Až noc ukáže pravého Fénixe

2. listopadu 2011 v 10:46 | Mniška

Mám velmi ráda noční oblohu s jejími zářivými poklady, proto se vám dnes pokusím povědět něco málo o souhvězdí Fénixe.


Toto, ve srovnání s ostatními, poměrně malé souhvězdí se vyskytuje na jižní obloze, kde společně s ostatními souhvězdími, např. Jeřábem, Jižní rybou či Jižní korunou, která znali i staří Egypťané (Fénixovi, jak už víme, říkali ibis), vypráví svůj vlastní příběh, který se jako komiks prolíná na nočním nebi.

Jako první pojmenovali dvanáct souhvězdí jižní oblohy, mezi nimiž byl samozřejmě i Fénix (všeobecněji pták), holandští (pozor, nikoli dánští, jak se píše na wikipedii) mořeplavci Pieter Dirkszoon Keyser a Frederick de Houtman. Fénix se poprvé objevil roku 1597 (možná až 1598) na hvězdném globusu o průměru 35 cm od Petra Plancia a Jodoca Hondia v Amsterdamu. Nicméně do atlasu, jménem Uranometria byl zaveden roku 1603 dánským Johannem Bayerem (byl to německý právník a uranograf, čili nebeský kartograf). Jak už ale víme, souhvězdí bylo známe už dříve. Arabové ho pojmenovali Ankaa, nebo-li česky loď. Poté spíše připomínal orla nebo zkrátka nějakého ptáka, který stoupal vzhůru. Proto se Bayer rozhodl, že jej pojmenuje Fénix, který měl svou dávnou historii.

Souhvězdí Fénix není pro nás na obloze příliš patrné. Skládá se ze 13 hvězd, přičemž jen dvě z nich přesahují 5. magnitudu (hvězdná velikost, veličina, která udává jasnost objektu), v praxi by mělo lidské oko uzřít objekt asi do 6. magnitudy, přičemž čím menší číslo, tím se objekt jeví jasněji. Jedna z třinácti hvězd se jmenuje Alpha Phoenicis nebo-li Ankaa, jinak žlutý obr o magnitudě 2,4. Beta Phoenicis je o něco zajímavější, neboť až dalekohled nám ukáže, že se jedná o dvojhvězdu složenou ze dvou žlutých hvězd. Čtyřnásobnou hvězdou je pak Dzéta Phoenicis, z níž lze očima vidět dvojhvězdu, k ostatním dvoum nám dopomůžou teprve přístroje.

Bohužel pro nás je Fénix viditelný pouze pro jižní polokouli a částečně na rovníku. Úplně nejlépe ho lze však pozorovat z Austrálie a z Jižní Afriky.

Dále je souhvězdí spojováno s meteorickým rojem Phoenicids, jenž se vyskytuje 5. prosince.

Pro toto téma jsem nakreslila i vlastní obrázek. Ale opravdu upřímně musím říct, že neumím kreslit, jedinou sílu, kterou mám je překreslování, tělo Fénixe jsem tedy tak trochu překreslila (ačkoli pařátky jsem si nějak musela domyslet). Myslím, že po tomto článku si domyslíte, na co se můj ptáčník dívá. Jinak ty hvězdičky okolo tam nejsou prostě jen tak naťupkané, i ony mají představovat souhvězdí jižní oblohy, která se u Fénixe vyskytují, (např. Tukan nebo Sochař) jen nejsou pospojovaná. Obrázek jsem vybarvila akvarelovými pastelkami. A ano, asi to bude poznat, protože skenr odhaluje všechny nedokonalosti tohoto obrázku, takže to není nic moc. Pod obrázkem je pak má předloha, s kterou ve srovnání s ní je můj obrázek opravdu jen špatnou náhražkou :)

Kresba

Photobucket
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 m m | 27. prosince 2016 v 16:53 | Reagovat

:-)

2 ghmsgjdbjfjg ghmsgjdbjfjg | 27. prosince 2016 v 16:55 | Reagovat

Super ale nečetl(a) jsem si to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama