Elektřina je naše šťáva

10. října 2011 v 10:17 | Mniška |  Truhla
Život bez elektřiny. Život bez počítačů, bez televize, elektrických spotřebičů, rádia...dnes si jen málokdo z nás dokáže představit život bez těchto typických vymožeností, které jsou nedílnou součástí všech domácností. A přitom to není tak dávno, co byla elektřina objevena a až v druhé polovině 19. století byla využívána a aplikována na některé vynálezy. Lidé žili zapeklitě dlouho bez elektřiny a dokázali přežít. Myslím, že dost obstojně.


Odpovědět si na otázku, zda by moderní člověk dokázal žít bez elektřiny je dle mého skromného názoru v této době hodně těžké ne-li téměř nemožné, protože každý z nás , že technický pokrok už nemůže couvnout, naopak může jen postupovat dál a to nás v podvědomí ukolébává. Elektřina je dnes už něco tak běžného jako skutečnost, že chodíme do školy. Slova jako "klidně bych se bez elektřiny obešel" jsou dosti na pováženou, protože pro každého z nás je velmi lehké představit si "co by kdyby", když se neocitáme v dané situaci. Člověk pak v oné chvíli reaguje povětšinou jinak, než jak by si to představoval, neboť do oných představ přidáváme i vlastní ideály, to, co bychom chtěli udělat. Ale situace se neřídí podle nás a podle toho, co bychom chtěli. Situace jsou dané a člověk se musí přizpůsobit jim. Proto na tuto otázku rezignuji s vlastní odpovědí, protože by se mi snadno psala, když si nyní hovím v teple na křesílku a kolem mě neslyšně bzučí všudypřítomná elektřina.

Ovšem říká se, že to nebude dlouho trvat a nastane nevídaná elektromagnetická bouře, kterou podpoří exkluzívní sluneční erupce. To bude znamenat energetický kolaps. Nebudeme moci prát v pračce, vařit si čaje v rychlovarné konvici, bude těžké se učit do noci při svíčkách (i když při petrolejové lampě by to mohlo jít lépe), nemocnice budou mít vážné problémy s ošetřováním pacientů, nikdo se nikam nedovolá, takže bude-li někdo z nás potřebovat pomoc zdravotníka nebo policie, bude to nemožné (pokud se do té doby neobjeví nějaká chytrá alternativa). Zavládne chaos? Jak se připravit na něco, co neznáme? Dost těžko..., protože každý si do své odpovědi na situaci "co by kdyby" třeba i nevědomky nacpe své "chci to takhle".

Každopádně si zase možná vyzkoušíme, jaké to bylo za starých časů anebo jak je to v nynějším čase někde v chudé rodině na Sibiři (kde si ještě lidé na některých místech stále myslí - kvůli špatné komunikaci - že jim vládne car) nebo v Indii. Ano, i dnes jsou totiž země či místa, kde elektřina není tak úplně samozřejmostí a tamní obyvatelé se bez ní dokážou obejít. Snad kdybychom je zkusili napodobit, mohli bychom se tím připravit na onen bezelektrický chaos.

Elektřina dokáže být fajn a hlavně nám usnadňuje životy a šetří náš čas. To je také princip pokroku, nadělat z lidí líné válečky. Na druhé straně se na nás zvyšují nároky v práci nebo na školách a my ten čas skutečně potřebujeme, takže nemůžeme jednoznačně říct, jestli je elektřina "dobrá" nebo "špatná".

Elektřina existuje i v přírodě, hlavně v podobě blesků, což je leckdy přímo impozantní podívaná. A tahle elektřina nám občas vypne tu naši "lidskou" elektřinu. Že by důkaz toho, že lidé a příroda stojí proti sobě? Nicméně někoho vzrušuje vypnutý proud a připadá mu romantické, když si v té chvíli může zapálit svícny. K těmto fanatickým pyromanům patřím i já. Neboť se i ráda bojím a mít zažehnutou svíci uprostřed temné tmy navozuje atmosféru tajemna a každý stín je najednou výraznější. Člověk v nich může spatřit i duchy. Každopádně vzrušující na výpadku elektřiny je to, když elektřina prostě běží na plné obrátky po většinu času a výpadek se děje jen občas. Kdyby elektřina "vypadávala" častěji a my bychom to počítali na dny a týdny, přestávalo by nám to postupně připadat tak úžasně. Protože jevy nezvyklé a nečasté jsou právě to pravé. Z elektrických spotřebičů už taky neslintáme, ani z veřejného osvětlení a ani ze zázračné rychlovarné konvice, díky které si pravidelně připravujeme naše oblíbené povzbuzující nápoje. Je to běžné, je to tu s námi každý den...A když už to tu je, važme si toho.

Jen zlomek z mých domácích světlušek, upravené v Picasu a Photo Filtru.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 12. října 2011 v 12:10 | Reagovat

Výborný článek a skvělé zamyšlení. Navíc to vidíš z různých úhlů. Romantika trochu ustoupila od doby vandrů, kdy jsem romanticky usínala pod stromy a padala na mě rosa. Ano, prosvítající hvězdy, čerstvý vzduch, lesní vůně, hořící polena v ohni, ranní vzdoušek... nádhera.
Ale taková nádhera se dá vychutnat jen občas. Každý den bych ji nechtěla. Nechtěla bych se probouzet do studeného pokoje (i když jsem to zažila, když jsme ještě neměli topení, ale klasická kamna.) Nechtěla bych ohřívat vodu tím, že zatopím v kamnech (nebo v příslušném kotli na vodu). Nechtěla bych vařit vodu v konvici, ohřívat vodu na každé mytí nádobí a prát na valše. Nechtěla bych svítit jen svíčkami, které jsou sice krásné, ale nedá se u nich číst.
A nechtěla bych mít doma ticho. Takové to strašné ticho, kdy ti nebzučí ani předoucí lednička nebo nehraje rádio či televize, popřípadě hudba z počítače či dvd.
Život bez elektřiny si nedovedu představit. Světlo, teplo, vaření, praní, lednička, trouba, žehlička, fén...
Televize, rádio, počítač - to už je to poslední. I když důležité.
Navíc, existuje i spousta elektrických pomůcek pro zdravotně postižené, dobře o tom píše třeba Davidbachman.
Tohle bylo dobré téma a zde je dobrý článek.
(Jsem zvědava, jestli něco vytvoříš na Pastelky, to je taky pěkné téma... 8-))

2 pavel pavel | Web | 12. října 2011 v 20:47 | Reagovat

Bez elektřiny by se vývoj lidstva možná ubíral jinou cestou a třeba bychom byli také spokojeni. Možná i šťastnější. :)

3 Mniška Mniška | Web | 15. října 2011 v 13:16 | Reagovat

[1]:Děkuji moc a tvůj komentář byl dobrým doplněním článku a také e facto přiznáním, kterému věřím :), protože ani já bych dśi nedovedla představit, že funkční (nebo možná i nefunkční) kamna

[2]: No, a to je přesně to "co by kdyby", o kterém jsem mluvila :)

4 (Ta)jemná kakaová (Ta)jemná kakaová | Web | 15. října 2011 v 19:22 | Reagovat

Když jsem si všimla délky článku, nejdřív mě to zarazilo, ale ty píšeš vždy povedené věci, a pustila jsem se do čtení, čehož nelituju.
Máš pravdu, nevím, zda by se teď člověk obešel bez elektřiny. Ty fotky mě okouzlily. Celkově, chválím, smekám! :)

5 Berry Berry | Web | 18. října 2011 v 11:23 | Reagovat

Jak já miluju tyhle články od tebe :-). Krásná úvaha. Když jedu v průběhu roku někam na chatu, vandr či tábor, nejraději mám chaty bez elektřiny, kde opravdu se musí topit, všechno ohřívat v hrncích a někdy je to až k zbáznění, ale miluju to :-). Ovše, jak psala Vendy, všeho s mírou :-D, o to raději se vracím domů, kde se naložím do teplé vany a zalezu do měkké postele. Ale když jsem takhle pryč, moc mi nevadí, že nemám signál nebo se mi vybije mobil, je to vysvobození od všech špatných zpráv. Ale pak zděšená zjistím, co všechn se nestalo...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama