Drobounký svět z korálků

30. července 2012 v 22:17 | Mniška |  Nový vítr
Už na základní škole jsem brala ráda korálky do ruky. Tehdy mě ve školní družině naučila má nejlepší kamarádka, jak lze ukorálkovat krokodýlka; stačí vlasec, pár korálků a krokodýlek je za velmi jednoduchého přispění rukou na světě. Skutečně na tom není nic složitého, takže jsem si za chvíli dělala i primitivní myšičky, hady nebo slimáčky. A navlékat korálky na vlasec tak, aby se daly nosit na krku, to jsem mohla dělat od rána do večera. Také jsem si neoficiálně založila svou korálkovou "firmu", která zaměstnávala jen svou vlastní zaměstnavatelku, a jmenovala se Amethyst. Takže jsem si se šperky vyráběla i speciální papírové pytlíčky, ve kterých jsem náhrdelníky prodávala (svojí vlastní sestře :D).


I moje maminka je velmi tvořivá. Pracuje jako vychovatelka ve školní družině, a tak není divu, že pořád něco lepí, stříhá, skládá, ale také korálkuje. Jelikož má také vychovatelka dva měsíce prázdnin, pustila se teď mamča právě do korálkování a věnuje tomu většinu času. Naučila se však dělat krásné šperky z korálků, složité (viz. ukázka - náhrdelník z růžových korálků) a momentálně se věnuje korálkovým náušnicím. Do práce zapojila i nedobrovolníka taťku, který se ukázal být mistrem práce s drátkem, takže je mu svěřen delikátní úkol výroby drátkových spirálek a šnečků.

Mamka mě inspirovala a i já začala trávit prázdniny výrobou z korálků. Nedělám však to, co moje mamča. Pustila jsem se do korálkových zvířátek. Krokodýlků už jsem však za svůj život ukorálkovala víc než dost, a tak je na čase, abych se v tomto "řemesle" trochu zdokonalila a něco nového se přiučila. Koupila jsem si tedy drátek, již tedy nepracuji s vlascem. A když už má člověk v ruce drátek na korálková zvířátka, může počítat s tím, že výroba bude těžší než nějací krokodýlci a myšky na vlasci. Nu, taky už jsem si s ním párkrát propíchla prsty. Někdy je to o nervy...

Na pořadu dne jsou plameňáci, žraloci a žraloci kladivouni. Rozhodla jsem se výsledné plastiky zvířátek zavěšovat na poutko na mobil a myslím, že by nebylo na škodu začít zvířátka za nějaký malý peníz prodávat. A samozřejmě bych je ráda použila třeba jako dárečky pro přátele nebo ceny do soutěží. Už to mám kapánek v ruce a začíná mě to i bavit. Taky byl můj první výtvor z drátku andělíček s vláskama, kterého jsem věnovala z vděčnosti našemu lovosickému páterovi, který mi hodně pomáhá a vůbec můžu bez skrupulí říct, že je to jeden z nejlepších lidí, které jsem kdy potkala. Nicméně opakuji, že to byl můj první drátkovo-korálkový výtvor, takže doufám, že se za nějakou krátkou dobu nerozpadne.

Objednala jsem si na internetu nové korálky a nové barvičky, takže se s nimi chystám na novou výzvu - surikaty, drak, pegas, mořští koníci. Samozřejmě zatím vyrábím podle knižní předlohy. Zjistila jsem ale, že korálkování vcelku uklidňuje. Ani rodinná hádka vás za žádnou cenu nevykolejí, když se věnujete svým korálkům.

A jelikož mne opravdu lákají nové zkušenosti a výzvy, zašla jsem si v sobotu na kurz šití korálkových šperků stehem "Herringbone". Říká se mu tak proto, že vypadá jako rybí kost. Zpočátku pro mě bylo těžké to pobrat, přeci jen v šití nejsem žádný expert a šperky už také moc nevyrábím, ale nyní to shledávám jako zvládnutelné a zábavné. Takže plánují účast na dalších kurzech, je to příjemné setkání, kde se navíc ještě něco naučím. (Nedodělaný náramek a hvězdička stehem Herringbone viz. obrázek o něco níže).

Dnes jsem si ale troufla na něco, co jsem předtím také ještě nedělala. Myslím, že bych to mohla nazvat ketlování, i když zatím asi na jedné z těch nižších úrovní. Koupila jsem si stříbrné kroužky, zapínání a fimo přívěsky a vyrobila jsem si náramek. Takže ještě bych se mohla naučit na příště pracovat s fimem :)

V minulosti jsem také dělala korálkové "koberečky" na tkacím stavu, na němž se vyrábí několikařadé náramky. Ten se mi ale před časem nějakým záhadným způsobem ztratil (a asi vím, jaký záhadnýzpůsob je za to zodpovědný...), takže do budoucna plánuji i nákup tkacího stavu.

Na závěr mohu doporučit pár internetových stránek, kde se dají koupit různé korálky a komponenty, pro případ, že by korálkování, popřípadě ketlování a jiné podobné vyrábění někoho nadchlo.

Takže můj bordel, moje pomůcky...

Začíná se rodit žralok kladivoun. Ale bez ploutví mi dost připomíná moje rybenkové přátele z koupelny...

Vlascové postavičky ve vlastnoručně vyrobených papírových chlívečcích - krokodýlci, myšky, krátké hadice a slimák, beruška a pavouček

Tady jsem celá šťastná musela vyfotit, že jsem poprvé zvládla vyrobit kroužkový náramek...ještěže nenosím dlouhé nehty, protože toto ketlování se s nehty nekamarádí

Výsledný letní náramek přímo k nakousnutí

Hromádky růžových korálků různých tvarů, použité na výrobu růžového náhrdelníku (viz. výše)

A na závěr vám chci ukázat, že ani šneci se neštítí korálků, tak snad aby už také začali s vlastní šnečí výrobou...

P.S. Pokud musíte mít při prohlížení fotek také oči na šťopkách, nezapomínejte "zobrazit obrázek" nebo "otevřít obrázek" poté, co na obrázek nakliknete pravým myšítkem. Fotky jsou ovšem pořízené mobilem, takže jejich kvalita není nic moc
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Beatricia Beatricia | Web | 31. července 2012 v 11:37 | Reagovat

Výroba figurek z korálků mě přímo fascinuje, také jsem dostala krokodýlka. Chce to trpělivost a šikovnost...tvé výrobky jsou okouzlující. :-)

2 Lucerna Lucerna | Web | 31. července 2012 v 11:56 | Reagovat

Ta posledna fotka sa mi naozaj moc paci! :-) Uzasny napad aj prevedenie. A vsak ma aj napadlo, preco sa nepodpisujes aspon prezivkou do jej rohu?
Na goralky som nikdy nemala trpezlivost.. a vysivanie, sitie tiez nie. Hm vlastne som ako moj Sky.. neobsedim :-D.

3 Ježurka Ježurka | Web | 31. července 2012 v 13:32 | Reagovat

To je krásný smysluplný koníček! Moc hezké, opravdu a naučí tě to trpělivosti, určitě. No, přiznávám, že u mne "přiměřeně k věku" by to už nešlo. Moje - i když zatím snesitelná artroza drobných kůstek na rukou - mi to už nedovolí. Co já si denně zanadávám na sebe, jaká jsem nešika, ale co nadělám. :-)

4 Elisis Elisis | Web | 31. července 2012 v 17:05 | Reagovat

Moc pěkně korálkování :-) Líbí se mi Tvůj popis, jak jsi s korálky začínala a jde vidět, že jsi udělala velký pokrok! Moje ségra, v dobu, kdy ještě chodila na základku, našla také zálibu v korálcích. Dělala z nich takové hrubší náramky, berušky, krokodýly, ale časem ji to asi omrzelo. Můj poslední korálkový výtvor byl dárek pro maminku na den matek, tzv. stromeček z drátku, s růžovými korálkovými kvítečky a s kořeny zapletenými do kamene. To jsem ještě navštěvovala "Ruční práce", jenže ty mě časem přestaly bavit, zkrátka jsem se tam jaksi nudila. Nu, pro mě tento koníček prostě není, nejsem ten typ, co má horu trpělivosti. Ale pamatuju si, že jsem ráda dělala andělíčky z drátku, ale už jsem zapomněla tu techniku.
Nicméně, moc se mi líbí Tvoje tvořivá schopnost, stejně jako to, co z ní vzejde :-) Jde vidět, že jsi po mamince ;-) Opravdu pěkné kousky. A s tím miniobchůdkem se nezdržuj a začni co nejdříve! Myslím, že bude na odbyt! ;-)

5 zelenykavalir zelenykavalir | Web | 31. července 2012 v 17:44 | Reagovat

Velmi mě udivuješ, jsi opravdu všestanně nadaná. :-) Líbí se mi kolik máš elánu na zkoušení nových věcí. Já bych tady tohle asi nedokázal a v Tvé kvalitě už vubec ne. ;-)
Kolik jsi sestře tehdy účtovala? :-D
A co návštěva Kroměříže, už proběhla?

6 Vendy Vendy | Web | 31. července 2012 v 21:07 | Reagovat

Ty jsi děvče tvořící a tvůrčí. Korálkování je moc pěkná záliba a korálkové figurky jako přívěsky k mobilu - nebo ke klíčům - to je dobrý nápad. Korálkové Pegasy, to si nedovedu představit... jak to popisuješ, korálkoví plameňáci, krokodýlci i šneci mi ožívají před očima.
Korálkový náhrdelník tvé mamky je luxusní, hodí se klidně i k večerním šatům. No, je vidět, že tu šikovnost máte v rodině... 8-)
A to korálkové vyšívání... vzpomněla jsem si, že kdysi se dělávaly korálkové taštičky. Takové malé kabelky, něco jako psaníčka. Taky jsem viděla korálkové obaly na mobily, vypadalo to taky skvěle. Dokonce se kdysi dělaly korálkové límečky, ale to už je z časů našich babiček... :-)

7 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 31. července 2012 v 21:11 | Reagovat

Vážne je to super! Mojej sestre som už asi pred mesiacom sľúbila vlastný blog, kde si  svoje výrobky bude môcť dať a ich predávať. Ja zbožňujem korálkovať, šiť, maľovať (niekoho to nudí, ale faktom je, že to skutočne upokojuje). Ja som zvieratká predtým robila na nilonovom vlákne (to priesvitné vlákno, čo sa netrhá a chytajú sa s tým ryby :D).

Si šikovná :).
Som zvedavá na ďalšie výrobky, ktoré pridáš :). Dúfam, že sa podaria a myslím si, že to bude super odmena v súťažiach :D.

8 Cielin Cielin | Web | 1. srpna 2012 v 8:48 | Reagovat

Korálky jsou jako kapky rosy, které pohladí při doteku a uklidní :-)

Pamatuji si, že mé první setkání s barevnými korálky neprobíhalo mírově.
Byla jsem malá, hloupoučká a korálek jsem nacpala sestřičce do nosu :D (Bohužel ho vdechla)
Na skautských táborech jsme dříve dělávali krokodýlky a náramky. Možná mám ještě nějaké doma :-)
Poslední dobou si dělám náramky. Vlasec, dvě barvy korálků a hudba k tomu.
Nikdy jsem nezašla dál, mé prstíky si umějí pohrát leda s jídlem nebo s písmenky ;-)

Ale vnukla jsi mi nádherný nápad, jak trávit volný srpnový čas :-) Děkuji!

Těším se na další výrobky, které jistě přijdou! :-)
Doufám, že firma nezkrachuje! :-)

9 Mniška Mniška | E-mail | Web | 1. srpna 2012 v 11:36 | Reagovat

[1]: Děkuji! Ano, já si vlastně myslím, že co se týče těch krokodýlků, tak tam opravdu stačí jen trpělivost, jinak se to dělá samo

[2]: Víš, že když jsem tenhle článek dopsala, tak jsem si taky v duchu říkala, proč to k těm fotkám nenapíšu? Já nevím, asi jsem líná :-D A navíc, tohle jsou fotky výrobků, kdyby si to někdo zkopíroval a použil jako svoje, tak v tomhle případě by mi to bylo jedno, jeho věc, že má jen fotky výrobků, ale on sám ty výrobky v ruce nemá

[3]: Děkuji :) ano, máš pravdu, učí to trpělivosti. Zas ale musím přiznat, že se u toho taky občas dost krčím a hrbím, takže pravda, na záda ta činnost zrofvna dobrá není. Do budoucna budu mít se zádama taky určitě problém, vždyť už teď mám dvojitou skoliózu, která mi občas tlačí na orgány...

[4]: Vřelé díky! Je tedy vidět, že s korálkováním také nějaké zkušenosti máte :) no jo, tak každého nebaví všechno, to chápu. Já taky jako malá chodila na klavír, ale přestalo mě to za nějakou dobu bavit. Zas má člověk talent na něco jiného, viď? ;-)

[5]: Ehm, děkuji. Snažím se :) jsem člověk, který se nerad na něco zaměřuje a zůstává jen u toho, chci si v životě vyzkoušet spoustu různých věcí. Ačkoli pravda, třeba mé obrovské nedostatky jsou ve sportu. Tam se u mě opravdu dá říct, že jsem "střevo", je mi to docela líto, ale co se dá dělat, nikdo nemá talent na všecko :)
Sestře jsem toho tenkrát prodala docela dost a s cenou s ohledem na kapesné, které jsme tenkrát dostávaly. No, když se na to dívám zpátky, nejsem na to pyšná, výroba byla jednoduchá, šlo prostě o ty korálky, které já měla, ale ségra ne. Takže nepamatuji se přesně, ale myslím, že jsem jí je neprodávala za víc jak 25 Kč.
Co se týče Kroměříže, ještě jsem tam nebyla, ale pořád doufám, že to ještě tyto prázdniny stihnu. Máme to totiž docela daleko, bydlím v SZ Čechách, takže Kroměříž není nejblíž. Ale jak říkám, mluvím o tom dlouho a já doufám, že svého cíle nakonec dosáhnu :-D

[6]: Také děkuji mnohokrát. Ono vyrábění téměř všeho druhu mě vždycky bavilo, s papírem taky, hrozně ráda jsem dělala krabičky, papírové domečky a vybavení :), ale zas nemůžu říct, že bych byla nějak extra kreativní, nemám takový ten umělecký smysl pro barvy, pro kombinace, pro přesné stříhání...od lepidla jsem taky vždycky strašně upatlaná... Extra kreativní je skutečně moje mamka, ta je opravdu jakože extra :-D

[7]: No, vidíš, tak se také pochlub se svými výrobky, třeba i minulými, jsem zvědavá :) No, a jestli skutečně uděláš ten web své sestře, to se také ráda pokoukám. Děkuji, děkuji!

[8]: Do nosu? :D No, to je něco!
Takže koukám, že i Ty máš zkušenosti, tak jestli něco o prázdniny vyrobíš, taky se pochlub!
A děkuji za přání!

10 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 1. srpna 2012 v 15:15 | Reagovat

Jůůůů! Jsi šikovná. Různé věci z korálek jsem také kdysi dělávala, čas od času se k tomu vrátím :-)

11 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 1. srpna 2012 v 16:47 | Reagovat

[7]: Dobre, určite Ti dám vedieť a možno tam budú aj moje výtvory. No ja som každopádne zvedavá na tie Tvoje a keď sme už pri súťažiach, aké súťaže zvykneš robiť? :D Možno by som chcela vyhrať :D.

12 Šeříková N. Šeříková N. | Web | 1. srpna 2012 v 22:16 | Reagovat

Myslím, že kdybych tehdy znala tvou "firmu", asi bych ti veškeré mince věnovala. Letím totiž téměř za vším, co se krásně třpytí - možná kvůli ranní rose. Jsi šikovná a nadaná. Přála bych si mít tvou energii :)

13 zelenykavalir zelenykavalir | Web | 2. srpna 2012 v 15:55 | Reagovat

[9]: Tak to si na Moravě naplánujte dovolenou na tři týdny a stejně všechno nestačíš projít, když Tě zajímá historie. Znám lidi, dnes už jsou to přátelé, od Prahy, kteří jezdí pravidelně už asi 4. rok a vždy na 14 dni v kuse a příští rok přijedou znovu :-)

14 Lucie Lucie | Web | 6. srpna 2012 v 21:42 | Reagovat

Korálky se mi moc líbí, ráda s nimi zdobím scrapbookové stránky :-) Mám ráda i korálkové náramky a náhrdelníky, nikdy jsem si je však nezkoušela vyrobit sama, na to jsou pro mně až moc droboučké, na mini-věci nemám šikovné ruce a hlavně né trpělivost :-D

15 Berry Berry | Web | 9. srpna 2012 v 23:12 | Reagovat

Já jsem na korálky moc nebyla, ale obdivuju lidi, co to s tím umí. Ta trpělivost do toho vložená, neskutečné... Jsi šikovná, a když tě to baví, co lepšího může být ;-).

16 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 13. srpna 2012 v 21:22 | Reagovat

To není nožné, moje mamka má stejnou profesi, jako ta tvoje. :D Má tam výtvarný kroužek, kde děcka učí makramé, korálkování a kdejaké vyrábění, takže jsem ke tvoření nikdy neměla daleko. Zrovna dne jsem prolezla tři korálkárny, abych nakoupila to, co mi schází. Mám toho doma haldu, ale pořád mi něco chybí. :D
Do zvířátek jsem se ještě nepustila, ale zrovna mám rozpracovaný letí náhrdelník, na nějž potřebuju udělat chobotnici. Uvidíme, jak to dopadne. :D
S fimem se jakžtakž oťukávám, zrovna to ovoce- citrusy (na kiwi a podobné si netroufám zatím), které jsi hezky použila do náramku, mám v plánu vyzkoušet vyrobit.
Inu co my ještě nemáme společného? Ukecanost, korálky, Rhapsody, Zaklínače, mamky vychovatelky... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama