V Podmoří nehoří

23. října 2011 v 19:33 | Mniška |  Pergamen a brk
A je tu pokračování v soutěži o knihu Hladová přání. Tentokrát bychom se měli projít po Podmoří, které bych měla nějakým způsobem načrtnout podle svých představ. Přestože blog autorky Hladových přání znám, záměrně jsem se na něm nepídila po informacích o obsahu knihy, protože mám radši, když jsem do příběhu prostě vhozena a jsem průběhem putování oním knižním světem překvapována. Tudíž o skutečném Podmoří nevím nic (jen upoutávku jsem viděla), takže se nezlobte, budu-li úplně mimo. Tímto vás srdečně zvu na malou procházku mých představ o Podmoří.


Jsem Ninive, nestranná pozorovatelka a zároveň zainteresovaná vykladačka pavoučích nitek osudu. Jsem i nejsem součástí bytí ve světě, jemuž se říká Podmoří. O tom kraji na konci i na začátku světa se vyprávějí různé legendy, pravdivé i plné bájí. Za svou dlouhou nehmotnou existenci, která nezná času, jsem zaslechla mnohé z nich. Někteří tvrdí, že Podmoří je svět mořských hlubin, který však nelze vyjevit, protože je jen stínem myslí čarodějů. Jiní říkají, že na něm neexistuje žádných vod a zdejší bytosti hasí žízeň polykáním prázdných myšlenek. Nepřitakám ani jednomu, i když na všem pravdy trochu. Avšak kým bych byla, kdybych tajila, co má být vyjeveno? Kým jsem nyní?

Kdo z nich si připouští, že žije v Podmoří? Kdo z nich ví, kde to skutečně je?

Většina lidí nechápe to slovo a nechápe, že Podmoří existuje přímo tam, kde se nacházejí. Mluví se o něm, ale jako by nebylo, jako by bylo vysněným světem. Jenže oni v něm jsou. Jen nevidí, že nebe tu končí, že je snadné zde létat, když máš odvahu odrazit se od země. Že plameny ohně tu nehoří, protože je tu nic neživí, jen zabíjí. Omlouvám se však, neboť oheň většina z nich ani nezná, proto bych jej snad ani uvádět neměla.

Ale čarodějové to tajemství znají, stejně jako většina zdejších bytostí, která se od lidí úplně liší. Lidé s nimi však ještě nenalezli společnou řeč a ačkoli se navzájem potkávají velmi běžně, neboť vedle sebe žijí společný život, nerozumí si. Čarodějové jsou učenci a jejich chuť hýbat světem je dovedla až za hranice toho tajemství. Vědí, že nebe Podmoří není osamoceno a že nad ním je jiné nebe, kterému říkají "atmo". Atmo je skutečným hybatelem času a skutečným děním, neboť, co se odehrává v nebi Podmoří, to se odehrává zde, a to mnohem intenzívněji. Jak je však možné, že je atmo tak mocné? Mohou za to bohové? Nějaké podivné a neznámé bytosti? Čarodějům došlo, že za atmem se skrývá ještě další nebe, dosud však nezjistili, jak funguje a jakou mocí vládne.

Nelidské bytosti s blanitými křídly bez peří, srsti a prstů, obývající Podmoří, často vzlétávají až k vrcholku nebe, aby se podívali na jiný život pod atmem. Vídávají cosi vysokého, mohutného a zeleného. Někdy se jim do tváře opře neviditelná síla, kterou neumí pojmenovat, neb je neviděna, ale přesto ji cítí, jak je hladí po lících. Často bývají oslněni zářící a hřejivou koulí, jež vysí vysoko nad atmem. Tu v Podmoří zná každý, říká se jí "Blyštící kolo", nicméně ne každý jej může vidět tak "zblízka".

Vznáším se nad atmem. Bloudím vesmírem a zkoumám všechny světy v něm. Znám toho již spoustu. Znám mnoho bytostí, jejich učení, jejich jazyky, zvyky, radosti i neduhy. Často se usmívám, když znám z jednoho světa něco, co je na jiné planetě zatím neznámé. Já však nesmím nic říct. Nikdo by mne ani neslyšel. Můj hlas je neslyšný a má vznášející se postava je nikým neviděna.

A tak se dívám, jak lidé v Podmoří žijí ve slepotě, neb bájné Podmoří, o němž snívají, je místo, kde existují. Ovšem tak dlouho už si zvykli na to, tam žít, že jsou to právě oni, kdo umí pod vodou žít nejlépe. Neboť vodu nevnímají, už to totiž nedokážou a ani voda už jim neumí vzdorovat, dýchají ji jako vzduch a obyvatelé Podmoří dokáží po jeho dně běžet tak rychle jako jeleni. A proto nejsme pod vodou. Sami však nechápou, za čím se to vlastně ženou, neboť čarodějové, zdejší autority, je vědomě nechávají v klamu. Oni však nevědí, jako já, že svět nemůže být pořád stejný a že jednoho dne se všechno změní...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucerna Lucerna | Web | 23. října 2011 v 22:28 | Reagovat

pekne, paci sa mi to :-) ale priznam sa ze si to budem muset zajtra precitat znova v klude aby som vstrebala vsetky myslienky :-D velmi zaujmavo pojata tema :-D

2 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 25. října 2011 v 21:20 | Reagovat

Fakt dobré, ale opravdu i já si to nechám ještě na jedno čtení. Hladová přání mám stále rozečtená.

3 Vendy Vendy | Web | 26. října 2011 v 10:59 | Reagovat

Na Podmoří se musím podívat příště. Rozhodně je nepřeskočím! 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama