Říjen 2011

Rozhovor o dešti

29. října 2011 v 11:28 | Mniška |  Pergamen a brk
"Nesnáším to!"
"Co nesnášíš?" ptám se udiveně.
"Když prší. Mám pak špatnou náladu a to počasí je celkově hnusný!"

Popelem černých listů

27. října 2011 v 22:51 | Mniška |  Společenský sál
A máme zde poslední soutěžní úkol o knihu Hladová přání. Na první pohled se zdá být vcelku jednoduchý, ale na následné poklepání jsem zjistila, že je to snad ten nejtežší úkol této soutěže. Je jím vyzvednutí kvalit mé oblíbené knihy. Nu, jenže které? Mám tolik oblíbených knih, a to rozhodně nepočítám jen Harryho Pottera, Tolkienova nebo Pratchettova díla a samozřejmě Posledního jednorožce, který je mou srdcovou záležitostí. Nicméně už jsem o něm vyprávěla dopodrobna už dříve. Ale abych dokázala, že nejsem jen "moderní čtenář", zamýšlela jsem se nad hodnocením klasických knih jako je Ivanhoe, Sophiina volba nebo Evžen Oněgin. Mám ale v zásobě ještě jinou specialitku...

Nadešel čas králíků

26. října 2011 v 9:03 | Mniška |  Nový vítr
Už je to nějakou dobu, co se podzim usadil kolem nás, a dokonce i doprostřed nás, neboť počasí na nás dokáže působit i takovým způsobem, že nás svými prsty uchopí za srdce a my můžeme být zasmušilí, nerudní, nebo radostní. Ten podzim je tedy i v nás, ať chcete, nebo nechcete. Nicméně přesto to pro nás znamená minimálně jedno; pěkně se nám ochladilo, a tak nadešel čas králíků. Mých králíkových papučí na nohy...a je mi hej!

V Podmoří nehoří

23. října 2011 v 19:33 | Mniška |  Pergamen a brk
A je tu pokračování v soutěži o knihu Hladová přání. Tentokrát bychom se měli projít po Podmoří, které bych měla nějakým způsobem načrtnout podle svých představ. Přestože blog autorky Hladových přání znám, záměrně jsem se na něm nepídila po informacích o obsahu knihy, protože mám radši, když jsem do příběhu prostě vhozena a jsem průběhem putování oním knižním světem překvapována. Tudíž o skutečném Podmoří nevím nic (jen upoutávku jsem viděla), takže se nezlobte, budu-li úplně mimo. Tímto vás srdečně zvu na malou procházku mých představ o Podmoří.

Západ slunce, vstup do druhého světa

22. října 2011 v 18:28 | Mniška |  Tajemný altánek
Mnozí z nás milují pohled na usínající slunce, které vyhlašuje svými posledními paprsky konec dne. Některé západy slunce jsou opravdu nádherné a mistryně malířka Příroda občas přimaluje k úžasné podívané i červánky. Tu se nám otevírají brány do druhého světa. Do noci.

V zajetí světů

20. října 2011 v 13:26 | Mniška |  Tajemný altánek
My snílci většinou máme rezervní svět, kam se ukrýt před realitou, která je pro nás až moc krutá a moc syrová. Většinou máme to imaginární místečko, kde se cítíme dobře, leckdy i lépe než ve světě hmotném, kde žijeme skutečné životy. Mnozí z nás už ani nevědí, který z těch světů je vlastně ten pravý.

Až "uslintané" přání

16. října 2011 v 18:41 | Mniška |  Pergamen a brk
Na mnoha blozích jsem již narazila na zmínku o nové knize od Terezy Matouškové, mimo jiné i zdejší blogerky. Jmenuje se Hladová přání. Náhodou jsem ovšem také navštívila blog, kde se o onu knihu soutěží, a proto jsem se rozhodla, že se jí zúčastním, protože jsem popravdě velmi zvědavá, jaký svět se skrývá za obálkou knihy. Tématem prvního kola je zamyšlení se nad přáním, po kterém toužím ze všeho nejvíce, po mém "hladovém přání".

Spousta barevných tyčinek

14. října 2011 v 11:14 | Mniška |  Truhla
Už od pravěku mají lidé tendenci zanechávat po sobě nějaké stopy, a to i v podobě kresby. Ne, že by to dělali záměrně, protože v těch chlupatých dobách měla kresba účel spíše magický, prostě účelový. Ve srovnání s tím dnes kreslíme většinou pro radost anebo se snahou přispět do oné škatulky "umění". Průběhem času se kresby a malby, stejně jako prostředky, jimiž si například bohatí a vlivní lidé krášlili obydlí, vyvíjely stejně jako člověk a společnost. Od 18. století se objevilo "kreslítko", které už mělo jakous takous dnešní podobu, ale až od dob druhé světové války můžeme mluvit o pastelce, kterou známe dnes. Hmmm, pastelka...to je docela hezké slovo. Už, když se vysloví, vybavím si záplavu barev.

Elektřina je naše šťáva

10. října 2011 v 10:17 | Mniška |  Truhla
Život bez elektřiny. Život bez počítačů, bez televize, elektrických spotřebičů, rádia...dnes si jen málokdo z nás dokáže představit život bez těchto typických vymožeností, které jsou nedílnou součástí všech domácností. A přitom to není tak dávno, co byla elektřina objevena a až v druhé polovině 19. století byla využívána a aplikována na některé vynálezy. Lidé žili zapeklitě dlouho bez elektřiny a dokázali přežít. Myslím, že dost obstojně.

Tajemství krevního oběhu - z cyklu Fascinací otevřená pusa

8. října 2011 v 11:50 | Mniška |  Cyklus Fascinací otevřená pusa
Jsem člověk, kterého nadchne vlastně úplně všechno. A zdánlivě obyčejné věci jsou pro mě zdrojem velké fascinace. A ačkoli nejsem fyzik nebo biolog, nýbrž historik, chci znát všechno o fungování jaderné elektrárny nebo o práci s odpadky na skládce, či o životě termití kolonie. Moje uslintaná zvědavost sahá až do dimenzí neexistujícího.

Nu, je možné, že vám dnes neřeknu nic, co byste už dávno nevěděli, protože i já tyhle znalosti udržovala v mozku určitě alespoň pár týdnů, když jsem chodila na základku. Moje paměť je ale příšerná, takže se můžu ptát na stejnou otázku za svůj život asi dvacetkrát a pokaždé, když vyslechnu odpověď, budu zírat jak vyjevené morče, když dostává velkou hrst lupení, jež absolutně zbožňuje.

"Milovníky" krve varuji, tenhle článek je pro vás závadný a obsahuje oříšky.

Projekt Padající hvězda

2. října 2011 v 10:35 | Mniška |  Kniha projektů
Na svém blogu už jsem párkrát psala o projektu Padající hvězda, který vede má kamarádka. Tedy díky tomuto projektu jsem se s ní seznámila a jsem tomu ráda. Pro ty, kteří však ještě nevědí, o co jde, zprostředkuji krátké seznámení, a proč? Protože, žel Bohu, se s ním budeme zároveň také loučit.