Výkřik na ministerstvo školství!

3. března 2012 v 10:15 | Mniška |  Nový vítr
Jak dozajista mnoho z vás ví, proběhl tento týden na vysokých školách "Týden neklidu". Jelikož už jsem taky jednou ten vysokoškolák, nemohla jsem si nechat takovou akci ujít. O naši univerzitu, kde se mi učí dobře, skvěle vycházím se všemi profesory, potkávám na chodbách chytré a sympatické lidi/kluky se zajímám a rozhodně mi není jedno, jaká bude její budoucnost. Nj, někdo holt nechtěně přilne k vepříkovi, který půjde chudinka na porážku, někdo zas nechtěně a láskyplně přilne ke škole (i takové blázny důvěrně známe, že?).


Věřím, že většina z vás o Týdnu neklidu něco slyšela, takže se zde nechci nějak široce rozepisovat o tom, co, proč, s kým a za kolik. Jen pro ty, kteří to ještě nepostřehli (i na takové jsem narazila) a kteří podlehli fámám, které se rozšířily ve velkém, stručně vysvětlím, o co šlo. Řada lidí měla za to, že studenti se začali bouřit kvůli plánovanému zavedení školného na VŠ. Jistě je to také jeden z aspektů, který se studentům nezamlouvá a který také spadal pod důvody protestů, ale rozhodně to nebylo všechno, ba naopak to byl jeden z těch nejméně důležitých bodů. Když to vezmu jednoduše a stručně, šlo a stále jde o akademické svobody, které by měly být plánovanými školskými reformami značně omezeny, tzn. vyřazení studentů z akademických senátů, převedení VŠ do područí podnikatelů a politiků, kteří by o školách rozhodovali, a pokud by měla škola například prosperující budovy a majetek, byl by to pro podnikatele byznysový ráj. Dále nám vadí, že by na VŠ měli ztratit vlivné slovo lidé, kterých se týkají záležitosti vysokoškolského vzdělání, tedy akademičtí pracovníci atp. a získali by ho právě ti děsně hrabiví lidé, o nichž nikdo nemá žádné iluze, že by si zase chtěli nahrabat jen pro sebe a vytěžit ze školství na VŠ, co se dá. Ministr školství by měl také význačný vliv a kontrolu. Že Dobeš nakonec vzdal své naděje na školné je taky pěkný podvod. Místo školného by se mělo platit tučné zápisné každý semestr a tato částka by se měla postupně zvyšovat, takže zápisné je podle mého jen jiné jméno pro školné. A mimochodem, pokud se to vážně zavede, končí pro mě studium, nemůžu si dovolit tohle platit a zadlužit se, když ještě nepracuji, navíc mám přímo na očích spoustu odstrašujících zadlužených příkladů.

Takže tak. Doufám, že se mnou budete souhlasit, že všechny tyhle reformy (a je jich daleko víc) jsou pěkná bejkárna, když to tak řeknu, nerozpracované, nedomyšlené a soustřeďující moc do špatných rukou. Nechci tím ovlivňovat váš názor, ale stejně to dělám, heh...Takže, zlatíčka, není to jen školné, jak si půlka republiky myslí, jako například ten "vtipnej" Leoš Mareš, kterej nedávno v rádiu pěkně zabodoval, když si dělal narážky na rozmazlené studentíky, netykavky jedny, co si nechtějí platit vzdělání (to se mu to mele, když má peněz jako šlupek - Mareše jsem nikdy neměla ráda, je to namyšlenej trouba), pak mu pěkně zklaplo, když ho jedna volající studentka usměrnila a vysvětlila mu to. Mareš si zase utrhnul pěknou ostudu, ví vo všem houby - stejně jako ti naši politici - a mele, k tomu si myslí kdo-ví-jak není srandovní. Je, ale z opačné strany, srandovní je ta jeho "inteligence".

Zkrátka a dobře, i u nás na univerzitě "Týden neklidu" probíhal, zpočátku formou přednášek na téma "reformy ministra Dobeše", "křížového zastavení" s vysvětlivkami, o co jde (tady jsem zase viděla, jak Václav Klaus rozumí našemu "demokratickému" státu tak, jakože nerozumí, ještěže za chvíli odejde, už aby to bylo...ten taky trousí inteligentní myšlenky, kudy chodí) a nakonec přišla i ta demonstrace, která se konala ve čtvrtek.

Ještě ve středu jsme se na onu demonstraci připravovali, vyráběli transparenty a nacvičovali scénku. A protože publika nemám nikdy dost, hned jsem se přihlásila, že bych si taky něco ráda zahrála. Plánovali jsme jen takové krátké podobenství o ukřižovávání vzpurného studenta na motivy ukřižování Ježíše Krista. Kandidovala jsem na Piláta, ale nakonec se ze mě stala prostě "mlátička". To znamená, že jsem našeho studenta, jenž si nesl svůj kříž, polepený sešity, poznámkami a univerzitními časopisy, mrskala hadrovým bičem a hulákala na něj. Student nám 3x klesl pod křížem, načež ho Pilát (představující Dobeše) 3x obral o peníze (jakože za každý semestr). Nakonec jsem ho surově odvedla směr kříž a tam ho ukřižovala, byla jsem zkrátka takovým Pilátovým pochopem. Naše scénka nebyla jediná, kluci měli ještě jednu svou, která představovala obtěžkaného studenta, který nakonec taky musel platit a zlý ministr si nakonec podal ruce s bankou a dosáhl všeho, čeho chtěl lstí.

Po našich scénkách přišla na řadu řeč některých našich profesorů z Filozofické fakulty, kteří znovu objasňovali důvod naší demonstrace a svými slovy si smlsli na některých nesmyslných politických výrocích a otočili je proti autorům, a to dost výstižně. My, že jsme parazité? A pan prezident si taky platil VŠ, když studoval? Že to akademická obec přehání? A kdo jiný je odpovědnější za to, aby se ozval, když se to akademické obce týká a nesouhlasí?

U všeho bylo mnoho médií. Taky jste nás mohli vidět v TV. Ač jsem se snažila utéct, přes hustý dav studentů se mi to nepodařilo a reportéři z TV Primy si mě našli a udělali se mnou rozhovor. Nakonec se toto interview v televizi neukázalo, neboť jejich reportáž nebyla jen o demonstraci v Ústí, ale vcelku mě mrzí, že jsem svá slova nemohla vykřiknout do éteru hlasitěji prostřednictvím médií. Vzkázala jsem totiž ministrovi Dobešovi a Klausovi, aby si našli slova "svoboda" a "demokracie" ve slovníku. To by totiž vážně měli udělat.

Ale i tak jsem zažila několik sekund slávy poté, co se můj obličej ukázal ve zprávách na ČT1 a ČT24. Sama sebe bych si bývala nevšimla, kdyby mi pořád nepsali a nevolali známí, že mě tam viděli...nějak nechápu, jak to mohli za tak krátkou dobu postřehnout. Celkem pěknou mám i fotku v novinách MF Dnes pro severní Čechy. Vážně pěknou...ale zezadu Smějící se zase, kdyby mi to někdo neřekl, tak tam snad ty moje vlasy ani nepoznám...Aspoň vm, že ty moje vlasy už jsou pěkně dlouhé...

Nicméně ta demonstrace měla důvod. Vlastně řadu důvodů a já moc a moc doufám, že se aspoň v něčem odpovědné osoby zachovají jen trochu zodpovědně a když už nepřiznají chybu, ať po sobě aspoň zametou a změní svůj hrabivý přístup, který je tak okatý, že někdy pomýšlím na granát. "Rozmazlení paraziti" by se nechovali tak akčně, kdyby ty reformy za něco vážně stály. Jinak jsou reformy vítané, ale v předkládané podobě jsou naprosto absurdní. Už je na čase pomýšlet slušně demokraticky a probrat další kroky s lidmi, kteří do toho vidí. Sice pochybuji, že se k něčemu takovému ministr "sníží", ale upřímně doufám v to, že se něco změní k lepšímu. Jsem sice skeptická, protože v poslední době mají členové vlády tendence ukázat lidem, že jsou silní, neústupní a že přes odmítavý názor lidu ustojí absolutně všechno a že nějaké protesty jim osobně nijak neublíží. Jedeme dál. Demonstrace byla. No a co...žiju, mám svůj kosmický plat a s reformami si ještě něco nahrabu. Ach jo, řekněte mi, proč když má člověk haldu peněz, proč touží ještě po mnohem větší haldě? To si s nima tapetuje barák? Vytváří bohaté koláže pro výzdobu stěn? Na důchod asi šetřit nemusí...

Nu, politika. Nikdy dřív jsem o ní nemluvila, protože jsem vždycky říkala, když do něčeho nevidíš a když tě politika nezajímá, nešťourej se v tom. Dneska se o politice bavím dost často, a dokonce i s puberťákama. Kde to jsme, že se bavíme o politice i se školákama (kapka ironie). A pokaždé se u toho akorát naštvu. Pokaždé, takže mi prosím vás nemějte za zlé, že jsem se tolik rozvášnila. Nespravedlnost a křivárny mě ale děsně iritujou.Legenda: 1) Projevy profesorů na UJEP
2) I školní maskot slon je proti Dobešovým reformám
3) Transparent "Dobeši, jsi bez formy, nauč se dělat reformy"
4) Transparent "Politici bez korupce = studenti bez dluhů"
5) Dav lidí
6) Scéna číslo 1 - mrskání studenta - prevít jeden!
7) Scéna číslo 1 - klesnutí mrzkého studenta na zem a jeho okrádání
8) Ukřižovaný student a scénka číslo dvě - jsou tam kravaťáci, všechno je jasné...
9) Transparent "Kozel D(B)obeš"
Typ: Chcete-li vidět fotky podrobněji, zmáčkněte pravé "myšítko" a zvolte "Zobrazit obrázek"
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ebolin Ebolin | Web | 3. března 2012 v 10:50 | Reagovat

Teda, o tom neklidu mnoho nevím, nebo jsem nevěděla ;-) Ale že je Dobeš blbec, to vím :-)
Také bych se účastnila.
Doufám, že se někdy na vysokou dostanu, co myslíš? Bude v roce 2020 přijatelné zápisné? 8-O :-D

PS: některé nápisy a hlášky mě opravdu pobavily :D

2 Beatricia Beatricia | Web | 3. března 2012 v 13:18 | Reagovat

Skvělý článek i ilustrace. To stoprocentně podepisuju. Situaci samozřejmě sleduju, jako každý, komu není lhostejná budoucnost inteligence republiky.
Moc ti děkuji za hezký komentář a pochvalu. Studnice grafických efektů a triků je nevyčerpatelná. Ale je obtížné se je naučit. :-)  :-)

3 Jezurka Jezurka | Web | 3. března 2012 v 13:24 | Reagovat

Tak to jsem si početla. Jsem zvědavá, jak to nakonec všechno dopadne. To víš, také se mi nelíbí to placení, vnučka jde letos na ČVUT a jak víme, v Praze je draze a dcera je samoživitelka. Ještě má doma jednoho syna, který také umí, ale zatím je na gymplu. Takže se nedejte, držím palečky! Dcera i snacha studovaly také v Ústí, je to naše krajské město! Tak vítej v klubu.
PS: Mareše také nemusím. :-)

4 pavel pavel | Web | 3. března 2012 v 17:21 | Reagovat

Super reportáž.
Takže fotku zezadu? :-D

5 Přítel Přítel | 3. března 2012 v 20:20 | Reagovat

No krásně jsi to vylíčila.. Sice se musím, přiznat že jsem tě v TV neviděl, ale na internetu jsem si našel pár článků z té akce a byla jsi tam opravdu hezky vidět:) Krásný kostým a strašně ti to v něm slušelo.. I když si tě pořád nedokážu představit jako TYRANKU s bičem.. Taková něžná dívka to je.. Ne opravdu ti to moc slušelo a o politice se bavit s prominutím nebudu, protože bych se asi rozčílil víc než ty. Jednu perlu však musím přidal: Schválili vyhlášku, že KAŽDÝ musí ČSÚ hlásit kolik   koupil a spotřeboval čeho.. Taky krása ne? Nu jestli se ti někdy dostane informace o Depenestraci, dej mi prosím vědět abych měl čas koupit si kopí :-D Tak dost žertů, je to banda trotlů a tobě to moc slušelo. A vlásky máš krásně dlouhé.. Moc ti sluší

6 Lucerna Lucerna | Web | 3. března 2012 v 22:07 | Reagovat

To potom tak v tom state vypada, ked nejde o to aby tam, kde sa rozhoduje o celom narode boli odbornici, ale len XXX pri korite. Pri takych reformach a zakonoch ako nam v nasich statoch poslednu dobu serviruju nielen budeme zadlzeny... ale aj nevzdelany, neprijemny a o hlade. TO uz nema nic spolocne stym co hovoria niektory stary ludia "zlaty komunyzmus" ale rovno stredovek sa vracia. Na to nam hold teple capice ani bunkry nepomozu, uz len usmev a setrit na kremaciu. Sorry za morbidnost, blizia sa u nas volby a ja som fakt nastvana na ten cely DEMOKRATICKY SYSTEM u nas :D Ked pocuvam ako je to v anglicku a ako u nas tak si naozaj pripadam ako zaostala krajina otrokarska.. 8-O Vrrr.. uz mlcim radsej :-D

7 Berry Berry | Web | 4. března 2012 v 14:10 | Reagovat

Sodoma Gomora... K tomu není co dodat :-( :-D

8 Vendy Vendy | Web | 4. března 2012 v 22:00 | Reagovat

Děkuji za pěknou reportáž. To víš, že týden nepokojů mi neunikl, i když zprávy moc nesleduji - ale konečně tu zafoukl čerstvý větřík a doufám, že nebude poslední. Zdá se, že se to hýbe celým světem, i před osmdesátým devátým byly světové změny, snad se to dostane i sem.
Politici už jsou zkostnatělí a nadutí, myslí si, že jen oni ovládají svět a bohužel to tak vypadá. Leč, nikdy není nic definitivní.
Jsem moc ráda, že se ozýváte a že nejste lhostejní. Jste mladí a máte život před sebou.
Křivárny a podrazy taky nesnáším a proč hrabou pořád dál a dál, taky nechápu. Vždyť jsou zajištění i se svými rodinami minimálně na tři generace. Jenže, ono se říká, že kdo má dost, chce ještě víc. A proto nevěřím na vysoké platy úředníků nebo soudců, pro které se argumentuje, že když budou mít vysoké platy, nebudou tak zkorumpovaní. Pendrek nebudou! Kdo je úplatný, bude úplatný, i kdyby bral měsíčně milion.
Mniško, je to bordel, a můžu říct, že výrok Klause mě nepříjemně překvapil, nemám tohoto člověka moc ráda, ale byl mi sympatický svou euroskepsí a tím že nemínil lézt EU do zadku - ovšem tímto výrokem to pěkně podělal.
Od něj to totiž sedí! Protože on své vysoké školy vystudoval zadarmo, stejně jako Dobeš (tam ani nevím, jestli vůbec vysokou vystudoval, nebo si ji koupil).
Tvrdit, že nebude zavádět školné, ale takzvané zápisné, není nic jiného než pojmenování pro školné a další důkaz, jaký křivák to je.
Vlastně tlačí studenty do dluhů. Má pod patronátem nějaké sdružení exekutorů, od kterých mu kapou penízky? Působí to na mě hodně negativně, ale hlavně se nedejte a i když nebudou hned nějaké změny nebo odezvy, nic nevzdávejte! Oni musí vidět, že jsou lidi, kterým to jedno není - a že jsou ti lidi vidět. (Jo teď bys mohla říct - však taky běž do ulic. No, možná do těch ulic taky vylezu, naštvaná jsem pořádně dlouho.)
Moc se mi líbil váš happening, je vidět, že humor nás neopouští ani v těžkých chvílích. Moc pěkné fotky, Mniško, a vidíš, už jsi v novinách i v televizi!
A tvůj vzkaz byl výborný!

9 signoraa signoraa | Web | 5. března 2012 v 14:29 | Reagovat

Báječná reportáž a hezké dokumentární fotky. Paradoxem toho všeho je to, že Klaus se o Dobešovi vyjádřil, že je to nejlepší ministr školství, který tady kdy byl.
Tak nevím, v naší rodině se také vyskytoval. Jmenoval se Gustav Habermann a byl prvním ministrem školství v době presidentování T.G. Masaryka. Ten se ted' asi obrací v hrobě.

10 Amelie Amelie | Web | 5. března 2012 v 18:23 | Reagovat

Zprávy jsem neviděla už půl roku, takže díky za reportáž i za fotky.

11 Vendy Vendy | Web | 5. března 2012 v 22:44 | Reagovat

[9]: To je vidět, že Klaus už vážně začíná senilnět.
Ale čemu se divit?
Vždyť Kalousek byl jmenován nejlepším ministrem financí, tuším na jakémsi sněmu v USA!

12 Mniška Mniška | Web | 5. března 2012 v 23:09 | Reagovat

[1]: Třeba se ještě zúčastníš :-D , protože situace se vyvíjí tak, jakože se zatím asi moc nevyvíjí. Nevím, jestli demonstraci vezmou odpovědní lidé na vědomí a i ty prostesty, takže ti nedokážu odpovědět na to, zda to zápisné bude, ale podle mého asi ano. Ministr za každou cenu chce, aby se něco na VŠ platilo, takže s tím asi budeš muset počítat :-|

[2]: Díky moc! To ti věřím, že je to těžké, taky proto to nemůže dělat každý a vrhají se do toho lidé s takovou iniciativou jako ty ;-)

[3]: Děkuji za takové potřebné povzbuzení. Jsem vlastně ráda, že i jiní lidé, než studenti s tímto souhlasí, aspoň je vidět, že ještě máme kolečka v hlavě v pořádku a že ministři nejsou neomylní, jak si o sobě myslí.

[4]: Fotku zezadu a k tomu jsem ještě na některých zdejších fotkách... :-D

[5]: To s tou něžnou dívkou myslíš vážně? Tedy, já mám kus od každého, ale u tebe bych spíš čekala, že mě v té roli budeš vidět. No, ale máš pravdu, zahrabala jsem trochu na internetu a máme tam fotek požehnaně, dokonce je tam i video té naší scénky.

[6]: Tys to zase tak vtipně vystihla! :-D Tu morbidnost ti promíjím, že jsi to ty :-D , ale zkrátka máš pravdu. Zase se to tu postupně a polehoučku mění v jakousi nenápadnou totalitu, zase chtějí mít nad námi a nad vším kontrolu...dějiny se opakují...jen si tak říkám, že je škoda, že už to asi nebude směřovat k monarchii...

[7]: Myslíš ta demonstrace, scénka nebo ministerstvo s Klausem dohromady? :-D

[8]: Všechno, co píšeš je pozoruhodné a souhlasím s Tebou, jako bys mi brala slova z úst. Je vidět, že jsi na ty naše borce ve vládě asi tak stejně nabroušená jako já :-D Nepodniknem něco velkolepého? :D
Stát je zadlužený, deficit se nesnižuje, ale zároveň nutí občany do dalších dluhů, to je bordel, co? Fakt, já nevim, že je to nenapadne...no, možná napadne, ale už by to pro ně nebylo tak výhodné. Zkrátka se holt asi budeme muset smířit s tím, že veškeré kroky mají být prospěšné hlavně jim a na stát se kašle. Vím, že už jsem ti to jednou psala do komentářů, ale mě tak mrzí, že jde tenhle stát do kytek, když zde byli lidé (a není to tak dávno), kteří za tuhle republiku bojovali a položili život za to, aby vznikla.
Děkuji Tvým slovům mnohokrát!

[9]:[11]: Kde to jsme, že? To nemá úroveň, já nevím, jestli to dělají proto, aby ty lidi naštvali, nebo jestli to myslí opravdu vážně. Nikdy bych nevěřila tomu, že by mohli být politici vtipní...

13 Berry Berry | Web | 6. března 2012 v 15:50 | Reagovat

[12]: Scénka je výborná, ale zbytek stojí za pendrek... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama