Knižní řetězák

16. dubna 2011 v 9:56 | Mniška |  Společenský sál


Už je to delší dobu, co jsem u Vendy na blogu uviděla zajímavou blogovou hru - knižní řetězák, kdy jsou zadané určité otázky, které se týkají subjektivního pohledu dotazovaného na knihy. Přišlo mi to velice zajímavé a navíc si tím člověk zase udělá jasno, zapřemýšlí, uvědomí si třeba zase to, co už si jednou uvědomil, ale zapomněl to. Zkrátka se mi tato záležitost zalíbila, takže bych se ráda zapojila.


1. Kniha, která změnila tvůj život
No, myslím, že nenajdu nic, co by nějak překotně změnilo můj život. Vždycky si něco přeberu nebo přiberu z každé knížky, kterou jsem kdy přečetla. Skládám si to v sobě. Spíš se asi nyní zaměřím na knihy pro mě užitečné do života. Myslím, že je to jistě Bible, tam se totiž najde taková hromada šlechetných a moudrých myšlenek, že normální člověk, který Bibli aspoň z části nečetl, si to nedokáže představit. Má se obecně za to, že jsou to "pravidla" pro věřící, ale věřte, že Bible je užitečná v jakémkoli směru, zcela určitě i pro nevěřící, ačkoli je pravda, že styl, kterým je tato Svatá kniha napsaná, může být pro někoho trochu náročný. Já bych jí ale doporučila, i když je pravda, že sama ji nemám úplně přečtenou, zjistila jsem, že se to totiž nedá číst popořadě postupně podle "knih" (vy byste nejspíše řekli kapitoly), ale na přeskáčku. Pak to budou Záhady experimentální psychologie od Denise D. Cumminsové - sice je to celé o psychologii, ale mě to moc bavilo, jsou zde zmíněné velice zajímavé jevy a pozorování a kniha vůbec není napsaná nudně, naopak. Tak se dovíte, jak se lidé chovají v přítomnosti druhých, proč se nám jeví věci, tak jak se jeví, proč cítíme to, co cítíme atd. A pak samozřejmě Poslední jednorožec - kniha, která se stala mojí srdcovou záležitostí a nedala bych na ní dopustit.

2. Kniha, kterou jsi četl/a víc než jedenkrát
Moc jich popravdě není, protože na to v prvé řadě nemám čas a navíc jsem velice horlivý čtenář, který by strašně moc rád pořád četl něco nového a nového. Určitě to ale u mě neznamená, že by pro mě knihy, jež jsem četla jen jednou, neměly hodnotnější význam. Je ale pár knih, u nichž jsem si chtěla úžasný zážitek ze čtení zopakovat, jako například Poslední jednorožec, Harry Potter a ohnivý pohár, Harry Potter a Fénixův řád. Určitě to však byly i nějaké učebnice do školy - biflovat, biflovat a biflovat :D

3. Kniha, která tě nejvíc rozesmála
Zcela určitě Pratchettovky, tedy Věda na Zeměploše a Barva kouzel - naprosto geniální - patřím taky k fanatickým fandům Smrťe, který sice v tomto díle vystoupí jen párkrát, ale pokaždé to stojí za to! Je to taková inteligentní zábava. Také mě pobavila kniha Jak jsem vyhrál válku od Patricka Ryana (páni, divím se, že si to jeho jméno pamatuji, přečetla jsem od něj jen tuto knihu), takové ironické pojetí války po anglicku.

4. Kniha, která tě rozplakala
Tady opět jmenuji Harryho Pottera - čtvrtý díl a myslím, že i sedmý, když Smrtijedi "sestřelili" sovu Hedviku. Dojímal mě i příběh Posledního jednorožce a nyní i rozečtený komiks o holocaustu Maus, když se dovídám, že dítě hlavního hrdiny Ríša zemřelo. I "elfská" fantasy Nijura mě párkrát rozplakala.

5. Kniha, kterou si přeješ, aby byla napsaná
No, možná to bude znít namyšleně, nebo jak chcete, ale strašně bych si přála napsat svou knihu, moc bych si přála, abych měla více času na psaní, neboť mám několik svých románů rozepsaných, ale nikoli dokončených. A opravdu bych si přála je někdy vydat.

6. Kniha, kterou si přeješ, aby nikdy nebyla napsaná
To se nedá říct lehce, svým způsobem každá kniha je něčím originální, něčím svébytná, ukazuje přání a nitro autora a myslím, že to je jedna z hlavních motivací, proč se knihy píší, a proto bych neřekla, že by nějaká kniha, co existuje, neměla být napsaná. Ovšem určitě jsem proti názorům, že holocaust nikdy nebyl a neexistoval, takže knihy, které přináší podobné názory nebo obdiv k Hitlerovi a jiným podobným diktátorům, jsou mi proti srsti.

7. Kniha, kterou právě čteš
Takže opět zmíním komiks Maus, dále od Tolkiena Húrinovy děti, odbornou monografii od Žáčka o Janu Evangelistovi Purkyně. Potom mám rozečteného průvodce po Pandoře ve světě Avatara (Avatar, příručka pro přežití) a dále odbornou knihu o první světové válce Léta zkázy a naděje 1914-1918.

8. Kniha, kterou máš v plánu přečíst
V prvé řadě bych ráda dočetla ty rozečtené knihy. V plánu mám přečíst některé odborné monografie o každodenním životě v 19. století. Dále bych si chtěla přečíst knihy od Sapkowského, zejména Zaklínače od třetího dílu nahoru. Moc ráda bych se také pustila do Pratchetta a do jeho knih Sekáč a Národ. které mám doma. Je toho opravdu moc...Nicméně bych se strašně ráda zase vrátila ke klasické krásné literatuře, o níž se učí ve školách na hodinách češtiny. To bych opravdu moc ráda.

9. Kniha, na kterou jsi hrdý/á, že jsi ji přečetl/a
Náročná četba je podle mě Tolkien a já mám od něj za sebou Hobit aneb cesta tam a zase zpátky - náročná, ale překrásná. Jsem také hrdá na to, že jsem zvládla přečíst tolik náročných odborných historických knih, z nichž některé se opravdu nedaly číst bez nastartovaných mozkových závitů. Je jich opravdu hodně, takže je nechci jmenovat. Ale poznamenám bichli od jezuity Bohuslava Balbína Krásy a bohatství České země - tlustá, náročná stará čeština, nemá děj, je to víceméně popis, takže člověk může občas ztratit pozornost, ale strašně povzbudí na duši a probudí ve čtenáři vlnu vlastenectví.

10. Kniha, která v tobě nechala nejrozporuplnější pocity
Jáma a kyvadlo od mého oblíbeného klasického autora hororů Edgara Allana Poea. Některé jeho povídky byly vcelku rozporuplné. Dále pak Sophiina volba - jak už jsem někde psala, během čtení jsem byla trochu znuděná, pohoršená, ale jakmile jsem knihu s konečnou zavřela, teprve potom jsem pochopila hloubku tohoto čtení. To byl možná ten nejrozporuplnější pocit z knihy, jaký jsem kdy měla. Pak také Mistr a Markétka od ruského autora Michaila Bulgakova. Rozporuplné pocity ve mně zanechala i Nijura od Jenny-Mai Nuyen, kdy jeden z hlavním hrdinů zemřel. Přitom mi ani moc sympatický nebyl...A potom Evžen Oněgin od Puškina - nádhera.

11. Kniha, kterou by sis chtěl/a přečíst, ale nemůžeš
Všechny ty rozečtené a nepřečtené, které si chci přečíst a už jsem je jmenovala v předchozích bodech, ale momentálně nemůžu, protože mi shází čas - zoufale na to, abych si mohla přečíst to, co bych sama chtěla.

12. Nejstarší kniha, jakou jsi četl/a
Nejstarší jako vydání anebo jako podle toho, kdy vznikl příběh? Moje častá četba se týká odborných knih, které byly vydány i v padesátých letech 20. století - konkrétně studie o Janu Evangelistu Purkyně z roku 1950. A od "nejstaršího" autora? Myslím, že Illias a Odyssea od Homéra.

13. Chtěl/a by ses setkat s postavou z nějaké knihy?
Kupodivu to není jednorožec, protože jsou podle mě tito tvorové až moc vznešení na to, aby se setkali s někým, jako jsem já. No, takže by to mohl být Legolas, Orli, Stínovlas, Enti, Éomer z LOTRa. Četla jsem i romantickou knihu od spisovatele Waltera Scotta Ivanhoe a setkat se s čestným rytířem Ivanhoem by mi také rozhodně nevadilo. Určitě by to pak byl statný zaklínač Geralt - vidět ho, jak se oháním stříbrným mečem, by byla bomba.

14. Je nějaká literární postava, se kterou by ses nechtěl/a potkat?
Nechtěla bych se vidět s Wolandem (čarodějem z knihy Mistr a Markétka), neboť autor tohoto svého hrdinu vlastně velice skrytě vydává za Stalina.

15. Existuje nějaký člověk, který ti připomíná literární postavu?
Jestli tohle budou číst někteří moji spolužáci, ať už bývalí, nebo současní, možná se budou smát. Vlastně i on je dnes mým spolužákem, i když z vyššího ročníku, je jím Tonda, který mi svou absolutně čestnou a vytříbeně gentlemanskou povahou připomíná tak trochu rytíře Ivanhoea. Sám Tonda šermuje v šermířské skupině a mluvím skutečně pravdu, když říkám, že se chová opravdu jako rytíř ve všech směrech - malý příklad, nedávno mi řekl, že by si ke mně nikdy nedovolil říct mi, že "melu", vlastně by si vůbec nedovolil říkat mi taková podobná hanlivá slova. Nedovolil by si to k žádné holce, ke klukům asi ano :D, je to maličkost, ale takových "maličkostí" se v něm skrývá hodně.

Jsou knihy, které jsem četla, ale do odpovědí nezařadila, neznamená to ale, že by se mi nějaká z nich nelíbila. Když tak o tom přemýšlím, vlastně nemůžu říct, že bych kdy přečetla něco, co by se mi vyloženě nelíbilo, nebo co by mě nějakým způsobem neoslovilo. Doposud jsem nelitovala toho, že bych nějakou knihu přečetla. I když je fakt, že momentálně převážně čtu odbornou historickou literaturu a najde se u mě i mnoho esoterických knih, encyklopedií o minerálech, slovníky apod. Já prostě miluji knihy, ale opravdu! Je to věc, se kterou by mě nikdy nikdo neurazil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 19. dubna 2011 v 11:45 | Reagovat

Nechtěla jsem zasahovat s komentářem, než se tady nějaký objeví, ale vidím tu pusto - co to?
Takže píšu komentář aspoň já. Tvůj knižní řetězák, aneb dotazník, se mi líbí, odpovědi k otázkám máš zajímavě zpracované. A taky stejně zajímavý výběr knih, přestože mám načteno dost, některé z nich jsem neviděla.
Harry Potter 4 mě taky dostal, a v HP7 byl pro mě hodně silný moment, když šel na smrt a procházel kolem Ginny a svých kamarádů a přitom se jim neukázal. (Mimochodem, ten výraz, jako když odstřihne všechny nitky ode všeho, co měl rád, jsem viděla na obličeji Snapea, když po zabití Brumbála odcházel z hradu, všimla sis toho? Ten má výraz člověka, který ztratil všechny naděje.)
Zaujalo mě, že kniha, která změnila tvůj život, je Bible. Mě vždycky fascinuje, jak lidi říkají, že tam najdou pro svůj život vše potřebné. Já jim to i věřím, ale já v Bibli nacházím samé hrozné věci. Asi je to úhel pohledu, zřejmě jsem už silně zkažená. :-?  :-x  8-)
Nebo jsem moc přemýšlela, asi to taky není zdravé. 8-)
Zeměplochu a Pratchettovy knihy vůbec mám taky moc ráda, ale můžu je číst s časovým odstupem, protože čtyři Zeměplošské knihy po sobě už mi 1)nepřipadají tak směšné a za 2) trochu splývají.
Jednotlivě je to labúžo. :-P :
Geralt taky patřil mezi lidi, které bych chtěla potkat, vidíš, Eomer mě ani nenapadl, i když z Pána prstenu bych ráda potkala třeba Faramira, to je vyloženě můj typ! :-D  :-D  :-D
Jestli napíšeš tu knihu, jak bys chtěla, doufám, že mi dáš na ni odkaz! Jsem moc zvědava, o čem by byla... ale jsi dobrý psavec, asi by stála za to! :-)

2 Mniška Mniška | E-mail | Web | 20. dubna 2011 v 21:35 | Reagovat

[1]: No, je pravda, že moc komentátorů jsem tu nikdy neměla, ale je fakt, že i teď mi to tu připadá pustší než obvykle. Vykládám si to tak, že je nejspíše málo času, sama bych potřebovala koupit několik půl hodin od nějakého obchodníka s časem.
Jinak děkuji. Byla jsem celkem v nadšení, když jsem četla ten tvůj a říkala si, že máme v lecčems podobný vkus a že bych některé věci napsala přinejmenším podobně jako ty. Jinak Bible, je pravda, že tam jsou i negativní věci, ale právě na nich se má vykládat dobro a to pozitivní, stejně jako Terry Pratchett vykládá náš svět na světě, kde je magie. Ale opravdu se z té knihy člověk v mnoha věcech poučí. Faramira mám také ráda, já se většinou zaměřuji na postavy ne hlavní. Proč jsem Faramira neuvedla, když jsem z něj vždycky tak šílela? Asi proto, že jsem z něj hodně šílela :D stejně jako Haldir, ten se mi taky líbil.
Znovu děkuji za tvé milé povzbuzení, člověka to opravdu potěší, zvláště teď, když momentálně žiju v hektickém světě, kde se spíš po mně pořád něco chce, ale slyším málo pozitivního. Takže skutečně moc děkuji, že mi tak fandíš. Jen to hodně dlouho potrvá, protože ten časopý pres je momentálně opravdu špatný - blíží se zkouškové a deadliny seminárních prací, které ještě nemám :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama