Na tisíc otázek - z cyklu Fascinací otevřená pusa

30. dubna 2011 v 9:43 | Mniška |  Cyklus Fascinací otevřená pusa


Otázka ohledně živlu vzduchu mě trápila před rokem, odpověděla jsem si na ní 29.8. na svém "rodném" sblogu. Tady můžete vidět k čemu jsem tenkrát došla.I když je mi dvacet let a už jsem v lidském světě považována za dospělou a v podstatě i znalou, stále mám pro život mnoho otázek. Někdy se tak sama sebe trochu pochválím, že nejsem úplně hloupá a něco v té hlavince přeci jenom mám. Ovšem přestože už mám za sebou i maturitu a s vypětím všech sil studuji i vysokou školu, občas se sama sobě divím, že mě často napadne otázka, na kterou chtějí znát odpověď především malé děti a může leckdy vypadat dost banálně. Stává se mi to hlavně teď v poslední době, kdy se nemusím tolik zabývat školou a má mysl je tak volná, že se začne divit nad mnohými pozemskými věcmi a skutečnostmi. Mamča už si toho také všimla a zrovna dnes se mi začala smát, že se opravdu začínám zase chovat jako malá holka a mám na ní, podle ní, hloupé otázky.

Už hodně dlouho totiž koketuji s jednou takovou otázkou, která mi leží pořád v hlavě. Mimo jiné jsem vášnivá sběratelka krásných věcí a pokud jsou ještě k tomu užitečné, tím více pro ně mám slabost. Moje maminka tomu sice říká "zbytečný lapač prachu" a na jednu stranu má pravdu, ale já se velmi ráda obklopuji krásnými věcmi, i kdyby to měla být jenom propiska v podobě jednorožce, udělá mi radost každá blbost. Když utírám prach v pokoji, vždycky mi do oka padne jedna z těch vystavených věcí a já si jí pak po dvacáté zase začnu celou zkoumat jako bych ji viděla poprvé v životě. Tedy, abych byla konkrétnější, keramické postavičky zase tolik nemusím, jo, kdyby to byla nějaká roztomilá mistička (protože miniatury se mi taky moc líbí) tak klidně i keramická, ale spíš mám ráda hezké krabičky, svíčky, truhličky, sešítky aj. Jeden čas jsem si všimla sbírky knížek čarodějek Witch, které patří mojí sestřičce a brána nezodpovězené otázky se opět otevřela. Čarodějky Witch byly také jeden čas fenoménem, takže počítám s tím, že většina z vás bude vědět o čem mluvím. Jde o pětici dívek, které ovládají pět živlů. A živly mě budou právě zajímat, pokud nepočítám ten "pátý", který hodně fantazáků rádo tvoří. Jedna z těch čarodějek ovládá živel vzduchu a v těch komiksech mu poroučí většinou tak, že přivolá vítr, který nějakým způsobem koriguje. Napadlo mě, jestli se dá vítr skutečně považovat za živel vzduchu, protože mi tak nějak vždy přišlo, že vítr je něco trochu jiného, protože má energii, která ho pohání a my ho cítíme, jak do nás naráží. Jednoduše tu byla otázka, co je vlastně tedy ten vzduch? Proč to pokládáme za živel?

Možná jsem vzduch vždy pokládala za "méněcenný" (čímž nechci říci, že pro nás není důležitý, myslím to trochu jinak) nebo spíš, jestli je to tak neobvyklé, abychom to pokládali za mocný živel (vzduch jako takový bez větru, protože jsem to vždy rozdělovala). Tu otázku, přesné její znění, které mi leželo v hlavě už bude teď těžké formulovat vzhledem k tomu, že již vím, že vzduch a vítr je to samé, včera byl můj dětský omyl vyvrácen. Možná mě to mátlo právě proto, že v podstatě pro stejnou "věc", která má úplně stejné složení (vítr a vzduch) máme dva názvy, a proto jsem je nepokládala za totožné vzhledem k jejich obsahu.
Nyní mi dovolte, abych tyto dva pojmy mohla zde na chvíli pokládat za rozdílné, abyste lépe pochopili mé myšlenkové pochody. Vzduch je pro nás sice dar, díky kterému můžeme žít, ale nevidíme ho, vlastně ani necítíme (vítr nepočítám, momentálně je to jiná "věc"), nedokážeme ho nahmatat. Je složen hlavně z oxidu uhličitého, kyslíku a další jedno procento jsou netečné plyny (netečné, protože chemicky nereagují s ostatními látkami) jako například argon, amoniak či vodní pára aj. Prostě plyny, které se dají vyrobit chemickou cestou. Tak, co s tím vzduchem, jako s živlem, chcete dělat (třeba jako ta čarodějka), když jsou tam plyny netečné, takže nereagují, necítíte ho, takže ho neuchopíte? Vítr by se dal použít, ale ten jistě musí obsahovat něco, co pohání, pro nás, neviditelnou věc, musí mí jistě i něco navíc, co ho rozpohybuje, jak vlastně chcete hýbat s "ničím". Jistě, každý, kdo dával aspoň trochu na základce pozor ví, že všude kolem nás jsou atomy a i vzduch je má, atomy má všechno, kromě živočichů, kteří jsou složeni z buněk. Ale atomy jsou vlastně ten prvek. Co ty atomy pohání, aby vznikl vítr? Jaké "nic" pohání to "nic"? Jistě, zde je další dětský omyl, vzduch není "nic", když je složen z plynů, je to ovšem zase trochu zavádějící, když vzduch pouhým okem není vidět a když to není vidět, předpokládá se, že je to "nic". (Mimochodem, často přemýšlím, co to "nic" vlastně je a jak vypadá, ale o tom zas někdy jindy).
Takže, co jsem zjistila. Když to vezmu jednoduše, jelikož nejsem žádný fyzik, pak je za pohyb vzduchu odpovědná převážně teplota na Zemi, konkrétněji v troposféře (vrstva nejbližší zemskému povrchu, do výše okolo 12 km). Je známo, a vlastně i mně bylo známo, třebaže jsem si to nespojila do souvislosti s problematikou "vzduch vítr", že, co je teplejší, má tendenci jít nahoru, protože se teplý vzduch roztahuje a vytváří v oblasti relativně nízkého tlaku vzduchu, tím pádem teplo vytlačuje chlad dolů, protože studený vzduch je hustší a vytváří oblasti vysokého tlaku vzduchu. Tím vším dochází mezi oblastmi různého tlaku k pohybu, což už je ten samotný vítr. Tudíž vítr neobsahuje nic navíc a je to jen rozpohybovaný vzduch. Samozřejmě má na vítr vliv i spousta jiných věcí jako třeba překážky (budovy, hory), které mění směr či i intenzitu větru, nebo jej ovlivňuje i pohyb Země; rotací jsou větry vychylovány. To už ale po mně vysvětlit nechtějte. Moje otázka tímto byla zodpovězena. Slunce je oním hybatelem, tím zdrojem energie. Hay Lin tudíž skutečně může s čistým svědomím využívat vítr na svoji obranu, když je jejím živlem vzduch :) . A vidíte, já jí nevěřila.


Síla živlu vzduchu
The wind

Ovšem, některé větry skutečně vidět jsou, z vesmíru je to možné. Toto je "jet stream" západní proudění vzduchu, nejsilnější vítr o rychlosti 110 km/h.
Jet stream clouds
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Berry Berry | Web | 5. května 2011 v 10:09 | Reagovat

Teda, tak obyčejná věc, jako vítr, a na co ty nepřijdeš. Nikdy mě nenapadlo se nad tím takto zamýšlet, protože jsme to brala jako samozřejmost vysvětlenou ve škole. Ale s tvými úvahami to má hned jiný rozměr, pěkné.
Je dobré se ptát. Protože až bychom přestali, buď bychom vše věděli, nebo byli líní vědět ;-) .

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama