Pratchettův Sekáč

29. září 2011 v 11:34 | Mniška |  Společenský sál
Ne všichni znají vynikajícího britského autora zábavných fantasy knih Terryho Pratchetta. Avšak všichni, kteří ho znají, vědí, jakým spisovatelským umem oplývají jeho díla, zdánlivě totálně praštěná, ale na druhý pohled až pozoruhodně geniální. Vždyť vším, čím Pratchett čaruje, jsou lidské stereotypy a charakteristické archetypy. A právě na tom staví svůj neskrývavý humor a sem tam přidá kapku přírodních a exaktních věd a máme nikoli vymalováno, ale vynapsáno.


Já osobně jsem se k Pratchettovi dostala přes stejně praštěně geniálního týpka, jménem Vítek. Byl to můj spolužák na gymnáziu, takový přírodní yetti, který doteď vypadá jako dětský porostlý Amiš, odmítající jakékoli chemické prostředky (šampón, zubní pastu, mýdlo) nebo maso (ale čokoládu si klidně dá). Nestranní pozorovatelé a lidé, kteří jsou zajati světem "nechci a nehodlám pochopit", by o něm bez obalu prostě řekli, že je to magor. My ostatní, kteří chceme tolerovat veškeré živočišné, byť podivné, živoucí tvory, umíme pochopit, že za tím vším se skrývá pomatený génius, který se snaží dokázat, že svou vůlí dokáže člověk absolutně cokoliv (čemuž i věřím). Ovšem, to jsem trochu odbočila (ačkoli Vítek sám o sobě je velmi vděčná kapitola, o které by nebylo od věci se někdy jindy rozepsat)

Zkrátka přes tohoto podivného lidského tvora jsem se dostala k Vědě na Zeměploše a k Barvě kouzel. Sám Vítek čítával Pratchettovky pod lavicí každou hodinu a nerušeně se při jejich četbě nahlas rozesmíval. Vůbec mu přitom nevadilo, že mu každou knihu učitelé několikrát zabavili, měl jich totiž v zásobě dost a všechny je měl několikrát přečtené.

Pratchettova fantasy je sama o sobě jedinečná. Sám píše k anotacím svých knížek, že je to nejlegračnější fantasy v této i jiné galaxii. Jestli je skutečně "nej"...to nedokážu posoudit (jiné galaxie jsem dosud nenavštívila), ale z mého hlediska musím říct, že legračnější fantasy jsem ještě nečetla. Je to taková parodie na svět a všechno v něm. Prostřednictvím světa, který neexistuje, magie a kouzelných tvorů si Pratchett dělá srandu z našeho skutečného světa.

Musím říct, že jsem se okamžitě zamilovala do postavy Smrtě (typická smrtka v podobě lidské kostry s černou kápí a kosou, jež dokáže protnout i vzduch), který dokázal pokřivit realitu tak, že nemusí otvírat své kostěné čelisti, aby dokázal promluvit. Mluví v KAPITÁLKÁCH a ačkoli si to sám neuvědomuje, jeho humor je dokonalá zábavná ironie. Smrť si osobně chodí pouze pro čaroděje a než si je vezme s sebou do své mrtvé říše, vždycky řekne nějakou extra perlu. Jelikož jsem se do této postavy tolik zakoukala, třebaže se v knihách, jež jsem doposud četla, objevoval pouze jen jako vedlejší postava s minimálním vystupováním, bez rozmyslu jsem si pořídila další Pratchettovku, kde už je Smrť hlavní postavou. Jméno té knížky budiž Sekáč.

Co se stane, když najednou i samotného Smrtě potká stejný osud, jako každého jiného živoucího tvora na Zeměploše a hrozí mu smrt? V prvé řadě odejde do důchodu. A jak si Smrť užívá svůj smrtelný důchod, to si přečtete právě v této knížce. Důvod proč se tomu tak stalo byl jednoduchý. Smrť si pozvolna vytvářel osobnost, což je absolutně nepřijatelné. Je ovšem pochopitelné, že když se něco podobného stane, způsobí to obrovský zmatek a umírání najednou nefunguje. Všude je přehršel životní síly, kterou se pokusí nemotorně zkrotit naši známí mágové z Neviditelné univerzity, která je ale dobře vidět z jakéhokoli úhlu. Víc vám prozrazovat nebudu. Nicméně vám mohu opět zaručit kvalitní geniálně potrhlou zábavu, jakou Pratchett ostatně nabízí vždy.
Typická smrtka z filmu Barva kouzel, natočeného dle stejnojmenné knihy. Ovšem, ona je on, čili ten Smrť.

Pro zajímavost tu mám ještě video, kreslenou ukázku z knihy Sekáč. Ovšem varuji, v češtině jsem kresleného, ani jiného Smrtě nenašla, takže je to ukázka v angličtině. Kdyby to chtěl někdo dokoukat, na YouTube by se měla nacházet další pokračování.
Pro neznalce ještě dodám, že Zeměplocha není kulatá jako naše planeta, které se říká Zemneplocha, nýbrž placatá jako CD. Nesou ji čtyři sloni, "jezdící" na velké vesmírné želvě A´Tuin, plující širošerým vesmírem. Pěkných animací s pohledem na želvu a Zeměplochou, najdete na YouTube docela dost. Ovšem zase jen v angličtině.

Jak vypadá Zeměplocha
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 29. září 2011 v 23:03 | Reagovat

Smrti se bojím, ale Smrtě miluju. Smrť Terryho Pratchetta je totiž tvor sice beroucí život, ale tak nějak lidský... :-D
Jeho hlášky taky miluju. Zejména když mu něco nevyjde... vzpomínám si i na debatu s Mrakoplašem o lstích proti Smrťovi, zmiňoval tam nějaké polepené židličky a sudy... :-D
Smrť ve filmu byl docela dost povedený, zdá se mi... A to, že mluví pouze ve velkých písmenech, je taky zajímavé. Sekáče jsem četla před časem, myslím, že zase tuhle brožku vytáhnu.
Jo, tvůj spolužák Vítek je možná trochu mimo, magor nebo mírně potrhlý, anebo prostě žijící v jiném světě, ale jeho oblibu Prattcheta úplně chápu. Protože se mi stává to samé - nejlépe ve vlaku, autobuse nebo šalině, když čtu nějakou Zeměplochu, zničeho nic se začnu chechtat.
Dá se něco jiného? :D  :D  :D

2 pavel pavel | Web | 30. září 2011 v 11:19 | Reagovat

Neznám, ale smrt neřeším dokud žiji. :-D
Mám v plánu taky v zimních měsících udělat nějakou burzu v Čechách, jistě se uvidíme. Kde bydlíš? A ty fotky o kterých píšeš, ty máš kde? Dáš mi odkaz?

3 Vendy Vendy | Web | 30. září 2011 v 16:39 | Reagovat

[2]: Tohle je Smrť. Jako Smrťák. Zkus si něco od Prattcheta přečíst, možná tě to pobaví. Třeba Soudné sestry, to je dobrý, nebo Magický prazdroj... ;-)  :-)

4 (Ne)šílená Charlotte (Ne)šílená Charlotte | Web | 1. října 2011 v 10:17 | Reagovat

Úžasná Zeměplocha! Neznát PRatchetta? :)

5 Scarlett Flame [Tazi] Scarlett Flame [Tazi] | Web | 1. října 2011 v 19:26 | Reagovat

KRásný článek, Pratchetta mám moc ráda.
A k Tvému komentáři u Mě na blogu:
[Smazaný komentář] Jsem ráda, že se ti líbím já na něj narazila někde na stránce kde byli ke stažení Pratchettovy knížky :D
*** Jinak povedený dizajn :)

6 signoraa signoraa | Web | 1. října 2011 v 21:25 | Reagovat

K Pratchettovi mě přivedla moje dcera, která ho miluje. Zeměplocha je klasika, ale musím se přiznat, že já z jeho knížek mám nejradši Nefalšovanou kočku. :-D
V Divadle v Dlouhé dávají Soudné sestry, mohu jen doporučit. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama