Cesta ke spravedlnosti(?)

25. března 2011 v 18:19 | Mniška |  Pergamen a brk

Otázka jestli preferovat trest smrti nebo ne je už celkem dost zprofanovaná, ale přeci není úplně zodpovězena. Stejné je to s otázkou asistované sebevraždy. Jak se na to máme dívat? Z jakého úhlu? Morálního, etického, právního? A kde je v tomto případě spravedlnost? Je zde vůbec přítomna?Trest smrti je jedno z těch témat, na které má každý svůj názor, ale vlastně je tu snaha dát našim názorům jednotící prvek, abychom věděli, zda tak činit, či nikoliv. Je jednoduché dívat se na to s odstupem, když sedíme v pohodlí a teplu domova, jak to asi vnímá vězeň ve své chladné neútulné cele? Kdybyste se v ní ocitli, pořád byste stáli za názorem, že je trest smrti "oprávněný"? Teď smeťte ze stolu myšlenku, že vám se přeci nemůže stát, že byste se ocitli ve vězení. To nikdy nevíte. Pokud jste bezúhonný člověk, je to sice malá pravděpodobnost, ale stávají se na světě mnohé podivné věci. Někdo vás z něčeho obviní, padne na vás podezření a šup, ocitnete se tam, kde byste si vůbec ani nepředstavili, že by jste se tam mohli dostat. Takže věty typu:"To se mi nestane," odhoďte. To přece vědět nemůžete. A zkuste si představit, že jste ve vězení. Jak byste se teď dívali na tuto otázku?

Hned se nám tu nabízí první boď "proti". Co když vás obviní neprávem? Co když jste byli sami něčí obětí, ale za čin, který jste ve skutečnosti nespáchali, vás čeká trest smrti. Inu, nesprávné obvinění, možná si řeknete, že se to stává málokdy. Tak za prvé, jak byste tohle mohli vědět, to jste to někde četli? A jaký máte důvěryhodný zdroj? A za druhé, i kdyby se to opravdu nestávalo často, stává se to. I vy byste mohli být jedni z nich. Takže být odsouzen neprávem. Jednoznačně červený křížek "proti" X.

Pokud už je ale odsouzen s přímými důkazy ten "pravý" zločinec, lotr, vrah a já nevím, co ještě, máme zlost. To většinou mluví "pro" jeho odsouzení k smrti. Zvláště pak třeba cítí silnou nenávist člověk k určitému vrahovi, který zabil jejich příbuzného, či přítele. Žal pak říká: "Spravedlivé je oplatit mu stejnou mincí. Přeci zabil nevinného člověka, aniž by se ten něčeho zlého dopustil. Jen proto, že mu stál v cestě za penězi, zabil někoho, koho ani neznal." Tady možná cítíme malý rozpor. Jistě chápeme ty "poškozené", dá se pochopit i jejich hněv, dá se pochopit, že by si také přáli, aby ten dotyčný vrah už nežil. Ale smrt toho člověka už nikdy nevrátí minulost, ani odplata nesmaže žal z velké ztráty, možná na chvíli uspokojí, ale nic nezmění. Přece však cítíme nespravedlivost, jejíž opak ale uskutečníme trestem smrti. Hned pak máme pocit, že se konečně spravedlnost dostavila. Je to tedy spíš většinový argument, o kterém si myslím, že by většina hlasovala "pro" +.

Zase existuje argument, že kdyby ten masový vrah nežil, nestalo by se takového neštěstí. Jistě je na tom něco pravdy. Jistě je i pravdivé, že také ve vězení může ublížit jiným lidem. Stát se to může. Když už dotyčný vrahoun nebude žít, nemusíme mít ani starost o to, že kvůli němu jiní nepřežijí (ponechme stranou fakt, že se ale stejně vrahů nezbavíme a přijdou další a další). Jistý pocit úlevy. +

Je vůbec trest smrti účinný? Těžko se na takovou otázku odpovídá, když u nás není zaveden, ale ve středověku účinný nebyl, kriminalita se tím nesnížila, a to ani v Americe, kde trest smrti platí. Takže usmrtit vězně, nebo ho zavřít do vězení...je to jedno, aspoň kriminálníkům asi ano, stejně od svého "cechování" neodstoupí. Velký křížek X.

Je vůbec etické chtít něčí smrt? Jak vám to zní? A zajímá vůbec někoho etika? "No a co?! Ten člověk zabil tucty nevinných lidí, zaslouží si to samé, co udělal ostatním!" Víte, já chápu tenhle přístup. Rozhořčení, pocit tupé nespravedlnosti, která mě také neustále nutí přemýšlet o otázce trestu smrti. Nesnáším nespravedlnost. Ale je otázka, jestli je vykonání trestu smrti učiněním spravedlnosti. Jistě pro někoho z nás pocit uspokojení, ale nemyslím si, že by tady byla přítomna spravedlnost. To slovo totiž znamená něco jiného než "odplata", nezapomínejme na to. Řeknu vám jednu věc. Jako jednotlivec nikdo z nás život nestvořil; v tomto případě myslím termín "život" abstraktně. Proto bychom jej neměli ani brát, protože na to nemáme právo (nemám teď na mysli nějaké kodifikované právo, je to spíše "právo v našich životech"). A toto je má idea. Idea, která převyšuje všechny ostatní důvody, jež mluví pro uzákonění trestu smrti. Ač mám zlost, ač z lidského hlediska váhám, tato má idea mi jasně říká, že se pro trest smrti nepřikláním.

My život nestvořili, nemůžeme jej ani vzít. Možná si řeknete, že je to hloupost, protože ten vrah také neměl právo brát a přece vzal. Ale my nejsme jako vrazi, máme svébytné myšlení, které je moudřejší.Nakonec, když je člověk ve vězení, my už se o něj nemusíme starat, není to naše povinnost. Nad jeho životem dočasně převezmou kontrolu odpovědní lidé, kteří nás jej vlastně zbaví.

Mimoto, osobně jsem se setkala s některými bývalými kriminálníky, nyní na svobodě, jejichž smýšlení se definitivně změnilo a litují všeho, co provedli. Proč, to už je druhořadé. Není ale vyloučeno, i když jistě v nízké míře případů, že člověk se dokáže změnit a být lepším. Vždyť ruku na srdce, "kdo z vás je bez viny, první hoď kamenem."


Photobucket
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alisa Alisa | Web | 25. března 2011 v 18:25 | Reagovat

Presne tak, s koncom súhlasím najviac . Ja verím, že ľudia sa dokážu napraviť a ľudia by si nemali hrať na Boha a zabíjať len ako trest .

2 Azelie z Arassu Azelie z Arassu | Web | 25. března 2011 v 18:28 | Reagovat

tohle mě vážně dost oslovilo :-)  Já bych se zbláznila psát tohle do Pc, ale vážně je to výborný:-)

3 Vendy Vendy | Web | 25. března 2011 v 21:28 | Reagovat

Otázka tresti smrti je opravdu obtížná. Ne proto, že by si dotyčný smrt nezasloužil (mít dítě a vidět ho mrtvé, zohavené a ještě se týrat představami, co to dítě muselo před smrtí prožít a nebyl tam nikdo, kdo by mu pomohl a zachránil ho, to je asi věc, která rodiče týrá nejvíc - že nedokázali zabránit tomu, aby jejich dítě zemřelo, ani tomu, čím si  prošlo. Jistěže tomu zabránit nemohli, není to v lidských silách, ale chápu jejich hněv a zoufalství a jejich touhu po pomstě. Probůh, každý považuje pomstu za něco škodlivého, ale to je nejpřirozenější jev! Mně spíš vadí, že se potlačují přirozené lidské instinkty. Jistěže by nikdo neměl brát právo do svých rukou, ale proč pranýřovat touhu po pomstě jako takovou?
Co mi vadí, tak přirozená ochrana nebohého vraha. Neboť on je taky člověk. A ten mrtvý už vlastně člověk není... zní to možná krutě, ale v realitě to tak je. Oběti jsou jen statistika. A tak vrahové mají obhájce a jsou podrobováni psychotestům a propouštěni rovnou od soudů na svobodu, nebo zavřeni na směšných pár let, kdežto utýraná a ubitá oběť hnije v zemi nebo z jejího popela roste tráva a květiny. A za pár let, až ubohý vrah se dostane na svobodu, zabije a předtím utýrá dalších pár takových obětí, aby byl znovu přehodnocován a zohleduplňován, neboť on za svého dětství nesmírně trpěl, a tak proč nezabít pár lidí, žejo...
Ale to jsem odbočila od trestu smrti, a tak se k tomu vracím - a paradoxně, jsem proti trestu smrti. Ne proto, že by si vrah zasloužil zemřít, to jistě ano, ale proto, že by to měl strašně rychlé a jednoduché. Proč by si měl odbýt rychlou cestou, za několik vteřin nebo minut něco, co jeho oběti podstupují několik desítek minut nebo dokonce hodin? Daleko bolestnějším způsobem?
Ne, trest smrti bych mu nedala. Ale doživotí jistě ano.
Samozřejmě, u prvního případu bych brala v úvahu možnost justičního omylu (s výjimkou možnosti, že by vraha přichytli přímo na místě činu a při činu). Ale nechápu, jak můžou pouštět znovu a znovu už několikrát trestaného vraha.
Mimoto, popravovat člověka není jen tak, a je to dost těžké i pro kata, pokud to není sadistické prase, kterému to dělá dobře. Normální člověk se s tím dost těžko vyrovnává, i když to má úředně posvěcené a je to vlastně jeho práce. Pokud vím, tak i vojáci měli problémy se vyrovnávat s vražděním, i když bylo nařízené a vlastně normální.

4 Pavel Pavel | 26. března 2011 v 10:23 | Reagovat

Jednou se nás učitel na hodině práva zeptal: "Kolik vás by bylo pro znovuzavedení trestu smrti?" Přihlásila se asi třetina třídy. Načež učitel odpověděl: "To jsem nevěděl, že je tady tolik právníků" (myslel tím ty, kteří se nepřihlásili). Já to vnímám tak, že trest smrti by byl obrovský krok zpátky, zpátky do středověku, zpátky k fašismu a komunismu. Trest smrti jako takový by měl být podle mě ve vyspělých státech světa pasé. Jak jsi již napsala, i kdyby tady byla nicotná pravděpodobnost, že je ten člověk nevinný, tak ho přece nemůžeme popravit... Může se stát, že za měsíc, za rok vyjdou na světlo nové důkazy a zjistí se, že to udělat nemohl. Spravedlnost je slepá, potvrzují to právníci se ktererýma se bavim a potvrzuje to i moje krátká zkušenost v policejní praxi. Já osobně jsem zásadně proti trestu smrti ale zase si myslim, že by bylo záhodno mít přísnější žaláře. Mít v "cele" rádio, koberce, televizku, denní tisk, možnost zajít si prakticky kdykoliv do knihovny, do posilky apod. Mají celkem vydatnou a chutnou stravu 3x denně. To já nepovažuji za adekvátní trest. Ano, nemůžou odejít domů ale to je asi tak všechno. Pro těžké kriminálníky bych to viděl asi takhle: přes den půjdeš fárat do kamenolomu, budeš o chlebu a vodě, v neděli dostaneš možná i normální jídlo (pokud se budeš chovat slušně), na cele budeš mít pouze pryčnu, deku, záchod, malé umyvadlo a poličku na pár osobních krámů. Protože vězení v současnosti není přílis odstrašující a znám dva lidi, kteří jsou ve vězení, protože nechtěli mrznout v zimě na ulici, tak jeden z nich praštil ženu klackem po hlavě a sám se udal. Ta žena do dneška sedí na vozíčku... Ale pán je ve vězení, kde se má oproti ulici báječně. Suma sumárum: Trest smrti prostě ne. Nikdy. Ale přísnější žalář pro krinálníky ano.

5 Nurul Nurul | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 14:36 | Reagovat

very good:-)

6 Tiramisu Tiramisu | 8. července 2014 v 14:38 | Reagovat

Tiramisu je tradiční jídlo z mascarpone http://tiramisu-recept.blog.cz/1312/tiramisu-z-mascarpone

7 Mňam Mňam | 8. července 2014 v 14:44 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama