Miluj místo odkud pocházíš - miluj svůj jazyk!

18. dubna 2011 v 23:40 | Mniška |  Kronika českého jazyka

Opět nepřicházím s žádnou převratnou novinkou a znovu zaostávám několik kilometrů za svými blogovými kolegy na naší běžecké trase časoprostorem. Ale lepší pozdě, než vůbec. Už je to nějakou dobu, co Xavier Fender (vynikající blogař) přišel s naprosto dokonalým návrhem a postupně jej přetvořil v reálný projekt, který mi přijde tak "sexy" (nemůžu si pomoci); podržte si spodky, vážení! Jde o projekt pro pozvednutí češtiny, který má našemu českému osazenstvu znovu připomenout, že za náš jazyk není třeba se stydět, ba právě naopak! Že ačkoli globalizace probíhá velmi "hutným" způsobem, není proč zaměňovat jazyk, který vytvořili naši předci s hrdostí a stvořili ho dokonale! I náš jazyk může být skutečně "IN", jen si to uvědomit a nelpět jako hloupá ovce na globalizaci, která způsobuje měknutí mozků (ve velké a nebezpečné míře). A pokud chcete ještě důkaz o tom, že i čeština může být fajnová záležitost, několik příkladů: Jaký jazyk se může pochlubit těžce vyslovitelným písmenem "ř"? Myslím, že pro cizince je těžké naučit se češtině, ale věřte mi, pokud už se jí naučí, je na svou znalost právem hrdý. Náš jazyk je složitý - skloňování slov třeba, a to jistě také svědčí o silné "osobnosti" jazyka, ale též národa, který ho s hrdostí nosí. Přidejte se i Vy a pozvedněte korouhev slávy za češtinu! Pokud nezanikne ona, nezanikneme ani my!


Tento projekt, hned jak jsem se o něm dozvěděla, se mi zdál skutečně úžasný. Sama hájím krásu českého jazyka a jsem na něj velice žárlivá, a tento nápad se mi zdál téměř jako spásný. Je na čase, aby se Češi probudili a přestali všude cpát angličtinu, která není naše! My máme svůj vlastní jazyk a možná ještě hezčí. Nepotřebujeme jiné jazyky k tomu, abychom se dokázali výstižně vyjádřit. Mnoho lidí se dívá na hrdé Američany skrz prsty kvůli jejich až přehnané národní hrdosti. Ale proč se na ně tak díváme? Možná je to skrytá závist? Aha, proč bychom také neměli být pyšní na to, kým jsme, jakou řečí mluvíme? Můžeme být také hrdí a s rozumnou mírou hrdosti, budeme vznešeně hrdí! A proč bychom neměli být? Buďme!

Projekt Fendera mě nadchnul natolik, že opravdu nešlo jinak a musela jsem se k němu přihlásit, mám velký zájem na tom rozhlašovat, jak je český jazyk úžasný, hlásit, že bychom měli být naplněni optimismem, že nemusíme být na nikom, ani na ničem závislí, protože jsme svébytný národ. Byla jsem nedávno přijata a přizvána k tomuto projektu a já ačkoli mám skutečně zoufale málo času i na tento svůj blog, chci se pokusit opravdu s nadšením pomáhat budovat národní sebepojetí, optimismus a hrdost. Opravdu je to mým zájmem. Je mi skutečně nesmírnou ctí zapojit se do tak velkolepého a skvěle vymyšleného projektu. Považuji za úžasné už jen to, že konečně přišel někdo, kdo řekl: "A dost! Musíme něco udělat!" a Fender uskutečnil tento plán. Přidat se můžete i vy, pokud máte stejný nadšenecký a češtinářský zájem (nejlépe přes blog Fendera, kde má přihlášku) a pokud se nechcete zapojit, alespoň podporujte tuto pomoc, vlastně pro Vás a i nás všechny, svou návštěvností na češtinářském blogu Jazyk našeho srdce. (Mimochodem, už tam mám svůj profil :D). Podívejte se, poučte se a podporujte češtinu (čili "3Pé").

Začíná boj, nikoli o Středozem, ale o jazyk našeho srdce...pokusíte se také dopsat stránky naší budoucnosti?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 19. dubna 2011 v 11:50 | Reagovat

Taky jsem se přidala, i když nevím, jak to bude s mými příspěvky - občas mě chytne inspirace, a jindy jsem zas jak sud. Dutá.
Ale ta myšlenka se mi taky zalíbila. Snad to půjde...
A jsem ráda, že ses taky přihlásila, je tam i Berry a dalších pár lidiček... :-)

2 Vendy Vendy | 19. dubna 2011 v 11:52 | Reagovat

P.S. k té češtině - slyšela jsem (asi minulý týden ve zprávách, jako bonus), že se česky učí i naši rakouští sousedé. Že se chtějí naučit česky a že je to pro ně zatraceně těžký jazyk! :-D

3 Berry Berry | Web | 19. dubna 2011 v 15:29 | Reagovat

Češtině zdar! Skvělé, že ses také přidala :-).

4 Mniška Mniška | E-mail | Web | 20. dubna 2011 v 21:52 | Reagovat

Ano, už jsem se dívala, že jste tam obě přihlášené, to znamená, že jsme nyní vlastně spolupracantky, což je myslím moc fajn :) bude mi ctí s Vámi pracovat. A s tou poznámkou, že se Rakušané učí česky jsi mě potěšila, nevěděla jsem to. Je vážně fajn vědět, že cizinci se českému jazyku učí, i když je tak těžký. To mě těší :) a znovu vám děkuji za povzbudivá slova, kterých si nesmírně vážím :-)

5 Nebožka Nebožka | Web | 21. dubna 2011 v 12:02 | Reagovat

Čeština je nádherný jazyk, nehodlám se ho vzdát. Připadne mi poněkud hloupé preferovat třeba zmiňovanou angličtinu, třebaže je užitečná a domluvíme se s ní skoro všude, když máme tak pěknou řeč. Podle mě je naprosto rovnoprávná s ostatními jazyky.
Což mi připomíná, že Franz Josef se česky taky učil, aby ovládal všechny jazyky své říše, když už jsme u těch Rakušáků:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama