Papírový svět plný písmenek

19. března 2011 v 17:31 | Mniška |  Truhla

Už mnohokrát jsem se zmínila o knihách. Papírových arších, připevněných k sobě a chráněné pevným obalem, které v sobě ukrývají světy fantazáků, romantické příběhy, poznatky o našem světě a mnoho dalšího. Čtu hodně a knihy mám ráda. Miluji jejich příběhy i jejich účel člověka informovat a vzdělávat. Líbí se mi také ale svým zevnějškem a třeba jen proto beru knížky ráda do ruky. Miluji i jejich vůni, když si je prvně koupím v obchodě. Proto mě velice zajímal způsob, jakým se knihy vyrábějí, a o tom vám chci teď stručně povídat.


Původně jsem měla velký plán pokusit se vám sama vysvětlit, jak se kniha vyrábí od prvních kroků po ty poslední. Dokonce jsem už přemýšlela nad tím, že bych se vydala do nějaké tiskárny, kde bych to viděla na vlastní oči a snáze bych vám o tom následně poreferovala. Rozhodla jsem se však jen pro stručné a zajímavé poznámky, neboť jsem na internetu našla skvělé video, ve kterém je vlastně všechno a ještě to uvidíte sami. Historii tisku si však na úvod neodpustím.

Kdo byl první?
Forma textu je snad to nejdůležitější, co kniha může mít, neboť bez liter a slov by přeci nemohla existovat, leda v hlavách některých vypravěčů. Než Johann Gutenberg vynalezl knihtisk v 15. století, byly knihy psány ručně a přepisovaly se také ručně v klášterních scriptoriích (z latiny scriptum = písmo), což byla doslovně "místa pro psaní". To je myslím jasné, neboť v raném středověku byli vzdělaní pouze duchovní a jen oni uměli psát.
Ovšem v Asii, konkrétně u Číňanů, už se v 8. století našeho letopočtu vyvinul tiskový proces. "Text pro každou stránku byl vyřezán do dřevěných tiskových forem (štočků). ty byly potom potřeny barvou, na ně byl položen papír a hlazením se text tlakem přenesl na papír." Jenomže připravit text k tisku tímto způsobem trvalo velmi dlouho. Proto Číňané vyvinuli způsob, kdy se text sestavil znak po znaku z kovových nebo hliněných forem anebo z vyřezaných znaků. I to se však ukázalo jako obtížné, neboť měl čínský jazyk více než 40 000 znaků. Jejich technika tudíž nebyla příliš rozšířená.
V Evropě se objevil tisk z kovových forem ještě před Gutenbergem, přibližně v roce 1430. "Pro každé písmeno i pro ostatní znaky bylo zhotoveno tvrdé kovové razidlo. Razidlo se používala k vyražení textu do měkké kovové desky. Z této desky se vyrobil olověný odlitek (stereotyp), který se používal jako tisková forma. Jestliže se tisková forma poškodila nebo opotřebovala, odlila se z vyražené kovové desky nová." Vznikal tím trochu nerovný text. Avšak tato metoda inspirovala zlatníka Johanna Gutenberga k sestrojení onoho slavného knihtisku, k čemuž došlo kolem roku 1450 (prvotiskům do roku 1500 se říká "inkunábule").
Gutenberg použil přestavitelné kovové odlitky písmen (sazby). Dalo by se de facto říct, že se jednalo o podobnou techniku, kterou už znali Číňané o několik století dříve. Gutenberg roku 1455 publikoval Bibli, vytvořenou jeho
knihtiskem. Svým kvalitním provedením proslavila svého výrobce a knihtisk se brzy rozšířil po celé Evropě. S postupným vylepšováním v průběhu času se jeho vynález stal důležitým na dalších 500 let.
V devatenáctém století byl pak knihtisk doplněn o další dva tiskové procesy - o litografii (kamenotisk) a hlubotisk, které byly důležité zejména pro ilustrace.
Dnes se knihy rovnou tisknou, svazují a vůbec tvoří najednou v jedné "továrně na knihy". Jak se to dělá si můžete prohlédnout na odkazu k videu pod tímto článkem.

Poznámka: Citace jsou z časopisecké encyklopedie Svět poznání.Na obrázcích vidíte Gutenbergův vynález, známý knihtisk, který vynalezl přibližně v roce 1450.

Zde je video, v němž se dozvíte, jak se dnes vyrábějí naše oblíbené předměty; knihy.

Pokud jsem však stále neukojila hlad po tom, dovědět se o výrobě knih více, zde je odkaz, kde se dozvíte např. jaké druhy papírů se k výrobě knih používají, jak poznáte, že kniha je "levná" a nekvalitní, jak se vyrábějí knihy s měkkým přebalem a jiné zajímavé věci, týkající se výroby knih. Pro milovníky obrázků, můžu vás ujistit, že na tomto odkaze najdete i ilustrace :)
Aneb ať žijí knihy! Toto video mne spíše utvrdilo v mé zvědavosti a touze po tom spatřit výrobu knížek na vlastní oči.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elise Elise | Web | 20. března 2011 v 17:36 | Reagovat

Vůni nových knih miluju a hlavně těch velikánských encyklopedií. Video se mi líbilo, opět jsem se něco nového dozvěděla. To nemůžu říct, když přijdu na jiné blogy ;)

2 Berry Berry | Web | 20. března 2011 v 19:13 | Reagovat

Já miluju vůni knih starých. Tak nějak :-). Je to velice zajímavé. Ale ještěžetak, jinak bych neměla co číst. Děkuji za příjemný poučný článek :-).

3 Vendy Vendy | Web | 20. března 2011 v 20:02 | Reagovat

Muhehe, bramborové tiskátka taky znám. Ale písmenková tiskátka, tvořící slova, to už je komplikovanější!
Vivat Gutenberg!
Ale také, vivat mniši, přepisující po staletí ručně knihy. A předávající tak znalosti a zprávy o dobách minulých.
Koukám, jak stroje valí a sešívají a lisují knihy. Zajímavý pohled na to, jak kniha vzniká... a já pak na ní svačím a válí se mi na ní kočky! :-D  :-D  :-D
Naštěstí jsou to knihy moje a já se s tím nějak srovnám. Lepší kniha používaná než kniha založená do knihovny, bez otevření a přečtení.
Líbilo se mi doprovodné slovo k onomu videu. A knížky miluju, elektronické čtečky jsem zatím nezkoušela, ale knížky klasické papírové - na ty nedám dopustit.

4 nikoušek nikoušek | E-mail | 20. března 2013 v 15:21 | Reagovat

moc krásná prezentace mohl by mi prosím někdo udělat takovou stačí mi když mi svoji nabídku napiete sem předem mockrát děkuji (potřebuji ji na howrse(online hru o koních)moc mě ta hra baví) :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama