Moje malé kouzelné knihovničky

15. července 2012 v 19:21 | Mniška |  Společenský sál

Jelikož se mi knihovna, nebo lépe řečeno knihovny, neustále rozrůstají o nové papírové přátele, rozhodla jsem se také zapojit do projektu na knižním blogu Abyss. Jedná se o fotografické zdokumentování své knihovničky minimálně jednou do roka, aby majitel poznal, jak se jeho knihovna za ta léta změnila. Nu, a protože vím, že za nějakou dobu se budeme s rodinou stěhovat, bude má knihovnička patrně vypadat jinak, proto začínám fotoprojektovat :)


Tento regál pojmenujme Halda Knih (dále jen HK). Výjimečně vypadá uklizená, nicméně má sestra s oblibou odkládá vše možné na tuto HK. Marná jsou má slovní muka, že tak ubližuje knihám a že krabice s korzetem (který v té krabici opravdu je) skutečně nemá v knihovničce, co dělat. Nechtěli byste HK vidět před maturitou mé sestry, protože slovo HK mělo v tomto případě své opodstatnění. Jsem zvědavá jak knihy z HK budou ještě moci svobodně dýchat...

Zde se nacházejí jedny z nejstarších knih, které s mou sestrou vlastníme, jsou to především staré obrázkové pohádky, encyklopedie zvířat i jiných životních zajímavostí, slovníky a hlavně staré učebnice do školy. (Mimochodem vedle visí vyobrazení votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi. Jsem si jistá, že Vám to hodně říká... takže by Vám mohlo stačit, že je tam společně se zemskými patrony a Madonou vyobrazen Karel IV. a jeho syn Václav IV. To stálo za poznámku, viďte?)

Tato polička by se mohla klidně jmenovat Čarodějnický kotel. I zde naleznete jedny z mých nejstarších knih, ostatně, kdo četl můj starý blog, jistě mu přijde tato police povědomá. Z dob mého puberťáckého a čarodějnického mládí jsem nastřádala několik knih o magii (které se tváří vcelku odborně). Nutno dodat, že z mnohých jsem dosud nepřečetla ani řádku... ale kniha jako kniha, knížky jsou mé kamarádky. Naleznete zde také čtyři knihy o minerálech, drahokamech a polodrahokamech, čtyři knihy o Harry Potterovi a další fantasy romány a příběhy (Sekáč od T. Pratchetta, Silmarilion od J.R.R. Tolkiena, antologii Krypty a draci, Světlo stínů od Lenky Hnízdilové aj.), je tam také pár měsíčníkových záznamů a osobní listy.

I tato polička má s magií cosi společného, spíše ovšem v rovině fantasy románů. Úplně nejvíce se zde nachází jednorožců (Poselství jednorožců od M. Burdové, dva svazky Posledního jednorožce od P.S. Beagla), ale také dva Zaklínači, průvodce po světě Avatarské Pandory, dále sbírka latinských citátů, genealogická příručka Modrá krev, encyklopedie králů, císařů a všemožných dalších vznešených hlav pomazaných, Húrinovy děti od J.R.R. Tolkiena, Po stopách vlastních předků (mělo by mi to pomoci v pátrání po vlastních předcích), Slovník symbolů... obrazová příručka o čokoládě (pro čokoládové fajnšmekry :) možná si dále povšimnete, že zde mám také mini knížečku čokoládových citátů), Křesťanská spiritualita, nějaké vzpomínky, další historie a mnoho dalšího. Tak si tak říkám, jak se mi to tam všechno mohlo vejít, přijde mi nechutně zdlouhavé vyjmenovávat všechny ty knihy, které tam jsou...

A na samotném vrcholu police je pár knih, které používám ke svému studiu historie, hlavně Vademecum pomocných věd historických, kde se lze dovědět něco o heraldice, sfragistice (nauka o pečetích), diplomatice, epigrafice (nauka o nápisech), numismatice, faleristice (řády, vyznamenání) atd., nápomocná je mi také kniha Slabikář návštěvníků památek, je takovou encyklopedií, která dokáže vyložit veškerou terminologii, co se týká slohů a kultury v historii, např. co je pilastr, fiála, jaké jsou klenby gotických chrámů apod. Vidět jsou také dva díly Odmaturuj z dějepisu, které jsou mi užitečné i na VŠ. Hezké jsou rovněž Dějiny středověké Evropy od našeho doktora Dršky (on se se "ž" opravdu nepíše). Mimo jiné zde najdete jakýsi úvod do psychologických věd, bilingvistickou povídku od E.A. Poea Jáma a Kyvadlo, knížku o čajích, rytířích, sebrané spisy o kamenech (které s knihami sdílí také tuto část poličky) nebo komix o Zaklínači. Leží zde i malá knížka vtipů :) Odtud skutečně nečerpám své rádoby vtipné komentáře...

Tuto poličku jsem si zabrala relativně nedávno pro další své knihy. Ještě před časem tam byl... bylo... hmmm...velké nic myslím, když si nedokážu vzpomenout, jen si teď tak lámu hlavu nad tím, proč už jsem si tento prostor nezabrala dřív... nu, nevadí.

Knihy o starověkém Egyptě, umění staré Číny, učebnice a slovník latiny, výroba provázkových a korálkových šperků, výroba gelových svíček, Historie světa na mapách, Kameny světa, Kouzlo Afriky, Historie mučení (jsou lidé, kteří mají vůbec žaludek na sepsání něčeho takového, je to tak, vážení přátelé!), stará kniha o UFO (jako malá jsem koukala na Akta X :D, děsné vzrůšo!), Hladová přání od T. Matouškové, Sapkowského tři Zaklínači (ten zaleze všude), Další prima mýtus od R. Asprina, brožurky z mosteckého muzea aj.
Na knihy dohlíží mé těžítko s pěknou vílou.

A nakonec knižní bezdomovci, kteří zatím nenašli svou knihovničku. No jo, byty v paneláku mají omezené prostory... myslím, že nemusím vykládat víc, prostě mohou být tyto knihy vůbec rády, že máme v pokoji koberec, protože alespoň leží na měkkém.

Vidět je zde Historie Lovosic, která je sice pěkná a dobře se čte, nicméně musím říct, že jsem tam našla pár historických nesrovnalostí. I na to si člověk musí dávat bacha, ne všechny knihy jsou zdrojem veškeré pravdy. Dále zde neboze leží Historie a současnost (severozápadního) mikroregionu INTEGRO - prostě svazek místních obcí na SZ Čech. Pro heraldika jsou strašně šikovné ty dva těžké svazky Erbovníků, kde se vyskytuje abecední seznam šlechty i s jejich vyobrazenými erby, což je pro mě moc moc užitečné! A nakonec zde vidíte celou sérii Letopisů Narnie od C.S. Lewise, která by si také zasloužila více než koberec... Do mého knižního inventáře patří též Bible, kterou jsem zapomněla vyfotit, ale ta má své místo pod mým polštářem, takže spinká se mnou Smějící se člověk nikdy neví, kdy se v noci vzbudí a nebude potřebovat nějakou radu...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 zelenykavalir zelenykavalir | Web | 15. července 2012 v 19:53 | Reagovat

Uf, tak Ty jsi teda pořádná čtenářka, žasnu, jak to máš všechno zdokumentované :-) Já bych také něco z knihovny vyfotil, ale to bych ty knihy musel trochu porovna a to se mi moc nechce :-D
Já rád čtu opravdové knihy, ty digitální mě moc neoslovily. Mé prsty májí potřebu obracet listy :-)

2 Beatricia Beatricia | Web | 15. července 2012 v 19:57 | Reagovat

Kouzelné obrázky knížek. Já knihy miluju a jsem knihožrout.
Velice ti děkuji za radostnou básničku, jsi moc milá, potěšila jsi mě.♥♥♥

3 Šeříková Šeříková | Web | 15. července 2012 v 20:01 | Reagovat

Brala bych tvojí knihovničku. Je kouzelná a čarodějný kotel mě rozesmál, protože něco podobného si vyčarovala moje sestra Lajla - samé přísady, kouzla a ochranné pytlíčky doprovázené " Přihoď špetku šalvěje!". Krásné vzpomínky :-)
Poselství jednorožců jsem si vždycky přála, Narnie s každou stránkou více ožívá, ale knihy od pana Tolkiena, až na milovaného Pána prstenů mi připadají přeplněné.
Knižní bezdomovci? ;)

4 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 15. července 2012 v 21:37 | Reagovat

Máš toho v knihovničce opravdu hodně :-)

5 Přítel Přítel | 15. července 2012 v 23:47 | Reagovat

No to vím, že máš pořádnou sbírku knih. A nevěřím, že je to konec tvé sbírky:)Jsi ještě mladá a než se dostaneš do věku, kdy už nebudeš schopná číst tak si budeš muset postavit vlastní soukromou knihovnu:)

6 Sedmikráska Sedmikráska | E-mail | Web | 16. července 2012 v 10:21 | Reagovat

Knihovničky rostou :-) Kouzla knih sílí ;-)
Poznávám jen málo titulů - například Harryho :D
Ale na některé si už dlouho brousím ... vlastně co můžu dělat s očima? :-D

7 Bára G. Bára G. | 16. července 2012 v 15:12 | Reagovat

A projekt knihobeznik.cz znáš? Teď jsem se zapojila. Mám nálepky, chystám se obětovat nějaké knihy a rozmístit je po kraji :-)

8 sherylinlee sherylinlee | E-mail | Web | 16. července 2012 v 19:33 | Reagovat

No zaujímavá výzva to je :). Ja by som však nemala veľa, čo pofotiť. Odkedy sme sa presťahovali do bytu, nemáme tu veľa kníh - i keď sa nájdu. Nad HK sa ešte stále usmievam :) a na Zaklínačov aj ja pozerám doma, vybrala som si ich z knižnice :).

9 Vendy Vendy | Web | 16. července 2012 v 23:31 | Reagovat

Tvoje knihovničky jsou velmi útulné, takové si představuji spolu s hořícím ohněm v krbu a houpacím křeslem, ve kterém se člověk uvelebí a čte a čte...
I když poslední dobou preferuji čtení vleže. :-D
Máš skvostný výběr, zaujalo mě, že máš jen 4 Harry Pottery? A dva Zaklínače? A pak tři Zaklínače? Jedná se o ty první povídkové sbírky, nebo už pokračování v románu? A Zaklínač jako komiks? 8-O  8-)
Obdivuji tvé krásné Letopisy Narnie v nádherném obrazovém balení.
Taky mě překvapil Asprin, není on trochu víc do scifi?
Taky ti musím pochválit ty pěkné Erbovníky, jakožto další příhodné knihy o historii, které se ti budou hodit při studiu i nadále. Nemluvě o kamenech všelijakých! 8-)

10 Vendy Vendy | 16. července 2012 v 23:32 | Reagovat

P.S. já bych tenhle projekt už nemohla, protože mám několik knihoven a ty jsou zarvané už ve dvou řadách.
Jediné, co můžu, je, posbírat prostě nově nakoupené knihy, naaranžovat je a vyfotit... 8-)

11 Taure Taure | Web | 17. července 2012 v 9:16 | Reagovat

Můj milý malý příteli,
Tvá knihovnička je nádherná. Miluju pohled na knížky :-). Kolik Těch knížek (svých nejoblíbenějších) vlastně máš? :-) Je skvělé,že se pořád nacházejí lidi,kteří rádi čtou a pohled na jejich plnící knihovnu jejich srdce rozehřívá štěstím :-). Jsem ráda,že je někdo jako TY Mniško :-).

PS: Za oslovení MMP (které je z Narnie)se nezlob prosím,jen to ráda používám  :-D

12 Mniška Mniška | E-mail | Web | 17. července 2012 v 10:09 | Reagovat

[1]: Já strašně ráda něco dokumentuji, strašně ráda mám ve věcech pořádek, ale abychom si rozuměli, nejde tu moc o pořádek, který vzniká úklidem, čímž zase nechci říct, že neuklízím, ale zkrátka jsem myslela takový řád :-D už to délenechci rozebírat, nebo se v tom zase zamotám. Stejně jako Ty mám raději knížky papírové než elektronické, už takhle mi stačí, že dennodenněkoukám do monitoru. Já prostě miluju papírové knihy, miluju! Většinou k Vánocům si nepřeji nic jiného než knihy, na oblečení kašlu :-D (čímž samozřejmě nechci sdělit, že chodí mnahatá :D )

[2]: Já taky děkuji.Tak to jsme knihožroutky obě ;-)

[3]: Jsem ráda, že se Ti má knihovnička líbí a vlastně i jejich názvy, které jsem jim přiřkla :) Poselství jednorožců teď sháním další díl, nebo díly, popravdě si nejsem jistá, jestli je to tetralogie. Ale úplně věřím tomu, že se Ti líbí, protože je to takové opravdu čtení pro lidi s něžnou dušičkou, stvořenou pro krásu. Poslední jednorožec je takový trochu smutný, člověk nad tím opravdu uroní nějakou tu slzu

[4]: A chci tam toho mít ještěvíc! :-D

[5]: To věříš správně, existuje ještě mnoho knih, které bych ráda viděla ve své knihovně, teď třebavyšel nový Pratchett, taktoho bych ráda, docela uvažuji i nad Hunger games, na které mě nalákala Sherylin Lee, doplnila bych ráda Tolkiena Pány prstenů a Zaklínače o dva první díly, pak ještěnějaké Pratchetty, Aspriny a třeba i něco nového, co neznám...

[6]: Jenom ne si je vypíchnout, prosím :-D jak to teď psala Vendy v tom svém vtipném článku, "Lepší než drátem do voka."

[7]: Baruš, strašně moc Ti děkuji za odkaz. Neznám to, ale strašně moc se mi ten nápad líbí a vypadá to, že bych také mohla nějaké knížky vydat. Fakt se mi to líbí a asi se také přidám, děkuji ještě jednou za odkaz!

[8]: Když jsem tuto výzvu u Abyss viděla poprvé, taky jsem si říkala, žeby nebylo, co fotit, ale nakonec mě knihy dostaly a i mí přátelé mi pomáhají rozšiřovat knižní inventář. Díváš se na Zaklínače? Jako myslíš na seriál?

[9]: Děkuji mnohokrát, jsem ráda, že i Tobě se knihovnička líbí. My máme se sestrou dohromady všechny Harry Pottery, ona vlastní z těch sedmi tři a já čtyři. Zaklínače mám všech pět, které na sebe navazují, ty první dva díly nemám, Zaklínače mám roztoušené po několika dílčích knihovničkách a ano mám rovněž komix ;-) na internetu se dá sehnat, jinak v knihkupectví jsem ho neviděla. Ty Erbovníky ty jsou vážně bomboví, to jsou krásné knížky, to musím říct

[10]: No, já si myslím, že máš asi také hodně knížek, vždycky jsi měla nadmíru zajímavé články o knihách a o těch, které bys chtěla přečíst apod. já si říkám, že by nebylo na škodu, nahlédnout i do té Tvé 8-)

[11]: Já se nezlobím, naopak mi tohle oslovení velmi lichotí a děkuji za něj velmi :-) Kolik mám oblíbených knížek? Těžko spočítat, téměř všechny, co mám, jsou mé oblíbené, to by bylo snazší asi spočítat ty, které mám sice také ráda, ale třeba méně, tak mi prosím odpusť, že je nevyjmenuji, ale opravdu mám ráda gtéměř všechny :) A strašně Ti děkuji za Tvůj milý a krásný komentář, kterého si vážím, děkuji Tim, sestřičko knihomolko!

13 Ježurka Ježurka | Web | 17. července 2012 v 17:41 | Reagovat

Mně se moc líbí Tvé knihovničky. Beru to, že rozdělení do menších částí a tematických celků je super! Jen si tak představuji, kdy to všechno čteš. :-D

14 zelenykavalir zelenykavalir | Web | 17. července 2012 v 20:47 | Reagovat

[12]: Já taky neřímám, že neuklízím, ale pokud začnu něco přerovnávat, tak pak nic nemůžu najít :-D
Hmm nahá... potkat adamitku by byla zajímavá zkušenost :-P
Jen aby mě pak nemusel přijít zachránit samotný Žižka :-D

15 Lucerna Lucerna | Web | 17. července 2012 v 22:13 | Reagovat

Ja som si vedsinu knih este neprestahovala do noveho domova. Ked tak pozeram na tvoj clanok, zvedomujem si ze ani ich nemam kam dat! :D
Zaujmave knizky. Mozno by si nam mohla postupne jednu po druhej predstavit ;-) :-D

16 pavel pavel | Web | 17. července 2012 v 22:47 | Reagovat

O knihovně mně ani nemluv, já jsem jimi zavalenej jak v Praze, tak i tady v Bochumi a jestli se někdy budu stěhovat, to to bude moje smrt.

17 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 18. července 2012 v 15:46 | Reagovat

Nie, nie, nie. Myslela som knihy. Všimla som si ich u Teba na blogu (že ich čítaš) a natrafila som na ne v knižnice, tak som si ich vybrala a keď som čítala Tvoj článok, oči mi mimovoľne k ním zablúdili (neviem, prečo si občas namýšľam, že ľudia čítajú moje myšlienky! :D).

18 Vendy Vendy | Web | 22. července 2012 v 18:45 | Reagovat

Pentalogii Zaklínač předchází několik povídek, které vyšly nejdříve v brožovaném vydání třídílném (Zaklínač, Věčný oheň a Meč osudu), později v pěkném vázaném dvoudílném vydání (s doplněnými některými povídkami).
Ty povídky jsou spíš namátkové a postupně se v  nich objevují jak nitky vedoucí k Zaklínačově matce, tak i náznaky jeho vlastního výcviku a přeměny, a taky jsou tam první stopy příběhu, jak vlastně přišel k Ciri. 8-)
Jestli jsi tohle nečetla, tak si zkus povídky sehnat - jsou výborné!

19 Mniška Mniška | Web | 22. července 2012 v 19:36 | Reagovat

[18]: Díky, já jsem je ale četla, někam do jiné odpovědi jsem Ti to už napsala, navíc si myslím, že jsem o nich něco málo už někde psala v nějakém článku

20 terka-vesela terka-vesela | 23. července 2012 v 13:01 | Reagovat

tvá knhovnička se mi moc líbí... máš spoustu knih, jak je vidět, miluješ čtení:-D

21 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 24. července 2012 v 14:39 | Reagovat

Páni, ty toho máš! :D Já jelikož su člověk pořád švorc, knížky si spíš půjčuju, než kupuju, ale poslední dobou si občas nějakou koupím (jak nějakou, určitou). :)

22 Vendy Vendy | Web | 24. července 2012 v 20:59 | Reagovat

[19]: To víš, zlatíčko, musíš mi odpustit, že jsem to asi zapomněla. Jšem štará indiánšká škvó, nehodíčí še ani ke žvýkání kůží... :-D
a tudíž jsem i trochu sklerotická. Možná to je tím, že těch blogů, které čtu, je trochu moc - a už mi vypadává z hlavy, co kde bylo.
Pozitivní je, že se na ty blogy můžu vrátit. ;-)  :-)

23 Mniška Mniška | E-mail | Web | 25. července 2012 v 14:40 | Reagovat

[20]: To si piš ;-) a děkuji!

[21]: Nu, taky nemůžu říct, že jsem stále při penězích, ale moji přátelé vědí, jak jsem na knížky ulítlá, takže je častěji dostávám při nějakých příležitostech, třeba k narozkám nebo tak.

[22]: Ne, nic se nestalo, není, co odpouštět :) Máš toho hodně k přečtení tady na blogu, nedivím se. A že jsi stará? Kdes to vzala? Si přidáváš, viď? Jen se nepovyšuj :-D

24 Elisis Elisis | Web | 27. července 2012 v 15:52 | Reagovat

Jů, to je ale knih :-D Je skvělé, že hodně čteš, to se pak hned pozná podle toho, jakou má člověk slovní zásobu a jak se vypořádává se psaním obecně a Ty Mniško, umíš psát bezvadně a to nejen příběhy, ale všechny Tvé články se skvěle čtou :-)

Některé knížky znám, některé ne, jen je škoda, že na ně máš tak málo místa. Až se přestěhujete, to bude určitě knihovna přes půlku stěny (ne-li celou) a přibude spoustu dalších knih ;-)
Někde jsem slyšela, že je prý ostuda dát si do knihovničky knihu, kterou si ani nepřečetla. To bych se musela hanbou propadnout, protože já mám v knihovničce asi šest nepřečtených knížek a že jich moc nemám :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama