Čtyři zelení bratři v krunýři

2. září 2011 v 11:57 | Mniška |  Truhla
Snad každý z nás se někdy ve svém životě alespoň jednou setkal se čtyřmi zelenými hrdiny z kanálu, ovládající prastaré japonské umění ninjitsu v televizní bedně (a kdo je nezná, je u mě zelenáč). Věděli jste ale také, že želví bratří neustále žijí, a to velmi aktivním životem, zejména v Americe? Možná vám o této legendární čtveřici prozradím něco, co jste ještě nevěděli...


Jak už jsem zde mnohokrát předesílala, jako malá jsem byla velmi zaujata kreslenými pohádkami a želví ninjové rozhodně nebyli výjimkou. Dodnes máme ještě na staré kazetě (doufám, že ještě víte, že to vůbec existovalo místo DVD!) nahrané některé díly z tohoto známého seriálu. Jestlipak si ještě vzpomínáte na krysu, jménem Hamato Yoshi, která naučila čtyři zmutované želvy japonskému bojovému umění ninjitsu? Zdalipak máte i na paměti jejich slavná jména: Leonardo, Raphael (nikoliv Raphaelo, ano?!), Michelangelo a Donatello? A vybavujete si i jejich odvěkého nepřítele Trhače, který se spřáhl s podivným mozečkem Krangem z Dimenze X a otravným vědátorem Baxterem Stockmanem? A na April O´Neil ve žluté kombinéze také nelze zapomenout! To byly časy!

Ale pozor! Želvy ninja rozhodně nejsou pohřbeny. Alespoň v Americe a jiných dalších zemích určitě ne, neboť tam neustále panuje želví mánie. Výjimkou nejsou figurky ninjů, ani mistra Třísky, různé školní pomůcky na motivy želv, povlečení, cosplay, komiksy...uff, je to něco jako u nás Hello Kitty nebo Krteček.

Už je to nejméně čtyři roky, kdy jsme si "nových" (z roku 2003) želv se sestrou všimly. Přepínaly jsme televizní kanály u večeře a narazily na Animax. Moje sestra vykulila oči: "Cože?! To maj bejt želvy? Podivej na to! Oni nemaj panenky (oční), je to celý nějaký divný!" Zdálo se nám to celé velmi zvláštní, protože to rozhodně nebyly ty stejné kresby, jaké jsme si pamatovaly z dětských let. April O´Neil už také nenosila ten ošuntělý žlutý model a původ želv a mistra Třísky byl také trochu jiný. Ale třebaže nás první dojem celkem šokoval, zvědavost nás přemohla a my se občas dívaly. Nakonec jsme došly do fáze, kdy jsme si nové želvy oblíbily mnohem víc, než ty staré.

Krysa mistr Tříska není sám Hamato Yoshi. Tomuto mistrovi, odjakživa lidskému, mistr Tříska - tenkrát jako obyčejná krysa - byla "pouhým" miláčkem v kleci. Yoshi byl zabit Trhačem. A dál už to znáte: Tříska v kanále našel 4 opuštěné želvičky a stejně jako ony se dotkl mutagenního gelu. Všichni začali růst a nabývat inteligence. Tomu, co se Tříska naučil od svého pána, od svého mistra, poté naučil i své syny. Ano. Mistr Tříska a želvy jsou v "novém" seriálu jako rodina, oslovují se "bratři", nikoli "kamarádi", což ovšem také dělá dojem, protože se skutečně jako rodina chovají, je to mnohem hlubší pouto než přátelství.

S Trhačem aneb Oroku Sakim je to poněkud složitější a to nejpodstatnější vám nejspíše zamlčím, abyste tu zase neměli nějaký spoiler. Přesto je to někdo jiný, je to vynikající mistr ninjitsu, žádný neschopák, který slouží nějakému nabubřelému mozečkovi (ačkoli o mozečky tady taky nepřijdete). Sám vlastní svůj klan ninjů a vede rozsáhlou organizaci, která samozřejmě nemá nic společného s dobrem. Zlo ovšem už není tak směšné a neschopné jako bývalo vždy. Trhač je téměř neporazitelný protivník, skutečný talent v bojovém umění ninjitsu.

Co je však na tomto "novém" seriálu to nejlepší? Nenajdete na něm nic dětského, autoři se plně přizpůsobili dnešní náročnější mládeži. Boje jsou akční a neuvidíte zde nějaké odfláknuté Dračí výkopy nebo téměř neviditelné Fénixovy výpady, zkrátka jde o boj ve stylu ninjů (samozřejmě ale také přeci jenom o kreslený seriál, takže nějaké extra zázraky čekat nemůžete, přesto by se vám to mohlo líbit). Rozhovory bývají na úrovni, zvlášť mistr Tříska se snaží o pronášení moudrých citací japonských mistrů. Hlavně zde najdete vtip, a to vcelku atraktivní. Mikey (Michelangelo) je skutečně odborníkem na legraci, který příliš žere kreslené komiksy a videohry. Donny (Donatello) už opravdu zkouší vědu a mnohdy se vysloví takovým vědeckým způsobem, že mu občas nejde rozumět. Raph je cholerik, jak se patří a miluje boj. Někdy se mu ale jeho horká hlava dost nevyplatí a zajde příliš daleko. A konečně Leo se snaží jít po stopách svého mistra a držet se kodexu cti Bushido. Je vůdcem celé skupiny, ale i jemu se to někdy vymkne kontrole. Snaží se však rozvažovat moudře. Jde tu tedy i o rozvíjení a osvětlení charakterů našich hrdinů. Samozřejmě ale musíte pořád počítat s tím, že se jedná o SCI-FI a o želví mutanty, takže se zákonitě budete potkávat s různými příšerami a podivnou technologií.

Mně je známo celkem 5 sérií, z nichž každá má asi 26 dílů. Ta první je, podle mého soudu, nejlepší, optimistická a hlavně vtipná. Od druhé série nahoru je vše mnohem serióznější a leckdy i pochmurnější. Můžu například prozradit, že Leo se začne chovat velice podivně - s nikým nemluví, nechává si odstup i od své vlastní rodiny a vše je mnohem vážnější, než si divák může myslet.

Jeden háček to však všechno přeci jen skýtá. Pro někoho je to výhoda, pro někoho nevýhoda. Neboť já osobně se dívám na všechny díly v angličtině. Na novinových stáncích už se objevilo pár dílů (přesně nevím jakých a kolik) s českým dabingem, ale co jsem tak slyšela, je to šílené. Já osobně angličtinu v TMNT (Teenage Mutant Ninja Turtles) velmi preferuji, protože americký dabing je zde naprosto neodolatelný. Každá postava má velmi originální hlas a i jen některé hlasové výkony vás dokážou rozesmát. Všem hlasy pasují na výsost přesně, což je velmi líbivé. Navíc už mám osobně vyzkoušeno, že když se nějakou dobu díváte na seriál v angličtině, začnete anglicky chrlit, ani nevíte jak (samozřejmě jí musíte alespoň trochu ovládat, TMNT mluví vcelku náročnou americkou angličtinou), ale rozhodně to pomůže při jazykových schopnostech.

Po páté sérii se objevila další s názvem Fast Forward, tady ale upřímně nevím, kolik jich může být. Kresba je ovšem jiná, zase taková "dětská" a Fast Forward postrádá jakousi úroveň, kterou díly před touto sérií nabyly. Navíc se ocitáte na přetechnizované planetě Zemi za 100 let v budoucnu s novou hlavní postavou, klučinou Cody Jonesem, prapotomkem April a Caseyho. Po Fast Forwardech následovala další série Back to the sewer, ve kterých se opět vracíme zpět do New Yorských kanálů, ale ani tak už to není, co to bývalo.

Možná také víte, že tvůrci se už dříve rozhodli natočit animovaný, celovečerní film TMNT a ten jsme mohli vidět na plátnech českých kin v roce 2007. Spíš se ale jednalo o to, připomenout lidem na celém světě, že želvy stále existují, protože příběh zase tak originální nebyl. Když jsem o tom však zjišťovala něco víc, narazila jsem na zprávu, že se plánuje další film, tak uvidíme. Jinak, když už jsme u těch filmů, jistě si vzpomenete i na tři staré hrané filmy.

Ať už se rozhodnete vrátit se zase zpět v čase a mrknout se na želví ninji kamarády, nebo přijdete na chuť propracovanějším dílům o čtyřech bratrech, je jisté, že mutantům v krunýřích neutečete. Stále jsou totiž aktuální, ačkoli se Česká republika trochu odklonila a zdá se, že želvám moc nefandí.

A teď trochu mimo mísu. Než vám pustím ukázku a svoje videoklipy, které jsem už v minulosti vytvořila, ráda bych vám představila internetovou stránku o želvách ninja, na které jsem se podílela společně se svou sestrou a děláme na ní už od doby, kdy jsme "nové" želví díly poprvé zahlédly. Asi se zdá, že si zde dělám reklamu, ale jde spíš o jakousi rezignaci. Neboť já osobně už dva roky nemám čas přispívat a o stránku se starat. Moje sestra do toho nemá chuť, neboť postrádá jakousi volnost. A proto vás žádám, buď stránku převezměte a starejte se o ní, jak nejlépe budete moci, což samozřejmě platí asi spíše pro fandy anebo mi doporučte někoho, kdo nám nově naprogramuje stránku. Sestra se totiž přiznala, že by se do toho zase dala, kdyby však nemusela hostovat na estranky.cz. Chce prostě nový design, nezávislý na hostující stránce, což na estránkách nejde, tedy pod podmínkou, že bychom si zaplatily určitou taxu, ale jsme přeci jen pouze studentky. Myslíme si totiž, že naše stránky se povedly a byla by škoda je totálně zlikvidovat, ale na druhou stranu je nechat zarůstat plevelem také není nejšťastnější řešení. Zde je odkaz: TMNT. Předem děkuji.

A teď už k videím:
První video je ukázka americky nadabované první části prvního dílu (bude-li se líbit, další část naleznete, když si zadáte TMNT things change 2/2)

A zde už jsou moje videa:
Mikey (píseň od Ace of Base Beautiful life), mimochodem, jedná se o moje úplně první video, tak to berte na vědomí :)

TMNT Agenti 007, asi mé nejpovedenější :)

TMNT Family
(Píseň Wonderwall od Oasis)
Tady už ale posílám spíš odkaz pro zvědavce :) ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 2. září 2011 v 14:08 | Reagovat

Obě videa jsi dělala? Na první dílko - perfektní! (Pohyblivé video se mi zatím nepodařilo udělat, buď to neumím, nebo na to nemám program... :-? )
Dobré písničky a dobrý střih. Jsi šikovná!
K želvičkám samotným - Želví ninjové mě zrovna moc neoslovili, viděla jsem před lety pár dílů, nebylo to špatné, podívala jsem se na to, ale nenutilo mě to k dalšímu sledování nebo shánění posledních dílů.
Nápad se zmutovanými želvami byl celkem dobrý, a jinak si z toho všeho pamatuji jen jejich posedlost po dobré pizze. Pizza a želvičky ninjové, to byla kombinace, která mi šla dohromady... :-)
Dívala jsem se i na vaše speciální stránky - musím říct, že smekám, opravdu je to dobře propracované, rozsáhlé a spousta informací. Pěkné rozdělení podle jmen, dokonce i galerie... Muselo vám to dát spoustu práce.

2 Berry Berry | Web | 2. září 2011 v 17:54 | Reagovat

My jsme si doma hráli s jejich postavičkami, ale na seriál se moc nedívali. Teď to chytá malého bráchu, celkem často na to kouká :-). Protože to myslím na barrandově opakují ;-).
Ty stránky jsou hodně promáklé ;-). Bylo by škoda, aby jen tak zanikly... Ale celkem dost dobře chápu tvé důvody...

3 Janinka Janinka | Web | 5. září 2011 v 15:16 | Reagovat

Jako dítě jsem byla u tohohle seriálu přilepená pořád, moc se mi líbil nápad s inteligentě zmutovanými želvami... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama