Sapkowski a jeho zaklínač

12. dubna 2012 v 9:44 | Mniška |  Společenský sál
Kdo by dnes neznal legendárního zaklínače. Vždyť ten už obletěl skoro celý svět a na mnoha místech Země se dočkal velké slávy. Jistě mu k tomu dopomohla i velkolepá PC hra, která už má dnes dva díly a je velmi úspěšná. Knihy zaklínačské však byly napsány už na konci minulého století (ještě před rokem 1994) a o zaklínači jeden čas běžel i seriál.

Autorem knížek je Andrzej Sapkowski z Polska. A pak, že nám z této země dovážejí jen to špatné...Dokonce i PC hru, která získala pár ocenění, vytvořili Poláci. Myslím, že na zaklínače a Andrzeje Sapkowského mohou být Poláci právem hrdi.


Kdo má rád fantasy, bezpochyby si na Zaklínači, který vystupuje celkem v sedmi knihách, smlsne. Ocitáme se totiž v trochu netradičním světě fantasy, kde není nic vyumělkované a zdaleka ne ani pohádkové. Je to syrový svět, nebezpečný a třebaže zde vystupují i nelidi (elfové, trpaslíci), je to svět zcela lidský. Tím myslím, že Sapkowski píše o přirozených lidských povahách, nevymýšlí si nic, co by člověk ve většině případů ve skutečnosti neudělal. Takže ačkoli jde pořád o fantasy, kde se setkáváme s monstry, dryádami, čaroději, snaží se být zároveň reálná a veskrze logická. Nenarazíte tedy na pasáže, nad kterými by vám zůstal rozum stát a příběh se vám zaručeně nebude zdát jednoduchý a odfláknutý.

Sapkowski při své tvorbě vycházel také ze starých slovanských mýtů a tradic, takže některá monstra, která se v jeho příbězích objevují, jsou odkazem na mytologické Slovany. Například taková stryga. Rozhodně se inspiroval i způsobem života lidí v minulosti, konkrétně ve středověku. A pokud jste někdy mívali romantické představy o středověku, rychle poznáte, jak byla tehdy realita krutá - chudinské čtvrti, kam aristokratická smetánka ani nepáchla, naopak části města pro šlechtu a vysoce postavené lidi, kteří si zakládají na čistotě svých ulic, putyky, v nichž kypí život, alkohol i hazardní hraní. Zkrátka narazíte na reálné pojetí tehdejší společnosti.

A jak už jsem psala, romány od Sapkowského jsou lidské, objevují se zde tedy i společenské problémy, kterými lidé trpěli odjakživa - rasismus. Ale pozor, co by vás mohlo překvapit je, že zdejší elfové nejsou ti tradiční vznešení elfové, které známe například od Tolkiena. Ano, bývali takoví, dokud se lidé nezačali po světě roztahovat a nezačali zabírat životní prostor. V tu ránu se elfové a trpaslíci ocitli v menšině a objevuje se vzájemný rasismus - lidé odsuzují nelidi jako podřadné bytosti a naopak nelidi se cítí být lidmi utiskováni a ukřivděni. Proto začíná jejich boj o přežití, z elfů a trpaslíků se stávají partyzáni a chýlí se k válce mezi rasami. V románu je ovšem patrné, že však není lehké vybrat si, na čí stranu se dát a nic není jednoznačné, vše má své pro a proti. Takže ačkoli se zdá, že právo je na straně utiskovaných nelidí, ti si také neberou servítky a pro svůj boj, jsou schopni vyvražďovat i děti a nic jim nestojí v cestě. Každý se musí nějak rozhodnout. Existují samozřejmě i nelidi, kteří nesouhlasí s válkou a snaží se s lidmi i nadále sžít. Jenže dá se jim věřit? Lidé jsou samozřejmě podezřívaví...a zaklínači jsou neutrální, nemají potřebu se montovat do cizích záležitostí. Ale je otázkou, zda se situace opravdu nedotýká i jich samotných prostřednictvím světa, v němž žijí.

To jsem však dosud zcela vynechávala hlavního aktéra knih. Je jím zaklínač Geralt z Rivie. Zaklínači začínají svůj výcvik od dětských let, kdy se učí šermovat, čarovat jednoduchými zaklínadly - Znameními a procházejí také nelítostnou Zkouškou trav - tedy mutacemi. Jelikož by měli být zaklínači schopní připravovat elixíry s různými účinky, je nutné, aby své tělo a orgány přizpůsobily tomu, že jej budou nalévat právě vším možným. A k čemu tohle vše? Zaklínač je vlastně povolání, je to nájemný zabiják nestvůr a aby si dokázal poradit s rozličnými druhy příšer, je nutné být maximálně připravený. Takže, pokavaď na vesnici zaútočí utopenci, na polích po nocích řádí ghúlové a po hřbitovech se procházejí nemrtví, lidé si zavolají na pomoc zaklínače, který ovšem není zrovna levný. I přesto, že jsou ale zaklínači často potřební i oni přežívají na okraji společnosti a jsou odsuzováni jako mutanti.

Náš Geralt je svérázný a uzavřený chlapík, který má slabost pro krásné čarodějky, kterých se v románu objeví hned několik. Jeho přítelem je slavný trubadúr Marigold, který ovšem moc rozumu nepobral a ač má smysl pro poezii, kořalka a lehké děvy mu také nejsou cizí.

První dvě knihy o zaklínačovi obsahují několik na sebe nenavazujících povídek. Třetí kniha už je však prvním dílem velkého románu o Geraltovi a malém děvčeti Ciri, které nazývají Překvapení, jež je zaklínačovým osudem. Cirilla je malá princezna zpustošené země Cintry, která se však ocitla pod protektorátem Nilfgaardu. Ciri se dostává ke Geraltovi, jemuž je souzena, stane se z ní malá zaklínačka? Anebo z ní Geraltovy čarodějnické přítelkyně učiní jednu z nich? Jenže ji pečlivě hledají i jiní. Jedni s ní chtějí uzavřít dynastický sňatek, druzí ji chtějí zabít, aby nepadla do špatných rukou. Vypadá to, že Geraltovi skutečně nezbývá nic jiného, než odložit neutralitu a zatížit svou pomocí jednu misku vah.

Na závěr bych chtěla vyzvednout další klady knih. Sapkowski je opravdu mistrovský spisovatel, takže se do jeho řádků začtete velmi hladce. Já osobně většinou potřebuji na jakékoli čtení klid, ale se zaklínačem rychle vklouznu do děje i v hlučném vlaku. Přichází i akce, Sapkowski jakoby uměl skutečně šermovat, popisuje boje, všelijaké parády a piruety s mečem jako opravdový šermíř. Také mne velmi zaujalo, že Sapkowski dokázal proniknout do psychologie žen. Když o nich píše, nezabývá se žádnými klišé, nepopisuje ženské reakce jako něco nepochopitelného, ale sám ví, čím je to způsobeno, jak se při tom žena dokáže cítit a jaký pro to má důvod, zkrátka to vypadá jako by Sapkowski pod hypnózou vstoupil do těla ženy a na nějakou dobu si vyzkoušel, jaké to je.

Zaklínače rozhodně doporučuji, je to skutečně kvalitní četba pro náročné čtenáře, kteří se nespokojí s jednoduchým dějem, s jednoduchým pozadím a nesmyslnými situacemi, které nemají pádný důvod. To, co dělá zaklínačské knihy jedinečnými, jsou zejména také propracované vedlejší postavy, pozadí a scenérie.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Přítel Přítel | 13. dubna 2012 v 9:58 | Reagovat

Dobře podaný výklad o zaklínačovi. Sám jsem ho ovšem nečetl, ale zakousnul jsem se do prvního dílu hry. Je to zdařilá hra i když některé momenty mě nepřestávají udivovat. Na to jaké má ta hra nároky mě celkem překvapilo, že nejde prolést křovím. Boj je tu ovšem trošku obtížnější než u většiny jiných her (třeba Oblivion nebo Gothic), ale s trochou cviku jde všechno:D Hra je spíš než na hratelnost (nejde skákat, samovolně vytáhnout meč,.. ) zaměřena na příběh a ten se jim povedl dokonale. Po dlouhé době jsem se pustil do hry která má smysl:D

2 Mniška Mniška | Web | 13. dubna 2012 v 10:03 | Reagovat

[1]: No, o hře už jsem před rokem přispěla dlouhou recenzí zde http://tefohe.blog.cz/1102/wyedzmin-the-witcher-zaklinac , takže mě to vykládat nemusíš, radši si přečti knížky ;-)

3 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 13. dubna 2012 v 10:05 | Reagovat

Veľmi pekne si to napísala. Ty si aj obsahovo niečo dala, takže aspoň viem, o čom je dej a čo môžem čakať. Možno by som sa kúsok mala inšpirovať Tebou a vyzradiť z deja kníh aspoň kúsok, aby to čitateľa
zaujalo (ale ja si stále hovorím, že nerobím reklamu :D).

Morčiatka, už som nad tým rozmýšľala, že ich vycapím, mám  o nich aj spústu vtipných videí (keďže teraz mám aj mláďatká a sú naozaj krásne). Ale nemám kedy a zas na druhej strane, keďže máme zameraný blog na recenzie, vlastnú tvorbu a knihy :), asi by som  mala napísať príbeh o tých malých stvorách, čo vyvádzajú :D.

Ochorela som a keďže neverím lekárom, tak sa snažím vyliečiť sama (hľadám ten problém, kvôli ktorému som chorá, ale zatiaľ som sa svojim telom  nedohovorila, zdá sa, že je na mňa nahnevané).

Veľa času nemám. Musím ešte povinne napísať jednu recenziu, ktorú mi zaslalo  vydavateľstvo a zajtra som mala mať skúšku, ale ozvala som sa profesorovi, že jednoducho sa nedokážem dostaviť (pretože cestujem 2 hodiny tam, 2 späť a celý deň by som bola v škole - som externistka, a to by ma skôr zabilo, ako uzdravilo, nedokážem sa ani učiť, takže určite že nejdem).

Čo sa týka ešte tej knižky hore, zaujalo ma to, iba ma odradilo, že to má sedem častí :). Svet sa mi zdá veľmi zaujímavý :). Predtým som nebola až tak veľmi na fantasy, ale v poslednej dobe ma to chytá viac, ako sa mi to páčil.

Počas písania tohto komentára, som rozmýšľala nad tým, že keby si mi poslala mail, tak by som Ti tam vedela ukázať tie stvory, ktoré sa mi narodili (teda mojej samičke :D).

4 Vendy Vendy | Web | 13. dubna 2012 v 21:43 | Reagovat

Potěšilas mě, velmi a mnoho, protože pro Zaklínače Geralta (a pro Sapkowskiho) mám slabost. Je to vážně jedna z mých srdcovek. Sapkowski píše fantasticky. Řekla bych, že snad přímo božsky. Jeho styl je čtivý, přitom ne však plytký. Dovede uchvátit, dovede přesně vystihnout pocity. A kupodivu, i když je chlap, dovede myslet jako žena. A to i náročná žena, typu čarodějky Yennefer. Svět zaklínače je magický - přesto však skutečný. Při čtení jsem měla pocit, jako by se tohle vážně odehrávalo - nebo odehrávat mohlo. Jednou, kdysi, kdesi. Po nějaké strašné katastrofě, která otevřela i nebesa a umožnila průchod různým stvůrám.
Nádherná recenze, Mniško. Jsi výborná ve svých článcích, ať se to týká rozborů světla svíšišek, PC hry - nebo recenzí knih. :-)
(Pokud bych měla vybrat mezi Tolkienem a Sapkowskim, v tomhle případě bych dala palec nahoru Sapkowkimu.
A to mám Tolkienovy knihy ráda)

5 Ebolin Ebolin | Web | 14. dubna 2012 v 11:16 | Reagovat

O knize jsem slyšela. Ano, zase jsem jen slyšela. Mnozí by si mohli myslet, že pořád jen poslouchám, či tak něco.
Zaklínače znám jen z recenzí a ze soutěží, možná i z výlohy obchodu, ale nikdy jsem ho nevzala do ruky. Nepřitahuje mě. Možná si ho někdy přečtu a třeba se to změní, ale zatím to nechám být. Každopádně, všichni ho vychvalují a já si nenechám nic ujít - připíšu ho na seznam :-D

6 Amelie Amelie | Web | 14. dubna 2012 v 19:10 | Reagovat

Fantasy nemusím a na knihy poslední rok stejně nemám čas. takže z toho nic nebude. :-P

7 Lucerna Lucerna | Web | 14. dubna 2012 v 21:27 | Reagovat

Hm, tak k tomuto citaniu sa chystam uz naozaj velku dobu :-D

8 Berry Berry | Web | 15. dubna 2012 v 10:45 | Reagovat

Zaklínače znám jen od tebe, jinak mě to naprosto míjí :-D. Líbí se mi, jak chválíš Poslko ;-).

9 Jezurka Jezurka | Web | 15. dubna 2012 v 16:31 | Reagovat

Neznám, neslyšela jsem. Je to asi tím, že fantasy nemusím. Ale po přečtení Tvé recenze vidím, že tohle by mohlo být trošku zajímavější, tedy pro mne. Tak uvidíme. Díky za skvělé podání. :-D

10 Mniška Mniška | E-mail | Web | 15. dubna 2012 v 22:13 | Reagovat

[3]: Děkuji za pochvalu. Ještě jen upozorním, že ano, sedm knih je dosti, ale za prvé, když sedo nich začteš, tak Tě naopakmrzí, je to málo :D no, ale jak jsem psalav článku, první dvě knížky jsou takové, že si je můžeš jen oťuknout, protože jsou v nich povídky, které na sebe nenavazují. Až ten třetí díl knihy je začátek románu.
A email - jestli sem ještě zajdeš, najdeš ho tady u toho komentáře vedle mé přezdívky - já bych velmi ráda viděla Tvé malé potvůrky :-D a příběh o nich bych si také ráda přečetla.
Hlavně seuzdrav, ať je Ti zase co nejlépe! Taky jsem byla asi týden připoutaná doma...upřímně, připoutaná konkrétně k záchodu :-D asi jeněco ve vzduchu

[4]: Mnohokrát Ti děkuji za Tvůj nadšený a pěkný komentář, který se mi líbil nejen proto, že si Vážím Tvé pochvaly, protože k Tobě cítím respekt, co se týče psaní, ale také mě potěšilo Tvé nadšené doplnění k této recenzi, Věděla jsem, že si něco ráda přečteš o zaklínači a jsem ráda, že to tak je a že jsi stejný fanoušek jako já. Děkuji za Tvůj pěkný a podnětný komentář.

[5]: No, takhle, já si troufám říct, žepokud se Ti líbila Hladová přání, tak nevidím důvod, proč bys měla dál odmítat Zaklínače ;-)

[8]: V poslední době mám k Polsku kladný vztah i kvůli něčemu jinému. Samozřejmě kvůli Zaklínači, ale také, že odtamtud pochází náš páter, který měnepřestává mile překvapovat a kterého mám v oblibě čím dál víc :-D

Jinak jsem samozřejmě počítala s tím, že fantasy se nelíbí všem. Já ho mám naopak ráda, protože mi to dává možnost utéct do světa od reality, která umí být krutá. Možná, že se vám budezdát, žesi teď trochu protiřečím, protože Zaklínač v sobě má i dost reálna, ale pořád je to fantasy a pořád je to svět rozdílný

11 Beatricia Beatricia | Web | 16. dubna 2012 v 9:42 | Reagovat

Napsala jsi krásný článek - super recenzi. Já tento žánr moc nemusím, tak o knize mám jen marginální povědomost. Ale to nic nemění na tom, že jsem si s velkým zájmem přečetla tvé výborné hodnocení knihy.
Ale já ti MUSÍM poděkovat za tvůj komentář (já říkám malé skvostné literární dílko). Všímáš si detailů a tvůj posudek mě převelice těší.♥♥♥

12 signoraa signoraa | Web | 16. dubna 2012 v 13:37 | Reagovat

Báječně napsaná recenze. Musím se přiznat, že jsem přečetla první knihu, kterou mi půjčila a doporučila dcera a asi proto, že žánr fantasy nepatří k mým oblíbeným, jsem už další díl nechtěla. Dcera to moc nechápala, pro ní je to srdeční záležitost. :-)

13 Vendy Vendy | Web | 17. dubna 2012 v 23:46 | Reagovat

[12]: Pro mě taky!
Ale jestli ti fantasy nesedí, pak nemá asi cenu trápit se tím.
I když tahle fantasy je opravdu jiná než ty další. Je totiž věrohodnější... ;-)  :-)

14 Elisis Elisis | Web | 22. dubna 2012 v 16:41 | Reagovat

Nejsme si jistá, jestli jsem o knize slyšela, možná se pletu. Ale bohužel nevím, jestli budu mít možnost si ji přečíst (naše knihovna je v tomto docela chudobná). Každopádně, podle tvého líčení, vypadá hodně dobře. Když jsem do knihy začtená, taky mi nevadí hluk ;-) Baví mě fantasy, jediné, co nemám ráda, je asi Pán prstenů a Twilight.

15 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 7. května 2012 v 12:06 | Reagovat

Sapkowského Zaklínače mám právě rozečteného, jsem u konce Věže Vlaštovkx a můžu říct, je to jedna z nejlepších fantasy, co jsem kdy četla. :)

16 Kolman Petr Kolman Petr | E-mail | 2. prosince 2013 v 20:12 | Reagovat

Přečíst Zaklínače jednou opravdu nemá cenu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama