Září 2011

Pratchettův Sekáč

29. září 2011 v 11:34 | Mniška |  Společenský sál
Ne všichni znají vynikajícího britského autora zábavných fantasy knih Terryho Pratchetta. Avšak všichni, kteří ho znají, vědí, jakým spisovatelským umem oplývají jeho díla, zdánlivě totálně praštěná, ale na druhý pohled až pozoruhodně geniální. Vždyť vším, čím Pratchett čaruje, jsou lidské stereotypy a charakteristické archetypy. A právě na tom staví svůj neskrývavý humor a sem tam přidá kapku přírodních a exaktních věd a máme nikoli vymalováno, ale vynapsáno.

Sbohem dlouhým hodinám čučení do zdi

25. září 2011 v 18:41 | Mniška |  Nový vítr
Nadešel již čas. Čas povalečského flákání se, čas přemýšlet až moc (tudíž tedy o ptákovinách), čas, který jsem věnovala nepovinné četbě a nepovinným počítačovým hrám, čas, jenž jsem promarnila přemýšlením, co chci vlastně všechno dělat, mi dnešním dnem řekl "sbohem". Neboť zítra mě čeká zápis do třetího ročníku historických studií na ústecké univerzitě. Momentálně mám vážnou chvilku, kdy se chci řádně rozloučit s tím volným časem o třech měsících, na který jsem si tak nechutně zvykla, že zítřejší probuzení u zápisu, bude děsivé jako můj ranní odraz v zrcadle.

Ticho musí být slyšet

22. září 2011 v 15:57 | Mniška |  Truhla

Ticho je samota
Ticho jsou hroby
Ticho je nebe a hvězdy
Ticho jsi ty, když na tebe myslím
Ticho je hudba bez not a houslového klíče
Ticho je četba s hlasitými myšlenkami
Ticho je šalba, podvod a klam
Ticho je růst těla a mysli
Je studánkou očí stromů
Je tichou smrtí smrti
Je slibovaným slovem
Je kolébkou hluku
Mořem života
Písky času
Listy knih
A písní lži

Enigma - Silence must be heard

Poznámka: Video k písničce není původní, někdo si na tom dal tu práci a vypadá to, že vytvořil své vlastní scénky (přezdívka HERBICYD). Já osobně jsem se celé odpoledne pokoušela vytvořit vlastní videoklip, ale k této písničce je to obtížné, takže jsem se nakonec rozhodla, že vytáhnu toto cizí zajímavé dílko. Vlastní videoklip bude jindy :) když už jsem se patlala s těma kolážema...

Má to hodně tvarů, má to hodně barev a vzorů, co je to?

20. září 2011 v 15:55 | Mniška |  Truhla
Široká paleta barev a odstínů, tvary amorfní nebo dokonale přesné krychle, či osmiúhelníky. Mohou nosit puntíky, vlnky, rýhy. Ale mohou být i jednobarevné. Velikost drobného mravenečka nebo slůněte. Mohou být matné, průhledné, čiré jako voda, skelné nebo třpytivé. A přátelé, nenajdete na nich "made in China", nýbrž "made in nature". Představuji vám přírodní nerostné krásky: minerály, drahokamy a polodrahokamy.

Otroci špatné doby

18. září 2011 v 15:48 | Mniška |  Pergamen a brk
Nikdy dříve jsem se příliš nezajímala o druhou světovou válku, pod kterou jsem si většinou vždycky představovala jen hrůzy, neštěstí a oběti. Ale v poslední době se s tímto tématem stýkám častěji, než bych si kdy představila, že bych chtěla a neustále mě napají naléhavé otázky, jak bych se asi zachovala, kdybych byla v kůži českého státníka pod přímým Hitlerovým nátlakem nebo Židovkou. Lze na to vůbec odpovědět?

Podzimní barevná symfonie

16. září 2011 v 10:29 | Mniška |  Pergamen a brk

Mám ráda takový ten pravý podzim, kdy slunce visí na obzoru níž a osvětluje všechny ty kouzelné barvy přírody. Líbí se mi výjev několika barev najednou a já doufám, že až zase budu jezdit vlakem do školy, spatřím nádherně zbarvené kopce Českého středohoří. Je to vážně krásný výjev!

Než se ale lístečky na stromech začnou převlékat do jiných hávů, chtěla jsem si sama připomenout, jak nádherný může podzim vážně být, a vytvořila pro tu příležitost videoklip z nádherných obrázků, které se po různu válejí po internetovém vesmíru. Tady ho máte a snad se vám bude líbit.


Miluji kakao, pampelišky a mléčnou dráhu

15. září 2011 v 13:22 | Mniška |  Nový vítr
Den se se dny dál shází a já stále čekám, jaký ohlas bude mít má báseň. Říkala jsem si, že bez dalších ohlasů nebudu psát nic dalšího, ale nápady na nové články mě svrbí, svrbí a svrbí a já nemůžu dál, než otročit svým geniálním, bezúspěšným myšlenkám.

Kytice vodních barev

12. září 2011 v 14:01 | Mniška |  Pergamen a brk

Jak neviděný paprsek,
barevné laserové světlo,
letí jako lehký otakárek
a za jara to kvetlo.

Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic, Milešov 2011

11. září 2011 v 11:22 | Mniška |  Pohledy do studánky

Září, jak se zdá, připravuje mnoho a mnoho zajímavých akcí pro prostý lid. Jak jsem již v minulém článku předeslala, jednalo se nejprve o Valdštejnské slavnosti v Lovosicích, 17.9. proběhne vinobranní v Roudnici nad Labem, kde o historii rovněž nebude nouze (historická představení a šerm), stejně tak na litoměřickém vinobranní 23.-24.9. (středověký průvod, šerm, historické trhy aj.) a nakonec u nás v Lovosicích 28.9. proběhne oslava na den svatého Václava, takže v mém okolí se toho dělo a bude dít opravdu mnoho.

Valdštejnské slavnosti

7. září 2011 v 14:58 | Mniška |  Pohledy do studánky

Na vědomost se dává, že v sobotu září třetího se v skromném našem městě (ano, město, žádné městečko, ani vesnice!) Valdštejnské slavnosti pořádaly. Vzpomínáte-li si, kmeti dobří, v rodné své knížce imaginární (sblog.cz), již poselství o slavnostech těchto jsem vydávala. Naneštěstí roku minulého na Valdštejna ctihodného, jenž Lovosice - domov můj - roku 1600 na město povýšil, si nevzpomněl nikdo. Och, jaká hanba! Nyní však lid dobrý rovzpomněl se znovu a letos památku Adama mladšího z Valdštejna uctil již po druhé.

"Stará" zábava

5. září 2011 v 10:30 | Mniška |  Společenský sál

Už je to sice nějaký ten pátek, co jsem dostala emailem video, které si budete moci pustit níže, ale i tady je důkaz, že podobná zábava je zkrátka nadčasová. Zvláště generace má a starší si bude jistě pamatovat nezapomenutelný a typický humor Aloise Náhlovského. A kdo jej nezná, zaručeně si ho poslechněte. Neboť tomu se říká pravý dospělý humor. Musím totiž smutně konstatovat, že zábava těchto posledních několika let je laciná a komerční, takže si spravme chutě :) Bylo nebylo...


Myslím, že bych se měla zařídit ve škole podobně jako pan Náhlovský se svými náhlovkami :)

Čtyři zelení bratři v krunýři

2. září 2011 v 11:57 | Mniška |  Truhla
Snad každý z nás se někdy ve svém životě alespoň jednou setkal se čtyřmi zelenými hrdiny z kanálu, ovládající prastaré japonské umění ninjitsu v televizní bedně (a kdo je nezná, je u mě zelenáč). Věděli jste ale také, že želví bratří neustále žijí, a to velmi aktivním životem, zejména v Americe? Možná vám o této legendární čtveřici prozradím něco, co jste ještě nevěděli...

Most mezi prázdninami a podzimem

1. září 2011 v 10:56 | Mniška |  Nový vítr

Začalo nám zase září
a my počítáme svoje stáří,
kéž bych jenom pro jednou
mohla dětství ukradnout.