Zvířatům neprodávám zvířátka(?)!

8. února 2012 v 20:02 | Mniška |  Pergamen a brk
Často máme pocit, že za všechno mohou ti druzí a nepřipouštíme si žádný podíl viny. Někdy ale ty druhé formujeme právě my, aniž bychom si to třeba uvědomovali. Jenže všechno souvisí se vším...


Včera jsem byla svědkem něčeho, co by mnozí nejspíše přehlédli. Byla to totiž situace, která na první pohled nevzbuzuje žádnou pozornost. Bylo to normální jednání.

Jako téměř každé ráno, i to dnešní jsem vyměňovala Adélce vodu v pítku. Při jeho zašroubovávání jsem ale trochu přitlačila a pítko prasklo. Shodou okolností jsem zrovna měla naplánovanou cestu do Ústí do školy, protože ale bylo času dost, stavila jsem se ještě předtím do obchodního centra Fórum v Ústí nad Labem do zverimexu, abych Adélce narychlo koupila náhradní pítko (mrša jedna, takový drahý a ona ho nechce!). Když jsem míjela regály, uviděla jsem nějakou paní, která konzultovala s jednou z prodavaček koupi králíčka. Prodavačka byla velice ochotná, a dokonce králíčka vytáhla z boxu, aby ho trochu pomuchlala a předvedla zákaznici. Ta ale neměla pořádně jasno v tom, co chce a debata se rychle přetočila k hlodavcům všeobecně. Ten den jsem měla nějakou zvláštní iniciativu povídat si s cizími lidmi a radit jim, takže jsem jim hned skočila do řeči. "Nenápadně" jsme přešli k morčátkům a i ke mně byla prodavačka vlídná a na mé přání vytáhla jedno malé morčátko z boxíku, aby mi ho ukázala. Nakonec mi ochotně poradila, kde najdu nějaká pítka.

V obchodě jsem se zdržela, vybírala jsem ještě nějakou dobrůtku pro Áďu a přitom se angažovala zase jiné cizí ženě v tom, jaká semínka má koupit svému morčátku. Při vybírání jsem zaslechla hovor - naprosto běžný, skoro nehodný záznamu, tedy až doteď - byly tam nějaké děti. Přesně nevím, na co se té milé prodavačky ptaly, ale už mě asi podvědomě zarazilo, že její tón se trošku změnil a ona už odpovídala skoro neochotně. "Hlodavci koušou," zněla jedna její věta. "No, když se prostě leknou, tak kousnou, to jako nemůžeš...všichni koušou." V duchu jsem dumala nad tím, že já osobně bych těm dětem odpověděla trochu něco jiného a tolik bych je neodrazovala. Na další otázku prodavačka odsekla něco v tom smyslu, že jim nějaké zvířátko prodá jen, když si přijdou s rodiči. Ani nevím proč, ale musela jsem se ohlédnout. Spatřila jsem tři malé romské děti. A stačilo mi to k tomu, abych pochopila změnu reakce té prodavačky.

V té chvíli, která mi připadala naprosto běžná a ničím nezajímavá, jsem si jen bezděčně v duchu řekla: No jo, taky bych se bála jim nějaké zvířátko prodat. Prostě proto, že jsou to cikáni. Bůh ví, co by s těmi zvířátky dělali...

Myslím, že obvzláště dnes, je u nás "bílých" takováhle reakce běžná, díváme se na cikány (nepíšu Romy, protože cikáni to byli vždycky a nikdy dřív jim to tolik nevadilo) skrz prsty. Rasista jsem nikdy nebyla a bacha, nejsem jím ani dnes, ale po všech těch nedávných hrůzných událostech, které se neustále opakují, opakují a opakují, necítím k cikánům nijak zvlášť lichotivé pocity. Přiznám se, že z nich mám strach a přiznám se, že i já pocíťuji zlobu, protože pořád nechápu, proč dokážou být tak zlí. Jako by tím proklamovaným rasismem trpěli oni sami vůči nám "bílým". Je těžké pochopit a odpustit jim, že na lidi chodí s mačetami.

Na jednu stranu musím říct, že se nedivím "bílým" lidem, že k cikánům chovají negativní pocity. Na mě taky občas vulgárně pokřikují malé romské děti z prvních, druhých tříd základek, když je míjím a přitom si jich nevšímám a dumám si nad vlastními starostmi. Nemusím říkat, že s nimi obecně máme špatné zkušenosti - žádná práce, hodně dětí a hodně problémů. To vše jen živí ten negativní přístup k nim.

Ale když se teď znovu vrátím do té prodejny a vidím ty tři zklamané romské děti a můj údiv nad tím, že prodavačka najednou změnila přístup, musím uznat, že všechno asi není úplně jejich vina. Ano, asi mají svou charakteristickou povahu. Ale, jak už bylo mnohokrát řečeno, neházejme všechny do stejného pytle. Vím, že je na první pohled těžké poznat, kdo patří k těm "zlým", ale možná právě proto bychom na ně neměli být nepříjemní. Když budou "bílí" odmítaví k romským dětem, které zatím v některých případech nemají tušení o nějaké "neviditelné válce" mezi cikány a "bílými", brzy vycítí, že se k nim chováme jinak, protože jsou jiné rasy. Přirozeně se pak budou chovat odmítavě i k nám, což je v tomhle případě koneckonců pochopitelné.

Musíme si uvědomit, že jsme to i my, kdo formuje ostatní, kdo formuje nějakým způsobem svět, aniž bychom si to uvědomovali. Možná, že právě zlobou, kterou v sobě nosíme, zabíjíme srdce těch romských dětí, které by jinak s námi v budoucnu mohly jednat slušně a vycházet s námi jako rovní s rovnými.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Myslíte, že bychom se měli chovat k cikánům vstřícněji?

Rozhodně ano 0% (0)
Jak ke kterým... 61.5% (8)
Nejsem si tím jistý/á 15.4% (2)
Jak oni na nás...tak my k nim 7.7% (1)
Rozhodně ne 15.4% (2)

Komentáře

1 Ebolin Ebolin | Web | 8. února 2012 v 20:57 | Reagovat

To se stane, že něco poroucháme, bylo od tebe dobré jít hned něco Adélce koupit ;-)
To, žes radila a nachomýtla ses do rozhovoru, to není vůbec špatně, i když já to nedělávám a doufám, že ani nebudu.
V tom je zas dobrá moje babička, ta pořád mluví :-?
Být tou prodavačkou, neprodala bych jim je. Neodsuzuji všechny cikány. Znám jednu rodinku, která vydělává, syn měl letos (v sedmé) vyznamenání a dokonce mají i auto, pořádné. Ale ano, 99% cikánů jsou zloději, lumpové a nevychovanci, zavšivenci a pitomci.

Ale musím tě opravit. Cikáni nejsou zvířata. Prasata jsou růžovoučká, věčně se koupou v lázních, k čemu jinému je přirovnat? Zvířata vynechme ;-) Co třeba nějaké parazitické, mytologické a hnusné tvory? Nějaké vymyslíme ;-)

2 Berry Berry | Web | 8. února 2012 v 21:58 | Reagovat

Mniško, já se obávám, že v tom je zamotaná změna v jednom zákoně. Nevím, od kdy platí, teď někdy se myslím schvaloval, ale ve velkém se upravoval občanský a s ním souvislý rodičovský zákoník (nevím přesně, oba jsou staré přes 40 let a jsou tam úpravy vzhledem k dnešní rozvodové době, k dědictví - aby se už dal někdo vydědit, adopce dospělého,...). Mimo jiné jsou zde totiž ošetřeny práva zvířat - že ne ve všem je to  "věc" a spadá pod to i novinka, že pod 15 let si nesmíš koupit zvíře (alkohol od 18, zvířata od 15). Takže to bych dodala, ono to nadhodí kapku jiný náhled na věc, ale nevím, od kdy ten zákoník platí (ta změna), to nevím, je to čerstvá, ale dlouho očekávaná věc (min. 2 roky se o tom vydání mluví) :-(
Každopádně to neomlouvá změnu v chování prodavačky. My máme na gymplu cikánku a je pohodová, dobře se učí. Na druhou stranu vím, že ne všude to tak je... Třeba dnes jsem trnula, protože na ulici pořád řval nějaký cikán, že nás všechny zabije z nějakého okna a nebylo ho vidět...
A do třetice, vzpomněla jsem si na jednu věc z výpovědi Lustiga. Popisuje tam, že všichni litují Židy, a právem. Ale zapomíná se na mentálně, zdravotně postižené a cikány, že ti na tom byli mnohdy ještě hůř v koncentrácích. Že je třeba dovedli do baráku a najednou se ze země vyhrabaly cikánské děti, které se tam zahrabaly jako krysy, když jim odváděli rodiče do plynu (nepochopitelné!). Vyčítali nově příchozím, že kvůli nim jim zabili rodiče, aby pro ně bylo místo... Tak jen jsem si vzpomněla...
Je super, že jsi vše potřebné pro Adélku sehnala, její kukadýlka mi tady chybí nějak poslední dobou zase po té vánoční intenzitě ;-).

3 Mniška Mniška | Web | 8. února 2012 v 22:11 | Reagovat

[1]: No, ani já si nemyslím, že by byli cikáni zvířata. Ale když to tak vezmeš, tak na ně tak nahlížíme. Právě proto je taky v tom názvu otazník v závorce. Neoznačuji cikány jako zvířata, jde o metaforu, o celek toho nadpisu.

[2]: Aha, to o tom zákonu jsem nevěděla. A musím říct, že to, co zmiňuješ je jedna z mála věcí, kterou vládě schvaluji - pokud v tom zase ovšem není nějaký háček, jako bývá, že?
Já znám taky cikánku, která je fajn a ráda si s ní pokecám, je slušná. A vidíte, sešly jsme se teď tři a každé jsme uznaly, že nějakého slušného cikána známe...takže jich nebude zas tak málo, co myslíte? Alespoň ne tak málo, jak si asi většina z nás myslí.

Ale v tom článku mi šlo především o to poukázat na to, že i my máme podíl na tom, jak se chovají.

4 Amelie Amelie | Web | 9. února 2012 v 10:57 | Reagovat

moc hezky napsaný článeček. I já znám jednu rodinu, mají 3 děti, on pracuje, ona je s dětmi doma. Před 10 lety jsem k nim chodila na kávu. Do pytle je neházím, ale je pravda, že spousta jich problémy s chováním má a velké. Je to těžké.

5 Lucerna Lucerna | Web | 9. února 2012 v 14:36 | Reagovat

Zaujmave je ako sa stale ludia pozastavaju ako sa k nim chovame.. co je a co nie je rasizmus.. ale ako sa oni chovaju a ze oni SU rasisti to ignorujeme.
Len si zober ked napadne cikan, pre cokolvek bieleho a biely mu v sebaobrane ublizi je rasista, mi sa vlastne rasistami rodime len tym ze sme inej farby. Alebo je to naopak? to je zacarovany kruh, ktory sa nepretne.. pretoze gadzo je ten zly co im nekupi pivo - lakomec, ako ma v pondelok nazvali 3romske deturence, ked som im odmietla kupit 2litrovu flasu piva. Keby cokoladu, ci pecivo tak samozrejme a to som pri tom nedostala este za december vyplatu..
Oni po vedsine nevedia co je to dret a dret aby si sa mohol uzivit a dat prachy na byt.. Nie som rasista, to urcite nie, ale vadi mi ich pristup a to ze oni dost casto su, co nikomu nevadi :-? Ja viem ze taky nie su vsetci, ale ide o to ze vedsina, co je smutne.. vzdy pockam ako sa clovek prejavy a potom ho az si urobym mienku, tu vsak je to ako som povedala zacarovany kruh.. to som sa rozrecnila O_O :D

6 Berry Berry | Web | 9. února 2012 v 22:37 | Reagovat

[3]: To souhlasím, spoluutváříme jejich chování.
Vzpomněla jsem si na sjezd řeky na východním Slovensku. Denně jsme museli přenášet lodě a potkávali cikánské klany (na V snad skoro nikdo jiný není). Bylo to dost o "hubu" s prominutím, protože vždycky jsme se domluvily a aspoň 3 holky seděly u věcí a když bylo jó zle, tak s nima čekal nějaký kluk, zbytek nosil jak o život, ať co nejdřív jedeme. Jakmile jsme donesli první barel, hned se dětičky vrhly, co to máme, už nám do toho hrabaly, ale my je zabavovali, ať nám spočítají, kolik máme lodí a nějak těch 10 ne a ne napočítat :-D.
Na druhou stranu, jednu noc byla vedle nás na druhém konci louky pařba a shodou okolonsotí tam byli bílí. Ptali jsme se, jestli máme přejet jinam, že ne, v pohodě, nevadí jim to, v klidu ať se tam vyspíme. Nějaká slečna si hodně připila a pak pořád za náma chodila, že se chce rvát. Tu noc se nikdo nevyspal a kluci strážili a vyhazovali ji, protože pořád dotírala.
On jeden z největších problémů cikánů je, že neumí s penězma. Protože si třeba koupí bagetu a pak půlku vyhodí apod., neumí vůbec hospodařit, byl na to jednou průzkum. A když už někdo "vybočí z řady", strašně to schytává od zbytku :-(

7 Vendy Vendy | Web | 9. února 2012 v 22:48 | Reagovat

Podle toho, jak jsi to líčila, mi připadalo spíš, že prodavačka chtěla děti odradit od oné koupě, spíš aby ony samy ztratily zájem. A myslím, že v tomhle případě byl králík zachráněn, protože si nedělám iluze, že by ho nějak chovaly a krmily a muckaly se s ním.
Ohledně cikánů, Romů a rasistů zastávám jediný názor. Jsem rasově diskriminovaná. Nikdy nedostanu takové sociální dávky jako oni, nikdy nedostanu důchod vypočítaný z průměru, nikdy nedostanu odpustek od sociálky na léky ve výši pěti set korun a nikdy nedostanu zadara nový zařízený byt, když si ten svůj zaneřádím a vybydlím.
Jak říkám... jsem rasově diskriminovaná. :-!
Mniško, nedělej si iluze o srdcích romských dětí. Tyhle romské děti zůstanou dětmi i v padesáti a do smrti je budeme vodit za ručičku a pečovat o ně za naše daně. Kdo za to může, to už je jiná otázka...

(P.S. a co se týká rad a radění, dělám to samé, když slyším, jak se někdo o něčem dohaduje a náhodou vím, tak poradím... Jestli je to dobře, nebo špatně, to nevím.)

8 Vendy Vendy | Web | 9. února 2012 v 22:56 | Reagovat

[3]: Ještě k tomu podílu na tom, jak se chovají - Mniško, myslím že ty na tom podíl nemáš. Nebo na sebe vztáhneš i to co jsi neudělala?
Myslím že na tom má řádný podíl spíš vláda, která jim tohle umožnila. Tolerují jim naprosto všechno a nemají vůbec žádné požadavky. Ale tak to nefunguje, ve společnosti a v životě nic zadarmo nedostaneš (a pokud ano, tak jen vzácně a už vůbec ne samozřejmě). Ty jsi zvyklá, že musíš odvádět kus své práce, abys za ni byla odměněna. Zatím jsi studentka, až začneš pracovat, budeš si všechno muset platit - z toho, co vyděláš. Budeš platit nájem, jízdenku do práce, ošacení, obuv, nějakou zábavu, ale taky jídlo, které budeš chtít uvařit, budeš si muset kupovat věci do domácnosti, a všechno budš platit.
Oni nemusí nic. Hlavně nemusí vydělávat.A už vůbec nejsou schopni přijmout fakt, že pokud někde žijí, musí za to odvádět svou část podílu - platit nájem nebo aspoń inkaso, a udržovat pořádek u sebe a v okolí. Aspoň ten základní. A v těchto věcech je asi základní problém.
Ne ty, Mniško, ani ne já, ne Berry, ani ne Lucerna tuhle situaci zavinila. Nevztahuj to na sebe a neber na sebe kolektivní vinu.
Koneckonců, myslím, že kdybys narazila na slušné cikány (cikánky), tak bys s nimi normálně vycházela, bez nějakých problémů.

9 Jezurka Jezurka | Web | 10. února 2012 v 12:26 | Reagovat

Tak to jsem si početla. Moc krásné napsané a pod všechno se podepisuji. Těch pár cikánů (já je taky jinak nenazývám a proč taky) co je slušných, ti to nevytrhnou. Většina z nich je na dvě věci. Můj manžel je v tomhle velký rasista. Až ho musím krotit. ???

10 Mniška Mniška | E-mail | Web | 10. února 2012 v 12:45 | Reagovat

Je teda fakt, že jsem si původně myslela, že tu budu mít větší podporu :D , ale samozřejmě vám to nezazlívám, jen mě to trochu překvapilo. Když prostě člověk narazí na slušného cikána, tak ho myslím snad nikdo nemůže diskriminovat, což jsem si tak vzpomněla, že jich znám vlastně víc než jen jednu rodinu. Jeden dokonce chodí k nám na univerzitu. Ale když je s ním rozumná řeč, člověk dokonce zapomene i na to, že je cikán, vlastně si to ani úplně neuvědomuje. Asi proto jsem tady na toho vysokoškoláka zapomněla. A i na jednoho malého zpěváka, co máme v hudební škole.
Já vím, je to těžké. Ale co se týče těch zvířátek, taky nemůžete mít jistotu v tom, že malé "bílé" dítě neutrhá motýlkovi křídla.
Snažím se prostě vidět věci i z jiné a lepší stránky. A na jednu stranu si pořád tak nějak stojím za tím, že aspoň k těm dětem bysme nemuseli být  tak přísní. Tedy z hlediska rasového. Člověk má prostě tendenci myslet si o každém cikánovi špatné, aniž by navzájem prohodili pár slov.
Uznávám, že moje obhajoba má trhliny a že je těžké ubránit se negativním pocitům i vůči těm, které jen vidíme na ulici.
A souhlasím i s tím, že vláda by taky mohla proti tomu něco dělat. Teda myslím proti tomu cikánskému lenošení. Pořád hledají cesty, jak všechny okrást, jen cikánů se to netýká, těch jejich mimořádných dávek. Přiznám se, že tohle pociťuji jako pěknou nespravedlnost.
Já nejsem slepá, vidím, co se kolem nás děje a jak jsem psala, taky občas pociťuji zlobu a pokaždé, když nějakého cikána míjím, snažím se být velmi opatrná.
Ale projevovaná nenávist vůči nim ničemu nepomůže, naopak je to vyprovokuje k horšímu jednání.
Já vím, asi zním dost rozporuplně, ale já doufám, že mě chápete :)

11 Vendy Vendy | Web | 10. února 2012 v 12:47 | Reagovat

Mimo téma, četla jsem u Lucie o kuchařce - ta její vypadá fakt dobře. Ale kdybys chtěla něco kvalitního, zkus si sehnat kuchařku Vaříme zdravě, chutně a hodpodárně. Je tam všechno podstatné, pěkně přehledné a když potřebuješ konkrétní věc, vždycky ji najdeš.
Vyšla dvakrát, nové vydání je obohacené o pár drobností, ale je na křídovém papíře a kniha je děsně těžká. Když seženeš starší vydání (antikvariát nebo bazar), najdeš tam slušný obsah, a kniha je daleko lehčí... ;-)  :-)
(O téhle kuchařce jsem i psala - v Knihovničce).

12 Vendy Vendy | Web | 10. února 2012 v 12:54 | Reagovat

[10]: Co se týká zvířátek, tak i bílé dítě dokáže udělat pěknou paseku - to utýrané kotě, předhozené pitbulovi, měl na svědomí normální bílý kluk. Ale to byl zmetek, kterého bych zkopala a podusila v močůvce. Jako závdavek bych mu dala veřejně prospěšné práce aspoň na dva roky a pokutu dvěstě tisíc. Taky nemyslím, že bílé děti jsou milé - dokážou být pěkně kruté. Ale poměr těch normálních, milých a zvrhlých je přece jen poněkud jinak nastaven než u těch druhých.
Já za ně necítím žádnou zodpovědnost. Nikomu z nich jsem neublížila, i když jednu jsem málem zabila. Ale to bylo osobní.
Ale nebudu je litovat, jací jsou to chudáčkové. Nejsou, naopak jsou velmi mazaní a můžu vsadit svou pravou ruku, že ve svých "právech" ohledně sociálních dávek mají velmi dobré vědomosti, které využívají do posledního písmenka.
Ale na to přijdeš časem taky.
K těm tvým spolužákům a ptáčkovi zpěváčkovi ze sboru - asi patří do výrazné menšiny těch slušných normálních rodin. Jenže kolik jich je? :-?

13 Mniška Mniška | E-mail | Web | 10. února 2012 v 13:32 | Reagovat

[12]: Ale já jsem tím nechtěla říct, abychom je litovali. Nic takového. Tím vším jsem prostě jen chtěla říct, že se všichni formujeme navzájem. Ani nechci, abychom se cítili vinni. Já nejsem žádný velký a neohrožený obhájce romských zájmů. Ale přece musíš sama uznat, že se všichni navzájem ovlivňujeme.

14 signoraa signoraa | Web | 10. února 2012 v 13:37 | Reagovat

Je mi už dost let a musím se přiznat, že já za svůj život poznala jednu cikánskou rodinu, která se však lišila svým chováním od ostatních. Tatínek byl doktor, maminka pracovala v pekárně a měly jen dvě dcery, které obě vystudovaly střední školu. Tady se plně projevil vliv prostředí, ve kterém dcery vyrůstaly. Tato rodina se nikdy nestýkala s cikánskou komunitou, která v mém rodném městě byla.
Pak jsem ještě poznala jednu cikánku, kterou adoptovala bílá rodina. Kultivovaná, vzdělaná. Asi jako tvůj spolužák z VŠ.
Je to problém, který my nevyřešíme. A oprávněně se obávám, že ho nevyřeší nikdo. Chyba nastala v době, kdy se komunisté rozhodli, že cikány včlení do majoritní společnosti, kdy jim dávali přednostně byty a štědré dávky. Dnešní generace zapoměly na kočovný způsob života, či na cikánskou osadu, ve které jejich předci žili. Zvykli si na to, že dostanou vše oč si řeknou.
Štve mě, že až letos půjdu do důchodu, bude můj důchod cca 9500,- protože bude vypočítán z toho, co jsem vydělala. Cikánům je starobní důchod vypočítáván z průměrné mzdy, aniž by kdy pracovali. Kolegovi onemocněla manželka, po několika operacích pobývala v Kladrubech. Pak jí byl přiznán plný invalidní důchod. Po půl roce jí pozvali za přezkum a ač chodí pomocí francouzských holí, dali jí důchod částečný. Když se ptala proč, bylo jí řečeno, že na přiznání plného ID má špatnou barvu pleti. Kdo je tady u nás diskriminován? My, kteří chodíme do práce, platíme daně, nebo ti, kteří žijí ze sociálních dávek? Nedávno jsem v autobuse vyslechla rozhovor několika cikánů a žasla jsem, jaké mají vědomosti o sociálním systému, jak přesně vědí na co všechno mají nárok. Věta: "Já bych ten nájem zaplatil, ale musí mi na něj dát", snad vypovídá o všem.
Stejně jako Vendy jsem i já rasově diskriminovaná.

15 Mniška Mniška | 10. února 2012 v 14:07 | Reagovat

Uff. Lidičky moje zlatý, mám takový pocit, že jsme se pořádně navzájem nepochopili, tak já vám to vysvětlím, ano?
Většina lidí, když vidí článek o tom, kde se rozebírá chování k cikánům, tak je to asi rozhořčí a hned se chtějí vyjádřit k tomu, jak to teda mezi námi funguje.
Tenhle článek nebyl nastíněním všeobecné situace, která tu mezi "bílými" a cikány panuje, i když o tom tam zmínky jsou. Ten článek byl takovou filozofickou úvahou a já se ptala jestli si myslíte, že i my můžeme ovlivňovat chování cikánů. Já přece vím, jak to ve skutečnosti je, vidím to a v článku jsem se přiznala, že nejsem jejich obhájcem. Nechci rozebírat tyhle naše vztahy, protože - ano - souhlasím se Signorou, že tohle prostě jen tak nevyřešíme a ani by to nikam nevedlo.
Nedomáhám se toho, abyste litovali, cítili se vinni. Byl to článek o tom, jak jsem byla ve zverimexu a ta situace ve mně vyvolala filozofickou otázku. To je všechno. Díky 8-)

16 signoraa signoraa | Web | 10. února 2012 v 14:47 | Reagovat

Já to pochopila a vím, že nejsi jejich advokátem. Proto jsem ve svém komentáři lehce zmínila vliv prostředí, které je formuje. Domnívám se, že my jejich chování ovlivnit nemůžeme a ani nedokážeme. Pracovala jsem několik let ve školství, tam byl vliv výchovy v rodinách a odlišná mentalita patrná už u malých dětí, pokud vůbec do školy přišly, ale to by vydalo na celý dlouhý článek.
Opravdu se obávám, že problém je neřešitelný. A netýká se to jen naší republiky, je to problém celé Evropy.

Krásný víkend :-)

17 Vendy Vendy | Web | 10. února 2012 v 18:54 | Reagovat

[15]:Zlatíčko, já nemyslím, že jsi jejich obhájce, spíš si myslím že jsi slušný člověk, který věří v něco, co asi nebude možné uskutečnit. Když se k nim budeš slušně chovat, pro ně to nebude jako gesto dobré vůle, ale jako cesta k tomu, aby po tobě požadovali otevřenou peněženku. Nezlob se, ale tak to vidím. Oni mají jiné hodnoty.
Jediné dobré, co u nich uznávám, jsou rodinné vazby a rodinná soudržnost.
Jak psala Signoraa, asi to není možné vyřešit. Snad jen razantní změnou sociálních dávek, ale nevím, kdo se k tomu odváží - ty baby na sociálkách mají z cikánů normálně strach a podepíšou jim všechno oč si řeknou. To jsme to dopracovali.
Fakt tě nekritizuji za tvé smýšlení ani za tvou úvahu, spíš jsem chtěla vyjádřit svůj názor, protože iluze už jsem ztratila před pěkně dlouhou dobou.

18 Vendy Vendy | 10. února 2012 v 18:57 | Reagovat

P.S. a po vzoru Signory ti taky přeji pěkný víkend, a nenech se odradit od dalších pěkných úvah! Tyhle reakce nejsou negativní proti tvému článku, ale spíš asi při nadhození tématu každý vidí poněkud dočervena... ;-)  :-)
Hezký víkend a piš, piš, piš, nebo tě sní myš! :-D

19 Mniška Mniška | 11. února 2012 v 8:35 | Reagovat

Díky, holčiny. Ne, nebrala jsem vaše slova jako nějaký atak, jen mi přišlo, že už jsme se do toho tak zamotaly, že by bylo snadné něco si myslet :), takže bylo dle mého nasnadě to objasnit :) Chápu, že tohle je stále dost citlivé téma a rozhodně nechci, abyste si myslely, že nechci číst vaše názory a postřehy ohledně cikánů.
Díky a přeji vám také hezky strávený víkend!

20 Red tree Red tree | Web | 12. února 2012 v 21:42 | Reagovat

Já bych jim je taky neprodala. Sice je pravda, že nejsou všichni úplně stejní, ale na druhou stranu, jistota je jistota... :/ A navíc, vůbec nebude vadit, když přijdou i s rodiči :)

21 (Ta)jemná kakaová (Ta)jemná kakaová | Web | 17. února 2012 v 21:06 | Reagovat

Já nevím, k tomuhle prostě reakci nemám.. Soucítím se zvířátky, které by si asi děti jako páníčky nevybraly. Prostě se v záležitostí skrze rasy nevyznám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama