"Nemilosrdná" Sharon den Adel

5. dubna 2011 v 22:02 | Mniška |  Společenský sál
28. března tohoto roku vyšlo zcela nové album již známé nizozemské skupiny Within temptation. Tato symphonic metalová skupina si našla fanoušky nejen mezi metalisty, ale rovněž i mezi posluchači, kteří si cestu jinak k metalové trnité cestě nenašli. Jistě za to může především neobyčejný talent zpěvačky Sharon den Adel, jejíž umění podle mého spočívá hlavně v jejím vysokém hlasovém rozsahu. Pojďme se ale mrknout na toto jejich neobyčejné dílko, které jistě stojí za to si poslechnout, stejně tak nepřehlédněte i jiné okolnosti tohoto alba...to pro případ abyste nepřišli opravdu o všechno, neboť WT si pro nás nepřipravili pouze hudební kouzla, ale i něco navíc...


Už v mnoha jiných rozhovorech se skupina vyjádřila, že jejich nové album bude koncipováno trochu jinak než obvykle a rozhodně se nebude pohybovat v zaběhnutých stereotypech. V tom mají jistě pravdu, ještě dříve než jsem tyto články četla, poslechla jsem si nejprve jejich nové album The Unforgiving a už tehdy mě překvapilo, že jejich písničky mají nový kabátek. Přiznám se, že zpočátku mě tento kabát příliš nehřál, ale cosi mě stále nutilo album poslouchat znovu a znovu, podvědomě si mě to podmanilo a svou cestu k němu jsem si našla. WT s radostí oznámili, že se chtějí dát na cestu vývoje a rozšířit si tak nové obzory. To se jim vskutku daří. Vývoj písniček kapely může být občas pozitivnější, než předem postavené kolejnice, po kterých kapela pořád jede dokola, pokud se ti lidé do toho nepouštějí "násilně", jen proto, aby se pokusili být víc vidět, ale skutečně srdcem.

Důležitý je právě ten fakt, že album má své kořeny a je celé postavené na komiksu Stevena O´Connella BloodRayne a Dark 48 - chvilka pro milovníky upírů - jehož je skupina milovníkem. Všechny písničky z alba nás provází příběhem dhampírky (napůl člověk a napůl vampýr), která se namísto lidské krve živí krví upírů, neboť odmítá lidskou krev, přestože po ní touží. Aby té originality nebylo málo, WT se připravovalo i na vydání komiksu, který by jejich album představil, navíc se postupně vypouští i krátké filmy. Myslím, že takový nápad je geniální a dodává skupině a jejímu albu na zajímavosti.

Písně z alba The Unforgiving velmi zrychlily a zpěvačka Sharon v nich ukazuje svou sílu, kterou v sobě doposud ukrývala. Už dávno mi byla vždycky vzorem, především právě kvůli tomu, že její hlasový rozsah je tak vysoký a nikde není poznat přechod (od hlavového tónu a plného hlasu), nyní jsem si všimla i jejích nových výrazných prvků, které do skladeb přidává, kdy si právě hraje s "ujížďkami" hlavového tónu. Je zkrátka slyšet nejen posun celé kapely dál, ale i vývoj hlasu Sharon, ačkoli musím připustit, že tyto "ujížďky", jak tomu říkám, dle mého názoru přidává všude možně, což může znít trochu popově.

Vůbec jsem slyšela i názory, že WT "zpopovatěli" a "zlaciněli", vždyť kdo je zná, je od nich zvyklý na chóry, symfonie, zkrátka tajemnější atmosféru. Toto album však přitvrdilo a přiostřilo, atmosféra je spíše vražednější, rychlejší a i slova písní dávají vědět o tom, že se tu objevilo něco nekompromisního. Sharon s nimi působí neústupně, trochu nebezpečně, odvážně, už není tou princeznou v sněhobílých dlouhých šatech a s andělským vzezřením, ale opravdovou metalovou dračicí, ze které čiší vášeň, se kterou se do skladeb pouští, a síla.

Zda na vás bude nové album Within Temptation The Unforgiving působit "popověji" než kdy předtím, nebo naopak najdete pod tenkou skořápkou ještě více metalového, je již jen na vás. Já už vás jen nalákám na jejich videoklip z tohoto alba singlovkou Faster. Pro ochutnání sem vkládám jen píseň, nicméně na youtube můžete najít videoklip zde, v celé své kráse (a který sem nemohu vložit). Přeji vám dobré pošušňání. Já už hamám :)

A zde na závěr úvodní slova celého alba, jeho překlad: http://rockem.cz/recenze-within-temptation-unforgiving
" Někteří to mohou nazývat prokletím,
život, jako je ten můj
a ti druzí požehnáním
Určitě je to osamělý život,
ale naplňující a ten nejlepší
Je to můj kříž, který nesu
a nesu ho ochotně
Někdo se musí postavit zlu,
tak proč bych to nemohla být já?"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mniška Mniška | E-mail | Web | 5. dubna 2011 v 22:15 | Reagovat

Ještě jsem dodatečně našla videoklip Faster s úvodní částí příběhu: http://www.youtube.com/watch?v=qGdzgcDllYE

2 Vendy Vendy | Web | 6. dubna 2011 v 20:15 | Reagovat

Nejsem metalistka, ale tuhle skupinu mám vážně ráda, asi právě díky Sharon a jejímu hlasu. Mám ráda její proměny, dřívější princeznovský vzhled v dlouhých šatech (vypadala opravdu romanticky), i její přestup na šaty a oblečky civilnější. Sice se mi po jejích dlouhých róbách stýská, ale zase je to lepší, že jde dopředu a vyvíjí se.
(Mimochodem miluju její popovku In and out of love - myslím, že se tomu dá říkat popovka. Ta písnička mě dobře nabíjí...)
Nejvíc mě kdysi nadchla s písničkou Angel, stejně tak s klipem k této písničce. Pak jsem přišla na chuť i jejím dalším... All I Need, Pale, Somewhere, Memories...Ice Queen...
Parádní písničky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama