Eärendila

5. února 2011 v 11:15 | Mniška |  Tajemný altánekKdo by dnes neznal populární trilogii Pána prstenů podle kouzelného světa J.R.R. Tolkiena. Právě díky odvaze Petera Jacksona se otevřela dimenze všem ostatním filmařům, kteří začali produkovat fantasy filmy ve velkém. Ale ačkoli se dá o Pánovi prstenů mluvit opravdu zeširoka, omezíme se nyní jen na pár momentů z tohoto překrásného příběhu. I na něm se totiž dá najít prvek, který nám poslouží k tématu týdne o noční obloze.


Poznáváte tu lahvičku?

Galadriel Frodovi praví: "Sbohem, Frodo Pytlíku. Dávám ti světlo Eärendila, naší nejmilovanější hvězdy. Namarie (Sbohem)."

Tehdy z nás diváků/čtenářů ještě nikdo netušil, jak se jednou bude elfská Jitřenka Frodovi hodit. A jak budou slova vznešené elfské čarodějky Galadriel (mimochodem mé oblíbené postavy z LOTR) velmi výstižná a nápomocná: "A light to you in dark places, when all other lights go out." (lekce z angličtiny) V češtině pro nás však mnohem kouzelnější: "Kéž je ti světlem v temných místech až zhasnou všechna ostatní světla."

Galadriel v té chvíli jistě věděla, co dělá (což ostatně autor knihy věděl také). My jsme se dovtípili síly oné světlušky až ve třetím díle trilogie, takže nás mnohé jistě překvapilo, že ji Frodo vůbec konečně vytáhnul. Hvězda, snad její duše, snad její "výtažek", chemické látky obsažené v oné lahvičce, Frodovi pomohla překonat cestu doupětem pavoučí Oduly. Dobře, budu přesnější. Kdyby nebylo statečného a sympatického hobita Sama, který světlo hvězdy Eärendila rovněž použil, hlavní hrdina by nejspíše nepřežil. Ale vyslovit tuto větu v některé oficiální recenzi, asi by se to mnohým nelíbilo. Nicméně byla to právě ona elfská hvězda, poklad noční oblohy, která byla nápomocna při cestě hobitů za zničením prstenu.

I hvězdy mohou být nápomocny, i hvězdy mohou svítit na cestu nám všem a nejen ty elfské. Ať to bylo cokoli, co zasvitlo v jeskyni Oduly, láska elfů ke hvězdě Eärendila, která byla vložena do lahvičky například v podobě elfských slz, jež byly uroněny za jejich nejmilovanější hvězdu, ať to byla původně hladina "svěcené vody", která dříve odrážela její světlo, ač to mohlo být kouzlo, které si propůjčilo sílu Eärendily, byla tato lahvička s mocným obsahem součástí strastiplné cesty o záchranu Středozemě.

Noldë Galadriel, carnalyë máravë. (Moudrá Galadriel, dobře jsi udělala)

Elen síla lúmenn´omentielmo. (Hvězda svítí na hodinu našeho dalšího setkání) - Toť pozdrav pro vás, moji milí návštěvníci!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 5. února 2011 v 13:40 | Reagovat

Nádherné zamyšlení nad světlem hvězdy. Vybavila se mi hned vzpomínka na tu chvíli - i v knize, i ve filmu. (Jeden z nejsilnějších momentů. Zlatý Sam! Kde by byl Frodo bez něho?)
V téhle knize byli důležití všichni. Nebyla tam žádná hlavní nebo vedlejší postava. Frodo, Sam, Smíšek, Pipin. Aragorn, Gandalf, Legolas, Gimli. Ale také Galadriel, Arwen, Theoden, Eomer, Eowyn. Denethor a jeho synové. Elrond! Každý z nich měl svou důležitou roli a svůj úkol.
Dokonce i Glum, nejošklivější a nejsmutnější postavička z celé trilogie.
Světlo Erendila pomohlo Frodovi i Samovi. Je dobře, že s ním neplýtvali a že jej použili opravdu v nouzi nejvyšší. I když, k přemožení Oduly bylo potřeba i dalších věcí, odvahy, rychlosti, pohotovosti.
Moudrá Galadriel opravdu dobře udělala.

2 Bastera Bastera | Web | 10. února 2011 v 13:48 | Reagovat

Taky si myslím, že milý Frodo by bez věrného Sama asi tak pětkrát nepřežil... Ale jinak krásné zamyšlení :) Opravdu to tady jde krásně k světu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama