Krátký pohled zpět

10. září 2012 v 11:28 | Mniška |  Nový vítr
Ačkoli přes den ještě bývá hřejivé teplo, už téměř každý z nás zaznamenal, že podzim nám klepe na dveře, když se slunce sklání k obzoru mnohem dříve a také níže. Miluji záplavu barevného šustivého deště a kapku podzimní melancholie. Těším se na zástup stromů, které s fantazií vybarvuje matka příroda. A těším se zase do školy.


Když se ohlédnu zpět a vidím letošní prázdniny, jsem s nimi konečně spokojená. Obyčejně mě vzápětí chytne nuda za zápěstí a někdy to mívá špatný dopad. Letos, třebaže jsem nebyla někde u moře a zase tolik necestovala, jsem spokojená. Asi nejlepší zážitek prázdnin mám z Kutné Hory, kam jsem se jela s rodiči podívat na výstavu Europa Jagellonica ve zdejší galerii. Vystavují se zde různé předměty, které patřily vládnoucímu rodu Jagelonců, nejen těm, kteří vládli u nás v Čechách, ale vůbec ve střední Evropě. Výstava se tedy v říjnu přestěhuje do Varšavy v Polsku a nakonec v březnu do německé Postupimi. Bála jsem se, že to bude nuda, ale nakonec jsem v galerii strávila více jak tři hodiny a to bych zde možná bývala zůstala ještě déle, kdyby mi mamka náhodou nezavolala a nezeptala se, jak dlouho mi to ještě bude trvat, a mě nenapomenul jeden z hlídačů, ať laskavě přestanu telefonovat. Mamka mě natolik znervóznila, že už jsem tomu prohlížení moc nedala.

A to víte, výlet byl zpestřen skvělým a vydatným cheesecakem v cukrárně pod galerií a přivezla jsem si dokonce i nějaká nová kamenná miminka do minerální rodiny :) Navíc se v Kutné Hoře zrovna konaly nějaké slavnosti. Zaujal mě stánek s vodícími psy pomocníky, takže jsem jim hned přispěla do kasičky a pejsky si vyfotila. Majitelka Pestré společnosti byla také velmi ochotná a vyprávěla mi o tom, s čím vším pejskové lidem pomáhají, rozhodně nejen slepcům, ale také starým, nemohoucím, či postiženým lidem; zaujala mne fotka černého labradora, který svlékal nějaké paní na vozíčku ponožku - a nebylo to z uličnictví.

Obhajobu své bakalářské práce už mám za sebou, vykonala jsem ji 3.9. a nyní jsem hrdou nositelkou titulu Bc., takže mi můžete začít vykat :D Se známkou výborně jsem moc spokojená (no, kdo by nebyl, že?) a já jsem ráda, že se ještě minimálně do 24.9. můžu flákat. Promoce letos patrně neproběhnou, ty budou nejspíše až v červenci, ono by se jim to prý asi nevyplatilo, když "úspěchářů" teď není moc. Nu co, já jsem hlavně ráda, že to mám za sebou - špičatá čepička nečepička, hábit jak z Harryho Pottera navléknu holt jindy.

Dnes mám za sebou svůj první takový "koncert" v tomto školním roce. Nebyl to tedy úplně koncert, zpívali jsme totiž opět se sborem v kostele na kůru, ale po nějaké době mi byla přidělena sopránová sóla. Samozřejmě, to se to někomu na zkouškách machruje, doma si to pořád zpívá (když ovšem nikdo není dom), aby si užil ten pocit, jak mu to náramně jde, ale večer před dnem D se třesu celá jako osika a noc samou trémou neprospím. Uklidňování nemá cenu, to je snad lepší nad tím vůbec nepřemýšlet. Stejně je prostě zvláštní, že na veřejnosti zpívám už devět let, ne-li více. V kostele jsem také dnes neměla své první sólo při mši, jenomže místo toho, aby se tréma zmenšovala s nepřímou úměrností se zvyšujícími se zkušenostmi, je to se mnou čím dál horší. Asi jsem prostě nenapravitelná exhibiciózní trémistka. Jestli to takhle půjde dál, tak jednou z té trémy moje tělo vybouchne jako dynamit. Pupínky už nestačí naskakovat. Jak to dopadlo? Lidi říkají, že to bylo moc hezké. Tak proč mám ze sebe tak špatný pocit? Přiznejme si to, prostě jsem to zvorala a šlo to snáz, než kdybych zvorala nějaké pole. To jsem si teda zpěvačkou... v soukromí si zpívá pro radost a na veřejnosti s trémou bez radosti. V takových případech zrovna lituji toho, že na mě někdo nenarafičil štěnici. Ne vážně. Má to vůbec cenu, když veškeré koncerty protrémuji a nic z toho nemám? Začínám pochybovat o své "kvalitě".

A co je na tom nejlepší? Že mě ta stejná mše + ještě další bonusové části čekají na den sv. Václava. Jestli zas v noci oka nezamhouřím, tak to balím. Zadělávám si na rakovinu... a to neuvěřitelně dobrovolně.

Mometálně čtu jednu takovou zvláštní knihu. Koupila jsem si ji pro odreagování, protože, když jsem do ní v knihkupectví nahlédla, rozesmála jsem se nahlas. Zombie, příručka pro přežití. V této příručce najdete vše o tom, jak přežít invazi nemyslících, ale všežravých hnilobných lidiček. Je vidět, že autor skutečně hodně zauvažoval a myslel na všechno - jak a kam utéct, jak si opevnit barák, jak zaútočit, co "zombiekovství" způsobuje... Už jsem za půlkou, ale najednou už se tolik nesměji. Přestává mi být totiž jasné, jestli autor skutečně jen žertuje anebo to myslí smrtelně vážně. Chvílemi máte pocit, že spisovatel na ty oživlé mrtvoly skutečně věří, a dokonce počítá i s těmi typicky katastrofálními situacemi, kdy civilizace pořádně nefunguje, města jsou opuštěná, nejde elektřina, spojení se světem je minimální... je aspoň tohle ještě pořád úsměvné? No, můžu každopádně říct, že tu noc, kdy jsem se spíš stresovala, než řádně spala, ale přeci jen občas zabrala, se mi chvilkami zdál i sen o tom, jak kosím zombíka jednoho po druhém! Bylo to dost děsivé, chaos byl všude! Jen aby se nedostal k nám do Lovosic!

Jak s mamčou stále sháníme nová lůžka pro pryskyřicové šperky a různé komponenty a korálky, objevila jsem server Fler.cz, kde spoustu šikovných lidiček prodává své výrobky. V poslední době tam brouzdám hrozně často a já úplně propadla fimovým výrobkům. Hned jsem si musela něco objednat, a to linecké cukroví na uši. Vypadá jako pravé a já pokaždé, když se na něj podívám, dostanu chuť na sladké. A tak jsem si řekla, proč by nějaký kluk při pohledu na mě, nemohl začít taky slintat? :D Tak doufám, že mají stejně tak rádi linecké cukroví...

Nu, a tak si tak uvědomuji, že je to asi všechno, co bych Vám mohla pro dnešek říci. Do školy se těším, jak jinak, tak hlavně, aby mě tam vůbec vzali...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bára G. Bára G. | 10. září 2012 v 13:33 | Reagovat

Týjo, první komentář.. doufám, že mě někdo nepředběhne než ho dopíšu.
Jagellonci stáli za to, povedená výstava. Ne jako otřesný Královský sňatek beze sňatku. No, na něj už jsem remcala tolikrát, že už si to odpustím.
Nedávno jsem zjistila, že i s psími pomocníky to není tak růžové. Prý je mnoho lidí na ně zlých a ti psy to vlastně ani nedělají rádi. Navíc vycvičit k tomu psa trvá dost dlouho a pak relativně brzy zemře. Prý jsou lepší poníci, ale to je trochu méně praktické do bytu. Ale zase jsou univerzálnější, protože je mohou mít i muslimové, kteří berou psa za nečisté zvíře a ani by se ho nedotkli (+ ty kauzi, kdy v Anglii muslimští řidiči vyhazují lidi se psem z MHD atd., ale to už jsi určitě zaznamenala, často se o tom píše).
Hábit-hábitus na promoci v Čechách? To snad ne. Ještě jsem neviděla, že by to tak někde v ČR (krom cizích soukromých škol) bylo.
Zombie kniha je zajímavá, budu se na to muset mrknout v knihkupectví a případně to pořídím příteli. Tohle by ho určitě zajímalo. Pořád se se mnou chce dívat na nějaké zombie filmy, ale já to bojkotuju. Nechci pak mít noční můry navíc, stačí mi ty, co mám.
No a s tou trémou mi mluvíš z duše. Já sice nezpívám, ale to je fuk. Je to asi jako alergie - když to v pubertě nevymyzí, tak už se to pak do konce života jenom zhoršuje. Je to tak, že jsme k sobě moc kritické, příliš ostře si uvědomujeme své nedostatky a rezervy a bojíme se, že to někdo pozná. Jenže on to nikdo většinou nepozná a když jo, tak mu to nevadí. (Já jsem třeba měla proslov s jedním klukem za ročník na maturitním plese a skočila jsem mu omylem do řeči - byla to jen jedna slabika a zmlkla jsem. Myslela jsem si jaký je to průšvih, ale on si toho nikdo nevšiml). No vidíš, taky to vím, že ta tréma je na nic, ale když dojde na věc a mám někde veřejně mluvit jsem namydlená - nemůžu jíst, vnitřnosti se uzlují, omdlívám. Ne, fakt to nestojí za to. K čemu nám to je?

2 Bára G. Bára G. | 10. září 2012 v 13:34 | Reagovat

Jééžkovy zraky, omlouvám se za hrubky!

3 pavel pavel | Web | 10. září 2012 v 15:16 | Reagovat

Ty kameny jsi asi koupila v takovém pidi obchůdku na cestě od Barbory do města. Taky jsem se tam loni zastavil, ale jen podívat, mám jich dost. :D
Co to bylo?
Hezký den?

4 pavel pavel | Web | 10. září 2012 v 15:18 | Reagovat

Tam neměl být otazník. :D

5 Cielin Cielin | E-mail | Web | 10. září 2012 v 15:32 | Reagovat

Také jsme byli v Kutné hoře na oněch slavnostech, škoda, že jsme si to nějak nenačasovaly :-D
Táta tam jezdí služebně a tak jsme se tam alespoň podívali :-)

Jsem ráda, že nejsem jediná, kdo má rád školu a těší se do ní :-)
Ještě jednou Vám gratuluji k titulu :D 8-)

Mimochodem, tak mě napadlo - uvažovala´s někdy o tom, do jaké koleje Bradavic bys chtěla patřit? (kdyby to bylo možné :-))

6 Beatricia Beatricia | Web | 10. září 2012 v 15:40 | Reagovat

Ten článek se čte jako v prestižním časopise. Ty jsi úžasná paní slov a vět. Vládneš jim pevnou rukou, vřelým srdcem a hlavně Pravidly českého pravopisu.
Ještě jednou ti upřímně gratuluji k Bc. Ty také zpíváš, takže tebe políbilo vícero Múz.
Ty atrapy lineckého cukroví jsou non plus ultra. Mám ně ně chuť. :-)

7 Beatricia Beatricia | Web | 10. září 2012 v 15:48 | Reagovat

A ještě: Hlavně ti chci poděkovat za báječné komentáře. Ten vtipný komentík z mé "realitní agentury" je bezvadný. :-D

8 Ježurka Ježurka | Web | 10. září 2012 v 16:30 | Reagovat

Nevím čím to je, ale vlastně vím, stále mi víc připomínáš moji starší vnučku. Také už je Bc (jé, pardon, zapomněla jsem vykat :-))také dříve zpívala ve sboru (i sóla - ostatně jako i ostatní 3 moje vnoučata) a také ještě chodí dál do školy. A co ještě? Miluje náušnice - co ta jich má! Určitě by se jí líbily i tyto. Tak ode mne také velká gratulace k titulu a jen tak dál! Jsi pilná a šikovná! :-D

9 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 10. září 2012 v 21:18 | Reagovat

To musela být hezká výstava :-)

10 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. září 2012 v 22:35 | Reagovat

Četl jsem v Hlasu českých zombie, že Lovosice mají být první na řadě! :-) Gratuluji k Bc (ještě pořád to znamená "před Kristem"? :-)) a držím palce do nového školního roku. a o Jagelloncích si asi budu muset nechat pouze vyprávět, protože už to do konce výstavy nestihnu.

11 Petr Hynek Petr Hynek | E-mail | Web | 10. září 2012 v 22:36 | Reagovat

Tréma časem přejde, znám to... Nicméně kdo o sobě trochu pochybuje, ten často dokáže větší věci, než ten, kdo si je ve všem jistý...

12 Helena Helena | Web | 11. září 2012 v 10:23 | Reagovat

Úžasný článek.V Kutné Hoře jsem ještě nebyla,ale obrázek mě uchvátil.
Gratuluji k titulu Bc. :-)
Také si myslím,že je tréma potřebná.
Zpívat v kostele sólo musí být zážitek. :-)

13 Šeříková N. Šeříková N. | Web | 12. září 2012 v 19:08 | Reagovat

Jagellonská výstava musela být úžasná. Sice by byla mnohem krásnější Přemyslovská, protože jenom přeci české vládnoucí rody vypadají opravdu zajímavěji už kvůli skrytému tajemství (víře v přírodní bytosti). Nedivím se, že jsi si se v minulých dobách ztrácela tři hodiny.
Asi každý psí přítel konejší více než človíček. Dokáže odpouštět a bezmezně milovat. Někdy bych si přála  se tím pozemským andělem stát..
Jsi šikulka!
Vždyť kdyby neexistovala tréma, vytratila by se pravá kouzla a zázraky lidského srdce. Díky ní zpíváš něžně jako vzdušné polštáře. Nevyčarovala bys nám někdy nahrávku? ;)
Držím palečky!

14 Lucerna Lucerna | Web | 13. září 2012 v 23:13 | Reagovat

Nausnice vypadaju chutne :-D. Taky poslusny labradori.. krasa. To môjmu nehrozi. Sky je divoch :-D

15 Mniška Mniška | Web | 14. září 2012 v 18:40 | Reagovat

[1]: To jsi milá, žes zase napsala :) Neboj, už se chystám Ti odpovědět i na mailu.
No, jestli je pravda, když říkáš, že to pejsci ani nedělají rádi, tak mě to upřímně mrzí. Nevím, já vždycky, když jsem viděla psa pomocníka a dostal povel, tak začal vrtět ocáskem, a to by mělo být znamení, že je rád, ne? Asi to platí jak kde. A že se k nim lidi chovají špatně, to je zlý, fakt hrozný, nicméně, člověk se chová zle nejen k pejskům pomocníkům. Zrovna dneska jsem si našla stránku o ochraně zvířat, tak uvažuji, jestli se k nim nepřidám jako dobrovolník.
A jinak, nebudeš tomu věřit, ale už jsem u nás v Čechách viděla promoce s hábitem-habitus, nekecám, viděla jsem fotky :) Dobře, u nás na fakultě se hábit pravděpodobně nenosí, ale některé čarodějnické ústavy to berou vážně :)
Hrubek jsem si ani nevšimla, já už jsem zvyklá na horší psané koniny, někdy mi z toho zaskočí i jídlo...

[3]: Jo, asi máš pravdum, to budeasi ten obchůdek :) koupila jsem si tam sugilit, malou síru, malý tanzanit a serafinit :) Ten tanzanit, to jsem měla radost, že jsem tam na něj narazila, páč ten já jsem si přála ve své sbírce mít. Sice je to mrňous, ale aspoň že tak, ten kdyby byl větší, nechci si domyslet,kolik by stál!

[6]: Děkuji, moc děkuji! Jsi milá :) To se hned píše lépe. A to se mi ten druhý odstavec moc nezdál a zádl se mi být takový nudný. Také děkuji ke gratulaci. Asi to pro mě bude delší dobu nové a zvláštní, že se teď budu psát s titulem

[7]: Děkuju pani ;-)

[8]: Moc děkuji. A věř nebo ne, já na tu Tvoji vnučku teď docela často myslím, když právě vidím ten titul. Pamatuji si, jak jse, u Tebe viděla fotky její promoce a jak jsem jí záviděla, že už je z ní bakalář. A ty fotky se mi hodně vryly do paměti. Nikdy jsem nebyla na promocích a z těch fotek mám pocit, jako bych aspoň kousek z toho zažila

[9]: Byla ;-) I když, jak komu se líbí, jedna holka se mi smála, že jsem tam strávila tři hodiny, když ona tam vydržela být sotva hodinu...

16 Mniška Mniška | Web | 14. září 2012 v 18:47 | Reagovat

[10]: :D Jasně, znamená. Před Kristem Petra K... jsem už asi hodně stará, možná jako ta seschlá zombie :D
Doufám, že nechystáš nějakou invazi! Díky příručce budu mít za chvíli hotové opevnění a zbraně už jsou nabité :D

[11]: No, někdy se to stane a pravda, že častěji se mi stává, že se mi věci vedou lépe na ostro. Ale bohužel semi také stává, a to teď celkem často, že je to horší než nazkoušce :D Já jsem fakt zvedavá, kdy to konečně přejde mě...

[12]: Mockrát děkuji. Ano, je to zážitek! Ta tréma je příšerná! :D Ale tak z pohledu posluchače je to fakt nádherné, když jsem ještě nezpívala a poslouchala, byla jsem uchvácena. Jen doufám, že tenhledojem posluchačům nekazím :-D

[13]: To je moc hezký nápad, šeříčková vílo, výstava o Přemyslovcích. Přemýšlím, možná, už seto někdy odehrálo, ale nevím. Je to opravdu tajemná doba, a to také i proto, že o ní nevíme všechno
Pejskové jsou moc skvělí kamarádi, a proto je mám tak moc ráda. Jsou to pro člověka a to dobrovolně.
Chci Ti mnohokrát poděkovat. Nevím, jestli se někdy odhodlám sem nahrát nějaké své počiny. Mám nějaké na CD, ale nevím, jestli bych se nestyděla :)

[14]: A hrajete si s divochem taky v blátě? :D když se člověk uvolní, musí to být dobrá odreagovačka!

17 Elisis Elisis | Web | 14. září 2012 v 21:10 | Reagovat

Nejdůležitější je, že jsi s prázdninami spokojená a dobře se Ti na ně vzpomíná :-) Myslím si, že vůbec nevadí, že jsi nebyla u moře nebo někde daleko v cizině, protože prožít něco skvělého a přitom neopustit své rodiště je opravdu úžasné! ;-)
Musím se přiznat, že po zmínce o kamenných miminkách a minerální rodině, jsem si skutečně myslela, že si pěstuješ nějakou kamennou famílii, ale po chvilce mi to došlo :-D
Na fotce Ti to, jak jinak, velice sluší a je škoda, že si nemůžeš pořídit nějakého pejska. Tihle totiž vypadají, že by se k Tobě rádi připojili, ale zase  tu jsou proto, aby pomáhali nemohoucím lidem. Také mě zaujala poznámka o tom, že dokonce dokáží svlékat ponožky! To bych do nich neřekla. Jak jsou Ti pejsci šikovní :-)
Ještě jednou Ti gratuluji k titulu! Jsi opravdu šikula, žes to zvládla na výbornou ;-) Jednou bych to takhle chtěla dokázat i já :-)
Co se týče Tvé trémy, opravdu nevím, jak  bych Ti mohla pomoct. Sóla jsem nikdy nezpívala, nemám na to hlas, takže netuším, jak se cítíš. Ale pokud lidé říkali, že se jim to líbilo, neměla by ses strachovat ;-) I když jsem Tě nikdy neslyšela, myslím si, že zpíváš skvěle a nepochybuj o sobě. Pokud si v tomhle oboru již devět let a sóla stále zpíváš, není to náhoda :-)
Kniha o zombie.. mám trochu smíšené pocity, tak jako ty. Asi bych nevěděla, jestli se bát nebo smát :-D
Linecké náušničky jsou naprosto dokonalé! Zasmála jsem se u části se slintáním :-D Mniško, Ty ke kráse náušnice nepotřebuješ!

Zatím se měj krásně a užívej si ještě dny volna :-)

18 Amelie Amelie | Web | 16. září 2012 v 1:30 | Reagovat

Gratuluji k titulu. Máš trému, já taky, naštěstí nikde nezpívám. Náušnice jsou super:-)

19 Mniška Mniška | Web | 16. září 2012 v 8:35 | Reagovat

[17]: Tak si tak říkám, jestli se v Simících dají sbírat kamínky? :)
Jinak na fotce to nejsem já, to je prosím mladá paní, ta, o které jsem psala, že mi něco o pejscích řekla, škoda, že jí už asi neuvidím, bývala bych jí oznámila, že se Ti fotka líbí :-D
Moc děkuji, Elisis!

[18]: Děkuji Ti! Hrozně moc doufám, že se naučím dělat takové náušnice i sama. Včera mi mamča koupila knížku o fimo miniaturách, tak teď ještě potřebné pomůcky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama