Valdštejnské slavnosti

7. září 2011 v 14:58 | Mniška |  Pohledy do studánky

Na vědomost se dává, že v sobotu září třetího se v skromném našem městě (ano, město, žádné městečko, ani vesnice!) Valdštejnské slavnosti pořádaly. Vzpomínáte-li si, kmeti dobří, v rodné své knížce imaginární (sblog.cz), již poselství o slavnostech těchto jsem vydávala. Naneštěstí roku minulého na Valdštejna ctihodného, jenž Lovosice - domov můj - roku 1600 na město povýšil, si nevzpomněl nikdo. Och, jaká hanba! Nyní však lid dobrý rovzpomněl se znovu a letos památku Adama mladšího z Valdštejna uctil již po druhé.


Hle, sám to tak učinil jako rada na dvoře císaře vznešeného Rudolfa II. Postavení jeho tedy vhod nám přišlo, neb jen za týdny dva již žádost jeho vyřízena císařem byla, toť velmi zvláštní, však užitečná věc. Tehdy Rudolf II. z domu Habsburského, německého majestát svůj pro Lovosice česky napsat nechal. V časech těchto město malé 100 osedlými (500-700 obyvatel) zaplaveno bylo. Erb městský lovosický znaky mnohé po Valdštejnském erbu převzalo: kupříkladu lva zlatého skákajícího, barvu zlatou a pole modré. Poté zlatou bránu městskou - že městem Lovosice se staly - s věžemi dvěmi.

Tu v sobotu slavnosti veselé na počest Valdštejna, šlechtice bohatého a ctihodného, konány byly. Všichni rytíři čestní, kejklíři, tanečnice, muzikanti a fakýři, řemeslníci dobří, cukráři a krčmáři z okolí tohoto na slavnost se sjeli. Tu z kouzelné krabičky obrázky jsem pořídila a ráda se vám s nimi pochlubila.

Kejkllíř Thomas Lupino - vpravdě kouzelný se mému oku zdál ;) svým vtipem a šarmem popral se s diabolem. A koštětem.
kejklíř

Ukázka z klání pirátského aneb jak chuligáni kapitána hledali
VS2

VS3

Děva divá však pány jen rozptylovala. Pokoj si nedala...nebo nedali?
VS4

Kapitánem stal se junior kapitán Jack "Spratek" (ten mezi slečnami pochopitelně)
VS5

Hej dobová muzika - hospodská metalika?
VS6

Dámy, páni vážení, i tjost byl u nás mámení
VS9

Z bezpečí svého dívala se na řež krvavou královská rodina (královna jest kurtizána zahalená, král pan Roman Skamene a dcera z davu adoptovaná)
VS8

A šášula vše odstartoval (dirigoval aplaus slabý)
VS11

Čtyři rytíři udatní (i mrňouse toho zleva račte si povšimnouti)
VS14

Rytíř Smil Flek (nebo si Smyl flek?) z Nohavic, jenž svou pověst získal si týráním lidí, též v Lovosicích obdivem velkým, ač darebák to tedy byl...
VS12

Král náš zlobil se, proč Flek Smil aplaus velký dostává a jemu, že se nelíbí
VS7

Víc se mu však nelíbil rytíř Honimír, který se svým ořem bujným turnaj celý s princeznou též celou vyhrál. Pozdě však již, neb princezna zakletou byla, rytíř nestihl si holku vzít, dřív než v babiznu se proměnila...
VS13

A nyní vážně, neb jest těžké touto řečí vám to oznámiti. Tedy. Přehodím do současné řeči. To chvilku trvá. Ehmm. Valdštejnské slavnosti se letos velmi povedly, protože slunce pražilo, až z lidí málem udělalo arašídy. Kdyby bylo ještě v neděli takhle pěkně, měli bychom tu, vážení, dokonce arašídové máslo. Nu, zkrátka se nám na naší kulturní lesoparkové pláni producírovalo několik šermířským skupin (Vítkovci, Fedrfechtýři, Rekruti), jak jste mohli vidět, přivedli s sebou i nádherné koně (Fríské koně mimochodem, celé černé s krepatou hřívou a žíněmi a černými chomáčky u kopyt. Ovšem nenechte se mýlit, frízáci jsou tažní koně. Jinými slovy přivedli si moje nejoblíbenější koňské plemeno, to jsem skákala radostí!). Hrála nám tam dobová muzika, tančily nám břišní tanečnice a své kejklířoviny předváděl celkem pohledný, avšak i velmi talentovaný mladík, který si říkal Thomas Lupino. Celou dobu mluvil...no, mnozí by to nazvali "trapně", zkrátka snažil se být komický, někdy se mu to dokonce i povedlo, ale i tak se mi líbil. Myslím celkově. Ovšem poté, co se setmělo, předvedl na podiu tu nejúžasnější ohnivou show, kterou jsem kdy viděla, to už trapný nebyl vůbec...jiní by spíš řekli "velmi kůl".

Tjost (rytířský turnaj na koních) měl být takovou fraškou, jak jinak, když si s sebou skupina Cabalos přivezla i známého a komického herce Romana Skamene, který celou tu komedii hrál opravdu skvěle. Zdálo se, že mnohé fráze byly řečeny spatra, což bylo o to lepší. A dále nás navštívil mistr světa v práskání bičem Pavel Votápka, jehož jsem samozřejmě neviděla. Večer po setmění, jak už jsem naznačila výše, jsme mohli vidět vydařenou ohnivou show v podání břišních tanečnic Čekirdek a také kejklíře Thomase Lupina. To už začal ohňostroj a komentátor se podivit: "To ale není náš ohňostroj, ten ještě přijde...takže, vážení dámy a pánové, někteří mají předkapely, někteří předpředstavení, Lovosice mají exkluzivně předohňostroj." O chvíli později se ozval do mikrofonu znovu. "Takže, přátelé, teď jsem dostal echo, že se tu jedná o svatební dar nějakým svatebčanům a my můžeme být právě u toho!" To místní přihlížející velmi pobavilo a ohňostroj se i tak moc líbil.

Poté následovalo představení filmového kaskadéra, který si říkal Lůďa s jeho Fríským koněm, jehož jméno bylo také Lůďa. V tu chvíli měli lidé žasnout, protože stejně jako mnozí živí tvorové, i koně trpí přímo fobií z ohně, na to už byl ale Lůďa, který však něco podobného dělal jenom rok, připravený. Jednalo se o kaskadérství s koněm a ohněm, takže se pan Lůďa na Lůďovi zapaloval, přeskakovali spolu ohnivou zeď apod. Bylo to úchvatné. Dále vystoupil fakýr Jakub A. Jafar, polikač ohňů a naprosto apatický muž, který si strkal tyčku s ohnivým plamenem snad všude: do úst, přejížděl si s ní celé své tělo a občas u toho dělal groteskní čísla. Úplně na závěr jsme pak měli možnost se podívat na vskutku překrásný ohňostroj s hudbou. Byl stejně tak velkolepý a úžasný jako ten, který každý rok pořádá město Lovosice na Silvestra. Byla to vážně bomba! Bohužel toho ale nafoceného nemám příliš, protože mi chcípla šťáva v kouzelné krabičce.

A to do toho ještě nepočítám ten fakt, že jsem tento pěkný slavnostní den proložila setkáním v pizzerii se svými bývalími kolegy z gymplu a ráno dokonce i kadeřníkem. Bohužel pro mě mi však tu ofinou (což byl jediný proces, který jsem po ní vyžadovala - žádné barvení nebo jiné stříhání!) pěkně zkazila, takže od té doby nosím jen a jen čelenku. Nikdy dřív jsem si nemyslela, že bych mohla vypadat ještě hůř, než už teď vypadám...ale ono to vážně ještě jde :) Překvápko!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucerna Lucerna | Web | 10. září 2011 v 17:58 | Reagovat

na kadernicky si treba dat velky pozor! ta moja osvedcena isla na matersku dovolenku.. tudiz mam uz skoro vlasy ako makova panenka :-D akosi sa neviem odhodlat to risknut stu novu :-D
taketo slavnosti mam naozaj moc rada :-) muselo to byt super :-D

2 Vendy Vendy | Web | 10. září 2011 v 20:53 | Reagovat

Teď poslouchám Švartnový náramky jak smůla černý, od Poutníků, a padl mi do oka tvůj článek.
Líbil se mi už tvůj vzletný uvítací úvod (teď Švartnový náramky vystřídal Pohár a kalich,mám já to vhodné písničky...)
Ha, skvělá fotoreportáž! Měli jste krásné počasí a skvělá vystoupení. Že byl jeden z rytířů prcek? Žádný štráchy, vzpomeň jen na Skřeta z Hry o trůny! (Teda nevím, jestli jsi to viděla...)
Ale ty ohňové kousky bych taky ráda viděla... no, snad příště, nebo jinde. :-?  8-)
Výborná reportáž!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama