Duben 2011

Jen drobné oznámení

30. dubna 2011 v 10:39 | Mniška |  Nový vítr


Jak už si mnozí z vás, mých stálých návštěvníků, všimli, opět jsem dnes vyhrabala ze svého starého blogu pár svých "pokladů". Musím říct, že jsem se opět začetla do mnohých svých starých článků, do svých příběhů a zážitků z mého života. Udivuje mě, co všechno se změnilo a co naopak zůstává stejné. Je škoda, že tefohe.sblog.cz visí v internetovém vesmíru tak osamoceně a už téměř nepovšimnut, ale myslím, že jsem udělala vážně dobře, že jsem se ho nepokusila smazat, protože je tam tolik vzpomínek, které mne fascinují; jaké starosti jsem tenkrát měla, s čím vším jsem měla potřebu se svěřit apod. Ráda se dívám do minulosti a vzpomínám, mívám po tom takový příjemný pocit. Nicméně dnes jsem vytáhla některé své úvahy. V poslední době "úvahuji" ve svém nitru velmi často, je pořád o čem přemýšlet, dennodenně mne nadchne něco nového. Nad čím se zamyslím dnes?

Na tisíc otázek - z cyklu Fascinací otevřená pusa

30. dubna 2011 v 9:43 | Mniška |  Cyklus Fascinací otevřená pusa


Otázka ohledně živlu vzduchu mě trápila před rokem, odpověděla jsem si na ní 29.8. na svém "rodném" sblogu. Tady můžete vidět k čemu jsem tenkrát došla.


Facebook, aneb proč nefandím xichtknize

30. dubna 2011 v 9:26 | Mniška |  Pergamen a brk


Tato úvaha o tom, co si upřímně myslím o sociální siti Facebook, přišla na svět na sblogu 28.8.2010. A mé názory zůstávají nadále stejné.

Buď svůj

30. dubna 2011 v 9:06 | Mniška |  Pergamen a brk


Tato úvaha o tom, jak i ctnostné heslo, které bývá vnímáno jako utopistické poučení do života, může za sebou táhnout i negativní vagónky, spatřila světlo světa na mém "rodném" blogu 8.9. 2010. Nyní se k ní opět vracím.

Velikonoční focení

25. dubna 2011 v 15:48 | Mniška |  Nový vítr

Ani já nechci zůstat pozadu a chtěla bych Vám všem popřát pěkné Velikonoce. Nečiním tak úplně brzy, ale pozdě také ne, vždyť svátky Velikonoc jsou mnohem delší, původně je to totiž křesťanský svátek, který slaví Zmrtvýchvstání Ježíše Krista a tato sláva nemůže být odbyta jen jedním dnem. Jako už tradičně, mé přání bude fotografické, takže v tomto krátkém článku o tom, jak prožívám Velikonoce, najdete i přání, které jsem letos nafotila exkluzivně se svou milovanou sestrou a jejím klukem (ne, není můj, je to divný, co? Když se fotím s klukem své sestry :D).

Recyklační kódy

25. dubna 2011 v 12:39 | Mniška |  Truhla
Tento článek opět píšu na základě mých zkušeností. Miluji totiž přírodu a snažím se tudíž i recyklovat. Jenže se mi také stane, že když na obalu vidím mně neznámou značku (tyhle znám PET, PP, GL), nejsem si jistá, jestli obal můžu recyklovat nebo ne. Rozhodla jsem se tedy zjistit, jaké značky mi napovídají, co mám s obalem po použití udělat a jak s ním naložit tak, aby to bylo správně. A protože si myslím, že je to skutečně užitečné, přidávám svá zjištění i na svůj blog.

Příručky nejen pro nejmenší

25. dubna 2011 v 10:39 | Mniška |  Kronika českého jazyka

Tento skutečně kraťoučký článek jsem napsala na češtinářský blog Jazyk našeho srdce. Přidávám ho i sem na můj blog.

Dnes nepřicházím s ničím novým, pouze připomenu existenci pár dobrých příruček, které velmi usnadní soužití s češtinou a jejím problematickým zákoutím. Mám totiž za to, že člověk leckdy dostatečně nedoceňuje užitečnost těchto skvělých příruček, a proto bych chtěla znovu vyzvednout jejich úlohu.

Miluj místo odkud pocházíš - miluj svůj jazyk!

18. dubna 2011 v 23:40 | Mniška |  Kronika českého jazyka

Opět nepřicházím s žádnou převratnou novinkou a znovu zaostávám několik kilometrů za svými blogovými kolegy na naší běžecké trase časoprostorem. Ale lepší pozdě, než vůbec. Už je to nějakou dobu, co Xavier Fender (vynikající blogař) přišel s naprosto dokonalým návrhem a postupně jej přetvořil v reálný projekt, který mi přijde tak "sexy" (nemůžu si pomoci); podržte si spodky, vážení! Jde o projekt pro pozvednutí češtiny, který má našemu českému osazenstvu znovu připomenout, že za náš jazyk není třeba se stydět, ba právě naopak! Že ačkoli globalizace probíhá velmi "hutným" způsobem, není proč zaměňovat jazyk, který vytvořili naši předci s hrdostí a stvořili ho dokonale! I náš jazyk může být skutečně "IN", jen si to uvědomit a nelpět jako hloupá ovce na globalizaci, která způsobuje měknutí mozků (ve velké a nebezpečné míře). A pokud chcete ještě důkaz o tom, že i čeština může být fajnová záležitost, několik příkladů: Jaký jazyk se může pochlubit těžce vyslovitelným písmenem "ř"? Myslím, že pro cizince je těžké naučit se češtině, ale věřte mi, pokud už se jí naučí, je na svou znalost právem hrdý. Náš jazyk je složitý - skloňování slov třeba, a to jistě také svědčí o silné "osobnosti" jazyka, ale též národa, který ho s hrdostí nosí. Přidejte se i Vy a pozvedněte korouhev slávy za češtinu! Pokud nezanikne ona, nezanikneme ani my!

Knižní řetězák

16. dubna 2011 v 9:56 | Mniška |  Společenský sál


Už je to delší dobu, co jsem u Vendy na blogu uviděla zajímavou blogovou hru - knižní řetězák, kdy jsou zadané určité otázky, které se týkají subjektivního pohledu dotazovaného na knihy. Přišlo mi to velice zajímavé a navíc si tím člověk zase udělá jasno, zapřemýšlí, uvědomí si třeba zase to, co už si jednou uvědomil, ale zapomněl to. Zkrátka se mi tato záležitost zalíbila, takže bych se ráda zapojila.

Zlatý kompas

9. dubna 2011 v 23:55 | Mniška |  Společenský sál


Dnes večer jsem si trochu dáchla. Měla jsem chuť ponořit se opět do jiných světů fantazie a rozhodla se, že se znovu podívám na film Zlatý kompas. Již jednou jsem ho viděla v kině. Tehdy, ačkoli jsem byla naplněna spíše pozitivními pocity, se mi na něm cosi nezdálo, ale neuměla jsem to pojmenovat. Dnes už vím, jak to formulovat a chci se s vámi o své dojmy podělit, přestože nejde zrovna o nějakou fantasy pecku roku a že film už patří ke starším produkcím; nepletu-li se, pak jsme na něj mohli chodit do kina v roce 2008.

"Nemilosrdná" Sharon den Adel

5. dubna 2011 v 22:02 | Mniška |  Společenský sál
28. března tohoto roku vyšlo zcela nové album již známé nizozemské skupiny Within temptation. Tato symphonic metalová skupina si našla fanoušky nejen mezi metalisty, ale rovněž i mezi posluchači, kteří si cestu jinak k metalové trnité cestě nenašli. Jistě za to může především neobyčejný talent zpěvačky Sharon den Adel, jejíž umění podle mého spočívá hlavně v jejím vysokém hlasovém rozsahu. Pojďme se ale mrknout na toto jejich neobyčejné dílko, které jistě stojí za to si poslechnout, stejně tak nepřehlédněte i jiné okolnosti tohoto alba...to pro případ abyste nepřišli opravdu o všechno, neboť WT si pro nás nepřipravili pouze hudební kouzla, ale i něco navíc...


Továrna na smrt

1. dubna 2011 v 15:27 | Mniška |  Truhla

Holocaust. Mnozí z nás vědí, že existoval a v mnohých svraštělých srdcích možná ještě existuje dodnes. Pro nás už je to však pouze slovo, navíc dost profláklé. Víme o něm, víme, že se o něm často píše, někteří pak tuto problematiku znají více do hloubky, takže přinejmenším tuší, že se momentálně motáme kolem Židů a nacistů, kteří židovskou komunitu pronásledovali a cíleně vyvražďovali. Jelikož si myslím, že toto téma je až tak zprofanované, že o něm všichni víme, ale dostatečně si nepřipouštíme tu skutečnou hmatatelnou hrůzu, rozhodla jsem se dát tomuto tématu prostor. (Mimochodem, když článek přečtete celý, čeká vás odměna!)