Blood Omen II. (Znamení krve)

31. ledna 2011 v 11:05 | Mniška |  O hře


  Ten, kdo miluje upíry a rozmanitý příběh, který se k nim váže, by měl zaručeně poznat tuto adventuru, která nenabízí pouze lidské oběti. Z našeho pohledu už se může jednat o příliš starou hru, ale nevadí. Možná právě proto má své kouzlo.

  Tady se stáváte ctižádostivou a arogantní postavou upíra Kaina, který zabíjí nejen pro potravu, ale jak už to tak často bývá i pro nastolení své vlády nad Nosgothem - zdejším světem. A právě Kainova neobyčejná povaha a charakter patří k působivým rysům, nejen tohoto dílu, ale i celé ságy Legacy of Kain, kdy hlavní postava není čestným, ani milujícím hrdinou bojujícím za spravedlnost, nýbrž zpupným, nabytým nechutným sebevědomím a dychtícím po moci.
  Tahle povedená řežba o upíří nadvládu u nás bohužel není příliš známá, ačkoli je rok jejího vydání 2002, což už by mělo být znát na lepší grafice, která sice není úplně špatná, ale jistě by mohla být alespoň o něco lepší.
  Nedám však dopustit na příběh, i když je z celé ságy nejméně důležitý, neboť BO2 je založen hlavně a právě na promyšleném ději, který doplňuje dramatickou honbu za krví a minulostí.
  Celé vaše postupování je rozděleno do jednotlivých kapitol podle příběhu, kdy jedna kapitola znamená jedno kolo. Hra je doprovázená mnoha animacemi. BO2 se navíc může pochlubit některými málo důležitými vychytávkami např. co pár kapitol, to jiný Kainův kostým, co kolo, to jiné prostředí města, co další zbraň, to nový, povedený chvat aj.
  Úkol je tedy v podstatě jednoduchý, probít se k hlavnímu enemíkovi přes hordu jeho stoupenců. Celkem klasické. Cestou však ještě musíte něco či někoho zničit nebo získat než bude váš upír dostatečně připraven k boji proti uchvatiteli. Podle úrovně, které Kain postupně nabírá v průběhu hry, se samozřejmě zlepšují i protivníci, jenž lze časem snadno udolat. Nejprve jsou to neškodní lidé, neschopní se bránit, posléze jsou to stále lepší rytíři Sarafanu, k nimž se brzy přidají i jiná stvoření, zejména mimozemští Hyldeni. Do cesty se vám připletou i upíři z vašich vlastních řad - generálové, které nyní proti vám postavil váš úhlavní nepřítel. Vyřídit je bývá někdy menším problémem, neboť na každého z nich platí jiný způsob likvidace. Po jejich smrti si Kain přivlastňuje jejich prioritní, nebo-li nadpřirozené schopnosti - Temné Dary, které zužitkuje při hře ještě mnohokrát.
  Někdy si však můžete připadat jako obyčejný sluha osudu zejména v situacích, kdy nesčetněkrát za hru mačkáte páky, přemisťujete věci a neustále skáčete (naštěstí ne pro nákupy).
  Zbraň proti nepříteli máte kdykoli u sebe, jsou to totiž vaše upíří smrtící drápky. Na zemi se však mnohdy válí meče i sekery a těch by byla škoda nevyužít, protože zvyšují útok. Jako zbraně vám také častokrát poslouží Temné Dary, které natrvalo získáte. Kain umí dokonce krýt údery protivníků.
  Při vaší pouti budete rovněž odkázáni na truhlách, které v sobě ukládají přilepšení pro zbraně zvyšují jejich útoky a učiní je dlouhotrvající, nebo pro Kaina tzv. Učení, jenž zvětšuje vaší ampulku s krví, která je pro vaši postavu velmi drahocenná.
  Nyní se vám pokusím vytáhnout tu hlavní nit, která prochází hrou, ale bacha, musím vás upozornit, že zde lze nalézt některé spoilery, takže pokud si nechcete zkazit první dojem ze hry, rozhodně nečtěte dál.
  BO2 začíná probuzením zmateného a zesláblého Kaina po válce se Sarafan lordem o nadvládu v Nosgothu před 200 lety. Jím byl Kain nemilosrdně svržen a hlavně okraden o legendární meč Soul reaver (plenitel duší), jenž měl původně vysávat krev z probodnutého protivníka, a nakonec přišel i o své 4 generály. Bitva měla tedy pro Kaina katastrofální konec, neboť byla poražena jeho četná armáda upírů a on sám byl přemožen. Nyní je však Kain znovu zpět, díky přeživším upírům, kterých už je jen malá skupinka a která si říká Cabal - Hnutí odporu.
  Na scéně se objevuje upírka Umah, která Kaina seznamuje s jeho minulostí i budoucností, s jeho vlastním "já" i se schopnostmi upírů. Díky ní si Kain začíná vybavovat své tehdejší poslání: krev cennější než zlato a pomsta důležitější než smrt. Umah Kaina přivádí ke Cabalu, který je pod vedením Voradora - jednoho z nejstarších upírů. Zde je Kain postaven před úkol pomoct Cabalu svrhnout Sarafan lorda, jenž hojně vyhledává upíry a vraždí je, a s nimi dokonce i samotný lid. Kain je tedy ochoten se ke Cabalu přidat, ovšem jediným jeho cílem je dostat se blíže k Sarafan lordovi, pomstít se mu a podrobit si Nosgoth. A tak se Kain se svým až hanebně velkým sebevědomím, arogancí a nadšením pouští do díla. Před tím se však ještě dovídá o tzv. Spojitém kameni, nalezeným Umah. Tento předmět umožňuje být imunním vůči Soul reaveru. Tehdy je vyjevena pravda. Nyní jej vlastní Sarafan lord a díky němu nemohl být tenkrát na bojišti mečem zasažen. Proto se nyní Kain rozhoduje kámen získat. Překážka je pouze jediná - Sebastian, jeden z bývalých Kainovvých generálů. Pro Kaina (pro vás) není problém ho zničit, a tak vyzískat Spojitý kámen. Tady se však ještě dovídá nové informace od umírajícího Sebastiana, který mu prozradí, že existuje určité Zařízení, které je klíčem k úspěchu Sarafan lorda.
  Mnohem více o tomto Zařízení se Kain dovídá od upíří vědmy, ke které zamíří pro informace. Ta mu prozrazuje, že Zařízení je ukryto daleko odtud v podzemí poblíž věznice, která drží stavitele onoho záhadného Zařízení. Jen on totiž ví, jak funguje a jak jej zničit. Kain je tedy silou upírské vědmy přenesen do přísně střeženého vězení.
  Šarmantně arogantní upír zde nejprve potkává uvězněnou bestii, jejíž krev je využívána k oživení celého zdejšího systému. Ta sděluje Kainovi, kde stavitele nalézt.
  I přes menší odpor strážců věznice se Kain dostává k podivně vypadajícímu staviteli. Ten mu vypovídá, že Zařízení je vlastně živá hmota a pro jeho zničení je potřeba stavitelova vlastní krev. Kain jej tedy zabíjí a vysává jeho krev, kterou v sobě od té chvíle přechovává. Nyní postupuje k samotnému Zařízení, které střeží a ovládají stejně podivné bytosti jako byl sám stavitel. Zařízení je zničeno v okamžiku, kdy je pokapáno stavitelovou krví z Kainových žil.
  Posléze se Kain vrací zpět k bestii. Ta je však nahrazena modře zbarveným upírem s černými křídly - Janosem Audronem. Vysvětluje Kainovi svou změnu podoby a podává informace z upíří historie. Janos je nejstarším upírem v Nosgothu, jeho upíří krev byla potřeba k napájení celého systému Hyldenů. Jak se Kain dále dovídá, v dávných dobách vzplála válka mezi upíry a Hyldeny, ti ale nebyli úspěšní, a tak byli vyhnáni do jiné existence a úplně jiného světa. Nyní se však vrátili, aby se pomstili upírům v čele se Sarafan lordem. Utvořili si totiž bránu přes kterou mohou Hyldeni volně pronikat na Zem. Když bude zničena, nebudou zde moci přežít. A že to byli právě oni vybudovali Zařízení a zřízení Sarafanu.
  Poté se Janos s Kainem teleportují ke Cabalu, kde společně vymyslí plán.
  Proti své vůli s sebou nyní Kain vláče i Umah a vydávají se do sídla Hyldenů, aby zlikvidovali jejich bránu i samotného Sarafan lorda. Nečekaně jej však zradí pochybující Umah, která Kaina okrade o Spojitý kámen a rozhodne se porazit nepřítele sama. Daleko se však nedostává a jen o vlásek uniká smrti. Jakmile ji však Kain najde zuboženou a krvácející, nechá ji za svou zradu zaplatit a zabije jí. Nyní má Kain Spojitý kámen opět u sebe.
  Upír posléze objevuje město Hyldenů daleko od Meridianu - hlavního města Nosgothu. Zde nachází nejen samotné Hyldeny, ale i lidské otroky a monstra, která zde Hyldeni přechovávají.
  Sotvaže se Kain dostane do sídla a odblokuje obranu města, objevují se zde Janos a Vorador.
  Kain se nyní s Janosovou pomocí ocitá poblíž Brány Hyldenů, kterou Kain likviduje snadno - vhodí do ní Spojitý kámen. Na konci cesty se však ocitá v blízkosti Sarafan lorda, kterého se chystá zabít, když se náhle objevuje Janos, je však lordem svržen do Brány. Hra končí úspěšnou pomstou, kterou Kain vykonává na Sarafan lordovi. Nyní si Kain vytvoří svá vlastní pravidla pro čestně vybojovanou vládu nad Nosgothem…


Jako pozitivní bych označila hlavně příběh (ačkoli, jak už jsem psala, trochu zbytečný vzhledem ke všem ostatním dílům), charakter Kaina, upíří Temné dary, které dělají z upíra opravdového upíra, vysávání obětí, dobrá hratelnost, temná atmosféra, Kainovy převleky, boj s některými protivníky není tak snadný.
-  
Jako negativní bych naopak označila grafiku, která by se měla přizpůsobit době, zbraně a plazící se Sarafani, kteří se zaseknou ve zdech a jiných objektech, občas se vyskytne stereotyp - neustálé mačkání páček a přemisťování a jindy kydlíte, kydlíte a kydlíte…

Photobucket - Video and Image Hosting
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama