Konec světa

11. března 2011 v 11:28 | Mniška |  Nový vítr

Není možné přehlédnout to, co se teď děje, proto ani není možné o tom pomlčet. Možná, že se opravdu blíží konec světa. Kdo ví?


Dnes ráno se objevila zpráva, která se teď rozšířila stejně rychle jako požár. Japonsko zasáhla vlna tsunami, Tichý oceán se otřásá, neboť někde hluboko pod ním došlo ke zlomu litosferiské desky, a i přesto, že se vše děje tak neuvěřitelně pomalu (pohyby desek atd.), dokáže tento zlom způsobit takovou katastrofu, která postihne téměř všechna pobřeží čtyř kontinentů Tichého oceánu.

Japonsko, jež už musí být na častá zemětřesení zvyklé, se nyní (14:45 místního času) roztřáslo 8,8 stupni Richterovy škály. Především v jeho severní části největšího a snad i nejhlavnějšího ostrova Honšú. Tokio se otřásalo také. Epicentrum tektonického zemětřesení se totiž nachází na moři poblíž místa, kde vlna tsunami udeřila. Smetla vše, co jí přišlo do cesty a rozhodně využila veškeré své síly k tomu, aby způsobila příšernou katastrofu. Oblast je zaplavená, na mnoha místech se rozmohly mohutné požáry. Očekává se však, že tato první vlna nebude poslední a tsunami bude opakované. Katastrofální podstatu této aktuality však umocňuje skutečnost, že se očekává, že asi za jednu a půl hodiny smete tsunami Indonésii, Papuu-Novou Guineu, Filipíny aj. Předpokládá se, že vlna může být větší než některé samotné ostrovy. Východ Ruska, Havajské ostrovy budou zasaženy také, na BBC jsem dokonce zaslechla, že se možná dotkne i Severní Ameriky, včetně Mexika, Austrálie a Nového Zélandu.

Je to tragická zpráva. Mnozí z nás si to jistě nepřipouští, neboť víme, že zemětřesení je naší České republice vzdálené (další výhody v nevýhodě, že nemáme moře) a tady u nás ještě nikdy žádná vlna tsunami neřádila, takže si nedokážeme pořádně představit, jak nešťastné musí být něco takového zažít. Vůbec je pak těžké přežít, když už jste u toho. Smrt utopením? Smrt nárazem na budovy, předměty, veškeré věci, které s sebou voda odnese? A když přežijete, o všechno přijdete. Domov, možná i rodinu, přátele, místo, na kterém jste žili.

Takhle nějak začal film 2012. Vlnami tsunami. Osobně jsem na předpovězenou apokalypsu Země v osudném roce 2012 nevěřila. Událost v Japonsku mě tak trochu nakousla, ale přivádí mě to k myšlence, jestli tomu věřím, ale svým doufáním a vírou, že se to nestane, věřím/doufám ještě víc anebo jestli tomu skutečně nevěřím. Ono koneckonců, já jsem člověk, který věří v mnohé věci i v takové, ve které minimálně polovina planety nevěří. Takže tomu skutečně nevěřím, nebo svou víru zastírám doufáním a svým optimismem?

Ještě stále je to začátek roku, který předchází údajnému konci. A děje se něco takového. Něco tak katastrofálního. Mohlo by to být začátkem oné apokalypsy? Máme začít věřit v konec světa 2012? Zamyslete se a odpovězte prosím na anketu, kterou najdete pod tímto článkem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Berry Berry | Web | 11. března 2011 v 16:38 | Reagovat

Četla jsem s otevřenou pusou. Vůbec jsem nevěděla, že v Japonsku bylo tsunami. Pro ty lidi to musí být šílené. Až se oklepou z prvního šoku, nedokážu si to představit. A to jsem dost slyšela od kamarádů, co pomáhali na povodních v okolí Prahy a Jičína onehdá. Nikomu bych to nepřála, i kdybych na něj měla sebevětší pifku. Je to hrozné... Nedávno jsme se v zeměpisu učili, že se právě dokážou rychle oklepat... Ale to se tady říká snadno, když je to tak daleko... Ale přece blízko...
Nevěřím v konec 2012 (ani jsem ten film neviděla a blíže se nezajímala). Věřím v apokalypsu z Bible. A když se člověk zamyslí, jde vlastně vidět, jak se naplňuje. Na jednu stranu mě to naplňuje děsem, na druhou stranu se snažím věřit.

2 Vendy Vendy | Web | 11. března 2011 v 21:17 | Reagovat

Bylo to děsivé. Viděla jsem ukázky v televizi... je fakt, že Japonsko a zemětřesení patří k sobě (ty papírové domečky si prý stavěli hlavně kvůli tomu, že to bylo rychlé bydlení).
Ale i když to je strašlivý masakr, nevěřím tomu, že konec nastane v roce 2012.
I když... stát se může ledaccos.
Je to tragédie nezměrného rozsahu. A opravdu obrázky jak z apocalypsy. Ale pořád věřím, že to pomine a Japonsko se zas postaví na nohy, jsou to pracovití lidé.
Jenže... hodně rodin přišla o své blízké. Takže, opravdu tragedie.
Tragické mi taky připadá to, co se děje u nás, ale to už je jiná kategorie. Mimochodem, budeš raději ZIFO? Nebo AIFO?
Když vidím tohle, tak si říkám, jestli by to svět neměl opravdu zabalit ... a dát šanci jiným druhům.
I když... :-?  :-?

3 Vendy Vendy | Web | 14. března 2011 v 12:28 | Reagovat

Teď jsem se ještě dívala na zprávy - bouchla tam elektrárna. Vodík. Japonci si to opravdu letos vyžrali na sto let dopředu. (Jsou dohady o úniku radiace, oficiální zprávy tvrdí, že ne, ale oficiální zprávy musí zamezit panice. Takže - to se teprve uvidí.)
Jak se říká, na posranýho i ten hajzl spadne (promiň mi ten výraz) a tady už to mají na víckrát - zemětřesení, tsunami, požáry a teď jaderka.

4 Mniška Mniška | E-mail | Web | 15. března 2011 v 8:25 | Reagovat

[3]: Já vím, no. Situaci v Japonsku sleduji celkem s napětím. O víkendu jsem myslela, že svůj článek rozšířím o nové informace, ale jak je vidět, není třeba, sami asi situaci rovněž sledujete. No, velice obdivuji ovšem disciplinované chování Japonců a to, že si navzájem pomáhají. Je vidět, že jsou na zemětřesení a katastrofy zvyklí, i přesto obdivuji, že i po tolika hrůzách se chovají tak, jak se chovají. Velmi jich lituji!

5 Berry Berry | Web | 17. března 2011 v 20:01 | Reagovat

[4]: Přesně tak... Do toho nedostatek všech věcí... A sníh, zima... Je to nepředstavitelné...

6 Pavel Pavel | 24. března 2011 v 20:46 | Reagovat

Já osobně si nemyslím, že by měl být konec světa. Nedokážu si představit, že to co tady vznikalo miliardy let by mělo nebo mohlo v jediném okamžiku zmizet, vypařit se, shořet... Přírodní katastrofy jsou hrozné, taky lituji Japončíků ale je nutné si uvědomit, že katastrofy jako takové tady byly vždycky a vždycky tady taky budou. Žijeme na aktivní planetě a musíme se jí přizpůsobit. Jako jedinou valnou příčinu bych viděl možnou válku ale nemyslím, že by někdo (krom těch zatracenejch amíků) :) byl schopnej vyvovat jadernou válku. Myslím si, že společnost jako taková, je už natolik vyspělá, že by k tomu dojít nemělo. Vale :)

7 Mniška Mniška | E-mail | Web | 25. března 2011 v 7:09 | Reagovat

[6]: Inu, ovšem to, že si něco nedokážeš představit, ještě neznamená, že to neexsituje. Umíš si třeba představit nekonečno? 8-) A bohužel s tebou moc nesouhlasím ohledně toho, že je společnost tak vyspělá, že by nemělo dojít k válce. Vem, si, jak se ti muslimové pořád midlej, těm vůbec nevadí, že zemřou oni sami, natožpak všichni lidé na Zemi, tak proč by třeba zrovna oni nespustili jadernou válku, když by tím byli spaseni? Korea s tím taky pořád vyhrožuje, ti mají taky ruplou bednu. Nechci kazit tvůj optimismus, ale člověk už je dávno sebedestruktivní a myslím, že se to opravdu může stát. Tedy konec světa zapříčiněný lidmi. Ty máš taky pořád nenávistnou pifku proti Amíkům. Taky je nemusím, ale zase si myslím, že by za tou jadernou válkou nestáli, i když jsou moc hrdí, pyšní a já nevím, co ještě, myslím si, že rozumní v tomhle jsou.

8 Pavel Pavel | 25. března 2011 v 9:22 | Reagovat

No, nekonečno jako ve vesmíru si představit dokážu. Třeba je to špatně a ve skutečnosti to může být jinak ale představit si to dokážu. No a kdopak asi může za to, že muslimové dělají ty sebevražedný útoky? Já si zkrátka myslim, že NATO právě v čele se světovým četníkem se pletou do záležitostí, do kterých jim nic není pod záminkou svobody apod. Přitom jim jde o nerostný suroviny... Jako prcek jsem měl amíky rád a věřil jsem té jejich dobrosti. Což se změnilo s 11.9.2001, prostě tuhle válku vyvolali sami, přitom válčí s někym, koho porazit nemůžou, stejně jako Vietnam, kam si šli udělat střelnici pro své nové zbraně. A kdopak během války v Korei říkal, že je zapotřebí naházet na koreu a sovětský svaz atomovky dříve, než budou mít rusové raketu schopnou zasáhnout USA. Byl to MacArthur... No, zkrátka pokud by použili arabové zbraně hromadného ničení, tak taky možná proto, že je proti nim vedena nová křížová výprava. S koreou máš pravdu, to jsou taky blázni :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama