Wyedzmin, The Witcher, Zaklínač

25. února 2011 v 17:36 | Mniška |  O hře Zaklínač


Dnes už zná příběh známého Geralta z Rivie téměř každý, ať už ze skvělých knih od Andrzeje Sapkowského, ze starého polského seriálu anebo z RPG, rovněž polské výroby, které obletělo snad celý svět. Jedno však Polákům nemůžeme upřít - jejich vytrvalost.


Pro případ, že by někdo neznal zaklínače z povolání, mohu nabídnout stručný popis: Zaklínačova práce je zabíjet nestvůry, samozřejmě za nějaký ten finanční obnos. K tomu musí být znalý v šermu, v alchymii a znamení, která používá téměř jako čarodějové kouzla. Samozřejmě musí mít nějaké vzdělání a přehled o nestvůrách, které rutinně zabíjí, o bylinkách a přísadách do lektvarů, které si umí vyrobit. Ale lektvary nejsou jen tak pro někoho, a proto si už od útlého věku musejí budoucí zaklínači zvykat na účinky elixírů, které mohou nadělat v lidském těle paseku. Po čase dojde k mutaci a zaklínačům se rozšíří zorničky. Jejich trávicí systém musí být zvyklý i na nežádoucí účinky elixírů. Takto tedy můžeme označit zaklínače.
My ale nahlédneme do počítačového zpracování tohoto geniálně vymyšleného světa zaklínačů. Předem musím upozornit, že hra je celkem náročná a nezvládne ji zkousnout jen tak ledajaký počítač. Místa na disku vám sežere taky docela dost, něco kolem 8,5 GB. Zaklínač za to však rozhodně stojí. (pozn.: Tato recenze pochází ještě z dob dávno minulých, takže tuto větu už berte s rezervou, vím, že dnes je mnoho počítačů, které turo hru již hravě zvládnou vcucnout).

Nejprve se zmíním o grafice. Musím říct, že v tomto případě je velice povedená a zvláště z úvodní a závěrečné animace se vám bude tajit dech. Hned na začátku se Geralt věrohodně pouští do strigy a to je velice kvalitní ukázka. Obdivuhodný je Geraltův šermířský um a machrování se stříbrným mečem, stejně tak i přivolání znamení Aard, kterým se v ukázce ještě pochlubí. Už od pohledu je tedy vidět, že před sebou máte kvalitní práci, na které si dali autoři velice záležet. Lístky na stromech můžete spočítat, průzračná voda v řekách, jezerech nebo stokách se reálně třpytí a tančí na povel větru a ke všemu mění své odrazy na hladině s průběhem dne.

K tomuto kontextu zapojím i pohyby a bojové umění postav, které je myslím velice slušné. Vaši protivníci, mluvím-li nyní o těch lidských, se celkem činí, s elegancí se však zkrátka Geraltovi nevyrovnají, na to je až příliš zkušený zaklínač. Ze začátku vás možná jeho umění šermu zas tolik nenadchne, ale jak postupně nabýváte nových dovedností v boji, Geralt toho začne předvádět mnohem víc a buďte si jisti, že dřív nebo později to zpozorujete. Samozřejmostí je, že čím víc se zlepšujete, tím víc jsou silnější i vaši protivníci a někdy dokáží pořádně zatopit pod kotlem. Podstatné však je, že, jak Geraltovi, tak i pohyby ostatních postav ve hře, jsou plynulé a nijak nepřirozené, což je velké plus.

Dokonce i hratelnost je celkem slušná. Na začátku svého dobrodružství je možné si zvolit, jakým způsobem chcete mít hru pod kontrolou: myší nebo kombinací klávesnice a myši. Pak už je jen na vás, jak si to celé hodláte užít. Kamera a viditelnost nejsou nijak velkým problémem. Někdy vás však může naštvat s jakou hlemýždí rychlostí se kamera otáčí třeba jen o 900 . Ale i tady si lze pomoct. Je možné přepínat mezi třemi ovládacími režimy, kdy se díváte na Geraltovu postavu pod mírným úhlem shora nebo k němu shlížíte o něco blíže anebo kdy se mu díváte přes rameno, což vás sice oslabí co do viditelnosti, ale akce je mnohem přímější a dynamičtější a otočit se můžete celkem rychle. Můj typ: je dobré tyto režimy střídat podle potřeby a situace.

Skvělý je samozřejmě hlavně příběh, který byl zpracován na motivy knih Andreje Sapkowského. Pokud jste tedy četli některou z jeho knih, pak vás nepřekvapí některé záhadné i známé postavy, které vás budou provázet, a ani úkoly, jenž budou bělovlasému zaklínači ukládány. Můžete se těšit na trubadúrského sukničkáře Marigolda, vždy okouzlující čarodějku Triss, rozdováděnou princeznu Addu a mnoho dalších stěžejních postav z knih. Svět, ve kterém žijí zaklínači vás velice snadno pohltí. I tady se Geralt se strigou/princeznou Addou utká skutečně dvakrát a intriky ničemné skupiny, která si říká Salamandra vás budou stále dohánět po celou hru. To všechno podle Sapkowského. A mimochodem, pokud jste četli jeho známou povídku Zaklínač a o jeho prvním setkání se strigou, budete příjemně překvapeni s jakou věrohodností a neuvěřitelnou podobností je zpracována animace na začátku hry. Avšak, bylo by příliš jednoduché vám rovnou pod nos naservírovat všechny ty zaklínačské schopnosti a znalosti, proto, aby se dalo stále říct, že Geralt je skvělým zaklínačem a vy s ním zároveň začali od začátku, Geralt ztratí paměť, aby se dalo vše znovu velmistrovsky naučit.

A protože je Geraltovo povolání zaklínač, je zcela jasné, že se nevyhnete ani ostatním nestvůrám, není tam pouze striga s červenou kšticí (ovšem i tak je velkým oříškem). Na denním pořádku jsou zakázky o zabití určité příšery a získání nějakého cenného artefaktu nebo orgánu, který z oné kreatury musíte vypreparovat. Jde zkrátka o běžnou zaklínačskou rutinu, za kterou je však dobře zaplaceno. Avšak nejspíš už vás budou k smrti štvát zástupy běžných a věčně se do cesty pletoucích topivců a utopenců, kteří už po čase nejsou pro Geralta žádnými soupeři. Snad proto jsou tak nesnesitelně otravní, dokonce až tak, že se jim budete chtít vyhnout a raději utečete než abyste s nimi ztráceli čas. Asi nejvíc vás možná pozlobí královna Kikimor, která může Geralta zabít sotva se ho jednou dotkne. Horké chvilky také zažijete s Koščejem a mutanty z druhořadé laboratoře společnosti Salamandra. Téměř na všechny nestvůry je potřeba stříbrný meč, proti ocelovému jsou zcela imunní, to však neplatí pro lidské protivníky, kteří jsou často mnohem záludnější a jsou většími sousty než kdejaké příšery, které máte vyřídit. A přestože není Geraltovou povinností zabíjet lidi, je celkem podezřelé, že s sebou nosí i ocelový meč, který je zkonstruován právě na lidi. A máme to, vrahoun...

Přesuneme-li se trochu jinam a nakoukneme-li přes Geraltovo rameno do okolí a míst, které v průběhu svého putování navštíví, nebylo by zas tak těžké si všimnout toho, jak jsou tyto lokace detailně propracovány. A vše se samozřejmě mění s časem, zvláště, když se na obloze objeví slunce nebo měsíc. Naráz všechno zrudne, když začne slunce zapadat a někdy ani hned nepostřehnete, jak čas míjíte, tak jako ve skutečnosti. Hodina ve hře sice není tak dlouhá jako hodina v reálném světě, ale i vy máte přehled o tom, kolik je zrovna hodin v tomto herním světě. To se dozvíte z ukazatele místa a času v pravém horním rohu. Někdy se změní i počasí a začne pršet. Občas trochu kápne, jindy se spustí slejvák a do toho začne bouřit a tráva se začne pohupovat ve větru. Postavy kolem se chovají jako skuteční lidé a během nepříznivého počasí se utíkají schovat pod střechy svých obydlí, aby se uchránili před deštěm. Ale ať už jsou to pole, břehy, vesnice nebo město Wyzima, všechna okolí jsou skvěle zachycena a to vše na vás dýchne svou povahou a zanechá na vás svůj dech.

Ke správné atmosféře přispívá i skvělá hudba, která vás bude samozřejmě provázet celou hrou. Jenomže skladby v případě zaklínače nejsou, kdo ví jaké tuctové slátaniny, které prostě musí nějakým způsobem pasovat do hry. V této hudbě už můžeme hledat umělecký, určitý styl. Navíc, dokonce i hra Zaklínač má svou typickou znělku, řekněme, určitou melodii, která se občas nenápadně promítne v muzice, kterou za hry posloucháte. Ale pozor, skladatelé jsou opět Poláci. Umělců, kteří se podíleli na zaklínačské muzice je samozřejmě víc. Přesto vykonali dobrou práci a jejich skvělou muziku si časem ještě rádi pustíte do sluchátek.
Nyní přihlédněme k dabingu a vůbec k celkovému výstupu postav. Docela často narazíte na lidi, kteří si prostě neberou servítky a spustí na vás se svou držkou plnou vulgarit, takže obyčejní nevzdělaní lidé, "kurvují", co jim huby dovolí. Dokonce ani samotný Geralt není jen tak ledajaký prosťáček a když ho něco naštve nebo jen vytočí, nemaže viníkovi med kolem huby a upřímně a natvrdo mu řekne, co si myslí, jeho oblíbené oslovení bych citovala: "Zkurvysyn". Určitě se pobavíte při rozhovoru s trpaslíky, kteří mluví ostrou moravskou mluvou a ani oni nevystupují ve hře za slušňáky. Možná byste čekali, že král Temerie Foltest bude opravdu příkladným králem pro všechny občany, nedělejte si žádné iluze, ani král nezůstává za svými poddanými daleko a svou vulgární mluvou vyplísní i Geralta. Co se týče dabingu a Geralta samotného, musím podotknout, že ačkoli se hlas a jeho barva ke Geraltově osobnosti celkem hodí, je možné, že se na poprvé leknete jeho nucené monotónnosti a jakési únavy, možná to tak má být, možná ne, každopádně si po nějakém čase zvyknete. Můj názor na Michala Jagelku, který si zahrál milovníka slečen Marigolda, je takový, že jeho výkon je poměrně chvályhodný. Stejně tak bych pochválila dabing ostatních postav ve hře, uslyšíte mnoho známých herců a dabérů, jako například Libora Terše. Takže bych celkově hodnotila český dabing jako velmi ucházející výkon, zatím snad nejlépe česky nadabovanou hru, jak už se i jinde říká. Ačkoli musím přiznat, že zpočátku byl můj názor úplně jiný a úplně negativní. Inu, časy se mění...

Co si však dále musíte uvědomit je, že za každé své rozhodnutí ponesete následky a ty vás pak doprovází po zbytek hry, proto se musíte svědomitě rozhodovat a pomýšlet na to, že i zde je svět černobílý, jinými slovy, že i to dobré poslouží něčemu zlému a naopak. Hra pak není příliš jednotvárná a může se odvíjet jiným směrem, když se pokaždé rozhodnete jinak, proto tu může nastat více vyústění a odlišných konců.

Nyní se podíváme na zajímavé možnosti ve hře. Už jsem se zmínila o dovednostech, které se budou postupně zlepšovat a přidávat Geraltovi hlavně na síle. Nové dovednosti lze vybírat teprve až poté, co dosáhnete určitého limitu bodů zkušeností. Dostáváte nejméně 3 talenty, za které vyměňujete různé nabízené dovednosti. Nejmenší hodnotu představují bronzové talenty, které dostáváte ze začátku hry. Bronzový talent je základní jednotka. Maximálně 2 pak dostáváte stříbrné talenty a později i nejhodnotnější zlaté talenty, které jsou jen po jednom a celkově jich je málo, proto zvažte dobře v čem se vyplatí být velmistr. Pár talentů lze také schrastit pomocí některých určitých lektvarů, které navaříte pouze ze speciálních substancí tj. konkrétních orgánů některých nestvůr. Dovednostmi posilujete svou sílu, inteligenci, výdrž a obratnost. Rovněž rozšiřujete své schopnosti v bojích s oběma meči a získáváte tak sílu, některé bojové triky a útoky navíc. Stejné je to i s posílením znamení, které zaklínač bezpodmínečně ovládá.

Ano, znamení. To jsou vlastně jednoduchá, ale účinná kouzla zaklínačů. Celkem jich je pět a ty postupně získáváte během hry. Jak už jsem se jednou zmínila, náš Geralt je sice donedávna všechny uměl, ale protože nyní trpí ztrátou paměti, dotýká se to i jeho umění, na které si musí znovu vzpomenout. Prvním znamením je Aard, což je silný telekinetický výboj, kterým lze omráčit nepřítele, je vhodný především ve chvíli, kdy se na vás hrne hafo protivníků a vy potřebujete získat drahocenný čas. Dále je tu znamení Igni, které ohněm podpálí všechny, co se nešikovně nachomítají kolem a na nějakou dobu protivníky zapálí a ubírá jim tak životy. Toto znamení se jinak mimochodem stalo mým nejoblíbenějším. Geralt se brzy rozvzpomene i na znamení Quen, které vytvoří na kratší dobu ochranný kruh kolem našeho zaklínače a pohlcuje útoky protivníků kolem, takže vám nezpůsobí žádná zranění. Já toto znamení používala častěji spíše jako "světlušku" v temných zákoutích, jeskyních a sklepeních, když jsem zrovna neměla po ruce lektvar "Kočka", který zaklínači umožňuje vidět zřetelně ve tmě.. To však dobře umožňuje i Quen, i když na krátkou dobu. Nezapomeňme ani na znamení Yrden, díky němuž umisťujete nebezpečné pastičky na zem a nepřátelé, kteří se do nich chytí mohou trpět různě. Podle toho, jak budete toto znamení posilovat. A nakonec tu máme znamení Axie. To způsobuje krátkodobé ovládnutí mysli protivníka. A pak znovu záleží na tom, jak moc toto znamení posílíte, pak s ním lze omráčit soupeře nebo z něj dokonce dočasně učinit svého spojence. Ovšem, kdo má rád počítačové mágy a jejich kouzla, zajisté ví, že dneska už ani kouzlení není zadarmo a od toho tu bývá mana, která se během kouzlení spotřebovává. U zaklínače je tomu podobně, ačkoli on spotřebovává pro používání znamení svou výdrž, která se však rychle znovu doplňuje sama.
Zaklínač se ale neobejde ani bez své alchymie a lektvarů, které si umí vlastnoručně vyrobit. Nejčastěji se řídí podle receptů, které může nalézt nebo koupit, ale mnohem větší zábava je něco prostě smíchat a zahrát si na největšího alchymistu široko daleko. Občas se i něco povede a vy můžete sami vyrobit účinný lektvar, většinou se však stane, že to, co vytvoříte je nepoživatelné a svého zaklínače tak můžete rovnou odepsat. Lektvary vyrobíte z toho, co zbude po nestvůrách, co z nich vypreparujete anebo z bylinek, pokud připustíte, aby se váš zaklínač stal bylinkářem. Je to však velká výhoda, protože se pak ingredience z kytek válí všude možně a sbírat suroviny pro elixíry je potom mnohem snazší. Další věc už je pak znovu na vás, abyste Geralta vzdělávali z knížek, které mu jako správní učitelé nakoupíte a naučili ho rozpoznávat nové byliny. Avšak nezbytný základ každého elixíru je alkohol, nejlépe silný, bez něj nevyrobíte absolutně nic. Lektvary pak přinášejí více síly, dočasných schopností, doplnění bodů života, zkrátka samá přilepšení, která se opravdu leckdy hodí. Jednu nevýhodu však lektvary přeci jen mají. Je to toxicita, kterou ve vašem těle lektvary zanechávají. A ačkoli je zaklínač už od dětství veden k tomu, aby jeho trávicí soustava vydržela všechen ten škodlivý hnus z lektvarů, které neustále polyká, jeho tělo není žádným zázrakem a má i své limity. Může začít protestovat, pokud jste toho vypili příliš mnoho. Varovně jedovatě zelenou toxicitu v Geraltově těle můžete sledovat v levém horním rohu vedle vlčího medailonu. Pakli-že budete toxicitu ignorovat, brzo se půjdete klouzat a zemřete. Ale i toxicitu lze účinně zredukovat a to prostým odpočinkem. Pokud najdete vhodné místo, nejlépe to jde ve všech hospodách, je čas si zameditovat. Nejen, že meditace vyčistí Geraltovo tělo od lektvarů a jejich škodlivých látek, ale je to také jediný mód, ve kterém můžete míchat lektvary, petardy a oleje a také vyměňovat získané talenty za dovednosti. Byla řeč o petardách a olejích. Pokud je chcete vyrobit, lze to udělat ze stejných přísad jako pro lektvary, s tím rozdílem, že se pro jejich základ nepoužívá alkohol. Na výrobu petard je potřebný jakýkoli prach nebo prášek a na oleje pak lůj nebo všelijaké tuky. Při použití petard, které upotřebíte přímo proti nepřátelům a vybuchují jim pod nosem a olejů, jež se mažou na meče a zvyšují tak útok proti konkrétním nestvůrám, se nezvyšuje toxicita.

Medailon v podobě vlčí hlavy je snad znamením a zároveň ochráncem každého správného zaklínače. Bezpečně a hlavně včas vás upozorňuje na přítomnost jakékoli nestvůry nebo magie - záleží na tom, na jakou frekvenci svůj medailon naladíte. Přítomnost těchto nepříznivých vlivů poznáte podle toho, že medailon začne vibrovat a to tím víc, čím jste blíže nebezpečí.

A teď k některým vychytávkám. Možná budete trávit nejvíce času v hospodách a sázet své těžce vydělané peníze. V takovýchto pivních institucích lze si kromě jiného i slušně vydělat. Můžete si zahrát poker, provozovat pěstní souboje anebo se zkrátka opít do němoty, přičemž se dá taky získat pár penízků navíc. Najde se mnoho obejdů, kteří si s vámi zasoutěží o to, zda-li ještě po několika půl litrech piva, vína, lihu a zkrátka čehokoli, co obsahuje alkohol, zůstanete stát na nohou. To je potom opice jako blázen, ale i to spraví meditace nebo elixír Ženské slzy. Pokud chcete učinit ze svého Geralta sukničkáře, stejně zkušeného jako je Marigold, jsou vám k dispozici prostitutky, které se volně procházejí po Wyzimě. Ale pozor, nejsou nikterak levné. Prostitutky však nejsou jediné ženy, které se vám budou nabízet, stejně tak dobře si můžete zapelešit i s upírkou, Triss i jinými ženami ve hře. Možná některé z vás zklame, že na vás postelové akce nevybafnou přímo z monitoru. Útěchou vám však mohou být mírně erotické karty, které od svých "obětí" obdržíte a můžete se na ně kdykoli za hry podívat.

A tím bych skončila. Třebaže nejsem nikterak náročný hráč, toto RPG mě nadchlo právě pro svou náročnost. Možná bychom měli konečně pasovat Poláky, kteří se se svým, už dlouholetým Zaklínačem mnohem více zviditelnili. A to ještě musím podotknout, že v minulosti nebyli Poláci jednotným národem, nýbrž byl rozdělen mezi tři evropské velmoce. Dobře, omlouvám se, zase sem pletu dějepis, už mlčím. Nyní nám dokázali, že i oni se mohou vyznamenat, když skutečně chtějí. Myslím, že Zaklínač je velice povedeným a propracovaným kouskem z polské dílny, což se vztahuje, jak na PC hru, tak i na knížky Sapkowského. Hra mne doopravdy nadchla, dokonce až tak, že i po několika měsících, co jsem hru dohrála, cítím něco, čemu se říká absťák. Takže jedině doporučuji!
Photobucket

+ Grafika, reálné prostředí, hudební doprovod, atmosféra, Geraltova osobnost, Český dabing, hezky Český jazyk - dialogy aneb žádné servítky, hra na alchymisty, příběh, zpracování nestvůr, délka hry, hospodské hry a postranní "nevinné" hry, skvělá řežba, vlastní rozhodnutí přinášejí rozdílné následky.

- Dlouhé a hlavně časté načítání.

Výrobce: CD Projekt RED
Distributor: CD Projekt
Distributor v ČR: CD Projekt
Země: Polsko

Medailon
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 25. února 2011 v 22:07 | Reagovat

Na hru Zaklínač jsem narazila už na tvém bývalém blogu, ale tady se mi zdá, že to máš rozpitvanější, především o způsob hraní a používání různých fíglů.
Zaklínač je bezesporu jedna z mých nejoblíbenějších postava (i nejoblíbenějších knih). Hru sice neznám a vzhledem ke giga objemu asi ani mít nebudu, ale viděla jsem nějaké ukázky a vypadalo to víc než skvěle.
Dokonce si říkám, že měli film (seriál) udělat celý v podobné animaci, bylo by to asi lepší, než seriál hraný.
Nic proti seriálu hranému, na své poměry a možnosti byl zdařilý, a kdyby byl o něčem jiném než zrovna o Geraldovi, asi bych nadšeně poskakovala a pětihvězdičkovala všude možně.
Ale v porovnání s knižní předlohou prostě seriál neuspěl (kolikrát jsem si říkala, jak by takový Jackson z toho dokázal vykouzlit ohromující podívanou).
Ale co se mi líbilo, byl filmový soundtrack, ten se jim vydařil víc než dost.
Zaklínač je skvělý a já ti děkuji za jeho připomenutí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama