Ve světě imaginací

6. února 2012 v 23:09 | Mniška |  Společenský sál
Donedávna jsem se chovala a cítila jako malá holčička, která jen nemá dostatek času a prostoru pro svou hravost. A donedávna jsem poslouchala se slzou v oku písničky ze starých kreslených pohádek, nechala se unášet nostalgií dětství, ale i překrásnými melodiemi se slovy o nehynoucím přátelství, za které vždycky bojovali Starostliví medvídci. Úplně najednou se zase přihlásila ke slovu jiná z mých šesti osobností po poslechu relativně nového alba od Nightwish. A kdo by mě zase momentálně vídával v rockových šatičkách, určitě by se rozesmál při pomyšlení, že jsem to byla právě já, kdo ještě nedávno slzel nad kreslenými barevnými medvídky.
Ať už jste skalní fanoušci symfonicky metalové skupiny Nightwish, byli jste jimi, nebo jste jimi naopak nikdy nebyli, rozhodně nepřeskakujte tento článek, neboť si troufám tvrdit, že v tomto albu si téměř každý vybere to svoje. Pojďme se na něj podívat více zblízka.


Album Imaginaerum vyšlo 30. listopadu minulého roku (2011) - myslím, že recenzi píšu ještě relativně brzo na moje poměry (však mě znáte, vždycky všude a se vším pozdě) - a ještě nějakou dobu předtím byla k poslechu poskytnuta singlovka tohoto alba Storytime. Možná si ještě pamatujete můj článek o albu od nizozemské kapely Within Temptation, v němž jsem uvedla informace o tom, že jejich album je jakousi předehrou plánovaného filmu. The Unforgiving je deska, která se přímo váže k onomu budoucímu filmu o mstící se půl-upírce - vše na motivy komiksu. Jakoby se s tímto hudebně-filmovým trendem začal trhat pytel. Ani Nightwish nechce být pozadu, skupina se rozhodla koncipovat Imaginaerum jako takový soundtrack k filmovému snímku, v němž však budou hrát především naši známí hudebníci z kapely. A prý je na co se těšit. Příběh plný surrealistických prvků bude o starém umírajícím skladateli, který se vydává na cestu do své vlastní minulosti.

Než jsem zjistila tuto informaci, předcházel tomu všemu kritický poslech alba. Většinou, vezmu-li to obecně, si musím písničky různých kapel naposlouchat několikrát, aby se mi teprve začaly líbit. Ovšem Imaginaerum mě nadchnulo okamžitě a jeho melodie prostě nevyženu z hlavy. V prvé řadě jsem si všimla, že písničky z alba jsou velmi různorodé, deska nemá určitou rovinu a většině písničkám chybí sjednocující prvek. Někomu to vadí, já osobně považuji takovou bohatou škálu neobvyklých písní za jakýsi malý bonus. Posluchač zažije plno různých emocí a není to nuda. Rozhodně nemáte pocit, že byste neustále poslouchali to samé pořád dokola.

Kdo má rád experimenty, soundtracky, nástroje a rád si přičichne k něčemu úplně novému, mohl by být uchvácen. Hudba je podle mého názoru skutečně kvalitní a opravdu bohatá. Orchestrální doprovod je zde skutečně velmi znát a tvoří důležitou složku celého alba. Samozřejmě, že symphonic metal by se měl chlubit orchestrálními prvky, nicméně Imaginaerum nabízí opravdu hutnou formu všelijakých not a notiček, provázaných ve smyčcích (housle, harfy...), dechových nástrojích (překrásné výstupy pikoly například), zvonkohrami aj. Taky u toho byl dirigent, takže skutečný velký orchestr zaručen. Místy zní deska skutečně jako soundtrack k nějakému filmu, ovšem opravdu vydařený. A jak už je u Nightwish zvykem, vše je podbarveno tajemnou atmosférou, takže "nightwišácké" znaky jsou zde dohledatelné. Bez pochyby nesmíme odmyslet ani oživující elektrickou kytaru, která ovšem v několika skladbách chybí, ale nevadí.

Pořád to není všechno. Jak už jsem napsala výše, jednotlivé písně jsou velmi různorodé. První píseň Taikatalvi, je jemným a tajemným začátkem, který otevírá svým hlasem Marco v rodném finském jazyce. A ocitli jsme se na zasněženém severu. Zajímavou skladbou je také Slow, Love, Slow, která je laděna do kabaretního jazzu. Neobvyklá kombinace symfonického metalu s jazzem! V následující skladbě I Want My Tears Back zazní dudy a posluchač má občas nutkání skočit si nějaký ten irský taneček. Scaretale nás zve do cirkusového prostředí, láká nás, ale zároveň nás nutí se držet zpátky, protože tenhle cirkus rozhodně nenabízí jen povolenou legraci. Turn Loose the Mermaids nás zase přivede na pláž za západu slunce a donutí nás laskat molové a rozvláčné tóny svými myšlenkami. Skladbu The Crow, the Owl and the Dove jsem si oblíbila natolik, že mi neustále zní její melancholická melodie v hlavě. Jako poslední bych jmenovala skladbu Imaginaerum (album má celkem 13 skladeb), která je čistě orchestrální a rekapituluje téměř všechny předchozí písničky."To je Imaginaerum", říká ta skladba a vše uzavírá.

V některých recenzích jsem četla, že někomu se melodie mohou zdát "přeplácáné". Osobně se nad tím dost pousmívám, jak může být melodie "přeplácaná"? Někdy mi připadá, že recenzent si vždycky musí najít kdejakou blbost jen, aby to vypadalo, že skutečně kritizuje. Že by tím autorka myslela, že je ta melodie "přemelodizovaná"? Dobře, může být. Já ale recenzent nejsem, jsem prach obyčejný posluchač a za sebe mohu říct, že jsem albem velmi potěšena. Právě naopak oceňuji, že každá ta píseň má chytlavou a zapamatovatelnou melodii, není to nijak a ničím tuctové. Tuomas, který skládá většinu písní, je mi čím dál sympatičtější. Kam na ty svoje nápady jenom chodí? Musím ovšem souhlasit s tvrzením, že Tuomas je skutečný Pan Básník. Umíte-li trochu anglicky, soustřeďte se na texty a ocitnete se ve světě plném metafor, nejistoty, neobvyklé magie. Tuomas je mistr slov, což se mi na něm líbí asi úplně nejvíc. Má svůj svět, do kterého bych toužila nakouknout nejen přes písničky, které skládá.

A vážení, co se týče Anette...já vím. Spousta fandů si pod Nightwish vždycky představila Tarju. Jenomže Nightwish nikdy nebyla jen Tarja, to si uvědomme a holt zaplatila vysokou cenu za svou pýchu. Samozřejmě uznávám, že Tarja je Lady Zpěvačka s podtrhnutím, ale právě proto vím, že žádná jiná nebude jako ona, proto nesouhlasím s tím odporem vůči Anette. Nemůžeme ji vinit za to, že není Tarja. Nikdo nebude jako ona. Nikdo. A Anette byla určitě jedna z nejlepších, co se na castingu ukázali, jinak by ji přece členi nevzali. Nicméně v albu Imaginaerum Anette skutečně dokázala, že je velmi kvalitní zpěvačkou, což myslím opravdu vážně. Předvedla se v různorodých písničkách jako univerzální zpěvačka. Slow, Love, Slow zazpívala s citem a přitom si různě pohrávala s běhajícími notičkami. Jinde zase ukázala, že když chce, dokáže být pěkně jedovatá a leptající jako kyselina sýrová. Anette ovšem umí svým hlasem i pohladit jako satén, jako krásná vzpomínka. Její hlasový rozsah se dá využít k mnoha písním a já v něm nenacházím většího omezení. Umí také hospodařit s dechem, což je (hlavně, co se týče mě) těžká záležitost a pak si tam může dovolit tvořit hlasové kličky a smyčky.

Nenáročný posluchač Mniška je s tímto albem od Nightwish velmi spokojený. Lahodí jí každá písnička na desce, byla okouzlena melodiemi, hudbou, ale i zpěvem Marca a Anette a také mnoha inovacemi a experimenty v rovině symfonického metalu. Rozhodně jsem zvědavá na připravovaný film, protože je občas těžké představit si na základě tohoto "soundtracku" jednolitý děj, doplňovaný širokou škálou momentů, které do sebe nezapadají snadno.

Mniška doporučuje! (To by chtělo takové to červené razítko "Doporučeno spotřebiteli").

Na závěr ochutnávka. Singlovka Storytime
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mona Linth Mona Linth | Web | 6. února 2012 v 23:14 | Reagovat

Nightwish <3

2 signoraa signoraa | Web | 7. února 2012 v 10:35 | Reagovat

Báječná recenze na nové album. :-)
Nightwish patří k mým oblíbeným, přiznám se, že jsem ale k nim přišla jako "slepý k houslím". Dcera pojmenovala svou černou kočku Tarja a já se ptala proč. Pustila mi první DVD, pak druhé a já si, do tě doby pro mě neznámou kapelu, oblíbila. Moje sestra je také jejich velikou fanynkou.
30. dubna koncertují v Praze, dceři jsem koupila lístky, které dostane k narozeninám. Poslední album jsem slyšela jen z části, dcera mi ho pouštěla v autě. To, co jsem slyšela se mi líbilo a moc.

3 Přítel Přítel | 7. února 2012 v 11:41 | Reagovat

Tak tohle nebyl jenom článek, to byla řekl bych přímo ukázková recenze. Gratuluji ti k ní. Chtělo by to nějakou cenu:) Možná se budete divit, ale milá Mniško, docela je ti v tom článku jedna osoba podobná. Ale souhlasím s tím, že je to překrásné album (pokud to může říct někdo s hudebním hluchem:D)

4 Jezurka Jezurka | Web | 7. února 2012 v 11:58 | Reagovat

Přiznám se, že o této skupině neslyším prvně, ale zatím neznám od nich vůbec nic. Zkusím si něco poslechnout a pak uvidím. :-)

5 Lucie Lucie | Web | 7. února 2012 v 14:00 | Reagovat

Zrovna dneska jsem u Signory četla, jak kupovala dceři lístky na koncert kapely Nightwish:-) A koukám, ona sama už se Ti tu tím pochlubila :-)
Můj šálek kávy to přesně není, ale nepohrdnu jimi, uznávám, že jejich muzika je opravdu dobrá, jen mým uším lahodí něco jiného :-D :-)

6 Ebolin Ebolin | Web | 7. února 2012 v 14:00 | Reagovat

Za medvídky se nestyď! Jsou nádherní a uklidňující :-D ;-)
Nightwish neposlouchám, ale nepřeskočila jsem :-)
Možná bych si v albu vybrala svoje, na ty písničky se půjdu podívat (asi na youtube) a něco si třebas vyberu :-) Předem děkuji za typ a informace ;-)

7 Lucerna Lucerna | Web | 7. února 2012 v 15:25 | Reagovat

nj medvedici.. spominam si na nich :D.  Tarja je Tajra.. vybrala si inu drahu a celkom slusne sa jej dari :-) ale ani jej nahada nie je zla.. niektore pesnicky sa mi aj napriak kritike inych posluchacov pacia 8-)
Mam hned dve priznania :-D Nightwish pocuvam, mam niekolko albumov a vsak ten novy mi zatial unikal, ani som sa moc nezaujmala 8-O chyba! ako citam dost velka! ok, ja to napravim, uz sa tesim :-D ;-)

8 Berry Berry | Web | 7. února 2012 v 16:24 | Reagovat

Pokud bych hodnotila z hlediska jazyka českého a stylistiky, tak tohle je recenzní skvost! A ty obraty, radost počíst!
Nightwish moc neposlouchám, prakticky vůbec, ale pár písniček od nich se mi líbí. A také si nemyslím, že srovnávat dvě Zpěvačky je moudré, každá je originální a tím způsobem dobrá.

9 Vendy Vendy | Web | 7. února 2012 v 22:08 | Reagovat

Ta písnička je vážně chytlavá.
Nightwish sice nejsou tak úplně moje parketa, ale pár písniček od nich znám a bývalá zpěvačka Tarja skutečně dodala se svým hlasem něco neobyčejného. Ale jak píšeš, Tarja je jedna a proč hledat pořád to samé, když můžeme zase dostat něco jiného?
Docela mě překvapilo, když jsem tyto skupiny slyšela poprvé (Nightwish, Whithin Temptation), že dokázaly metal povýšit na jinou úroveň. WT mám vůbec ráda, hlavně jejich dřívější skladby. Taky mě nadchlo jejich kostýmové vystoupení, kdy mezi basové kytary a všelijaké elektronické hračičky, naklusala uhrančivá kráska v gotické róbě... a když spustila, tak poslech stál za to.
Když pominu písničky a skupiny jako takové, musím ti pochválit ohromnou recenzi, jakou jsi  na Nightwish napsala. Líbí se mi, že i když tuto skupinu obdivuješ, a Tarjin zpěv pokládáš za jedinečný, přesto nejsi zaujata proti jejich novější zpěvačce. Je prostě jiná. Každý nemůže být fernet.
A taky mě zaujala zmínka, že některé skladby musíš "naposlouchat", než se ti začnou líbit. To se mi taky stalo, pamatuji si před lety Progres2 a jejich Dialog s vesmírem a hlavně Třetí knihu džunglí, která mě poprvé mírně zklamala a po třetím poslechu už mi připadala jedinečná.
Něco podobného mám i s filmy a knihami... 8-)

10 Vendy Vendy | Web | 8. února 2012 v 13:08 | Reagovat

P.S. k hádání a odpovědím - mně se líbilo právě to, jak ses rozepsala. A většinou jsi to uhádla, takže si vůbec nemusíš dělat vrásky. Byla jsi výborná! 8-)
A ještě jedou ti chválím vynikající recenzi. Opravdu perfektně a profícky napsaná, klidně bys s ní mohla do nějakého časopisu.

11 pavel pavel | Web | 8. února 2012 v 14:21 | Reagovat

V každém věku něco jiného, za čas zjistíš že se ti líbí dechovka. :-D  :D

12 Amelie Amelie | Web | 8. února 2012 v 14:28 | Reagovat

[4]: Hlásím se k Ježurce do klubu. To neznám. Miluji písničky z pohádek, ale děti mne nenechají poslouchat nic. Když všechno usne, poslouchám klasiku.

13 Mniška Mniška | Web | 8. února 2012 v 20:12 | Reagovat

[12]:[11]: Budete se možná divit, ale klasiku si taky poslechnu :-D Velmi jsem si oblíbila Mozarta.
Děkuji vám, lidičky, za vaši chválu i za vaši kritiku. Chápu, že skupina se nemusí líbit všem a že styl hudby, kterou Nightwish hraje pro někoho není stravitelný, ačkoli zrovna Nightwish je vcelku zprofanovaná skupina, kterou poslouchá i mnoho "nemetaláků". Takže věřím tomu, že zarytí a zfanatizovaní metaláci by se mi asi vysmáli, protože oproti jiným kapelám, Nightwish zase taková tvrďárna není.

[10]: Díky moc :-D za pochvalu mé recenze i za pochvalu v soutěži. Já zas děkuji za ten pěkný diplomek! A musela jsem se plácnout do hlavy...není to dávno, co jsem měla seminární práci na Jana Evangelistu Purkyně, který jako první pracoval s daktyloskopií...já jsem jantar :D věděla jsem, že to slovo znám, a dokonce bych ho znát měla...ale ty oči! :-D Ještě jednou díky
A vůbec vám všem děkuji! Nečekala jsem, že se vám bude ta recenze tak líbit, takže o to víc mě to nadchnulo :)

14 (Ta)jemná kakaová (Ta)jemná kakaová | Web | 8. února 2012 v 21:04 | Reagovat

Já.. Nightwish patřili k mému staršímu já, k rockovému, až heavymetalovému zjevu, co si hrál na obrovského drsňáka. Proto je nemusím..

Ať žije klasika! :)

15 Lucerna Lucerna | Web | 9. února 2012 v 14:22 | Reagovat

Vypocula som si to nove cd, je dobre.. ale za srdce ma nezobralo ako teba :-D. Skor som pochopila, preco kritik na to povedal ze je to preplacane.., ale kedze ta to slovicko moc nenadchyna rozoberat ho radsej nebudem :)
Ona nie je Tarja, to je pravda.. ale zial to az prilis citit, ze nedokaze vytiahnut vysie (operne) ton, kde by sa to ziadalo :-x

16 K K | 13. února 2012 v 12:51 | Reagovat

kdyz se ti libi nightwish tak by se ti mozna libili i within temptation. jsou skvely. :)

17 wolf wolf | E-mail | 23. března 2017 v 13:49 | Reagovat

Nightwish imaginaerum vokal : Floor Jansen !!!!!  Anette Olzon !!! O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama