Elá hop! Představuji Vám Thomase Lupina!

12. srpna 2012 v 8:45 | Mniška |  Pergamen a brk
Jak už jsem předeslala v předchozím článku, Valdštejnské slavnosti mi daly příležitost popovídat si s kejklířem Thomasem Lupinem. Musím upřímně říct, že v takovýchto případech je blog velmi užitečný, protože když už má člověk chuť si s někým popovídat a neví jak a čím začít, je rozhovor pro blog dobrou záminkou. Tentokrát byla tou záminkou fotografie pro blog a myšlenka na výzvu k rozhovoru přišla až později... ale taky se hodila ;)Sepsat "rozhovor" jsem se nakonec rozhodla netradičním způsobem, a to bez uvedení mých otázek, neboť, jak už jsem výše naznačila, interview pro blog nebylo plánované. Vše je korunované mou okoralou krátkodobou pamětí, takže otázky si nepamatuji, tím spíš, že jsem si chtěla popovídat, než Thomase zpovídat. Budu tedy vyprávět, takže se v klidu usaďte.

Valdštejnské slavnosti vrcholily v neděli odpoledne. Lovosice byly stále pohroužené do dobové atmosféry, která chvíli co chvíli přeskakovala staletí. Poprvé jsme se ocitli v 18. století za Marie Terezie, podruhé se diváci přemístili v čase mezi plechové rytíře ze století 14. Thomas Lupino, jehož jméno, pokud se nemýlím, je zlatinizované a znamená Tomáš Vlček, už měl za sebou několik sobotních vystoupení. Představil se jako kejklíř ve veselých barvách a s míčky, s nimiž všem ukázal své žonglérské umění. Poté všechny překvapil svým mrtvolným vzhledem a působivě zahraným Smrťákem. A zde poprvé ukázal, že mu nechybí ani smysl pro jakési herectví, přitom se doteď jevil "jen" jako pouhý komediant. Role pána smrti mu dokonale padla jako ta úžasná černá kápě, kterou si vzal na sebe. Překvapil však znovu a předvedl další svou tvář, když se objevil v divadelní ohnivé show jako dokonalý tanečník a herec s pojkami společně s Anjelinou Dansesimo v jedinečném vystoupení s názvem Oheň a led.

Thomas Lupino odhalil několik svých tváří, které vedle sebe působily vcelku kontrastně, ale pokaždé zaujal, není proto divu, že udělal dojem. Na Valdštejnské slavnosti také přijel se svou pojízdnou Čajovnou času, v níž bylo příjemné posezení. Měla jsem také tu čest a Thomas mě pozval na pohárek čaje. S kým jiným udělat rozhovor nežli s ním?

Když jsem ho požádala o společnou fotografii, byl velmi ochotný, a dokonce se postaral i o kulisu. Ani když jsem se vytasila s rozhovorem, ničemu se nebránil, naopak, byl velmi výřečný a vypadalo to, že toho má mnoho na srdci. Dokonce toho o sobě prozradil tolik, že otázky, které mě průběžně napadaly, jsem po chvíli zase zapomínala. Co mě ovšem také zaujalo, byla skutečnost, že jen občas uhne pohledem, ale jinak se při hovoru upřeně dívá přímo do očí, hovoří a chvílemi přitom vášnivě gestikuluje.

Ihned jsem mu nabídla tykání, vždyť jsme od sebe pouhé tři roky a i když jsem k němu cítila respekt, vykání, jak sám koneckonců řekl, vytváří mezi hovořícími a diváky jakousi neviditelnou bariéru. Je velkým nadšencem, má rád výzvy a řekla bych, že toho za svůj život už mnoho vyzkoušel, však to také ještě později ze sebe vyklopil, je ale rozumný, takže ví, kam až daleko všude a s čím zajít, něčemu se věnuje celým svým já, některým činnostem zas více okrajově. Ví zkrátka, co od života chce, v čem vyniká (je ve znamení Panny, která má jasno).

Začínal u šermu, takže ani ten mu není cizí. Postupně se tak dostal k žonglování a jak sám přiznal, za začátky se trochu červená. Nicméně on není ten typ, který by se za pokažené pokusy schoulil do ulity a litoval se, pokud uznal, že něco nejde, pak přemýšlel tak, aby to šlo třeba jinak, vyzkoušel tohle a támhle - takový pokus omyl, dokud se to nepovedlo. Pozitivní výsledek je pak znát, takže je patrné, že uchopit to, co nám může přinést smutek a zklamání za opačný konec a vnímat jej pozitivně, je velké plus nejen v tom, co děláme, ale také do života.

Ani LARP mu není neznámý, vždyť v tomto zpola imaginárním světě se dá naučit komunikace a hlavně improvizace, kterou Thomas ve svých vystoupením uplatňuje. Udivilo mne, že dokáže být v jednu chvíli bavičem, podruhé se pod kápí smrti zatváří tak přesvědčivě pokušitelsky a potřetí zaujme svým sebejistým a "kůl" vystoupením při hraní si s ohněm. Jednou podivín, podruhé někdo úplně jiný, prostě muž. Sám přiznal, že lépe se mu hraje komediant než drsné role a že prý se ani nenarodil s žádným talentem pro herectví. Nechce mi doufám tvrdit, že tomu mám věřit? Protože pokud ten talent nemá, pak je skutečně úžasným dříčem a umí se učit, protože jeho ladné a nestrojené pohyby těla i grimas v obličeji jsou uvolněné, nevypadají prostě jen naučeně. Avšak dodal, že ve všem hledá smysl a důvod. Proč to dělám? Proč na ni mám takovou zlost? Dokáže se vžít, představit si tu scénu, jako by byla skutečná a hned má důvod a motivaci k tak přesvědčivému hraní. To teď mluvíme konkrétně o představení Oheň a led, ve kterém má prsty choreograf David Kříž a Adam Šmejkal z mosteckého Divadla rozmanitostí, ve kterém si také přál účinkovat. Spolu všichni vytvořili něco nového a unikátního. Sami říkají, že představení Oheň a led nemá u nás obdoby a spojení ohnivé show s hraním je něco mimořádného.
K tomuto představení se mi velmi líbila hudba (kterou si můžete poslechnout výše) a Thomas mi prozradil, že je ze Cirque du soleil. O tomto Cirkusu slunce už jsem něco slyšela, ale doteď jsem nevěděla, že mají skvělou také hudbu, která je velmi inspirující. A ačkoli jsem jej znala od slyšení, díky Thomasovi jsem je nově objevila, protože jsem se o Cirque du soleil začala více zajímat. Thomas tvrdil, že zde má své velké vzory. Jak by ne, shlédla jsem pár videí a bylo mi to jasné.

Zmínila jsem, že Thomas je všestranně nadaný: kejklení, herectví, tanec, oheň a pojky, začátky u šermířů, má rád také hudbu a hraje na kytaru, což ho přivedlo k pochopení a vlastně snad i uchopení hudby jako takové, chová koně, vede s přáteli svou pojízdnou Čajovnu času, chtěl být jeden čas vzpěračem, jen zpívat se mu příliš nechce... :)

Jeho nadání mu umožnilo procestovat celou Evropu - nikdy bych nevěřila tomu, že by to mohl sólo kejklíř dotáhnout tak daleko, že je přijímán v různých zemích a mohl si vydělat skutečně mnoho peněz. Jeho dřina a vše, co do svého umu dal, se mu vyplatila a hojně se mu vrací. A to přitom na první pohled vypadal tak...jak to říct, nesvětově? A hlavně skromně. Podíváš se na něj a neřekl bys, že je světový, čímž samozřejmě nechci urazit, jen tím chci říct, že Thomas je plný překvapení a že musí být podle mého skutečně skromný. Na nic si nehraje. Tedy pokud nepočítáme tu prohnanou Smrtku z představení...

Já zvědavec zvědavá jsem se musela zeptat, zda vede i nějaký rodinný život. Nikoli, ovšem opět se mi dostalo odpovědi, která mne překvapila. Děti zatím mít nechce, neboť z důvodu kritického nedostatku času by se jim nemohl plně věnovat. A on by rozhodně nechtěl odsunout rodinu na druhou kolej, nemít na ni čas s vědomím, že na prvním místě je něco jiného. Rodina si totiž zaslouží mít přednost, být ta první. A tohle by svým dětem zatím dát nemohl.

Mohla bych toho o Thomasovi Lupinovi říct ještě mnoho, neboť zmatečných poznámek mám na ušmudlaném papírku ještě dost. Sami však vidíte, že délka tohoto článku už by byla opět abnormální (a to už tak zase je), proto si některé odpovědi prostě nechám pro sebe. Snažila jsem se však vytáhnout hlavně jeho myšlenky, které by mohly dát i něco Vám, a povědět o něm pár zajímavostí.

Děkuji Ti, Thomasi, za čas i čaj, velkou ochotu a odpovědi, které mne velmi oslovily a překvapily svou hlubokou myšlenkou. Pokud jsem něco zapomněla, ve vášnivém psaní omylem pozměnila, nebo bys chtěl něco dodat, budu ráda za Tvé připomínky. Děkuji Ti ještě jednou za vše! Mrkající Velmi doufám, že tento rozhovor nebyl náš poslední.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Cielin Cielin | Web | 12. srpna 2012 v 10:26 | Reagovat

Páni, to je zajímavé jméno :-) A pro tak zajímavého člověka se jistě hodí ;-)
Já ho osobně neznám a teď o něm slyším poprvé. Ale z tvých obdivných slov si myslím, že určitě ne naposled :-D

V té kápi coby Pán smrti je docela hezký :-)
Kyblík jsem nepotřebovala, ale i tak jsem ráda, že vím o nějakém zajímavém člověku :D

2 Taure Taure | Web | 12. srpna 2012 v 12:15 | Reagovat

Ach Mniško Mniško...Ty uličnice jedna! :-D (ne promiň :-D)

Věřím,že Thomas Lupin musí být skvělý člověk. Určitě má velké charisma :-). A je to velmi sympatický člověk,aspoň z Tvého popisu :-)

3 Beatricia Beatricia | Web | 12. srpna 2012 v 13:12 | Reagovat

Je to skvělá V.I.P známost a mimo to vám to spolu moc sluší.!!! Líbí se mně fotka Něžná dívka ve spárech Smrtky. Je to jasné, že se umělec zatím nemíní vázat rodinnými vztahy. To je potom vždycky konec kariéry.
Děkuji ti za opět hezoučký komentíček, to ty ovládáš superperfecto. :-)

4 Beatricia Beatricia | Web | 13. srpna 2012 v 8:30 | Reagovat

Zlati, ráda jsem si přečetla u Elisis, že se také účastníš toho jejího zajímavého jednoslabičného projektu. Bylo to moc zábavné a docela nesnadné. Jsem zvědavá na ostatní díla. Mně se "povedlo" něco nehorázného, ale ta slůvka tam skákala sama. Ostuda to  tedy bude. Tobě přeju úspěch. ♥♥♥♥♥

5 signoraa signoraa | Web | 13. srpna 2012 v 14:35 | Reagovat

Thomas Lupino je zajímavý člověk. Nejvíc jsem ocenila to, že by se rád svým dětem v budoucnu věnoval a proto o nich zatím neuvažuje. To co dělá, je opravdu hodně časově náročné. Vidím to u svého zetě a syna, kteří dělají vedle zaměstnání historický šerm. V létě je jen minimum víkendů, kdy mají volno. Kdyby jen v létě - sezona začíná na jaře a končí v listopadu. A z nás se pak stávají hlídací prarodiče.

6 zelenykavalir zelenykavalir | 13. srpna 2012 v 15:28 | Reagovat

Ty jsi teda pořádný psavec :-) ;-)
Pohledem občas uhne každý. Tak se mi zdá, že se dáš na uměleckou dráhu. :-) Kontakty jsou důležité...
A nebo budeš novinářkou?

7 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 13. srpna 2012 v 21:04 | Reagovat

Páni, na podobné akce se musím dostat, jelikož bych byla ve svém živlu. Letos jsem si nechala ujít i slovenbský folklórní festival Detva, kam jsme se s tátou chystali už roky.

8 Elisis Elisis | Web | 14. srpna 2012 v 16:26 | Reagovat

Thomas mě opravdu zaujal. Ještě jsem o něm neslyšela, ale jsem ráda, že si mi ho přiblížila. Vypadá sympaticky a na fotkách Vám to spolu sluší :-) Coby Smrťák z něho jde strach, ale Ty ses očividně ničeho nebála a proto máš na tváři krásný úsměv ;-)
Je pochopitelné, že nechce zakládat rodinu, protože by na ni neměl čas. Kdo si počká, ten se dočká a určitě se mu to vyplatí :-)
Snad s ním dáš dokupy ještě nějaký rozhovor a třeba to bude brzy :-)

9 Elisis Elisis | Web | 14. srpna 2012 v 16:28 | Reagovat

PS: Píseň je moc pěkná, rytmická a taková typická pro ohňovou show a žonglování. Mám pocit, že už jsem Cirkus Slunce jednou viděla v televizi, ale jen útržek. Nebo se pletu? Nejsem si jistá.

10 Šeříková N. Šeříková N. | Web | 14. srpna 2012 v 19:23 | Reagovat

Vypadá jako kouzelník z dávných filmů. Kejklíř, herec.. Ale hlavně se dokáže vcítit do starých dob, přechází století jako akrobatka provaz. Moc mě zaujal :-)
Vždycky, když čtu tvá slůvka, cítím, jak mě opatrně táhneš dovnitř a všechno vyprávíš. Působivě milé :-)

11 Taure Taure | Web | 15. srpna 2012 v 10:58 | Reagovat

nebojím se,že by mi mé strašilky utekly nebo uletěly. Nejsou moc rychlé a křidélka mají ještě malá,aby s nima mohla létat :-)

12 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 18. srpna 2012 v 13:41 | Reagovat

Vau. Ty si ho naozaj riadne vyspovedala :D. To s tou rodinou ma dostalo. Krásna myšlienka, kiežby to viac ľudí tak vnímalo ako on! A ako smrtka vyzeral úžasné. Celé sa mi to veľmi páčilo (aj predchádzajúci článok). Nemyslela som si, že cestuje po svete, myslela som si, že toto sa robí len v Česku. A koľko vlastne má pán Lupin rokov? :D

13 Bára G. Bára G. | 23. srpna 2012 v 18:46 | Reagovat

Tentokrát se mi to vůbec nezdálo dlouhé a četla bych s chutí dál a dál. Strašně mě baví osudy lidí. Když mám čas se zastavit a třeba sedím v parku nebo stojím na zastávce a čekám na spoj, přemýšlím o lidech, které vidím kolem a říkám si co asi prožili, co se jim honí hlavou, jaké jsou jejich osobnosti. S rozmáhajícím se fenoménem blogů a jejich pisatelů se tyto mé voyerské choutky občas daří ukojit, když si vystopuju (jen internetově!) nějaké bloggera i mimo jeho blog a pak ho v komentářích ohromuji tím, co na něj vím (na internetu je holt všechno)... No nic, Tebe znám i osobně a taky mě fascinuješ. Jsi velmi otevřená a snad až moc hodná bytost. A Lupin je samozřejmě také zajímavý. Doufám, že bude pokračování. Zajímalo by mě, jak ho napadlo vzpěračství. :-D

14 Mniška Mniška | Web | 23. srpna 2012 v 21:53 | Reagovat

[13]: Mnohokrát Ti děkuji za takový komentář. Něco takové jsem potřebovala slyšet, nebo v tomto případě číst. Trochu jsem si říkala, jestli nebude tenhle článek brán jen jako zamilovaná poblouzněnost jedné naivní vysokoškolačky. Jsem ale moc ráda, že lze i v těchto článcích nalézt zaujetí. Tvá záliba přemýšlet o lidech je zajímavá. Také to dělávám. Asi také proto jsem chtěla studovat jeden čas psychologii.
Já a hodná? Jak jsi na to přišla? To bych spíše řekla o Tobě, jakože upřímně. Ale děkuji, potěšilo mě, že si to o mně myslíš, děkuji moc!
Doufám, že se brzy sejdeme ve škole, ještě Ti napíši! Zajímá mě, jak jste se měly v Kutné Hoře :)

15 Bára G. Bára G. | 6. září 2012 v 9:34 | Reagovat

[14]: V KH to bylo fajn, ale nestihla jsem jít do Hrádku na Cestu stříbra.. tak tam možná pojedu znovu, když zbudou nebo vymámím nějaké finance na cestu :-) Jo a něco jsem Ti tam vyfotila, abys věděla o co jsi přišla - krásného a velmi milého prodavače vstupenek v sedleckém kostele :-D Blond dlouhé vlasy, no úplný Zaklínač. Šli jsme mu reklamovat vstupenky, které nám předtím prodal jeho kolega. Bála jsem se, že nám to neuzná, ale projevil se tak roztomile ťuňtovsky a hned je vyměnil a vrátil peníze ani Terka nemusela moc předvádět výstřih (to byla původně moje taktika jak ho oblbnout) :-D Tady u nás mají jedni lidi japonskou zahradu, japon. mini autíčko a i střecha je zohybaná tak po Japonsku. Tak nás to inspirovalo a další den jsme za příznivých 25,-- šli do pražské botanické do japonské zahrady. Tam by se Ti určitě taky líbilo. Do konce prázdnin ještě pár dní zbývá, tak můžem ještě něco podniknout - jestli teda zítra udělám zkoušku a nebudu se muset stresovat další týden :-?  Drž mi palec.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama