Falalalá la lá la lá!

6. prosince 2011 v 16:59 | Mniška |  Nový vítr
Druhá adventní neděle. Přestože už si ráno má mamča postěžovala, že když vyhlédne z okna a venku vidí jen mokré ulice po dešti, pomalu se začíná schylovat k něčemu, co se rýsuje jakože obdobně vánočně. Jako mnozí z vás i my jsme začali s pečením cukroví, konkrétně s lineckými kolečky a srdíčky poslepované marmeládou a mými oblíbenými rohlíčky, kterých se má tasemnice v žaludku nedokáže nabažit.


Odpoledne se v Lovosicích konala taková menší akcička, kdy se v parku u náměstí postavilo pár vánočních trhů, k večeru šel lampionový průvod, připravil se ohňostroj a slavnostně se rozsvěcoval stromeček. Totiž dva stromečky, u nás se exkluzivně rozsvěcuje i bezlistnatá lípa na náměstí. Vystupovalo tam i pár skupin - falešní Skoti s dudami, středověká hudba a samozřejmě Základní umělecká škola se svými žáky a nekňubou Péťou, o které vám něco málo povyprávím.

V pátek má tahle Péťa jako obvykle hodinu zpěvu v ZUŠce. Zkoušela se svým učitelem muzikálovou píseň Chci svůj plácek jen někde mít na pěveckou soutěž. Když tu náhle se ona Péťa úplnou náhodou na konci hodiny dozvěděla, že v neděli se budou zpívat koledy. "Koledy? Jéé, já chci taky!" ozvala se s nadšením neuváženě. A její učitel zpěvu se rozzářil: "Chtěla bys? Jo? Tak hele, co takhle Půjdem spolu do Betléma?" a okamžitě vytáhl žlutý zpěvník Já, písnička a nalistoval příslušnou stránku. "Anebo Chtíc, aby spal? No, to by bylo perfektní!" Jenže tak vážně to Péťa přeci jen nemyslela. Ano, chtěla si zazpívat koledy, ale představa, že by si za necelé dva dny střihla něco, co předem nenazkoušela, před spoustou kritických a dychtivých očí, byla přímo úděsná. Ještě se před lidmi ztrapní. Z ostudy má dávno ušitý kabát, začali bychom šít košili s mašlí.

"To je moc narychlo," začala se vymlouvat. "Ne, to není, pojď, půjdem za Kochem, ten ti zahraje doprovod na klavír, pojď, on tam ještě je!" Koch! No, to ne, začne před ním krákat nenazkoušenou písničku a on se jí bude smát, ani náhodou! "Ne, to je blbý," vykrucovala se dál. "Hele, pojď, on to s tebou zkusí." "Ne." "Jo!" "Ne!" "Jo!"

Ve třídě už nějakou nudnou dobu seděla slečna, která se chystala na hodinu zpěvu hned po Péťe, ta hádka jí očividně rozčarovala. "Klidně, jen si jděte, já tady ještě počkám..." V tom už učitel kráčí ke dveřím. "Ne, já nechci!" vříská tam Péťa jako umíněné dítě. "Já ti to vidím na očích, že bys chtěla." Péťa se rozpačitě usmála, "no, možná..." "Tak, pojď." "Ne!" Uběhlo dalších pět minut minimálně. To už Péťa vyběhávala schody přímo za svým učitelem. Už si ani nepamatovala, jak bylo možné, že se k tomu vlastně dala přemluvit. Možná jí to připadalo tak bláznivé, že se jí to líbilo. Stejně to nechápala...

Péťa zásadně nerada zpívá před svou rodinou. Proto nemá ráda nenacvičené písničky. Přes sobotu se obě navržené koledy pokoušela učit nazpaměť. A v neděli už to bylo tady. Když se dostavila do hudebky na rozezpívání, pomyslela si, že si asi spletla dům, protože tolik dětí si rozhodně nechtěla ani představit. Zase se tam ocitla jako nejstarší ze všech..to je v pořádku, ona už si začala zvykat, že vystupuje s mláďatama a sama mezi nima trčí jako správně vyšpulený špendlík na židli, který čeká jen na to, až si na něj někdo sedne. Ocitla se v Zoo, jejíž zvířata neuměl zkrotit ani ošetřovatel Koch.

Péťa zjistila, že ačkoli se obě své písničky učila nazpaměť, přece jenom byla tak nervózní, že jí v zakázaných okamžicích vypadávala slova z hlavy, hlavně v koledě Chtíc, aby spal, která byla nakonec vybrána jako jediná kvůli nedostatku času. Co tedy udělala Péťa? Vzala propisku a hanebně si napsala tahák na ruku. Papír by se jí v tom sychravém počasí rozmočil. To zase byla ostuda! Taková známá koleda a ona nevěděla slova! Dámy a pánové, košile je nyní ušita. Jdeme na doplňky, v prvním pořadí to budou určitě ponožky (které si mimochodem přeje k Vánocům).

Ještě celou cestu k místu její poslední zkázy si slova opakovala a docela jí to i šlo. Tak proč použila tahák při vystoupení minimálně třikrát? Asi proto, že tam prostě byl... A třešínka na dortu...stejně místo jednoho slova použila omylem jiné, navzdory tomu, že si v tu chvíli čučela do dlaně a místo "slavíčku", použila "synáčku", ježto slovo bylo hned v další strofě, takže to nebylo zrovna originální. Péťa vystupuje dohromady minimálně osm let. Za ta léta se naučila, že stres bude jejím nejlepším přítelem a brzy z prevence navštíví svého onkologa, protože tento její přítel ji nechce opustit. Naopak, nejspíše se do ní zamiloval, protože jeho stresový cit k ní je stále silnější.

Nicméně všechno dopadlo dobře, protože Péťa zjistila, že lidé znají koledu daleko méně, než ona sama, protože nikdo (alespoň o tom neví) si její chyby nevšiml. Z tohoto místa však velmi rychle uprchla s rodiči domů a raději mazala pomoct mamce s cukrovím, než aby déle okouněla na místě tak zmatečném. Obětovala tak vlastní skolyotická záda pro to, aby mohla uválet Pétiny rohlíky s extra porcí navíc. A to se vyplatilo, vážení přátelé!

Nu, a já na závěr přidám koláž s krásnou Vánoční hvězdou, kterou jsme v neděli večer pořídili v Obi. Mají tam přenádherné hvězdy různých možných i nemožných barev. Na koláži také můžete vidět mé oblíbené sněžítko. Dokud nebude sněžet, budu si doma sněžit na pražskou katedrálu sv. Víta v kouli soukromě!
A také vám doporučuji video, které mi poslala jedna má kamarádka, není však z YouTube, ale ze Streamu, odkud odkaz pro sdílení nevytáhnu. Kdo má rád sovičky, nechť se jukne, je tam jedna moc roztomilá :) Zde. Hezký advent!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 (Ta)jemná kakaová (Ta)jemná kakaová | Web | 6. prosince 2011 v 17:09 | Reagovat

Ty jsi opravdu anděl! Umíš zpívat, umíš psát, chytrostí kypříš, talentem přímo  přetékáš, obdivuhodným vyjadřování vynikáš oproti davu..

Tobě taky hezký advent :)

2 Lucie Lucie | Web | 6. prosince 2011 v 18:06 | Reagovat

Koledy moc ráda poslouchám, ale musím se přiznat, že slova nazpaměť také moc neumím :-) :-| Občas s textem koledy také pěkně slovíčkařím, někdy se vůbec divím, jaká slova ze mne někdy vylezou :-D
Tak hlavně, že jsi to zvládla a nikdo si Tvé malé chybičky v textu nevšiml :-)Jsi šikovná, že máš takovéhle zájmy.. Já jsem vždycky chtěla zpívat, ale raději jsem to nikdy nikomu neřekla, protože můj pěvecký hlas je vlastně "nehlas" a bylo by to všem pouze k smíchu :D Ale já to uznávám, talent na zpívání opravdu nemám :-) I když zpívání ve sprše mi si myslím docela jde :-) :-D
Vánoční hvězda je nádherná :-) A sněžítka, ta já mám ráda :-)

3 Ebolin Ebolin | Web | 7. prosince 2011 v 7:30 | Reagovat

Ano, druhá adventní neděle. Konečně jsem se tuhle neděli odhodlala, že pošlu do televize (adventní koncerty na jedničce) tu jednu blbou sms zprávu, abych přispěla na děti (myslím, že to byly děti :-?)
Na vánoce se také moc těším - i když ještě u nás není sníh, alespoň už začíná být zima :D Ono totiž při tom dešti vypadalo pole jako kdyby klíčilo ;-) :-)
S koledami na tom jsem podobně. Je pravdou, že neumím zpívat (v naší rodině na tom nikomu nezáleží, naštěstí :-)) a ty slova (dokonce ani noty) si moc nepamatuji. Ještě že nemusím zpívat, protože hraji při zpívání na flétnu :-D ;-)
Užij si zbytek vánočního čekání, a buď hodná, ať ti Ježíšek něco nadělí pod stromeček ;-) :-)

4 Krasivija Krasivija | Web | 9. prosince 2011 v 15:47 | Reagovat

Pořídili jste si v tom obi pěknou květinu.

5 Ebolin Ebolin | Web | 9. prosince 2011 v 18:05 | Reagovat

No, já vlastně mám nejraději modrou a tyrkysovou. Zelená je na druhém až třetím místě :-) Ale stejně jí mám ráda a hodí se k desingu :-) ;-)
Bohužel gympl kam chodím je zaměřen na matiku, biologii, fyziku a chemii. Každým rokem mi přibude hodina matiky, fyziky, biologie a chemie a ubude čeština :-(
Já bych to potřebovala opačně :-)
Vážně doufám, že to teď doženu

6 Vendy Vendy | Web | 9. prosince 2011 v 21:33 | Reagovat

Při čtení mi pěkně cukalo u koutků. Koukám, že to máte pěkně pestré! Nervozitu před vystupováním úplně chápu, já dokázala zkonit naprosto všechno, bývala jsem děsná trémistka.
Ale všechno dobře dopadlo, a ten malinký úlet snad nikdo nezpozoroval. Vždyť i herci kolikrát improvizují, protože mají totální okno... někdy jim to projde, někdy je to s ostudou, ale většinou se všichni dobře baví.
Skotské dudy v Lovosicích? To by mohlo být pěkné! Rozsvěcování vánočních stromů je hezký zvyk. 8-)

7 Mniška Mniška | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 8:20 | Reagovat

Mnohokrát vám děkuji všem za pěkné komentáře! :)
Koukám, že trémisti jsme všichni. A to jsem vám ještě neřekla, že když jsem pěkně nervózní, začnou mi rudnou tváře a postupně celý obličej, ale skutečně se mi na obličeji dělají barevné vzory, vypadá to dost divně! Dřív mi docela pomáhalo, když jsem to skryla pod make-up, který použiju jen právě v napjatých situacích, ale ty červené floeky už vítězí i nad make-upem :) vypadá to fakt strašně :D

8 Berry Berry | Web | 12. prosince 2011 v 21:09 | Reagovat

Ty, to je v pohodě, já nedávno přednášela jednu básničku a byla jsem strašně nervózní. A popletly se mi písmenka ve slově "popere", že jsem byla rudá jako rak ještě pěkně dlouho :-D. Takže synáček je totálně v pohodě.
Máš dobrou náladu před zkouškovým :-D. Hádám, že je to odreagování ;-).

9 bludickka bludickka | Web | 20. prosince 2011 v 21:25 | Reagovat

všude na blozích panuje taková příjemná vánoční atmosféra. příjemnější než u mě doma. asi si ty vánoce letos nestačím v hlavě přivodit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama