestnou výjimkou anime Steamboy - by asi "plně steampunkovými" být nazvaná nemohla, spíš jen "filmy se steampunkovými prvky"

4 pavel pavel | Web | 19. září 2012 v 15:16 | Reagovat

Jedno dílo v životní velikosti jsem poznal, Klárku, ale ovlivnit jsem se nenechal. :-D

5 Cielin Cielin | E-mail | Web | 19. září 2012 v 17:22 | Reagovat

O steammpunku jsem už slyšela, rovněž mám kamarádku terless.blog.cz, která je steampunkerka ;-)
Jsem ráda, že nám Balú popsala, o čem to je :-)
Nápad se mi moc líbí a myslím, že bych tím dokázala žít. A obdivuji lidi, co to dokážou! 8-)

Nádherný rozhovor s dobrým tématem. ;-) :-)

6 Vendy Vendy | E-mail | Web | 19. září 2012 v 20:24 | Reagovat

[3]: Díky za odkaz, je to pěkně rozpitvané!
Adelhaide Cracmeri opravdu neměla chybu a tyhlety technické hračičky měli naši filmaři hodně v oblibě, zejména u Zemanovských filmů. :-D

7 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 19. září 2012 v 21:13 | Reagovat

Steampunk mě nedávno dostal. Žel mám na rozebírání doma spíš mobily, než staré budíky, v nichž ještě nejsou kolečka plastová, a tak se moje šperky, co z toho vyrábím, dají nazvat cyberpunkovými.

A Balú (jak je ten svět malej, ty jí znáš!) či Victorian Catherine jsem měla tu čest potkat. :)

Z hudby můžu doporučit od Vernian Process písničku Something Wicked, která mě chňapla a evidentně nepustí. :)

8 Šeříková N. Šeříková N. | Web | 21. září 2012 v 19:17 | Reagovat

Abych řekla pravdu, streampunk nemám ani moc ráda. Nevím, prostě.. já raději něco vzdušnějšího :-)

Ale hezký rozhovor!

9 Vendy Vendy | E-mail | Web | 21. září 2012 v 21:42 | Reagovat

Ozubená kolečka nám přetočila další týden a já ti přeju pěkný víkend...

10 Mniška Mniška | Web | 22. září 2012 v 9:18 | Reagovat

[1]: Ano, to mášpravdu. Pár podob cyberpunku jsem také viděla, neberu ho nikomu, komu se líbí, on může být v nějakých variantách zajímavý a hodně barevný, ale také nejsem zrovna jeho fanoušek
Jinak moc děkuji :) a odpověď již poskytla Balú, jak sis už všimla

[2]: Děkuji! Jsem moc ráda, že se obohacujeme vzájemně :)

[4]: Jo? A má nějaké zajímavé šaty? Vyfoť ji v nich! :)

[5]: Rovněž Ti děkuji. Takže jej znáš, to jsem nevěděla, že Terless je také steampunkerka, a to jsem u ní už párkrát byla :)

[7]: Vím, vyráběla jsi ty zajímavé foťáčky, to si pamatuji. Takže Balú je i Tvá kamarádka? Hele a nenapsala jsi náhodou někdy něco do její Padající hvězdy?

[8]: Já vím, víluško, já jsem si myslela, že Tobě tenhle styl nesedne, protože příroda tu nemá velké zastoupení. Ale i tak mě těší, že ses s ním alespoň seznámila s námi, i když vím, že Ty jako naše víla páře jistě moc neholduješ :)

[9]: Jsi tak milá! Já bych Ti také chtěla popřát krásný víkend, bezohledu na to, jestli bude pršet nebo ne, kéž Ti slunce svítí, milá Vendy!

11 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 22. září 2012 v 17:02 | Reagovat

[10]: Kamarádka, to se říct nedá, potkaly jsme se na začátku září na viktoriánském pikniku a chvilku poklábosily. :) A o projektu jsem tedy do teď nic nevěděla. našla jsem o něm záznamy a říkám si, škoda, že už skunčil, nejspíš bych se bxla zapojila.

12 Lucerna Lucerna | Web | 24. září 2012 v 12:25 | Reagovat

Zvlastny styl :-D

13 Elisis Elisis | Web | 24. září 2012 v 20:24 | Reagovat

Díky Tobě a taky Tvé kamarádce o steampunku slyším poprvé a docela mě zaujal ten viktoriánký styl a hodně se mi zalíbil i druh hudby, takový rytmický a veselý. Přímo vybízí k tanci :-) Nicméně, asi to není nic pro mě, ale je skvělé, že to baví spoustu lidí a pořádají k tomu dokonce i různé akce a sešlosti. Článek je opravdu záživný a moc hezky se mi četlo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama