Šťastné bláto a třetí kolo soutěže

26. prosince 2011 v 10:43 | Mniška |  Turnaje
Vážení přátelé, blížíme se k závěru naší soutěže o korálkového krokodýlka. Zároveň se také blížíme ke konci naší velké oslavy, tohle ale ještě na pár dní hoďme za hlavu, nechceme si dělat smutno :)

Dnes čekejte dalších několik odstavců, shrnujících pár posledních dnů, hlavní atrakcí tohoto článku však bude poslední série otázek do soutěže. Pak už jen netrpělivě sledujte tento blog, čekejte na vyhodnocení a doufejte, že výhercem jste právě vy :)


Upřímně doufám, že si Vánoce užíváte a odpočíváte. Co se týče mě, jsem velmi vděčná za to, že Štědrý den proběhl relativně v klidu. Ráno jsem se stavila s taťkou v kostele pro Betlémské světlo, poté jsme ozdobili stromek a pak už přišly na řadu pohádky a cukroví. Na štědrovečerní večeři se také vždy těším; smažený řízek, vinná klobása a bramborový salát prostě miluji. Klasika, ale chutná. Možná to bude znít přehnaně skromně, ale musím říct, že mi obvzláště letos o dárky vůbec nešlo, především proto, že jsem ani neměla představu o tom, jaký hmotný dárek si přát. Všechno podstatné doma mám, takže jsem Ježíškovi ani nepsala. Hlavní pro mě bylo, že se den nezvrtnul nijak nezdravě a že se u nás každý smál. Ne, fakt to myslím smrtelně vážně.

Ovšem navzdory tomu, že jsem neměla žádné konkrétní přání, se pod stromečkem něco přeci jen objevilo a nejen pod stromečkem, i přátelé mi letos nadělili překrásné dárečky. Asi nejvíc jsem dostala knížek; doplnila jsem ságu Zaklínače o další dva díly + zaklínačský komiks, konečně jsem rozbalila také Hladová přání, dále jsem dostala od jednoho kamaráda celou ságu Narnie, od jiného kamaráda knihu o tom, jak se dovědět něco o svých předcích a od dalšího zase knihu o starověkém Egyptě. Samozřejmě jsem dostala nějakou kosmetiku. Sice si nehty moc nelakuji, stíny na oči také moc nepoužívám, protože se líčím jen zřídka, ale nevadí, koneckonců ono se to časem užije a dárek je to taky. Pod stromečkem jsem také našla voňavku Vampire´s love. Ježíšek ani nezapomněl na "měkké dárečky" - svetr, dvě trička, ale hlavně troje páry teplejších fuseklí (tak z těch jsem měla radost :)). Od jedné kamarádky jsem také dostala vlastnoručně ušitý obal na knížku, a ten je opravdu skvělý, aneb jak svůj výrobek sama nazvala "Hand šmade", pokusila se mi na něj vyšít jednorožce :). Co mě ještě namátkou napadne: DVD o starověkém Egyptě, dřevěná vyřezávaná krabice, zaklínačův přívěšek, dále jiná bižuterie, závěsná lampička na knížku, kaleidoskop a jiné drobnůstky. Na Mládeži jsem si vylosovala plyšovou kravičku bez vemínka :), ale je pěkná. A do rodiny jsme získali novou multifunkční tiskárnu. Prostě paráda...tohle byly vyloženě knižní Vánoce, především zaklínačské. Jen je nemám kam dát, chudinky moje papírově voňavé.

Den jsme zakončili Půlnoční mší v kostele svatého Václava. Dostalo se mi té nevýslovné cti a ačkolli jsem se neocitla ve zdejším "kostelním" sboru poprvé (jestli si pamatujete, referovala jsem už o Velikonocích), a zpívala sopránovou sféru Rybovku společně s veškerými sopránovými sóly. Nejprve jsem měla na chóru obavy, že tam usnu a že můj organismus pomalu spí, takže pořádně nezazpívám ani notu. Těsně před prvním sólem mě ale začaly strašně brnět ruce, takže znamení, že tělo konečně zaznamenalo svůj život. A pak už to šlo líp. Moje první Rybovka v kostele! Víte, přemýšlím o tom, že se dám asi na operní zpěv, přijde mi, že někdy je to pro mě mnohem snazší, než zpívat "popově". Samozřejmě jsem nebyla jediná, kdo měl svá sóla, kolegyně, která zpívala altové sólo měla také svou premiéru, věřím tomu, že byla taky nervózní, ale nakonec vše zvládla bravurně, stejně jako tenor, bas, já myslím, že Rybovka se povedla úplně celá. A vůbec celá mše. Moji milí, zlatí, věřte mi, že jsem vděčná za celý ten den a třebaže se odteď už budu muset hodně učit, protože po "prázdninách" píšu skoro ze všeho, jsem v tuto chvíli vážně šťastná. Všechno dopadlo dobře a naštěstí ne podle mého očekávání...

A co jste dostali vy? Jaké máte pocity? Nebojte, tohle ještě nejsou soutěžní otázky, ale máte-li do toho chuť, pochlubte se, celou dobu jsem se chlubila já, tak teď je řada na vás, ten prostor tu k tomu máte.

Nyní už ale k těm soutěžním otázkám,:
1) Jak se jmenuje nemoc, která po tisících zabíjela lidi nejen ve středověku, ale ještě dlouho do novověku? (Nicméně, lidé si tuto nemoc spojují převážně se středověkem, kdy přišla pandemie této nemoci ve 14.století. U nás v té době zemřelo "jen" 15% obyvatel). Co o této nemoci ještě víte?
2) Jaké z uvedených souhvězdí je vyloženě souhvězdí zimní na severní obloze?
a) Velká medvědice
b) Střelec
c) Jednorožec

3) Až jak daleko sahá váš rodokmen? (Předci, o nichž víte, nechci po vás žádné archívní pátrání, to je leckdy na celé roky). Znáte své prababičky, pradědečky? nebo ještě prapra? Či ještě praprapra? :)
4) Kniha nebo e-kniha (čtečka)?
5) Je jednorožec sudokopytník nebo lichokopytník?
Bonus: O čem jsou Vánoce? Existovalo by něco jako Vánoce, kdyby se Ježíšek nenarodil?

Nakonec zde uvidíte, jak vypadá náš rodinný stromeček. Jako každý rok, je laděn do zlato-fialové. Kupodivu mě nepřestalo nudit, že je ozdoben vždy stejně, pořád se mi líbí stejně moc :) (Ebolin si ho zde může zkopírovat k sobě na blog - pořádá tam přehlídku stromečků)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ebolin Ebolin | Web | 26. prosince 2011 v 11:59 | Reagovat

Ano ano, Vánoce u vás musejí být dobré ;-) Tvé přání, aby byli všichni v pohodě, se očividně splnilo - to mé taky ;-)
Narnii si určitě přečti, je moc hezká! Ale začni knihou "Čarodějův synovec", tak je narnie stvořena ;-)
Za další knihy gatuluji, Hladová přání bych si taky ráda přečetla ;-) Co se týče toho "Jak poznat své předky", mohla bys něco dát na blog? Mě by docela zajímalo, kdo to byl u mě ;-) :-P
I za ostatní dárky ti moc gratuluji, doufám, že jsi šťastná a užíváš si jich ;-)
Já jsem dostala taky snad všechno, co jsem chtěla. Je pravda, že je to sice jenom jedna knížka (Prokletý maturiťák), ale i tak mám co číst - k svátku jsem dostala HP1 v angličtině a taky mám rozečtené TEMNÉ VIZE:ODHALENÍ, takže si nestěžuji ;-)
Pak jsem dostala (překvapivě :-D) Notebook značky FUJITSU. Je rudý a strašně dobrý :-) Píše skoro sám a má numerickou klávesnici.
Dále pak jsem dostala foťák (tedy, já a sestra společně, ale jelikož sestra dostala svůj extra, dohodli jsme se, že tenhle bude můj), takže na blogu budou zase fotky - doufám,že dobré ;-)
No a potom ještě drobnosti - pouzdro na mobil, penál, kalendář s štěňaty :-) A ještě dneska jedeme večer k babičkovskému Ježíškovi ;-) :-D
Na otázky bych ráda odpověděla, jen si je musím rozmyslet ;-) Takže odpovím, až tak učiním :-)
Stromeček máte krásný!
Myslíš, že by vadilo, kdybych si ho dala na blog? Pořádám takovou přehlídku stromečků (neboj, bude tam i odkaz k tobě ;-)) a každý se hodí. Zatím tam jsou tři (divný, tak málo stromečků na Vánoce? :-D) a chtěla bych jich víc ;-)

Užívej si poslední svátek Vánoční a potom, pokud máš, tak volno.

2 (Ta)jemná kakaová (Ta)jemná kakaová | Web | 26. prosince 2011 v 17:03 | Reagovat

Ať děláš cokoliv, nezní to příliš skromně, nýbrž sympaticky!
Hmotné dárky jsou jenom faktor, který zobrazuje lásku ve fyzické podobě. Mnozí se nedokáží vyslovit, tak svůj obdiv složí v podobě drobnosti s kouzelnou mocí - skrytými emocemi :)
Páni, ty máš knih. Letos se Ježíšek opravdu vyznamenal, jak koukám. Narnii ti tiše (zdravě) záviďo-přeji.
Půlnoční mše? Ty miluju!

1) Řekla bych, že mor. Vlastně, nic o ní nevím, stýčka googla nechci využíti, tudíž napíšu čistě můj názor. Ona epidemie přišla z jistého důvodu. Lidé se měli probrat ze spánku způsobeným nenávistí, chamtivostí a závistí. Někteří, tehdejší obyvatelé Země si ji mohli přivolat úmyslně. Pro některé sloužila jako únik z pozemských těžkostí..
2) Střelec :)
3) Koluje ve mne napůl Libanonská krev, tudíž to bude větší výpočet..
Můj nejstarší předek byla žena s vlivem na islámské náboženství. Kdybych ji měla napsat jakožto babičku, asi bych se ztratila ve slovech založených na "pra" :)
4)Kniha má sloje kouzlo. Voní, mohu do ní "vstoupit", s čtečkou na mne nechoď :)
5) Sudokopytník

Bonus: Podle toho, jak je bereš. Záleží na osobním pocitu, netroufám si tudíž nic tvrdit. Ale přesto.. Podle mne slouží jako shody vedoucí k boží lásce. Nastoupíme na křídla andělů a nebe nás uvítá.
Kdyby se Ježíšek nenarodil, hospodin by svým příznivcům jistě zaslal jiného syna ;)

3 Berry Berry | Web | 26. prosince 2011 v 23:30 | Reagovat

Teda, to se někdo měl. Je vidět, že tě lidé znají a přizpůsobují tomu dárky - super :-). Rybovka musel být neskutečný zážitek!

4 Berry Berry | Web | 26. prosince 2011 v 23:37 | Reagovat

1) Špatné zdravotnictví. Problémem je, že tato nemoc se začíná znovu objevovat poté, co je tetanovka zařazena do nadstandartu a lidé se bojí injekčních jehel. Takže milé zdravotní sestřičky, výmysl posledních století, hladí pacienty, něžně bodnou žihadélko, aby zabránily šíření dalších nemocí a uzdravovaly bludy o špatném zdravotnictví.
2) a) Velká medvědice
3) Až do VFR (Velká Francouzská revoluce), protože museli předci utéct, kvůli náboženství pryč. Konkrétní jména ale těsně před 1. sv. v. Prababičky znám dvě, jedna nedávno umřela, jedna žije a jednoho pradědečka si pamatuju z raného dětství.
No, před VFR je období temna a pak by se rodokmen určitě našel- od Adama dále, ale nevím, které pokolení Josefovo budu ;-).
4) Samozřejmě že kniha, to něžné listování papírových stránek, možnost vrátit se a v klidu počíst, vytáhnout velkou knihu z malinké kabelky... Áááá....
5) Tipuju lichokopytník, ale jelikož je to mystické zvíře, bude to obojkopytník :-).
Bonus: Vánoce mají být o narození Ježíška, ale zvrhly se v bezhlavé nakupování dárku, protože je vnutili pohané křesťanům a Ježíška dodali, aby je křesťané přijali. Myslím si, že Vánoce, kdyby nebyl Ježíšek, by byly tím celistvým pohanským vítáním rovnodennosti. Vlastně stejné a nebyly by ani půlnoční...

5 pavel pavel | Web | 28. prosince 2011 v 16:51 | Reagovat

Soutěž jsem z nedostatku času už vzdal, promiň,ale jsi snad jediná z těch které znám, která se raduje z ponožek. :-D

6 Ebolin Ebolin | Web | 29. prosince 2011 v 18:41 | Reagovat

Jé, tak to je mi líto :-( No, snad se ti to načte ;-)
Děkuji moc za pochvaly, cením si toho ;-)

Mimochodem, jdu odpovídat!

1) Mor, nebo taky Černý mor, myslím ;-)
2) Velká Medvědice
3) Vím toho docela dost i o svých praprapředcích, ale nezažila jsem ani svou prababičku.
4) Jak se to vezme. Čtečka šetří lesy a je úskladnější.  Každopádně bych zvolila KNIHU, protože na ty nikdo nemá. Nejen, že pořád tak krásně voní a při čtení si to užiju, ale prostě jsou lepší. Takže kniha ;-)
5) Myslím, že sudokopytník ;-)
Bonus: Vánoce a Ježíšek - i když je to ve stejném období, myslím, že to spolu moc nesouvisí. Vánoce jako ty dnešní, ty určitě nikde nebyli, ale židé nejspíš měli nějaké podobné svátky. Myslím, že by to existovalo, ale pod jiným názvem s trochou něčeho jiného ;-)

Dej vědět, až kolo bude končit..
PS: je to poslední? :-)

7 <Terezz <Terezz | Web | 29. prosince 2011 v 18:49 | Reagovat

Tý jo fakt užasný lay :)

8 signoraa signoraa | Web | 29. prosince 2011 v 21:25 | Reagovat

Začetla jsem se a dýchla na mě také pohoda. Vzpomínala jsem na tebe, protože už ze staršího článku jsem věděla, že tě čeká "Rybovka". Jsem moc ráda, že se podařila. Musí to být nádherný pocit, zpívat o Vánocích v kostele.
Soutěž jsem také nějak prošvihla. Přípravy Vánoc mě zabraly spoustu času, takže jsem zanedbávala blogy.
Snad jen ke třetí otázce. Zpracovávám rodokmen naší rodiny a dostala jsem se do 19. století. Tam jsem se zastavila. Ne všechny matriky jsou zdigitalizovány, zjistila jsem, že přednostně jsou zpracovávány matriky katolické církve. Moji předci z maminčiny strany byli vyznání evangelického protestantského. Nechávám si to do důchodu. Pak budu mít čas navštěvovat archivy a fary a pátrat dál. Já s rodokmenem začala už v roce 1972, kdy mi s ním pomáhal známý, který věděl, kam se obrátit. Jsou to mnohdy zajímavé věci, které se dají objevit. :-D

9 Přítel Přítel | 30. prosince 2011 v 10:13 | Reagovat

Tak koukám, že jsi měla bohatého Ježíška. To proto, že jsi byla hodná. Jsem rád, že si užíváš Vánoční pohody. :-) Nu já jsem dostal elektrický strojek, Čtečku elektronických knih, nějaké ty Obálky a hlavně jsem dostal ponožky:-) Ty jsem si jako jediné přál, když se mě rodina ptala co chci k Vánocům. Vánoce jsme prožili jako vždy: Doma s mamkou a tetou pohoda, včera u babičky rozbroje i o Vánocích (špatně skrývaná přetvářka, urážky skrývané pod podrůžkou žertu), ale to už je holt tak. S tím nic nenadělám i kdybych chtěl. Tak a teď do třetího kola: 1)Napadá mě pouze mor, nebo také se mu říkalo Černá smrt. 2) Astronom sice nejsem, ale řekl bych že to bude střelec. Soudě tak podle toho, že jsi v něm narozená:-) 3)Tak tady jsem nahraný, nepamatuji si nikoho dál než tu jednu babičku co o ní vím, ale POČKEJ!! Prababička, bydlela na náměstí a byla silně věřící. Měla byt ozdobený Svatými obrázky a tak podobně. Víc je u nás TABU. 4) Tak tohle je opravdu záludné. Jednoznačně knihu, ale čtečku jsem dostal ľetos po strom (To víš) a je praktická co se týče obsahu knih. Vejde se jich tam opravdu hodně a jsou kdykoliv poruce. Je to praktická věc, ale opravdu jsem radši když se můžu "podřezat" o knižní papír. Ta vůně, ten dotek.. I když je to velice praktická věc, já si dál budu kupovat knížky papírové. 5)No tak jednorožec bude asi Sudokopytník. Bonus: Vánoce jsou dnes už jen o stresu a špatné náladě. Každý si na ně jen stěžuje. Pro mě jsou Vánoce něco víc než jen to. Vánoce se snažím trávit v klidu a pohodě, nejlépe u stromečku a koukat na pohádky, dokud nepříjde onen čas, kdy se rozdají dárečky a já vidím kolik radosti jsem komu udělal. Jen maličkost a udělá velikou radost. Původně však byly Vánoce jako oslava narození (nebo vzkříšení, to si už nepamatuju)Ježíše Krista. V dnešní komerční době se na to leckde zapomíná. A co se týče toho jestli by bylo něco jako Vánoce? Nemyslím si, normálně by se chodilo do práce jako třeba v únoru. :-D Ještě jednou Šťastné a Veselé všem

10 pavel pavel | Web | 30. prosince 2011 v 13:33 | Reagovat

Bydlíš v Praze? Já měl dojem že jsi z Mostu. :-)

11 Miya Ammane Miya Ammane | Web | 30. prosince 2011 v 13:51 | Reagovat

Ahoj... Moc hezkej blog! Líbí se mi! :D  :D  :D  :-D

12 Rembrandt Rembrandt | E-mail | 30. prosince 2011 v 18:19 | Reagovat

1. MOR alias černá smrt - Dnes se tato nemoc nazývá dýmějový mor. Poprvé se objevil v r. 1349 a až do roku 1650 přicházel každé dva roky. Vyskytoval se na celém světě až do 18. století. Dnes ale nemůžeme přesně určit počet skutečných morových epidemií, protože historické dokumenty nazývají morem i větší epidemie jiných chorob (tyfus, cholera, syfilis).
2. souhvězdí velké medvědice
3. znám prapra a věděl bych, kde najít další ;)
4. kniha - mám rád, když jí mohu listovat
5. sudokopýtník
Bonus: vánoce jsou oslavy narození krista. Alternativou by bylo:
1. Saturnálie (latinsky saturnalia)- byly významné svátky ve starověkém Římě k poctě boha Saturna, obdoba řeckých Kronií. Původně byly slaveny jako jednodenní 17. prosince, postupně se protahovaly na pět i více dní, během nichž ustal provoz státních úřadů, škol a běžný život vůbec. Byly spojeny se všeobecným veselím, hostinami, tolerovanou nevázaností a nekázní, vzájemným obdarováváním se a zejména s dočasným uvolněním sociálních rolí, takže např. otroci byli pokládáni za svobodné a v domě svých pánů měli stejná práva jako oni - dodnes na některých školách si na jeden den kantoři mění své role se žáky. Všechny veřejné budovy byly v těchto dnech uzavřené, pořádaly se bohaté hostiny a bylo zvykem vzájemně se obdarovávat. V hojné míře se popíjelo víno a při bujarých oslavách byl volen tzv. "rex bibendi = král popíjení"
2. Pohanský svátek Yule který jde v den zimního slunovratu slavený 21.–22. prosince

13 Vendy Vendy | Web | 30. prosince 2011 v 19:40 | Reagovat

Dnes mi tak šíleně blbnou  komentáře, že nevím, jestli se mi ten předchozí odeslal či ne. Takže k vánočnímu nadílkování se ještě vyjádřím možná v příštím komentáři...
Teď k tvé soutěži samotné - zkusím přijít se svou troškou do mlýna.
1. tipla bych, že ta nemoc se jmenuje mor. Morová rána byla docela rozsáhlá a byla to skutečná pandemie (oproti tolik hlásaným pandemiím prasečích chřipek a hlavně očkování proti nim)
Jinak o té nemoci moc nevím. Leda že byla převážně smrtelná.
2. - Není to souhvězdí Velké medvědice?
Tak mi něco našeptává, že by to mohlo být ono...
3. Rodokmen si pamatuji jen po babičky. Dědečka jsem ani jednoho nezažila.
4. - Kniha. Čtečku jsem zatím nezkoušela. Nejsem proti ní zaujatá, může mít i svá pozitiva, ale kniha je prostě na prvním místě.
Jednorožec? Sudokopytník? Toť otázka. Myslím, že lichokopytník (lichý roh, lichá kopýtka... 8-)

Bonus: O čem jsou Vánoce? Existovalo by něco jako Vánoce, kdyby se Ježíšek nenarodil?
Asi by existovaly, ale bylo by to spíš na nový rok a vítání nového roku... 8-)

14 Mniška Mniška | Web | 30. prosince 2011 v 20:31 | Reagovat

Děkuji vám, že jste se účastnili soutěže. Začnu vyhodnocovat, ale ještě chci upozornit Lucernu, která má nejspíše asi dosti práce, aby ještě zkusila v rychlosti vyplnit poslední dvě kola, byla by škoda, kdyby začala a už nedokončila, stejně tak Vendy, která vynechala druhé kolo.

[2]:[3]:[11]: Děkuji vám mnohokrát, vážím si vašich slov :)

[5]: Když má člověk ponožek doma nedostatek, velmi rád uvítá i rodinné balení :)

[8]: Děkuji mockrát, je mi ctí, že sis na mě vzpomněla a vážím si toho. Škoda, žes nesoutěžila, byla bych ti dala za tvou snahu dost bodů, takováhle genealogická práce by se měla náležitě ocenit a do budoucna s hledáním přeji mnoho štěstí! A děkuji, že ses nám svěřila :)

[10]: Z Mostu? Jak jsi na to přišel? :D Z Prahy také nejsem, mám dojem, že už jsme o tom na začátku mluvili, ale chápu, "odkud jsi" je u tebe asi častá otázka :D a mnoho informací se do mozku taky nevejde

[12]: Prosím tě, nezlob se na mě, ale hned jak jsem uviděla tvé odpovědi 1) a 6) napadl mě okamžitě strýček Google :D Doufám, že jsou to tvé vlastní nepřepsané vědomosti, bylo by mi líto, kdyby ne...Nicméně, jestlis chtěl s poslední odpovědí zaexcelovat, musím tě zklamat, chtěla jsem mnohem prostší a subjektivnější odpověď, Saturnálie a Yulu mi sem na Vánoce netahej :D jinak díky.

Takže ještě jednou děkuji za odpovědi :)

15 pavel pavel | Web | 30. prosince 2011 v 21:14 | Reagovat

[14]: Máš nejspíš pravdu, mám už ty informace pomotané a taky nevím jak jsem na to přišel. Ale tím jak jsi mluvila, že jsi se prošla po Kampě, se mi prostě vybavilo že jsi někde psala že z Mostu. Tak promiň. :D

16 Rembrandt Rembrandt | E-mail | 31. prosince 2011 v 11:40 | Reagovat

jistě, že je to google, ale já musel vědět, co tam chci najít a umět hledat jakékoliv informace je dnes mnohem důležitější, než jich umět pár nazpaměť 8-)
A Saturnálie a Yule ti tu budu tahat, protože otázka zněla, co by bylo alternativou vánoc, kdyby nebyly :-D

17 Mniška Mniška | Web | 31. prosince 2011 v 12:45 | Reagovat

[16]:Hele, machře, asi ti strhnu body 8-) jediný jsi tady podváděl, nikdo jiný, jak se zdá, google nepoužil a všichni používali vlastní hlavičky a to já oceňuji především. Hodnotím já, a neoceňuji google, ale tebe. Dejme tomu, pro tebe je to asi důležité, ale pro mě vůbec a body přiděluji já podle subjektivního názoru. A otázku jsi pochopil špatně, neptala jsem se na alternativu, ale jestli by byly Vánoce, kdyby se Ježíšek nenarodil...mezi těmito otázkami je rozdíl, hošku 8-) ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama