Setkání s trojhránkovými pastelkami

6. března 2012 v 10:46 | Mniška |  Truhla
O víkendu jsem jela s rodiči do obchodního centra v Letňanech. Ačkoli nejsem zrovna nakupovací typ, zvědavost a zájem o to, co je mimo Lovosice nového, mě nemusela moc dlouho přemáhat, abych se rozhodla, že pojedu s rodiči. Koneckonců už začíná jaro a předpokládám, že obchodníci budou sázet na spoustu krásných a pestrých barev, což mě láká neméně. Nakonec jsem ani v nejmenším nelitovala toho, že jsem jela, neboť na mě v Tescu čekalo velké barevné překvapení.


V Tescu bývají mimo vlastní obchůdky výstavy obrazů, fotografií nebo jiných uměleckých zachycení světa. Ani v neděli tomu nebylo jinak a probíhala tam výstava kreseb. Jenže jakých kreseb! Hned mi poskočilo srdce vzrušením, když jsem si obrazů všimla. Vždyť ty já přece znám! A odkud? Když bylo na blogu téma týdne "pastelky", brouzdala jsem po internetu a hledala tam historii pastelek. Narazila jsem na pastelky.cz. Odkud ovšem obrázky znám daleko důvěrněji, je blog (Ta)jemné kakaové, Naše kakaová víla totiž poměrně často vkládá obrázky Marie Brožové na svůj blog. Jednou o této úžasné kreslířce napsala i článek Pastelky alias barvy duše. Pro ní je Marie Brožová ohromný vzor a také sen, jak napsala ve svém článku. Vůbec se jí nedivím.

Mnoho jejich obrázků znám právě od (Ta)jemné kakaové, ale teprve, když jsem viděla obrazy velkých rozměrů na vlastní oči, čímkoli nezprostředkovaně, tajil se mi dech. Ta technika, propojování různých barev, poetika, náměty, spoustu barev...to je něco neuvěřitelného! A vše je nakresleno "obyčejnými" pastelkami! Bez legrace!

Rozhodně jsem věděla, že chci shlédnout celou výstavu, oblečení neoblečení, obchody neobchody (které mám stejně za minutu oběhnuté - nakupovat prostě neumím), takže jsem utekla rodičům a zamířila si to k fontánce, kde byly vystaveny další kresby a rozložen prodejní stoleček. Když jsem přišla blíž, rozechvěla jsem se, jakmile jsem uviděla Marii Brožovou, jak kreslí na jedno z ohromných pláten pastelkami. Její obrazy jsem viděla párkrát na blogu kakaové víly, ale i přesto jsem Marii Brožovou vnímala skoro jako nějakou celebritu a ihned mě přepadlo vzrušení. Navíc musím říct, že Paní kreslířka na mě udělala dojem i vzhledově, měla laskavý úsměv a krásné vlasy, skoro jako nějaká dryáda.

Nedalo mi to a hned jsem se s ní musela dát do řeči. Sice s někým zrovna mluvila, ale z několika slov z rozhovoru jsem získala dojem, že ty dvě už se nějakou dobu znají, proto jsem si dovolila je v rozhovoru přerušit a požádala paní Brožovou o pózu, abych si ji mohla vyfotit. K tomu jsem vzrušeně mlela něco o tom, odkud ji znám a že mám kamarádku (Ta)jemnou kakaovou, která ji považuje za svou idolku, vypadalo to, že jí to těšilo. Hned jsem neohrabaně dodala, že asi také začnu být její velkou obdivovatelkou.

A jelikož se zrovna intenzívně učím poslouchat své srdce, měla jsem na jazyku to, co bylo na srdci. A určitě toho nelituji, vím, že později by mě mrzelo to, že mi úcta, respekt a slušnost nedovolili být mnohomluvná, ač jsem mohla působit trochu roztěkaně až drze zvědavě. Prostě a jednoduše jsem jí řekla, že mě zrovna napadlo, že když už mám také blog, chtěla bych s ní udělat rozhovor pro reportáž. Odpověděla, že jestli přijdu příště na výstavu, ráda ho se mnou udělá. Přesto už mi nějaké otázky vypadly rovnou z úst: "Jak dlouho kreslíte?" "Co Vás inspiruje při tvorbě?" Marie Brožová tedy kreslí od svých třinácti let a inspiruje se hlavně přírodou, jelikož bydlí u lesa, je pro ní přírodní isnpirace dosažitelná. Více už jsem se neptala, protože jsem si říkala, že na příště si vytvořím nějakou škálu otázek a třeba budu působit skoro jako profesionál :)

Rozhodně jsem si musela koupit alespoň pohled. Dva. Nemohla jsem si vybrat, všechny byly krásné. Do toho se se mnou dal do řeči prodavač. Byl to manžel paní Brožové a rovněž na mě působil strašně moc mile. Začal si se mnou povídat, zvát mě do jejich galerie a na další výstavu, která se bude odehrávat v květnu. "Tak si tak říkám, že by bylo strašně dobré, kdybyste měli u své galerie čajovnu," vyslovila jsem myšlenku nahlas. Odpověděl mi, že v současné době je tam poblíž restaurace, ale jelikož majitelé té restaurace musí platit vysoký nájem a stává se, že se majitelé často střídají, mohlo by se stát, že prostory pronajmou Brožovi (oprav mě třeba, kakaová vílo, nejsem si jistá, zda Marie Brožová třeba není pseudonym nebo si nenechala své původní jméno) a ta čajovna tam nakonec bude, což si myslím, že by bylo strašně moc fajn!

Rozhodně si tak říkám, že bych byla určitě ráda, aby mi v pokoji visel alespoň jeden obraz od Marie Brožové, určitě by to dodalo pokoji na veselosti. Člověk má hned pocit, že se dostal do těch dětských let, kdy pro něj barvy byly všude a radost ve všem. Tak na mě ty obrazy působí, strašně optimisticky a vesele!

Kdo by se taktéž rád podíval a seznámil se s Paní kreslířkou, má možnost tak učinit do pátka v letňanském Tescu. Další výstava se bude konat v pražském nákupním centru Eden od 7. května do 31. května. Osobně pak bude Marie Brožová přítomna na této výstavě do 15. května. Určitě mám v plánu se tam jít podívat a už se na to strašně moc a moc těším!
První dva obrázky jsou mé vlastní pořízené fotografie. Ostatní obrázky jsou stažené z internetu, protože můj "kvalitní" mobil nějak správně nezareagoval.
Obrázky: 1) Princezna Večernice
2) Dostihy mraků
3) Říjnová víla
4) Letokruh stromu života
5) Svatyně západu

Poslední dva obrázky mám na pohlednicích, které jsem si koupila. Na jedné z nich mám i autorčin podpis s čtyřlístkem.
O autorce a jejích kresbách mariemab.com
O obhajobě pastelky pastelky.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 6. března 2012 v 11:36 | Reagovat

Kreslí krásně. Na té fotografií s ní jsi ty, nebo ta její známá?

2 Mniška Mniška | Web | 6. března 2012 v 11:48 | Reagovat

To je moje maličkost s mastným culíkem :-D důkaz, že je mi ten můj vzhled někdy fakt úplně jedno...meju si vlasy jednou za 4 dny a přes to vlak prostě nejede! :D

3 pavel pavel | Web | 6. března 2012 v 12:09 | Reagovat

[2]: Culíky se mi holek líbí i zamaštěné. :-D

4 Jezurka Jezurka | Web | 6. března 2012 v 12:36 | Reagovat

Jak jsem si tak početla, měla jsi opravdu krásný a zajímavý výlet do Prahy. A na fotce ti to sluší i s mastným culíkem jak řekl Pavel. Ale ty jsi psala, že paní M.Brožová je jako celebrita. Proč jen jako? Já myslím, že je dost velká, oproti některým těm rádoby, kteří se jednou někde objeví po bodu někoho známého a hned jsou tak zvání. Její obrázky jsou opravdu plné barev a tudíž určitě musí dodat dobrou náladu. Super! Dík za ukázky, zase jsem o jednu opravdovou celebritu bohatší. :-)

5 Ebolin Ebolin | Web | 6. března 2012 v 14:40 | Reagovat

Ano, tuto úžasnou, nadanou, pastelkovou vílu jsem také měla možnost na vlastní oči spatřit ;-)
Její kresby jsem si zamilovala, doma mám dvě pohlednice s její malbou, s podpisem jejím i jejího muže.
Byli tenkrát v Slaném na náměstí, chodila jsem tam denně :-)
A (Ta)Jemná Kakaová vkládá kresby do článků oprávněně, vždyť její slova s těmito nádhernými obrázky splývají :-)
Tobě to s Marií Brožovou sluší, ten culík vidět není ;-) :-D

Jinak, četla jsem, (v tvém komentáři na blogu (Té)jemné kakaové), že pořádá výstavu někdy v květnu.
Napadlo mě, že bych umluvila dědu, abychom se tam zajeli podívat, však on tohle také ocení...
Nechci být vtíravá, spíše bych se ráda seznámila s vílami, jako jsi ty či (Ta)Jemná kakaová... Třeba bych vás jen zahlédla, tebe jistě poznám ;-)

Ještě jednou děkuji za kouzelné zpestření dne a přeji hodně štěstí ;-)

6 Berry Berry | Web | 6. března 2012 v 15:57 | Reagovat

Teda to je neuvěřitelné, co se s pastelkama dokáže. Obdivuju mistry s tužkou, ale pastelky, fíha. Nakupování taky nesnáším (pak poslouchám, jestli jsem vůbec holka :-D), ale baví mě občas pozorovat, copak to v tom obchdou je. Moc ti to sluší, věřím, že to musel být neskutečný zážitek!
Strašně se mi líbí, jak jsou ty obrázky barevné, ale přtom nepřeplácené a plné pocitů. Jůůů :-).

7 (Ta)jemná kakaová (Ta)jemná kakaová | Web | 6. března 2012 v 18:28 | Reagovat

Vítám Tě ve spolu beznadějně zamilovaných dívek, jejichž láskou jsou obrázky i samotná Marie Brožová! :)

Jsem moc ráda, že ses s ní viděla, protože osobní dojem se nevyrovná žádnému nakreslenému dílu, ani popisu! :)

Hezky napsaný článek a na fotografii jste jako dvě víly!

[5]: Má slova.. splývají s kresbami Marušky Brožové? Páni, to je pro mne velká poklona! Děkuji :)
Jé, Ebolin, kdyby to Mnišce nevadilo ( a myslím, že nebude), ráda bych se setkala s vámi oběma! Asi budu muset do "našeho malého tajemství" zasvětit dalšího človíčka.. ;)

8 Vendy Vendy | Web | 6. března 2012 v 19:13 | Reagovat

Je vidět, že tě setkání s krásnou malířkou a jejími krásnými obrazy opravdu nadchlo. Z celého tvého článku čiší obrovský elán a radost, která nabíjí. Energií a rozdáváním  radosti jen jiskříš... je dobré, že se ještě najdou lidi s nadšením.
Asi bych měla podobnou radost, kdybych se tam nachomýtla a byla u jejich nádherných obrazů. Docela mě překvapilo, co všechno jde nakrestlit pouhými pastelkami.
Pouhými? ;-)  8-)

9 Ebolin Ebolin | Web | 6. března 2012 v 19:42 | Reagovat

[7]: Ty víš, že to myslím upřímně ;-) A neděkuj, schválně si po sobě někdy přečti ta písmenka, tu abecedu víl ;-)
Já bych tě také ráda poznala!

10 signoraa signoraa | Web | 7. března 2012 v 10:58 | Reagovat

Článek doplněný fotografiemi na mě působil jako pohlazení. Obrázky paní Brožové jsou nádherné a malebné. :-)

11 Amelie Amelie | Web | 8. března 2012 v 2:42 | Reagovat

Krásný článek s pěknými fotkami a nádhernými obrázky. Neznala jsem ji. Poznávám ji až na některých blozích.  Děkuji za další přiblížení.

12 Beatricia Beatricia | Web | 8. března 2012 v 9:57 | Reagovat

Toto je skvělý emotivní a profesionální článek. Ten už přesahuje hranice blogu a chtěl by být zveřejněn v nějakém seriózním médiu. Opravdu, moc hezky píšeš a jsi také moc hezká.
Já ti děkuji za nevšední krásný komentář. Tvé písemné bezchybné projevy ti dělají čest. :-)

13 Lucerna Lucerna | Web | 8. března 2012 v 16:51 | Reagovat

Obrazky su nadherne, uzasne! Jej fantaziu a talent tiez tisko obdivujem :-) Len skoda, ze tie vystavi su tak moc daleko :-|

14 Magda Magda | E-mail | 23. května 2013 v 13:42 | Reagovat

Já jsem byla poměrně nedávno a přivezla jsem si domů spoustu jejich obrazů i s věnováním. Kupovala jsem si je v malém, A5 formátu a jeden mě vyšel na 20 Kč :-)))) bylo to nedávno v Praze na ezofestu. Byla moc příjemná... je to taková ducohvní super bytost. Taky jsem jeden čas chěla hodně kreslit, tak jsem si na http://www.sevt.cz/ nakoupila zásobu pastelek a že se do toho pustím....hádejte, jak to dopadlo :D
nijak. Prostě mám podezření, že na to nemám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama